Jak se učí vaše děti v první třídě?

barbara66
12. pro 2013

Ahoj maminky,zajímalo by mne jak se učí vaše děti v první třídě?Co vše musí umět,jak známkuje paní učitelka atd.Zdá se mi,že ta naše p.uč.chce toho až moc na tož,že děti chodí teprve 3měsíce do školy,už známkuje pětkama,čtyřkama.Je to normální?

jadane
11. únor 2014

@pisisvori Myslím, že by ses nad sebou měla dost zamyslet. Mám tři děti, nejstarší má ADHD, s tím spojenou poruchu pozornosti a spoustu dys. Není to můj výmysl, je to závěr spousty odborníků, ke kterým jsme museli docházet. Úlevy ve škole syn má, také ne z mého popudu, ale na základě rozhodnutí paní ředitelky. Dřít a učit se přitom musí dvakrát víc než ostatní. K tomu ještě zvládám další dvě děti a celou domácnost. A názor někoho, kdo ještě ani nemá dítě ve škole, že za dys se schovávají hloupí je opravdu dost mimo mísu. Tyto děti ve většině případů bývají naopak nadprůměrně inteligentní. Vychovej si svý a pak tady můžeš kritizovat ostatní rodiče. A k tématu: mladší syn je v první třídě, dostávají normálně známky. Minule přinesl i 4 za básničku, ale jenom obyčejnou tužkou, druhý den si to opravil na jedničku, čtyřka byla smazána.

evaje
11. únor 2014

No fuj, omlouvám se za to, jak jsem ten předchozí příspěvek napsala. Ale měla jsem na tabletu nějakou divnou klávesnici.
Rozumím, že @pisisvori štve, když se děti bez poruch za poruchy schovávají. Respektive je to neschopnost rodičů a známky pak patří jim. Navíc jsou od určování poruch odborníci ,PPP, neurologové a podobně. Tuto poruchu dítěti nemůžete určit s manželem doma. Mě takoví rodiče taky štvou, protože vím jaká je to dřina s dítětem které chce a prostě mu to nejde. Jak moc úsilí stojí celou domácnost najít způsob, který jí vyhovuje, aby fungovala a aby všechny děti dostaly co potřebují. @jadane obdivuji, protože já mám jen dvě děti a těžce nesu, že trávíme celé odpoledne se starším a mladšího se snažíme nějak zařadit do programu. Ale pokud chceme, aby školu zvládl, není jiná možnost.
Takže se rodiny s prvňáčkama držte, pro některé to opravdu není lehké. Navíc se dysfunkce projevují a určují většinou až na konci první řídy, protože se zčnou ukazovat až při učení. Takže v první třídě někdy boj.
Mj. kamarád mě líčil jak tápal v první třídě, než zjistili dys a zařadili ho do speciální třídy.(ty už v dnešním školství nefungují, protože se v rámci integrace zrušily) V pětce se pak vrátil do běžné třídy. Vystudoval i vysokou. Takže se to dá. Ovšem naše nervy... 😒

madrilena
12. únor 2014

@jadane já si zase myslím, že by ses nad sebou měla zamyslet ty; je otázka, jestli dokážeš svoje dítě bezpodmínečně milovat takové, jaké je; pokud ho cvičíš jako cvičenou opičku tak, aby mohl být za každou cenu na "normální" zš, pak jsi tím opravdu nejsem jistá; víš, ta "normální" zš mu štěstí v životě nezaručí; je otázka, jestli by Tvoje dítě nebylo daleko spokojenější třeba v nějaké praktické škole, kde se mu budou individuálně věnovat a udělají z něj sebevědomého člověka; je také otázka, co vyroste z člověka, který od malinka maká dvojnásobně, ale bude s největší pravděpodobností vždy jen průměr.... bude takový člověk zdravě sebevědomý? Já si to nemyslím... Mě osobně by se taky líbilo, kdyby z mého dítěte vyrostl úspěšný lékař, schopný advokát, na druhou stranu, když bude šikovný truhlář, tak budu taky ráda; hlavním mým cílem je, aby dítě bylo spokojené a aby bylo užitečné druhým, aby na svou práci mělo a nedělalo to jen proto, že to od něj někdo očekává; v dnešní době je spousta absolventů vysokých škol - všichni tito /nebo jejich rodiče/ si představovali, jak jim vš zajistí skvělou budoucnost, jak budou mít vysoké platy - jenže ona to není primárně vš, která toto zajistí; na to, aby byl člověk úspěšný musí mít něco navíc, něco co ho žene kupředu; někdo rád maluje, je z něj skvělý malíř, někdo rád vaří, může se stát vynikajícím kuchařem; někdo má talent na šití, někdo na navrhování domů; někdo rád prodává zboží; o tom to je, tlačit dítě někam jen proto, že jsem si udělala nějakou představu o jeho budoucnost /případně budu plnit očekávání okolí či společnosti/i je blbost; a raději než průměrného maturanta bez zájmu o obor, raději budu mít vyučeného s přehledem, který bude svou práci milovat...... A... pokud mi chceš tady tvrdit, že nemám dítě školou povinné, tak do toho nemám co kecat, jsi vedle. Toto totiž není o tom, jestli máš dítě ve škole nebo jsi s ním na RD, to je spíše o té bezpodmínečné mateřské lásce, o tom, že jsi ochotná akceptovat dítě jaké a podle toho se zařídit; cvičení opiček opravdu není bezpodmínečná mateřská láska....

kamino
12. únor 2014

Proboha zenske,co to je za dohady? Jedna se o prvni tridu ! To se ty deti teprve se vsim seznamuji a zajizdi do systemu. Pochopim,kdyby se tato debata o chytrych a hloupych detech vedla na ve druhe a treti tride a i tak by byla absolutne mimo..
Priklad z rodiny. Bratranec rozhodne nepatril mezi premianty,nepozorny,flakal se,do hlavy mu nic nelezlo samo,nechtel cist a spatne cetl,nejlepe se naucil,kdyz mu stryc namlouval latku na kazety a ty si pak bratranek poustel. Na druhem stupni se vse zlepsilo,mel jine ucitele,co ho umeli zaujmout a i se v nem konecne probudila zvidavost. Z trojkare koncil ZS s vyznamenanim a i prijimacky na gymnázium i jeho studium zvladl,pak zkusil medicinu a svete div se,v pohode dostudoval,ted pracuje jako zastupce primare,je uznavany odbornik v oboru.
Vliv skoly je obrovsky,kdyz si vzpomenu na svou prvni tridu,tak mam husi kuzi,ucitelka nas jmenovala prijmenim,vyrusovani se okamzite trestalo hambou v koute,ci na chodbe,do skoly jsem chodila se stazenym zaludkem,co udelam spatne. To trvalo az do 3 tridy,kdy jsme meli jinou ucitelku a uz to bylo dobre.

hanuu
12. únor 2014

@madrilena ty jsi dobre mimo. A asi moc netusis jaky je rozdil mezi iq a vyvojovou poruchou uceni. No doufam, ze tvoje dite nic takoveho mit nebude, mozna by se ani nenaucilo cist, jen abys ho nahodou "necvicila"

hanuu
12. únor 2014

@kamino jj, ten vliv ucitele je velky, hlavne na ty nejmensi, ale blbej ucitel dokaze otravit a znechutit v kazdem veku. Ja na pani ucitelku z prvni tridy vzpominam fakt rada, je neprijemne, kdyz ma nekdo takovou spatnou zkusenost.

petrajurinova
12. únor 2014

@madrilena pro dítě, které má "dis" poruchu JE určitě začlenění do běžného kolektivu běžné základní školy pro život velké plus i za cenu toho, že musí ono i rodiče "dřít" neporovnatelně více než ostatní. Měla jsem před nějakými 25 až 28 lety spolužáka, který byl silný dislektik a světe div se chodil do normální ZŠ a měl úlevy v hodinách čtení (později ČJ) - chodil v době, kdy my jsme měli tyhle předměty do kabinetu k speciální pedagožce a probírali tam čtení způsobem pro něj vhodným ještě společně s jedním klukem z vedlejší třídy. Díky tomu, že byl v normální škole a ne v nějaké pomocné/vyrovnávací/praktické nebo jaké ještě kdovíjaké se opravdu naučil pracovat na sobě a dnes je z něj výborný právník s několika vysokoškolskými tituly - kdyby tenkrát rodiče dali na to, že v té speciálce to bude mít jednodušší on i oni a v podstatě by mu zametali cestičku díky "opičí lásce", tak by z něho byl pravděpodobně maximálně tak zametač chodníků nebo věčně nametený nezaměstnatý lempl.

jadane
12. únor 2014

@madrilena A do jake specialni skoly prosim te? Ty uz se zrusily. Jedna je na Zlichove, ale ta je pro deti s poruchami chovani a ne poruchami uceni. Dnes jsou proste deti integrovane v normalnich zakladnich skolach.

madrilena
12. únor 2014

@hanuu vážně? a proč? že nehodlám ze svého dítěte cvičenou opičku? pokud něco takového budu řešit, tak mé dítě půjde tam, kam patří, ne tam, kde ho chci mít já

verbalinka
12. únor 2014

@madrilena pleteš si děti s nízkým iq, které na normální školu samozřejmě nemají a děti s poruchou učení. Ty jsou inteligentní normálně, někdy i nadprůměrně, ale mají problém s určitou složkou - psaní, čtení, počítání apod. Ty mají v podstatě dobrý to, že se od začátku musí učit a tím se naučí učit se a mohou to dotáhnout mnohem dál, než děti, kterým to jde samo.

madrilena
12. únor 2014

@jadane když jsem chodila já na základku, tak třeba na stejné zš byla třída pro dyslektiky; měla jsem spolužáka, který do té třídy od 2. třídy chodil; sama mám v rodině dyslektika, u kterého se rodiče zaměřili na to, co umí/měl talent; pokud má dítě několik "dys", tak do normální třídy podle mě nepatří a pokud tam chodí, tak jsou to jen ambice rodičů, aby bylo dítě za každou cenu "normální"; slepé dítě také do "normální" zš nikdo nedá - nedá, protože nemůže; možná, kdyby někteří rodiče mohli, tak by to udělali; slepé dítě může být geniální hudebník, masér atd. tím geniálním hudebníkem či masérem se ale nikdy nestane, pokud se rodiče čistě hypoteticky rozhodnou, že z něj chtějí mít doktora; jinak praktických škol je v Praze relativně dost:
http://www.praha.eu/jnp/cz/home/magistrat/mests... - zde je odkaz a je dosti pravděpodobné, že existuje i řada běžných škol, kde budou nějaké lehce speciální třídy třeba právě pro děti s dyslexií; dítě s "jenom" dyslexií nepotřebuje do speciální školy.... ale máme to nastavené jinak, já prostě chci, aby moje dítě bylo spokojené a zvolím školu odpovídající jeho schopnostem...

sisstin
12. únor 2014

@madrilena do praktické školy dítě bez mentální retardace už ze zákona vzít ředitel nesmí. Porucha učení neznamená automaticky nízký intelekt, jak píšou holky. Jen mají opravdu problém v nějaké složce, např. psaní, ale na druhou stranu můžou být geniální matematici např. 😉

já mám dítě s těžkou vadou řeči, "učíme" se od dvou let, prostě jinak by to nešlo, momentálně v dílčích schopnostech spadá do nadprůměrné inteligence, ve zbytku je na úrovni věku. Z toho, že ve třech letech měl 10slov, jsme ted v 6 a kousek na normální řeči, kdy neumí R, Ř, a má problém s měkčením a sykavkama. Nějaká dys se dá předpokládat, zatím není 🙂 a jo, ve škole to určitě bude mít těžké, nevím, jak bude zvládat český jazyk, nemá přirozený jazykový cit - např. vůbec nechápe vtipy, prostě má ten rodný jazyk jako cizinec, co se dobře naučil česky, ale chybí mu takové to myšlení v tom jazyku. Naopak je fakt mega nadprůměrně dobrý na matematiku a prostorovou představivost. Ale rozhodně je přijatý do normální školy, jen jsem dávala ohled na počet dětí ve třídě a metody, jakými se vyučuje - čili místo genetické metody čtení Sfumato, místo psacího písma Comenia Script atd. 😉

verbalinka
12. únor 2014

@madrilena představ si, že máš normálně inteligentní dítě, které se chce učit a chce chodit na normální základku a dáš ho do praktické školy. Víš, jak to tam vypadá? Můj bratr učil x let na praktické škole a tam se učili v šesté třídě to, co se normálně učí ve třetí. Půlka holek byla ve dvanácti těhotná, kouřili před školou. Absolutní nezájem o školu a výuku. Normální dítě jen s dys bys totálně zničila.

madrilena
12. únor 2014

@verbalinka nepletu; dítě s několika "dys" a s adhd a bůhví čím ještě speciální péči potřebuje - obzvlášť pokud musí makat dvojnásob; základní školu by měly navštěvovat děti, které na ní mají a ne děti, které musí po škole hned honem domu, aby mohly strávit volný čas nad učebnicemi....; reagovala jsem hlavně na to, že dítě musí makat dvakrát tolik než ostatní....; samozřejmě i opičky se dají vycvičit tak, že budou mít schopnosti dvouletého dítěte, ale tím to také končí, protože dál se s nimi nedá dělat nic, protože na to nemají... to, jestli bylo správné dítě cepovat se ukáže až v dospělosti; dobrý příklad je Salieri versus Mozart - oba byli hudebníci, jen jeden byl ale geniální; Salieri bude vždy ve stínu Mozarta, a mohl hrát 24 hodin denně a stejně by se Mozartem nikdy nestal; kdo nechce nepochopí...

sisstin
12. únor 2014

@madrilena tak je rozdíl např. dys třída v rámci normálního vzdělávacího programu a opravdu škola praktická. Tam prostě díte bez mentální retardace ředitel vzít nesmí, nejede se tam podle běžnýho plánu a děti nemají dokončené základní vzdělání. Spousta lidí s dys a ADHD jsou v dospělosti velmi úspěšní manažeři např, protože jsou z nich workoholici, svoje ADHD transformují do toho, že neustále potřebují něco dělat, ale ty "nežádoucí" projevy normálně inteligentní člověk umí potlačit a umí s nima pracovat.

Doporučuji např. shlédnout dokument dar dyslexie, zrovna tyhle lidi bývají hodně tvůrčí 😉

verbalinka
12. únor 2014

@madrilena ale ty pořád nechápeš, že děti s normální inteligencí na normální ZŠ mají! Pokud mají nízké iq jako opice, tak samozřejmě patří do praktické. To, že musí vypilovat čtení ještě neznamená, že nakonec nepůjdou bez problému na gympl a pak třeba na medinu. Podtrhuji BEZ PROBLÉMŮ!
Já mám doma dítě, které od čtyř let čte, řeší rovnice - vše samo, nikdo ho to neučil. Prostě je v tomhle nadanej, ale myslím, že bude mít ve škole problém vydržet se soustředit 45 minut v kuse. Pokud toto nastane, tak by mě v žádném případě nenapadlo dát své inteligentní dítě do praktické školy.

verbalinka
12. únor 2014

@pisisvori svým způsobem s tebou souhlasím. Úroveň českého školství je dost mizerná. Na druhou stranu určité hájení je ze začátku fajn, stačí půl roku, aby si děti zvykly. V britském systému jdou děti do školy od pěti a najíždějí postupně. A dost se mi na britském školství líbí, že všechny děti jdou v pěti. Skoro neexistují odklady. To je fajn.

madrilena
12. únor 2014

@verbalinka podívej se na odkaz, který Ti pošlu - je to "nenormální" ZŠ http://www.ruzinovska.cz/poloha.php
hned ten první program je pro děti, které NEMAJÍ žádné mentální postižení; a to je to, o čem tu mluvím; takže kdo je tu mimo a čemu já nerozumím? V těmhle školách se takovým dětem dokáží adkvátně věnovat, dokážou z nich vytáhnout to njelepší /na rozdíl od normální ZŠ, kde dítě s mnoha "dys" a ADHD bude vždy jen na ocasu a bude se celý život se vším jen prát; ale pro některé matky je asi nepřijatelné, aby jejich děti chodily do školy, která je pro ně adekvátní; chápu, že tlak společnosti je dnes obrovský a pokud někdo nemá titul, případně sš, tak už je méněcenný; přála bych všem dětem, aby jejich rodiče nemyslely při výběru povolání, vzdělávání atd. na sebe, ale aby udělali to, co je nejlepší pro jejich děti

madrilena
12. únor 2014

@sisstin zde je odkaz na školu, která se věnuje dětem s problémy bez mentálního postižení:
http://www.ruzinovska.cz/poloha.php věřím, že v této škole nemusí makat děti dvojnásob, ale dostane se jim odpovídající péče /narozdíl od normální zš, kde budou vždy ti horší/; o snížené inteligenci jsem tu nic neříkala; každopádně si nemyslím, že by dítě, které má dyslexii, dyskalkulii, ADHD mělo chodit do ZŠ bez speciální péče; a pak existují i specializované MŠ, kde už se dá udělat hodně práce a dítěti usnadnit vstup do života; není to o inteligenci, je to o schopnostech dítěte... tudíž z autisty může být geniální matematik, ale nemyslím si, že je potřeba ho stresovat s normální mírou ostatních předmětů, ve kterých může dost slušně plavat; to,kdo má nebo nemá pravdu se ukáže až v dospělosti, jak se daný člověk uplatní

madrilena
12. únor 2014

@sisstin a pak k druhému odstavci, je něco jiného, když dítě trpí jednou "dys" a od malinka se s tím něco dělá; já říkala ř až v 6 letech, těsně před nástupem do školy; já ale reagovala na příspěvek, kde uživatelka zmiňuje, že její dítě trpí několika "dys" a ADHD a dítě maká dvojnásob; v tom případě bych já osobně normál zš nevolila, já pořád věřím, že člověk může být užitečný /a velmi dobře/ bez titulů a netlačila bych dítě někam, protože to bude společností považováno jako správné; ty stereotypy hrají v tomto velkou roli; spousta lidí si myslím, že VŠ jim zajistí úspěšnou kariéru, ale je vidět, že to tak není - řada absolventů VŠ sedí na recepci případně v supermarketu; možná by udělali lépe, kdyby šli na učňák a měli by lepší život; svůj názor asi nezměním, utvářela jsem si ho celý život; celý život jsem měla představu, že když budu dělat to a to, tak je to jedině správně, ale osobní zkušeností jsem došla k tomu, že to tak není; jedině to, v čem je člověk dobrý ho dostane dál; kdybych šla dělat to, co chtěl můj otec, asi bych byla nezaměstnaná, pokud bych studium vůbec dokončila; nevím, jestli jsem to napsala srozumitelně, jestli je to pochopitelné....

madrilena
12. únor 2014

@sisstin a pak jednoho dyslektika v rodině máme 😉; má vš, nikdy nebyl nezaměstnaný, je úspěšný

sisstin
12. únor 2014

@madrilena tak taky existuje individuální výukový plán a asistent 😉 on je problém, že ve spoustě městech prostě žádná taková speci škola není, někde je jedna vesnická základka a konec 😉 nám třeba nikdo speciální školu (ne pro MR) nedoporučoval, má naprosto normální dovednosti, jen bude potřeba ohleduplnější paní učitelka a metody, který jsem tu psala. Třeba logo ZS u nás prý ne, chodí tam děti, co mají opravdu VD těžkou. Syn byl ted u zápisu a v mluvě nebyl moc rozdíl od některých jiných dětí, které tam byly bez jakékoliv diagnozy.

Ono je prostě xy faktorů, které o tom rozhodují, a fakt si nemyslím, že dítě s několika dys nutně nesmí chodit do běžné třídy nebo že nutně v běžné třídě bude mít šílené problémy, tam prostě záleží na strašně moc věcech a podle mě každý rodič chce pro dítě to nejlepší a s ohledem na jeho schopnosti 😉

já si třeba vůbec nemyslim, že bude mít červenej diplom nebo cosi, jak píšeš, stačí mi, že bude třeba kuchař a bude ho to bavit, i když on prostě už směruje na tu matematiku. Ale přece to neznamená, že když má při startu nějaké problémy, že to nechám být s tím, že z něj nebudu dělat cvičenou opičku 😕

jako ano, byly oblasti, které jsme prostě museli trénovat - řeč, grafomotorika a motorika a naopak jsou oblasti, který on zvládal vždycky líp než děti jeho věku - ve třech počítal, uměl písmena, ve 4 rozložil slova na písmena a zpátky, v pěti si sám odvodil zlomky a převody jednotek atd atd. Ale prostě v něčem to měl a má náročnější než jeho zdraví vrstevníci, ale tou pílí se to dalo bud eliminovat úplně nebo zatlačit do pozadí. Vše vždycky nenáročnou formou, hravou, samozřejmě ve dvou letech neseděl u stolu a nemakal tři hodiny v kuse že 😉

verbalinka
12. únor 2014

@madrilena máš pravdu v případě xy dys a k tomu adhd apod. Pokud je toho už hodně, tak by spešl třída byla řešením. Ale ono stejně k tomu dojde. Pokud dítě na klas. ZŠ nemá, tak na druhým stupni už nemá šanci ani s drilem a stejně bude muset odejít. Máme tento případ v rodině a první stupeň se ještě dařilo nějak ukočírovat, ale na druhým to bylo naprosto jasný a dítě skončilo v praktické.
V případě lehké poruchy vždy stojí za to zkusit, jestli by to dítě nezvládlo. Přestup je možný vždy.

madrilena
12. únor 2014

@verbalinka přesně tak to myslím a reagovala jsem na konkrétní případ, kdy přispěvatelka to tak má a její dítě se dře jak blázen; přesně v tom konkrétním případě mi to nepřijde nic jiného než cvičení opic /a je to ošklivé tak napsat, ale je to upřímné/; přitom by se to dalo vyřešit snadno, kdy by tam nebyli ambice rodičů - jsou z Prahy, možnost tam je

sisstin
12. únor 2014

@madrilena ono někdy stačí spíš změnit jen tu metodu vyučování (jiný pomůcky atd.), a dítě 2x tak dřít nemusí 😉 druhá věc je pak dost často pedagog, který nějaký "novoty" dost často odmítá 😉

jadane
12. únor 2014

@madrilena jsem presvedcena, ze moje dite chodi do skoly, ktera mu vyhovuje. Rozhodne neni zadna cvicena opicka a sebevedomi mu taky nechybi. Je to normalni spokojenej pubertak. Kdyz jsme specialni skolu shaneli, tak nam bylo receno, ze vetsina techto skol a trid se bude rusit. A jelikoz ve skole, kam chodi je mozna integrace, tak v ni zustal. Chodi do Velke Chuchle, je to skola rodinneho typu a deti jako on je tam spousta.

jadane
12. únor 2014

@verbalinka muj syn uz je v osme tride a zvlada to skvele, vysvedceni mel lepsi nez spousta jeho spoluzaku, kteri dys nemaji. A to se ted uz uci sam. Jen ho obcas prezkousim.

verbalinka
12. únor 2014

@jadane já jsem měla na mysli případ, kdy dítě už prostě nezvládá. Když zvládá a ještě takhle skvěle, tak se nic neřeší 🙂

jadane
12. únor 2014

@verbalinka my jsme to podchytili vcas, chodil uz do specialni skolky. A skola na kterou chodi je proste uzaane pristupem ke svym zakum. Chtela jsem jen vysvetlit, ze z meho ditete rozhodne nedelam cvicenou opici a netlacim ho do neceho na co by nemel.

l_baruska
12. únor 2014

asi ne všem s teď bude líbit, co napíšu, ale jsem učitelka s roční praxí na praktické a speciální škole, nyní učím na běžné základní škole v prní třídě. Problematiky, které tady probíráte jsou poměrně složité. Děti s dys poruchami rozhodně patří do běžné školy. Záleží však také na míře oslabení dané schopnosti. Školy na základě vyšetření a doporučení (to je velmi důležité, hodně záleží na formulacích ve zprávě z poradny, podle nich pak škola buď má možnost získat finanční prostředky na práci s dítětem, nebo nemá), z poradny by měly po konzultaci s rodiči a vzájemné spolupráci vytvořit individuální plán pro dítě, kde je konkrétně specifikováno, co dítě bude umět a jak se to bude dělat.... Naopak do praktické školy mohou děti pouze s velmi nízkým IQ, je dána hranice, kdy ano, a kdy rozhodně ne. ALE! je také mnoho případů, kdy dítě by mělo jít do praktické, ale rodiče řeknou ne, pak nelze dítě a rodiče nutit, zůstává na ZŠ a učí se podle osnov praktické školy, naopak pokud rodiče chtějí dítě do praktické školy dát, a ono má vyšší IQ než je hranice, nemohou ho tam dát... Je to dost komplikované jak pro žáky, tak pro školy... pokud Vás něco zajímá, klidně se ptejte, pokud budu vědět, ráda Vám odpovím