Jak to děláte s dětmi přes letní prázdniny?

vendulka
8. dub 2015

Chtěla jsem se zeptat pracujících rodičů, jak to děláte s dětmi přes velké letní prázdniny,když oba rodiče pracují a prarodiče nejsou hlídací.Kdo hlídá děti, jak jsou zabezpečeni atd?Vůbec si to neumím představit.Teď sice ještě budu v létě doma díky prodloužené rodičovské dovolené,ale jak to budeme řešit příští rok fakt nevím.Tak by mě zajímalo,jak to chodí u Vás 🙂

bledulka
8. dub 2015

@vendulka pokud máš ve svém okolí třeba ještě dvě maminky, které jsou ve stejné situaci,tak si můžete vzájemně hlídat. ..když tři maminky budou každá týden hlídat tem druhým dvěma,tak za týden hlídání máš pokryté další dva týdny. ..

Ale to taky nejde všude. ...

vendulka
autor
8. dub 2015

@bledulka no právě, já tu v okolí nikoho takovýho nemám

bledulka
8. dub 2015

@vendulka
jasný, jen dávám do placu tipy,jak to všelijak řešit. ..i pro ostatní. ..

ono je to fakt stres,když člověk neví,co bude s dětmi. .. třeba ještě další nápady přijdou. ..

wendy_
8. dub 2015

Tak my tohle taky budeme muset resit. Nastesti az za dva roky. I kdyz jsem si rikala,ze bych to prvni leto si vzala neplacene volno. Mala je narozena koncem cervna, takze bych mela jit do prace akorat na prazdniny, takze bych si tu rodicovskou zkusila takhle prodlouzit. No a jak dalsi leta? To nevim. Jedna babicka by byla "super"hlidaci, je totiz ucitelka a leto ma volne, ale je to tchyne 😒 . Jen bydli 700 km od nas a jeji predstava hlidani je sebrat deti a na dva mesice si je odvezt. Ale ja si nedokazi predstavit, ze bych je poslala tak daleko a na tak dlouho. Takze uvidime.

hojda
8. dub 2015

U nás letos školka poprvé otevřená do 10.7. jinak většinou zavřená na celé dva měsíce. Je to maso, jak to dělají třeba maminky samoživitelky bez babiček nechápu....(málo volna a peněz na nějaké tábory....). Snad se domluvit s nějakou kamarádkou a v hlídání dětí se vystřídat.

hpaja
8. dub 2015

@bledulka Ahoj, taky jsem přemýšlela, že si vezmu o prázdninách neplacené volno - potřebujeme vykrýt 5 týdnů, hlídací babičky nejsou a v práci můžu vybrat od půlky června do půlky září max 10 dní dovči - aby se prostřídali všichni.
Nevíš, jak je to pak s pojištěním? Nadřízená to zatím jen letmo zjišťovala a prý snad pokud je neplacené volno víc jak 1 den, tak si platím v tom měsíci sociální i zdravotní sama?

helcenka
8. dub 2015

@vendulka - já to letos budu řešit o prázdninách prvně po mateřské, syn bude po první třídě ve škole a dcera po první třídě ve školce. Jelikož jsem v práci už musela mít naplánovanou dovolenou do konce března, takže jsem všechno musela naplánovat. Bude to tak, že něco pokryje moje dovolená, nějaký den dovolená manžela. Pak týden společné dovolené. Jeden týden bude dcera ve své školce, do které chodí (jinak u nás je asi 5 školek, které vykryjí celé prázdniny - každý rok je ve školce rozpis, kdy má jaká školka o prázdninách provoz a děti do nich můžeš přihlásit) a v ten samý týden bude syn na příměstském táboře - každý den do 16,00. Už se tam moc těší, pozná nové děti. Tábor je na téma Vzhůru na palubu (zaměřeno na piráty), je tam jeden den celodenní výlet, jinak strava, pitný režim a pedagog jsou zajištěný. Nevidím důvod táboru nevěřit, pořádá ho Dům dětí a mládeže, celoročně mají také velkou nabídku kroužků a vedoucí kroužků jsou pak vedoucími i na táborech, které pořádají. A ten týden nás vyjde na 1200,- a to mi přijde finančně přijatelné. No a pak zbytek pokryje babička. Takže letos to bude pro nás premiéra, sama jsem zvědavá. Příští rok, až bude dcera větší počítám, že bude třeba ve školce o prázdninách více než jeden týden a využijeme právě i jinou školku a syn by mohl na klasický tábor nebo třeba na dva příměstské - o prázdninách je jich u nás asi 5, každý na jiné téma a jeden je kovbojský u koní, takže uvidíme, jak to proběhne letos.

mandala
8. dub 2015

@hpaja Myslím, že to tak je, že platíš sama. Ale pokud jinak nejde, taky bych to tak řešila, bohužel moje zaměstnankyně nejen, že na nás šetří dovolenou, ale neplacený by nedala určitě, u nás to funguje tak, že když si vezmu OČR, tak mě volá domů, jestli bych se už nemohla vrátit, to samé při neschopence. 😠

lu777
8. dub 2015

@vendulka už pár let to děláme stejně
červenec - jedeme na dovolenou plus jsou 1 týden s jednou babičkou a druhý s druhou (z 99 % jediné hlídání za celý rok)

srpen - mají zaplacený příměstský tábor... dřív pro děti 3-6, teď už sportovní pro děti 5-9 či kolik... rezervuju a platím už tak začátkem března, abysme to měli pokryté.... peněz taky málo, muž je momentálně delší dobu bez práce, ale na tohle být musí, protože jednak doma by se unudili, tam mají program po všech stránkách a druhak já potřebuju pracovat a muž hledat práci/pracovat... holt s tím výdajem počítáme dopředu, už o tom víme 😉 ono taková chůva by levnější stejně nebyla

takhle to klapalo teď 3 roky... jediná změna je, že tenhle rok starší pojede poprvé taky na tábor, takže o to to bude jednodušší.... 🙂

abigail09
8. dub 2015

My jsme ten případ kdy babičky a dědové opravdu nejsou tzn. minulé léto jsme platili soukromou školku, ale dcera do ní chodila už v průběhu roku. Prostě v soukromých školkách se jede pořád. Vyzvedávali jsme až po půl šesté ( manžel ) já chodila z práce později. Tenhle rok jsme ve státní - konečně nás vzali. Pravda je, že v červenci rodim, ale i tak máme zarezervované dva příměstské tábory a ještě něco hledáme, aby se dcera nenudila. Spousta zaměstnavatelů ani nedává volno přes léto a nebo v kuse takže doporučuji soukromé školky a příměstské tábory. Samozřejmě na to musí být finance. Může na to padnout i jedna výplata🙂 Nebo se domluvit s jinou maminkou a pomoci si vzájemně. Já na žádnou takovou nenarazila, všem v okolí pomáhali rodiny.

sarihy
9. dub 2015

Dobrá varianta je příměstský tábor - v nabídce jich je celá řada...

vendulka
autor
9. dub 2015

no koukám, že to nikde není tak jednoduché a člověk musí plánovat dost dopředu a hlavně našetřit peníze na to všechno, jenže z čeho,když plat není takový jaký by byl potřeba...já doufám, že to za rok fakt nějak vychytáme ,ale stres to bude slušnej...

každopádně díky za názory a nápady 🙂

viky007
9. dub 2015

@sarihy
@vendulka Nejsi sama kdo tohle řeší, dokud byly děti ve školce jsou prázdniny pokryté, společnou dovolenou jsme s manželem taky neměli ani nepamatujem. Příměstské tábory jsou sice krásná věc, ale u nás všechny začínají nejdříve v 8 a končí v 15.30. Jak to tedy zvládat, když člověk dojíždí a v práci musí být na 7. Já to řeším tak, že děti vozím do města, kde pracuji, a tam jim zajišťuji pobyty v místních střediscích volného času. Pak klasický tábor - tam vedoucí známe, takže nemám strach, a zbytek dovolená na střídačku s manželem.

lu777
9. dub 2015

@vendulka to se vychytá 😉 zase když člověk chodí do práce tak má nějakou korunu navíc... a celkově je ta situace úplně jiná....
já jsem z toho bývala ve stresu první rok dva, teď takhle jedeme už 4. rok a i děti už ví co čekat a je to v pohodě 😉 a s věkem to je jednodušší a jednodušší v mnoha věcech... 😉

vendulka
autor
9. dub 2015

@lu777 nejraději bych,aby byly holky už z domu 😀

zzuzinda
9. dub 2015

I nás to čeká. Leto sještě ne, "díky" tomu, že Bára nemá školku, ale příští rok to bude na tvrdo. Na 2 týdny pojede Adam na tábor, jezdíme tam už teď všichni, já jako zdravotník, chlap jako vedoucí a Adam v oddíle a Bára je tam tak nějak se všemi 🙂 Adam je tam všechny zná, jsou to lidi, se kterými jezdil chlap jako dítě na tábor, takže všichni se znají, tak je to pohodovější 🙂 A Bára bude mít buď školku nebo pak okoukneme příměstské tábory pro obě děti a naštěstí máme hodnou a ochotnou babičku, takže ta vypomůže. Jinak se budeme muset vystřídat. Už teď dumáme nad voděním do školy, školky, vyzvedáváním a chozením do práce a prázdniny budou teprve sranda.

vendulka
autor
9. dub 2015

@zzuzinda k já případné vodění do/z školky/školy mám snad pořešené,tak snad v tom nebude problém, jen ty prázdniny budou asi hard core

lu777
9. dub 2015

@vendulka to néé 😀 s věkem je s nimi větší legrace, to byste přišla o ty odměny 😉 já si fakt děti užívám posledního půl roku, těším se až přijdu z práce a pokud nejsou prázdniny delší než týden, tak i na ty prázdniny 😀
mě baví ty větší děti víc, takže je to super, že konečně můžu vzít staršího do divadla na něco u čeho se nenudím ani já... že s ním můžu dělat osmisměrky nebo že si udělá sám vajíčka míchaná, leccos mi připomene a už by chtěl skočit i nakoupit, no o víkendu budeme trénovat 😀

a hlavně už byl i sám na lyžáku teď (s úplně cizími lidmi) a zvládl to suprově... já jsem fakt nadšená, posledně mi četl irské příběhy, když jsem byla nemocná 😵

vendulka
autor
9. dub 2015

@lu777 tak to byl jen takový vtípek, i když....ta představa, že se nemusím o nikoho starat a máme s mužem na sebe víc času a nemusím řešit hlídání,když si chceme sami někam vyrazit...ale jo, čím jsou starší, tím je to lepší ( i když jsem si to dřív nemyslela), hlavně co se týče samostatnosti 😀

smirda
9. dub 2015

@vendulka Máma byla samoživitelka, jen jedni, ale tedy hlídací prarodiče a kupa kamarádů s podobně starými dětmi. To bylo naše řešení. Na týden až 14 dní jsem byla u babi s dědou (buď v Praze nebo u známé na chatě), na 14 dní jsme všechny děti pokupě jezdily na tábor, pak jedna až dvě týdenní cyklodovolené v celé partě (máma měla dovolenou) a pak jsem bývala různě rozstrkaná, jedni známí si mě vzali na chalupu, jiní na návštěvu k příbuzným, další pak na pěšárnu...byla jsem celé prázdniny pryč z domova a hrozně jsem si to užívala 🙂. Doufám, že se nám to do budoucna podaří taky, začínáme mít s kámoškami (mimochodem to jsou ty, co byly v mém dětství podobně staré) děti, jedna je napřed asi o tři roky, ale jinak na tom pracujeme celkem společně, tak doufám, že i tu partu potom takhle zvládnem 🙂. Tábory bych nezatracovala, je to stejné jako s letadly - tisíce jich doletí bez nehody, ale ve zprávách jsou ty výjimečné nehody a lidi se pak bojí lítat.

vendulka
autor
9. dub 2015

@smirda já mám i osobní zkušenosti s tábory,tak proto říkám NE

blahova_andrea
9. dub 2015

@vendulka mě se teda moc nelíbí tvé vyjadřování...babka, dědek, důchodka...no ale o tom to tady není 😅 proč je pro tebe tak zásadní, aby tchýně hlídala u vás? u ní nemají kde děti být? ptám se proto, že u mých rodičů třeba fakt není moc kde by třeba týden vegetili, ale u tchánovců by to problém nebyl. proč nedopřát dítku prázdniny v jiném prostředí ať má změnu? syn letos jede s prarodiči na týden na dovču někam na chatu. berou tradičně všechna vnoučata nad 3 roky a přijde mi to naprosto skvělé. tvůj strach ohledně táborů chápu, já bych dítě někam do neznáma a s neznámými taky neposlala. ale já mám teda na tábory vzpomínky krásné a ráda bych to dopřála i dětem. jen tedy rozhodně bude záležet na penězích a když na to bude, tak pěkně zlehka nejdřív poblíž, kdyby náhodou až později někam přes celou čr a rozhodně teda s někým známých nebo s doporučeními. ono jako je z tebe cítit, že nechceš pustit korunu. taky počítáme dost, ale zadarmo prostě není nic 😉 je jedno jakou variantu hlídání zvolíš, ale všechno tě bude něco stát a nic nebude dokonalé 😅

blahova_andrea
9. dub 2015

@vendulka aha, tak až teď čtu o těch kočkách. tak to potom chápu. to by se mi taky nelíbilo ☹ jinak to, že dělají prarodiče spoustu věcí nám za zády, to je asi běžná praxe všude. bohužel ☹

vendulka
autor
9. dub 2015

@blahova_andrea no jako že bych bábě dala děti na 2 měsíce? to nehrozí...a jak jsem psala, jednak kvůli kočkám ,druhak kvůli nerespektování...nevím jak by se líbilo Tobě, kdyby jsi tam dala prvně jedno dítě s tím, že se odnaučuje od plen a musí se hlídat, dáš s sebou plínky a pak ti babka vrátí dítě i s plínama a ještě ti nadá, že si teda samo neřekne a že než aby mu dávala plínky,které jsi dal s sebou mu cpe tena vložky,pak když jsem tam dala obě tak za prvé bez mého vědomí a svolení je ostříhala! za druhé jsem jim s sebou dala jídlo co jedí (myslím tím jogurty,tvaroh) a výslovně zakázala uzeniny a tavený sýry a pak ti to co jsi jim dala sebou ti vrátí, že prej na to zapomněla a cpala je taveňákem,uzeninama a špekáčkama, myslím, že to měla respektovat a když se k tomu staví takto a ještě ti řekne, že se z toho neposere, tak takovej člověk moje děti příště vážně nedostane, nehledě na ten bordel ve kterým byly mezi kočkama a z oblečení ty chlupy ani nešly vyprat...kdyby byla normální, neříkám, že bych je tam třeba neposlala na týden,ale po těchto zkušenostech ani omylem!A pak taky zastávám trochu názor, že sem si nedělala děti na to,aby se mi o ně někdo staral..neříkám sem tam pohlídat, aby si rodiče zašli na véču,do kina, na koncert či tak
ano,je mi jasné, že ty prázdniny asi vyjdou pěkně draho a proto hledám možnost jak to udělat,aby to nestálo tolik peněz..a k tomu babka,děděk,důchodka...nic na tom nevidím, nemyslela jsem to hanlivě..normálně se třeba bavím, že volala bába a tak (jako taková zkratka,aby člověk nemusel říkat babička...)
to že dělají něco za zády to je mi jasné, ale toto je už dle mě extrém...kdyby třeba dala víc kokin nebo dovolila něco co já jinak nedovolím,tak ok...ale úmyslné porušování našich pravidel a zásad a dělání si co chce, to NE!

vendulka
autor
9. dub 2015

@blahova_andrea a proč aby hlídala u nás? abych měla děti na očích (až přijdu dom) a věděla, že je vše tak jak má být a ona nemá čas dělat chujoviny a pak snad i lepší respektování našich pravidel,když bude v našem prostředí a nebude mít tolik možností si dělat co chce...ona ani tam moc nehlídá a nestará se, má před batrákem jakousi jakoby hasičskou nádrž a nechá děcko běhat od baráku na hřiště (asi teda 150m),ale právě okolo té nádrže,kde je dost vody a lítá si tam bez dozoru...a našla bych toho víc...možná jsem přehnaně starostlivá nebo zbytečně řeším ty uzeniny atd.,ale myslím si, že to je zase naše věc a naše rozhodnutí co dáme dětem za jídlo atd 🙂

blahova_andrea
9. dub 2015

@bledulka no nevím...zaměstnavatelé moc vstřícní nebývají. aspoň teda náš prý pro matky moc pochopení nemá. no uvidíme časem 😅 jako domluvit si to neplacené volno mi přijde nejreálnější, ale určo ne na celé prázdniny ☹

bledulka
9. dub 2015

@blahova_andrea já vím, že to tak je.. jsem si vědoma toho, že mám v tomto ohledu nadstandartní podmínky v práci..v tomto ohledu mám šéfku fakt super..ale člověk vycítí, jestli má vůbec smysl se v práci ptát po možnostech a nebo zda by narazil...někde se člověk asi ani nezeptá - je mu jasný rovnou,jak by to bylo...

aneta15
9. dub 2015

@vendulka My to máme naplánováno tak, že týden já, týden manžel a jeden týden si vezmeme dovolenou dohromady a pojedeme na dovču. Týden si je vezme moje mamka. Mám 2 dobré kamarádky a tak jsme se dohodly, že týden budou všechny děti u nás (6 dětí), další týden u jedné kamarádky a druhý týden u druhé kamarádky. Sice to bude náročnější ale zase si vyhrajou a 8 hodin to snad zvládnu 🙂 a zbytek příměský v našem případě přívesnický tábor 😀 Děti (7,4 roky) tam byli i loni a byli nadšené ani nechtěli domů. Příští rok pojedou už na 10 denní tábor. Já třeba vzpomínám na tábory jako na nejhezčí prázdniny a rozhodně o to děti nechci ochudit. Je pravda, že na tábor, kde neznám vedoucí bych je neposlala, ale na tyto tábory jsme jezdila já jako holka a bylo to super. A hlavně jsou 15 km od nás 🙂

svetlanap
9. dub 2015

Co takhle nějakou studentku? Já jsem třeba hlídala kamarádce o letních prázdninách, když jsem studovala a teď zřejmě budu zas, protože jsem na rodičáku. Ale jako brigádu jsem to nedělala, takže nevím, kolik by to stálo. Ona mi platila akorát dojíždění + jsem dětem vařila a najedla se s nimi, ale to byla kamarádka.

zmuzle
9. dub 2015

@vendulka Tak jsem už vycvicena ze školky, u nas teprve loni byla školka 2 týdny. Resim to primestskym táborem. Je nadseny, program bohatý. Holt jinak se to neda a cenove to je nejdostupnejsi.