Neplacené volno v době školních prázdnin. Případně jak to řešíte - kam s dětmi?

4. srp 2023

Zdravím všechny rodiče, chtěla bych se zeptat, jak řešíte následující situaci. Mám dvě malé školkové děti a jedno školní (8r). Moje dovolená bude pomalu vyčerpaná, na víc jak jeden příměstský tábor nejsou finance ( jedno dítě 3500,- + sourozenec 3000,- na týden) ale to většina asi ví...
Hlídání žádné není. Samy doma být nemohou. Lze si v tomhle případě zažádat v práci na 14 dní o neplacené volno z důvodu péče o děti? Školka je zavřená téměř celé prázdniny, takže potřebuji nějak vyřešit ten zbytek co mi prostě chybí...

squezy
4. srp 2023

To podle me záleží na zaměstnavateli, jestli ti da neplacené volno. Ale to si neresila v práci pred prázdninami? Ted to bude celkem narychlo, ne?

mikiva
4. srp 2023

Kdyz neni na primestaku, beru si bud homeoffice nebo ho vezmu s sebou do prace. Kazdopadne u nas se dovolene nebo jina forma volna na leto planuje minimalne v kvetnu - kvuli pokryti provozu, zastupitelnosti. V prubehu prazdnin uz bych z nejakych zmen nadsena fakt nebyla a mohla by realne nastaz situace, ze bych to nepovolila.

autor
4. srp 2023

@squezy
@mikiva
Ano, tak dejme tomu, že stejná situace nastane příští rok, jak ji pak řešit? Lze si o to volno požádat?
Letos to uděláme prostě tak, že to zkusíme splacat dohromady s kamarádkama, nějaký den si je prostě budu muset vzít taky s sebou, ale příští rok bych v tom už chtěla mít pořadek.

kakba
4. srp 2023

Moje kolegyne tuto situaci resi kazdy rok uz v lednu. Ma vzdy 3 tydny volna v cervenci, tyden tabor a zbytek ma otec ditete. Vicemene s tim v praci neni problem, ale urcite to resit delsi dobu dopredu a ne ten mesic. Treba u nas by to takhle na rychlo neproslo.

autor
4. srp 2023

@mikiva to máš samozřejmě pravdu, že se to mělo řešit dřív, ale stalo se 😏

autor
4. srp 2023

@kakba otec dětí to nepokryje vůbec, nepracuje v ČR a je věčně pryč.

kakba
4. srp 2023

Tak na neplacene volno se zeptej v praci a kdyz uz by to nevyslo, musis setrit na primestaky na dalsi prazdniny uz tedka tak jak to delaji ostatni. 🤷‍♀️🤷‍♀️

autor
4. srp 2023

@kakba děkuji za radu, hodně mi pomohla...
Samozřejmě šetřím jak se dá.

mikiva
4. srp 2023

Pozadat muzes, idealne ve chvili, kdy se u Tebe v praci ty letni dovolene resi. Ale je na firme, jestli vyhovi.

martt
4. srp 2023

S tím neplacenym volnem se musíš domluvit v práci , ale nemusí ti vyjít vstříc. Jestli žiješ s otcem děti tak bych zkusila příští rok zapojit i jeho alespoň na týden/dva. Je taky otec a mel by se zapojit.My se s manželem o prázdninách s dovolenou "míjíme"tak abychom děti měli pokryté o prázdninách.

zuzkasim
4. srp 2023

Tohle se řešívá hodně dopředu... Otec dětí musí taky nějak fungovat, naplánovat si to dopředu přece snad může taky. Babičky? Mají taky dovolenou, tak třeba obětovat dětem aspoň pár dnů, týden? Příměšťáky, tábory, školka. Školky bývají často i "spřátelené", které pokrývají zase jiný týden než ta domovská. Na příměšťáky kamarádky šetří celý rok, bohužel, je to tak... Příměšťáky se pak za lepší peníz dají občas najít třeba u skautů, na faře, na salesiánských střediscích atd.

dominika963852
4. srp 2023

Mě vždycky vytáčí, jak někdo píše: okolní školky, příměstský atd. My nemáme žádnou okolní školku, jen jednu naší, měsíc zavřenou. Příměstský u nás dělají jeden. Tábory jsou tabu pro 4 leté dítě.
Já dostala týden dovolený, kterou jsem si vyprosila, jinak přes sezónu žádny volno není možný a už vůbec ne neplacený . Manžel měl 14 dní volno, víc také nejde. Babičky atd .max týden. A zbytek ? Mazec prostě. Ted byly se mnou děti v práci ( obchod s potravinami) a teda jsem ráda,že jsem to ty 4dny zvládla. Příští rok je ve hvězdách.

autor
4. srp 2023

@dominika963852
@zuzkasim
Od Covid aféry jsou ,, okolní školky,, zrušeny.... Ještě před 4 lety to tak opravdu fungovalo, že vždy byla jedna nebo dvě školky otevřené a tak se to vystřídalo, bohužel teď to tak není.
Skaut u nás sice je, ale až od 7 let, takže to vyřeší staršího, ale již ne dva mladší.

@dominika963852 jsi dobrá a skvělá že jsi to zvládla. Já si to s nima v práci nedokážu právě moc představit.

dominika963852
4. srp 2023

To je milé, děkuji . Včera už kluci tak blbli,že rozbili láhev vína 🙈😁.
To hlídání je prostě očistec. Držím palce,ať to nějak vyřešís. Když jsem se ptala na neplacené volno, tak se mi doslova vysmáli, že to fakt nejde.
A co vlastně děláš za práci ?
Já jim vzala i notebook s pohadkama, míč na ven...ale vše je bavilo jen chvilku. Raději běhali mezi regály a nebo se mnou na kase ,,pípat,, 🙈🤯

martinka_33
4. srp 2023

Letos to uz asi nezachráníš, ale pro příští rok: žádej klidne uz po novém roce, žádost se podává písemně, napíšeš tam od kdy do kdy a důvod. Povinnost ti vyhovět zamestnavatel nemá, ale pokud v tom nebrání provozní důvody, mohla bys uspět.
Jinak me napadá seznámit se s podobnými maminkami a domluvit vzájemné hlídání - týden já, týden ty. Ovšem tři děti upíchneš hůř než jedno. Já bych ti je pohlídala na revanž, mela bych jich doma 6 😀 příště ty 6 - chceš? 😁
@kakba to je rada nad zlato čéče, zapomělas dodat, že když si ty děti vyrobila, má se o ně starat a kdyz to nezvládá nemela se množit 🙄

kakba
4. srp 2023

@martinka_33 no hele, uprimne, mas pravdu.. jenze co se koukam kolem sebe tak ja chci dite, ale jak se o nej postaram, to uz je na druhe koleji a pak nastane situace, ze je nema kdo hlidat na primestak ck tabor neni a rekni, ze to neni pravda.

martinka_33
4. srp 2023

@kakba ono nejhorší je, že ty děti rostou pomalu 😅 A v době, kdy dítě plánuješ, porodíš, to můžeš mít perfekteně zařízené a za pár let se situace může zmenit

kakba
4. srp 2023

@martinka_33 muze byt, ale clovek musi predvidat a mit rezervu. Takze ano, nekdo se muze dostat do sracek rychle, ale nemyslim si, ze tohle je zrovna tenhle pripad 🤷‍♀️

kometkak
4. srp 2023

Zažádat si v práci můžeš úplně o cokoli. Jestli vyhoví, závisí na zaměstnavateli. Na poslední chvíli bych s tím na 99% nepočítala. Spíš by to byl zázrak. Školy a školky fungují už desítky let stále stejně, takže se dá předpokládat, že když má někdo jedno, dvě, deset dětí, ví přesně, co ho každý rok čeká v období červenec/srpen při daném věku dětí. Není to "hurá překvapení - prázdniny". Šetřila bych přes rok dovolenou. Dvě školkové bych dala v červenci do školky a školní na tábory. A v srpnu bych vybírala dovolenou, kolik by mi zaměstnavatel jen dovolil v kombinaci s partnerem, babičkami, kamarádkami, dalšími tábory, soukromými školkami a všemi dostupnými možnostmi, tak jak to dělají všichni lidi s dětmi.. Jak budou všichni tři ve škole, bude to mnohem horší a nákladnější - 2 měsíce pro všechny.. Ideálně to řešit třeba už rok předem, spočítat co se vyplatí víc - tábory/neplacené volno/paní na hlídání. Zjistit u zaměstnavatele, jestli to vůbec umožní. Popřípadě na to léto prostě našetřit, či hledat jiného zaměstnavatele, jinou práci. Spousta mamin třeba dělá asistentku ve škole a pak mají volno.. i za menší peníz se to může ve výsledku někomu vyplatit víc než mít neplacené volno. Hodně lidí nemá hlídání. Spíš bych řekla, že klidně i víc jak polovina lidí..

martinka_33
4. srp 2023

@kakba to si nedovolím soudit
@kometkak se divím, proč je tak náročné sehnat sdílené hlídání? Podle me se ty rodiny proste jen neznají.. Nemám problém pohlídat deti a příště svěřit na hlídáni, ale nedaří se mi s nikým podobně smýšlejícím seznámit 🤔

flyhigh
4. srp 2023

Tohle je podle mě nehorázné selhání zřizovatele, potažmo státu. Provoz státních MŠ je placen i z daní pracujících rodičů. MŠ jsou zejména hlídací zařízení pro pracující rodiče,a zavřít školku na dva měsíce bez náhrady je bezohlednost,a už dávno tohle mě stát řešit nějakou vyhláškou apod. Nechápu,proč někde to jde,že se školky přes léto vystřídají,a někde ne. Zkuste se obrátit na zřizovatele MŠ,jestli není možnost dát děti do jiné školky.
U nás na vesnicí je školka také dva měsíce zavřená. Což je jedním z důvodů,proc naše děti chodí do MŠ do města,kde se školky v provozu vystřídají.
A ty komentáře, že si člověk nemá dělat děti, protože zrovna jejich MŠ šéfují neschopní ignoranti, jsou trochu mimo.

terkave
4. srp 2023

@flyhigh mateřské školy nejsou hlidaci zařízení, ale je to předškolní vzdělávací instituce. Když to rodiče vidí jako hlidaci instituci tak pak se není čemu divit, jak to tady vypadá…

ferda90
4. srp 2023

Ahooj, já ti úplně neporadím, ale taky jsem si nedávno říkala, jak to ti rodiče o prázdninách s dětmi dělají... Náš malý chodí do soukromé dětské skupinky, tam je volno 14 dní což je naštěstí v pohodě, protože takovou délku dovolené dostanu já nebo přítel v práci bez problémů (snad). Já pracuji na 3 směny ve fabrice, takže vzít si syna do práce neexistuje. Ne každý má možnost homeofice že... Ale když už,tak já si třeba říkala, že kdyby mi náhodou v práci volno nedali, jelikož nás je ve firmě hodně a musíme se prostřídat, tak bych na těch 14 dní šla prostě na nemocenskou. Podotýkám, že za celou dobu co pracuji, nějakých 14 let jsem byla na nemocenské týden, takže nejsem člověk, který by toho zneužíval, ale když by nebyla jináči možnost, tak bych to musela řešit takhle. Babičky naše pracuji, dedove to samé. U nás Teda co vím, tak naštěstí se školky střídají a když jedna má volno, tak ji zastupuje druhá,což je fajn

lennus
4. srp 2023

Řeším prázdniny každý rok už tak únor/březen. Doteď pracuju na dohodu a jsem vždy půl prázdnin doma - půl každého měsíce. Příští rok už to bude jiné a taky jsem nad tímto přemýšlela. Vím, že na neplacené volno se ale domlouvá až když vyčerpáš dovolenou. Ono dost záleží, na jaké si ve firmě pozici, jaká je zastupitelnost, jestli je sezóna atd. Podle toho bych si u malých dětí i práci vybírala a komunikovala to včas. Nemáte poblíž Skauta? Doporučuju pak pro školáky - tábor pokryje 2 týdny prázdnin. Jinak my žijeme v hl. městě a příměšťáky jsou tu i levnější. Babičky nám letos pokryly týden jedna a druhý druhá s manželem u ní na home office.
Já si s dětmi to léto i užívám a i za cenu nižšího platu v létě bych to neplacené volno ocenila.

lennus
4. srp 2023

Jinak u nás školka jede a mladší bude předškolačka, takže příští léto to ještě pokryje, ale vždy byly ve školce za celé léto tak 10 dní.
Je to sranda to skloubit - 9 týdnů je dost. Třeba v Německu mají 6, ale zas více rozprostřené přes rok, třeba po novém roce ještě týden, v červnu Letbice, snad i Velikonoční jsou delší. A do družiny kamarádce nevzali dceru, protože nedostatečně pracovala. Syn by mohl být v družině ráno a odpo až do 17:30 v nejhorším.

flyhigh
4. srp 2023

@terkave no to vidíš jak to ,,tady vypadá,,. MŠ která na dva měsíce zavře je rodičům nanic. Ať už jako hlídací nebo vzdělávací instituce.

martinka_33
5. srp 2023

@flyhigh osobně bych byla prp, aby v omezeném počtu fungovaly i školní družiny, protože věř, že většina školek funguje dost často oproti tomu, kxy je dítě ve škole, tam neni uz problem jen hlavní prázdniny, tech prázdnin, ředitelského volna a co jávim čeho je dost a družina nefunguje téměř v žádné škole...

martinka_33
5. srp 2023

@ferda90 myslím, že nemocemskou využívá víc rodičů. V práci máme kolegy manžele o nichž v dobách kdy měli malé děti bylo předem známo, že v červenci bude nemocný jeden a v srpnu druhý 😃 Asi meli známého doktora, nebo ho uplatili nebo byli dobří simulanti 😅 Buďme upřímní, pokud je systém nedokonalý, nabízí se ho bez výčitek obcházet....

terkave
5. srp 2023

@flyhigh mám taky školku, která si na dva měsíce zavře, ale neříkám, ze je to pro mě hlidaci zařízení. Navíc at se ti to líbí nebo ne i ty učitelky si musí vybrat dovolenou… dřív to tady bylo normalne a taky to rodiče zvladali…

ferda90
5. srp 2023

@martinka_33 Joo u nás v práci je taky jedna, která je buď na nemocenské nebo na paragrafu. Přitom dítě má už velké.... Věčně není v práci. Sotva přijde, oddela pár dní a je zase doma. Já neříkám, člověk se to snaží vyřešit jinak, já osobně nejsem člověk co by na nemocenskou chodil jelikož mi je líto těch peněz, ale když by to jinak nešlo, tak výjimečně bych to tak udělala no