Vzdělání dítěte. Jaký je váš názor?

12. led 2023

Ahojte, zajímal by mě váš názor na vzdělání dítěte ...vyrůstala jsem a žiju v "modelu", kde dítě se dá na nejbližší základní školu, střední si pak dítě vybere dle jeho zájmu/známek/ trochu toho doporučení od rodičů a učitelů a pak kdyžtak VŠ.
🙊Nyní jsem se ocitla v pracovním prostředí, kde je věnován velký důraz na vzdělání dítěte, řeší se již základní školy, nejlépe bilingvni základka, až dítě umí cizí jazyk na vysoké úrovni, poté bilingvni gymnázium zaměřené zase na jiný jazyk.
Chtějí, aby děti jezdili co nejvíce na Erasmy...aby měli pak možnosti jako např jejich rodiče kteří měli/ mají možnost pracovat napr. na projektech Bruselu (NATO), na globálních projektech velkých firem atd...hodně teď doma řešíme, co je pro dítě dobré a jestli jít taky takovým směrem a dopřát dítěti takové možnosti, o kterých nám se ani nezdálo (mám klasickou VS, klasickou dobrou práci s průměrným platem)....jak to vidíte vy?

ruzova_pastelka
18. led 2023

@zuzkasim S tím, že jsou pro některé děti nevhodné některé alternativní školy souhlasím taky. Myšleno tak, že se musí najít průsečík mezi osobností (schopnostmi, nadáním, zájmy, rodinou...) dítěte a druhem školy. Dokonce naprosto souhlasím i s tím, že některé soukromé (alternativní) školy jsou vyloženě špatné.

Ale nějak si nedokážu představit dítě, které je spokojené v klasické škole. Jasně, jsou i děti přizpůsobivé, které přežijí všechno (sama jedno takové mám 😀), ale dítě, které by nejenom přežívalo, ale prosperovalo, si na té klasické základce prostě představit nedokážu. A to říkám z pozice jedničkářky, kterou učitelky ve škole nechaly v hodinách psát pod lavicí její vlastní povídky a studovat svoje materiály. Ale o kolik by to bylo lepší, kdybych to nemusela délat pod lavicí a někdo mi s tím třeba i pomohl... Když porovnám možnosti svých dětí a ty svoje, tak celá základka (a značná část nejenom SŠ, ale i VŠ, a to jsou obě tyto instituce vnímané jako vysoce prestižní) hodnotím jako ztrátu času.

aaaa15
18. led 2023

Zajímavé téma, pro nás bude sice aktuální až za 3 roky, nicméně nad tím přemýšlím už teď.
Prestehovali jsme se do malé vesnice 5 minut od Plzně, není zde skolka ani škola. Bohužel vesnice spada spadove do školy v městě, které je úplně na druhou stranu od Plzně (kde oba pracujeme). Navíc do města neexistuje žádný spoj (autobus, MHD, nic). Naopak do Plzně nám jezdí MHD každou hodinu 🤷‍♀️.
Prozretelne jsme si zatím nechali trvale bydliště v Plzni u tchyně, abychom děti dostali do školky v Plzni. Město kam spadame je pro nás úplně mimo 🤷‍♀️
Sama jsem učitelka, učím na velké škole v Plzni, která je řazena mezi ty kvalitnější. Ale samozřejmě se i u nás najdou kolegyně, které tam úplně nepatří a s jejich výukou nesouhlasím. Takže u nás to zatím vypadá, že děti budou do školy jezdit se mnou. Já budu mít možnost si vybrat, ke které kolegyni je v 1. třídě dám, abych s ni byla zajedno v přístupu k výuce. Bohuzem vice nez polovina uci uz 20wt stejne. Dal už to bohužel neovlivním. Druhý stupeň už u nás bohužel tak kvalitní není, takže tam pak budeme hledat nějakou alternativu 🤷‍♀️
U nás spadova škola, ať by byla jakkoliv kvalitní padá především na té dopravě. Nehodlám a ani nebudu schopna jim 9 let dělat taxikáře hned jak výuka skončí (družina je tam jen do 3. tridy). Neumim si predstavit, ze by tam na me nekolikchodin nekde venku cekali. Z Plzně až budou větší alespoň dojedou MHD.

westie
18. led 2023

@zuzkasim Souhlasím, však píšu, že základka by měla v dětech vzbudit touhu poznávat svět a jestli někomu vyhovuje běžná základka s učitelkou ala stará struktura, tak v pohodě; jinému zase sedne klasická základka s progresivnějším přístupem a jiný hledá mezi soukromými školami. Našemu synovi třeba nesedl poslední rok v Montessori školce, té volnosti na něj bylo příliš. Tak jsme našli školu, která vyhovuje nám i jemu. Jenom říkám, že jsme výběr školy hodně řešili, protože nechci, aby špatná škola ovlivnila jeho výběr profese nebo toho, co chce studovat. A že výběr školy je důležitý i pro děti, které nemají předpoklady studovat vysokou školu, právě proto, že může negativně ovlivnit jejich touho objevovat svět. A co si budeme povídat, v dnešní době je potřeba, aby kritické myšlení dokázala zapojit většina populace.

emamaira
18. led 2023

Také se trochu bojím běžné ZŠ u nás na vesnici, neslyšela jsem, že by byla špatná, takový průměr. Cca 10 km od nas je soukromá skola, která by se mi líbila. Ale není možnost tam jezdit hromadnou dopravou, takže bychom byli taxikáři celkem 12 let, když počítám docházku obou děti. To se mi upřímně nechce ani nevím, jestli by to bylo v budoucnu reálné. Jak byste se rozhodli?
A druhá otázka, kdyby šli děti na místní ZŠ, tak jak jim docházku zpříjemnit, aby byli spokojené a skola jim dala co nejvíc?

zizibou
18. led 2023

My klademe na vzdělání dětí velký důraz. Dětem se věnujeme opravdu maximálně od narození a největší finanční zátěž máme právě v tomto směru. Ale jak už tu někdo psal, nelituji jediné koruny. Dcera chodí do soukromé školky pro nadané děti, navíc je s jazykovým zaměřením. Letos je předškolák a na školku navazuje první stupeň školy. Škola spolupracuje s menzou, různými univerzitami, je tam kladen velký důraz na angličtinu a učení není klasicky v lavicích. Doufám, že na školu ji vezmou, už se tam moc těší. Od letoška chodí také do hudebky na nástroj a výtvarku. Snažíme se s mužem o to, abychom rozvíjeli její potenciál. V neposlední řadě musím přiznat, že je opravdu vidět rozdíl v takto vedených dětech oproti klasické základce, kde je směska úplně všech sociálních vrstev. Především ten rozdíl v kultivovanosti mezi dětmi je propastný.

dasasa1
19. led 2023

Ja objela vsechny vhodne soukrome i statni skoly v rozumnem dojezdu a nakonec nam nejvic sedla vstricna malotridka 2km od domu, ktera je do pate tridy a pak se uvidi. Ma vyborne vedeni, dite ma skvelou ucitelku i asistentku, se kterymi jsme se seznamili jeste pred zapisem. Ve vyuce pouzivaji moderni metody, do treti tridy se moc neznamkuje, maji hodne skolnich akci, jsme opravdu spokojeni. Deti je ve tride 18, coz se je podle me uplne vpohode. Chodim pro deti po obede, v druzine zustavaji, jen kdyz maji krouzek. Pro nas je zatim prioritou spolecne straveny cas po skole a co nejvice cestovani. Samozrejme si opet dame velmi zalezet na vyberu skoly od 6.tridy, pocitame s gymnaziem nebo soukromou skolou. Vysokou muzou studovat jakou budou chtit, mame finance i na studium v zahranici. Musi ale projevit zajem, nechci jim vtloukat do hlavy zadny nejlepsi zpusob jejich zivota. Ja ukazu moznosti, nabidnu podporu a zbytek je na nich.

westie
19. led 2023

@emamaira Já mám ráda strávený čas s dětmi na cestách, vždycky si toho stihneme hodně říct. A zároveň nemám problém dělat dětem řidiče, nijak mě to neomezuje. A taky si myslím, že je těžké v každodenní rutině dohánět nebo napravovat něco, co způsobila škola.
Ale pokud prostě nemáš možnost děti vozit do lepší školy, tak bych hodně dbala na váš vzájemný vztah a důvěru, aby se ti děti dokázaly svěřit s případným problémem ve škole. A pak bych jim dávala jasně najevo, že známky jsou jen známky, a hodně sledovala, co děti baví a v tom je podporovala a hledala jejich talent.

amenophus
18. čer 2023

Kdy y to bylo v nasich financnich moznostech, delame to presne jak pises (spickove, bilingvni, s mezinarodnim programem). Nase deti maji dvoji obcanstvi a nechceme, aby prislo vnivec. Nicmene vetsina takovychhle skol stoji treba 200-300k za rok (a nektere dokonce za pololeti), takze si o tom nechavame jen zdat a volime nejaky kompromis (jako ze si zjistujem, ktera vzdelavaci zarizeni v okoli jsou lepsi a ktera horsi, zaplatime treba nejake kurzy, bereme deti hodne s sebou, cestujeme, bavime se o tom odkud pochazi, snazime se doma mluvit anglicky....).zkratka aby vedely, ze svet nekonci vedlejsi ulici a ze je plny prilezitosti, kterych se muzou chopit, a co musi umet, aby dokazaly dosahmout svych snu, at jsou jakkoliv vysoke.

ninive211
19. čer 2023

@dasasa1 Počítat s gymnáziem můžeš, ale pokud dítě třeba nebude studijní typ, ale bude třeba šikovné manuálně, tak sebelepší dražší soukromé školy mu budou k ničemu, pokud se nevidí jako ředitel Zeměkoule, ale byl by nejspokojennější třeba jako truhlář či autoklempíř...já mám taky zatím představu, že bych ráda "šoupla" děti na víceleté gymnázium, kvůli průměrné úrovni druhých stupnů ZŠ (inkluze atd.), sama jsem "produkt" osmiletého gymnázia. Ale pokud uvidím, že na to prostě nemají, tak na to holt mít nebudou a vystudují nějakou klasickou střední odbornou školu dle svých zájmů a schopností (to druhé spíš, je strašně moc dětí, které v 15 ještě ani neví, co by chtěly dělat, leckdy to neví ani ve 20, když si vybírají vejšku - já třeba šla na výběr záměření na gymplu a následně vejšky vyloženě spíš vylučovacím způsobem - co fakt ne a co by nebylo pro mě). Dcera zatím končí 2.třídu a úplně na studijní typ nevypadá, nad vším dlouho přemýšlí a vše jí trvá, když vidím ty testy z Cermatu, tak už vidím, že to nedá ne kvůli tomu, že by nevěděla, ale že to prostě nestihne včas přelouskat a nedá to časově. Samozřejmě může k tomu dozrát, pořád je teprve "jen" ve druhé třídě a je brzo hodnotit.

hojda
19. čer 2023

@amenophus Máme v práci absolventa česko-německého gymnázia a jeho úroveň němčiny mě tedy dost negativně překvapila. Tak nějak jsme čekali, že tu němčinu bude ovládat velmi dobře.😕

konidana
19. čer 2023

@hojda ono jen škola bez možnosti komunikace v tom jazyce je často k prdu. Já mám výběrovou jazykovku od 3.třídy AJ 5h týdně minimálně + jazykové kurzy a cambridge zkoušky během střední (kde ta aj stála za prd), a na VŠ mi na konci roku řekla učitelka před zkouškou že nicmoc teda. O prázdninách jsem měsíc byla v zahraničí a dělala aupair Američanům, a v září se najednou zoušející u zkoušky z AJ divila, jak jsem se za prázdniny naučila mluvit🙂 Ale nepoužíváním toho jazyka běžně, umim dost blbě a celkem základně furt...

hojda
19. čer 2023

@konidana ale tak přečíst si email by snad zvládnout mohl, ne? Hlavně, když při schůzce se zákazníkem tvrdí, že německy umí....🙈

hojda
19. čer 2023

Jinak u těch soukromých škol existuje vždy riziko, že ta škola skončí. V okolí máme pár rodičů, kteří hledají ideální ZŠ, děti projdou i několika soukromými školami (alternativní, SCIO, aj.) a pak se zase vrací to státní..

https://archiv.hn.cz/c1-67215360-dostudujte-si-...

https://archiv.hn.cz/c1-67216170-nestandardne-l...

ninive211
19. čer 2023

Já nevím, je možné že za posledních 20 let se úroveň soukromých SŠ hodně zvedl, ale "za nás" soukromá SŠ byla pro děcka, co by se na sttátní zřejmě nedostali nebo by ji nedodělali, ale tady za tatínkovy peníze ji udělaly "levou zadní". Otázka, jak byli uplatnitelní v praxi. Je fakt, že dnes už je to zase hodně o těch soft skills a sebevědomí a při hledání práce myslím spousta zaměstnavatelů ani nehledí na to, kdo co vystudoval (a už vůbec ne s jakými známkami), ale jak se ukázal na pohovoru a jak se umí prodat.

urtica
19. čer 2023

Hodně se ztotožňuji s tím, co napsala @zuzkasim. Přijde mi taky fajn, aby si dítko vyzkoušelo všechno možné (kroužky, návštěvy divadel, dobrodružství, hvězdárnu, sport...) a samo si tak zjistilo, v čem je mu dobře, co se mu daří a co méně. Manuálně zručné dítko, které ze všeho nejvíc láká tátova dílna a na učení moc není, nebudu lámat na matfyz. To je to asi to, co mi připadá ze všeho nejdůležitější - vyhmátnout "to jeho" a v tom ho podporovat, nenutit ho do nějaké svojí představy o tom, jaké by mělo být a co by mělo dělat či studovat.