Změna školy kvůli šikaně. Pomohlo to?

25. bře 2023

V synově třídě se opakovaně objevují začátky šikany. Někdy je cílem on, někdy další kluk. Vždy je chvíli klid a pak znovu začne. Syn teď přišel s tím, že by chtěl zkusit změnit školu.
Musel by začít dojíždět.
Vyřešili jste někdo tímto způsobem šikanu? Nebo to dopadlo stejně i na další škole?
Učitelce jsme teď na rodicaku říkali, že od dalšího školního roku tam syn nebude, tak měla průpovídky, že to všude bude stejné.

klokanka31
25. bře 2023

Neměla by se radši řešit ta šikana než utíkat na jinou školu?

gruyerre
25. bře 2023

Souhlasím, šikanu musí vyřešit třídní učitelka a pokud ona nechce nebo to nezvládá, řeší se to s vedením školy.

autor
25. bře 2023

@klokanka31
@gruyerre šikanu řešit nechci. Jde mi opravdu o změnu školy. Synův kamarád jde taky pryč, takže je to nejjednodušší řešení. Chce to tak sám syn.

veruuu_kubesovic
25. bře 2023

A to bude odevšad utíkat, když se tam projeví šikana? Je to nejjednodušší, ale docela zbabělé řešení...
Šikana se má řešit se školou, potrestat toho, kdo sikanuje slabší, ne aby šikanovaný utekl na jinou školu, a co když to tam bude podobné ne-li stejné 🤔?

xxx3d
25. bře 2023

chce tu změnu školky kvůli kamarádovi?
a ten kamarád je ten druhý kluk, jak si psala v úvodu?

podle mě by bylo nejlepší, kdyby se ta šikana řešila na mateřské škole, tedy na stávající, protože... protože co bude, když se "vyplní" průpovídka učitelky?

gruyerre
25. bře 2023

Tak k čemu diskuze? Nechceš řešit šikanu, chceš změnit školu, tak směle do toho. Nikdo ti neřekne, jestli se to bude na další škole opakovat, jestli jo, tak změníte školu.

autor
25. bře 2023

@veruuu_kubesovic kdyby tam měl kamarády, tak asi jo, ale aktuálně ho v té třídě nic nedrží. Necítí se tam dobře. Nebudu ho nutit, aby tam byl dalších několik let.

@xxx3d ne, kamarád se stěhuje pryč úplně.

@gruyerre ptám se na to, kdo to tak řešil a jak to dopadlo. Hledám zkušenosti těch, co to tak řešili. Nic víc. Ráda si přečtu pozitivní i negativní zkušenosti.

evellin123
25. bře 2023

Já šikanu zažila na vlastní kůži a opravdu ,když to moji rodiče řešili s vedením byla js ve třídě za praskace a školu jsem opravdu změnila a bylo to lepší ,kdo to nezažil nepochopí 🤔

klokanka31
25. bře 2023

Já můžu říct jedině svou vlastní zkušenost. Byla jsem šikanovaná, a učitelka řekla že bude jednodušší abych odešla já, než ti co šikanují. Tak jsem odešla, ale na další škole byla taky šikana. Spolužačka takhle ani nedostudovala, jen kvůli šikaně. Pokud se takhle bude utíkat, vždycky budou chudáci ti slabší, a ti co šikanují budou mít pocit že co dělají, je normální a legální.

klokanka31
25. bře 2023

@evellin123 Já taky, to bylo na střední. Když se šikana řešila s třídní, tak ta druhý den nastoupila před celou třídu, a totálně mě potopila tím, že jsem práskačka, co a na koho jsem napráskala a vysmála se mi že si dovoluju to nazývat šikanou 🤦‍♀️

xxx3d
25. bře 2023

podle mě v tomhle nejde paušalizovat
a řekla bych, že je důležité i pro dítě, aby se šikana řešila, byť by výsledným řešením měl být přestup jinam
jedná se o první stupeň, druhý stupeň zš, nebo středoškoláka? a i když si psala, že šikanu řešit nechceš, řešila se nějak fakticky na té škole, nebo jste to vždycky nějak "přečkali"...?

autor
25. bře 2023

@xxx3d řešila se na škole a vždy se to srovnalo. Nikdy se to nerozjelo do velkých akcí a utnula se v začátcích.
Jedná se o první stupeň.

xxx3d
25. bře 2023

díky za informace.
přeji, ať je mu v té nové třídě líp a nenaplní se "průpovídky".

daasqua
25. bře 2023

Mně šikanovali od 3 třídy do 9. O změně školy jsem neuvažovala, byla to "lepší" škola, jazyková, tak jsem ji měla ráda. Nikdo ti nezaručí, že druhá škola bude lepší, může tam být nějaká drsná parta, plus on tam přijde jako nový do zavedeného kolektivu. Ono dle mého je šikana všude na základkách, je to prostě ten "blbý" věk.

klokanka31
25. bře 2023

@daasqua Spíš je problém že se šikana asi nijak moc neřeší.

autor
25. bře 2023

@daasqua samozřejmě budeme školu vybírat tak, aby bylo menší riziko šikany. I uvažujeme nad soukromou školou, kde je maly kolektiv. Bude se tu nedaleko otevírat nová, takže budeme zkoušet dávat přihlášku také tam.

victress
25. bře 2023

@klokanka31 ono ani nejde na ZŠ šikanu řešit pořádně, škola nemá jinou možnost než dát 2 nebo 3 z chování, šikanátora nelze kvůli šikaně vyloučit ze školy, buď odejde sám dobrovolně anebo musí odejít oběť, rodiče mohou podat TO na školu, že šikanu neřeší, ale to je asi tak všechno...

vero987nika
25. bře 2023

taky jsem pro změnu školy... reakce učitelky mluví za své... z tohodle mám do budoucna hrozný strach až budou kluci větší 😞

autor
25. bře 2023

@vero987nika třeba má pravdu. Je to učitelka, co má mnohaletou praxi.

@victress ještě se dá dát do vedlejší třídy. Ale u nás to jsou jen začátky, co se vždy zvládne utlumit v začátku.

kamimnichov
25. bře 2023

Napisu to ze strany te obeti. Prvne jsem se s sikanou setkala na gymplu. Mamka byla ucitelka a i kdyz nas (dvojcata) neucila, tak si mnozi mysleli, ze nam ucitelky nadrzuji, vime predem otazky, atd. Kluci z vyssich trid si na nas pockali a poc hrozbou nasili nas nutili prinest testy (jejich tridy)… jako kdybychom je vedely, mely k nim pristup. Casem byl problen, ze jsme se dobre ucily, nekourily, nepily… vzdy se neco naslo. Nakonec zmena skoly, kvuli stehovani (100km, takze to nebylo z duvodu vyse popsanych)… a problemy byly obdobne. I kdyz uz ne kvuli mamce, co sla na jinou skoku. Uspech se neodpousti. Zlepsilo se to az vekem.

misaky
25. bře 2023

reakce učitelky je tristní. Kamarádka takhle změnila dítěti školu v průběhu první třídy. Řešila šikanu i s učitelkou i s ředitelem uplně marně, ještě svolali rodičák po jejich odchodu a udělali z ní hysterku. Dítě je v nově škole naprosto spokojeno, má spoustu kamarádů a škola ho baví. Takže v tomto případě se to rozhodně vyplatilo.

vero987nika
25. bře 2023

já ze své zkušenosti mohu říct že u mne změna školy nejenže pomohla, ale byla změna o plných 180°... najednou jsem v nové škole měla kamarádky, a projevilo se neskutečně i na známkách, najednou jsem nebyla debil kterého učitelka chtěla poslat na vyšetření, najednou jsem z toho samého předmětu měla samé jedničky, a to až do maturity (změnila jsem školu v 5. třídě) ale mne bohužel šikanovala přímo učitelka a děti jen šly jejím příkladem teda 🙈

zelenaesmolda
25. bře 2023

Jenze ono se ti taky muze stat,ze cilem sikany bude syn i jinde.

autor
25. bře 2023

@zelenaesmolda to samozřejmě může. Nikde nepísu, že bude vše zalité sluncem. Ale přišel s tím sám, že by to chtěl zkusit jinde.

zelenaesmolda
25. bře 2023

Pokud se na skole neciti a chtel by ji zmenit tak bych mu asi vyhovela.Ale zaroven bych s nim pracovala na tom,aby uz se obeti sikany nestal.Posilit sebevedomi,asertivni komunikace atd.

dandaa
25. bře 2023

Aktuálně řeší kamarádka, jelikož škola se k šikaně nepostavila fér. Navíc rodiče toho ,který šikanuje ho podporují, ve smyslu, že on nic nedělá. Je mi z toho smutno. Neví jestli ty dva roky kluk ještě dá, boji se,aby z toho neměl trauma a nezhoršil se v učení,kor když nemá oporu ve škole. Jen jeden učitel se to snaží řešit. Taky jsem si prošla šikanou potom co mi odešel starší bratr ze školy, není to nic příjemného . Teď se tomu směji jelikož karma dotyčné dostihla.

pivonka2
25. bře 2023

Ahoj, nejdřív bych si zjistila, zda se skutečně jedná o šikanu. 3 základni rysy-deje se opakovaně, nepoměr sil (větší na menší, starší na mladší, 3na1..), cílem je jakkoli ublížit. Pokud ano, řešit s třídní. Pokud nezabere a třídni je tupec nebo řešit nechce/neumí, jdi za vedením. Když ani tam nepochodíš, změnila bych školu. Jak píšeš, řešit šikanu nechceš, pak tedy jedině jiná škola. Není škola bez šikany a kdo tvrdí, tě na jejich škole není, nepozná ji (ne moje slova,ale školitelek seminářů i šikaně). Moje děti školu změnily, u syna ve 2.třídě šikana jak vyšitá. Pokusy o řešení proběhly,ale nijak výrazná snaha kohokoli to řešit nebyla. Důvodů pro změnu bylo víc. Trošku problém s tím, že naskočily do zajeteho kolektivu, partičky kamarádů už byly utvořené, musely si svoje místo "vybojovat." Každopádně si polepšily.

autor
25. bře 2023

@pivonka2 ano, byla to začínající šikana. Už několikrát řešeno a vždy úspěšně, ale vrací se. Proto chce syn jinam.
On má svoji skupinu kamarádů mimo školu.

pivonka2
25. bře 2023

Pak bych neváhala. Držím palce,ať se synovi v nové škole líbí 🙂

superkousky
25. bře 2023

Můj prostřední syn byl obětí šikany a věř, že tyhle děti to mají v sobě. Nepomůže změna školy. Syn šel do jiné školy a bylo to stejné. Když jsem vlítla do šaten a agresorovi řekla, že dostane na budku, tak třídní učitelka prudila, co jsem si to jako dovolila. V 5té třídě naštěstí narazil na třídní učitelku (původně právničku) a ta důrazně oznámila, že to bude řešit PČR a byl klid. Ostatní učitelé to bagazilovali. Prý vlastně o nic nejde. Držím pěsti ❤️