Spokojíte se žít napořád v nájmu?

15. kvě 2023

Ahoj holky, zajímá mě jak vnímáte žít v nájmu nebo splácet svůj dům na hypotéku. Často slýchám názory od kamarádek " nechci žít napořád v nájmu" apod. Před 4 lety jsme s manželem uvažovali o koupi domu cca 5-6 milionu. Hypoteka by nas vychazela cca na 20-22 tisic a nejak by jsme to utahli. Ale nebyla v nasem okoli zadna takova nabídka. A kdyz uz jo, tak to koupil nekdo jiný za hotový penize. Pak jsem plánovaně otehotnela prisel covid ceny sly nahoru a soustredili jsme se hlavne na mimi a dum vypustili jelikoz to až tak nehořelo. Teď už to ale hoří synovi budou skoro 2 roky zijeme opravdu v malem byte kde syn nema ani svuj pokojicek a budeme se stěhovat do krasnyho bytu se zahradou v prirode. Moc se tesime. Jen to bude v nájmu to nás ale až tak netízí. Po čas mateřský a celkove jsem zmenila názor a přestala se hnát za hypotékou a vlastním domem a řekla si že radeji budeme v nájmu než sotva splácet hypoteku a sotva si dovolit nejaký výlet. Radeji si dopřejeme cestování s dítetem do budoucna snad dvěma než žít z vyplaty do vyplaty a být radi ze splacime hypo. Navíc je nám kolem 30 let a kdybychom si vzali hypo na 30 let splaceli by jsme pomalu do duchodu, hrozna predstava. No byla pro nas dulezita zahrada a tu budeme mít, byt veliký a tím, ze je to na takove vetsi vesnici najem opravdu pěkný. Ale obcas ze zvedavosti koukam na domy k prodeji a zrovna v okoli prodavaji krasne nove bungalovy za 5 milionu. Rikala sem si, ze je to fajn cena ale hypoteka vychazi na 40 tisic mesicne...pred 4 lety by to bylo za 20 tisic .To je proste sileny .A pak kdyz slysim od znamych " platit najem je vyhazovani penez z okna apod. Ano svym zpusobem to tak je, ale kdo si v dnesni dobe muze dovolit platit 40 tisic jen hypoteku? A když na to treba clovek má, tak ale pak zbytek mesice je rad ze ma na jidlo. A v tomto pripade ja si porad rikam, opravdu si radeji zaplatime najem ktery je v nasem pripade o 26 tisic méne nez splaceni mesicne hypoteky a zbytek penez procestujeme a uzijeme si. Pak vidím rodiny, ktere jsou v dluzích a prodavaji domy protoze nejsou schopni hypoteku splácet.. ( Nerikam se všechny) A to je můj strašak a porad si rikam ze radsi spokojene v nájmu z ktereho muzu kdykoliv odejit nez se zadluzit do duchodu bance a kdyz jsme prumerna rodina s platem, tak být rádi ze mesicne vyjdeme.
Ale porad mi nedají ty "narazky ostatnich" ze musejí vlastnit neco sveho a ze zit v najmu je hrozny kdyz to nikdy nebude naše apod. Nemyslim si, ze je doba kdy si kazdy muze dovolit neco vlastnit a do budoucna po sobe zanechávat dětem byt apod jak to bývávalo.
Zajímá mě váš názor. Jak vnímáte to žít v nájmu a "vyhazovat peníze oknem" a zda máte potřebu mít vlastní dům i přesto, že je to náročné finančně.
Někde sem četla že vlastnit dům a hypotéky apod je pouze rozmar čechů a že v jiných zemích napriklad Nemceko jsou hypoteky minimlani a lidi tam ziji prevazne v nájmech a spokojeně. Opravdu mě zajímá jak to vnímáte vy ostatní.
Děkuji za názory a že jste to dočetli až do konce😊

ferda90
16. kvě 2023

@kakba záleží kde člověk žije. Pro vás je třeba cena velmi nízká, ale u nás ve městě je třeba vyšší a proto se spíš vyplatí vzít tu hypotéku. Ceny jsou různé. Někdo si řekne o nájem 10 tisíc někdo i 12 tisíc bez služeb a internetu. My když jsme se dívali na podnajmy,tak 2+1 52 m čtverečních stal v té dobře cca 2 roky zpátky 10 500 Kč plus elektřina 1000 Kč, plyn 200 a internet 700 Kč. To máme 12 700 Kč. Teď máme 3+1 73 m čtverečních a platíme se vším včetně služeb a interentu 12 tisíc. Větší byt a je náš. V práci kamarádky za 3+1 platí i 14 tisíc. Záleží kde podnájem je, popř kdo pronajímá byt

kakba
16. kvě 2023

@pavlinar a ja jsem psala, ze do hypoteky v pripade kdyz na to clovek ma. V okoli mam spoustu rodin, co plati najem okolo 26K + energie a je to teda neuveritelna cena.

console
16. kvě 2023

Ono je rozdíl bydlet v nájmu ve dvou ve 30 anebo sám v 70😳to je to, čeho bych se obávala. Riziko výpovědi další věc. Já jsem pro vlastní. Ale pokud vám nic jiného než nájem nezbývá, není asi co řešit

konidana
16. kvě 2023

V duchodu prece neni problem přestěhovat se do mensiho a levnějšího bydleni. Kdyz mi na stari zustane barak, nedejboze tak treba nebudu mit ani na ty energie, na vytapeni... Barak lze samozrejme pronajmout a bydlet v malem byte... ale zejmena u starsi generace na toto lidi take neslysi, prece si nepusti cizi lidi do svyho baraku.... v najmu neni problem se sebrat a prestehovat se kamkoli za praci. Osobne se na obe moznosti divam jako rovnocenne, kazda ma sve vyhody i nevyhody. My jeste pred par lety byli uz s vetsimi detmi , stale pouze v najmu. Ale okolnosti nas donutily ten byt koupit. I kdyz to byla vyhodna nabídka a hypo neni vysoka, i tak ji budu splacet az do duchodu. Ale pri predstave nakladu na stehovani, a znovu porizovani veškerého vybaveni (mame vetsinu nabytku vestavenou na miru, takze bez sance umistit jinam) to byla jasna volba

20190418
16. kvě 2023

Já jsem levně zprivatizovala byt po babičce, v dobré čtvrti, ale malinký. Když syn povyrostl, tak jsem stála před rozhodnutím byt prodat a koupit buď domek a vzít si na 1-2 mega hypo nebo jít do většího bytu v paneláku bez nutnosti hypo. Jelikož jsem byla sama, tak jsem si vybrala druhou možnost. Nešlo tak ani o výši hypo, ale o to, že bych na to byla sama. Ale stejně tak bych nešla do hypo, pokud bychom na to sice byli dva, ale hypotéka by spolkla neúměrně vysokou částku z našich příjmů. Jsem požitkář, nebavilo by mě žít roky skromně s vidinou toho, že na stará kolena budu ve svém splaceném domě. Nejezdit na víkendové pobyty, na dovolené...Pokud jste v nájmu spokojení, tak není nutné se hnát za vlastním domem. To je takové české specifikum, každý s odpuštěním jouda chce mít vlastní barák, jede na dřeň a když se náhodou něco posere (a ta pravděpodobně, že se alespoň jednou v životě něco fakt posere, je dost vysoká), tak se pak strašně diví a nadává na osud a stát, že nemá na splátky. Ruku v ruce s tím se rozšířil i názor, že je hypo lepší, že platíš svoje. Jak ale bylo řečeno, do splacení to tvoje stejně není a pokud se bavíme o 80% hypotéce a domu, který je novostavbou nebo minimálně nepotřebuje věští investice, tak bydlení "v hypotéce" opravdu nestojí ani přibližně stejně jako nájemní bydlení, ale o dost víc. Být vámi si užívám svůj super nájem a případně se rozhlížím po nějaké chatce, kterou si můžete pomalinku, levně na důchod upravovat.

tereza0111
16. kvě 2023

Podle me se to neda uplne zobecnit. Hypoteka a vlastni bydleni te pripouta k mistu, pritom clovek v ruznych fazich zivota potrebuje neco jineho. Mlademu paru bez deti nebo s jednim ditetem staci maly bytecek, rodina s mladsimi detmi oceni bydleni se zahradou, pubertaci a deti na hranici dospelosti si zase vetsinou preji zit ve meste, blizko ke vsemu a pak deti odleti pryc a rodicum uz by zase stacil maly bytecek nebo domek na venkove, klidne uz trochu dal od nejvetsiho ruchu mesta..
Nejeden znamy ze starsi generace ted uz jen nadava, jak je barak "sezere", protoze maji obrovske domy po 4 clenych rodinnach, kde uz jsou ale samy a resi porad opravy a vytapeni. Povetsinou dochazi k tomu domy prodat, ale ted to zrovna nikdo nekupuje a pod cenou nechteji...
Se soucasnou vysi sazeb je kolikrat preplatek na urovich temer totozny s najmem, takze ani to "splachovani penez do zachodu" neni uplne pravda. Tim spis, kdyz si clovek spocita, ze vlastni prostredky misto na hypo ted da vysoce urocit.

Takze na najemnim bydleni taky nevidim nic spatneho. Byt to mam take posazene v hlave tak, ze vlastni bydleni je preci jistota...

wladimira
16. kvě 2023

Nepročítavála jsem všechny komentáře .. pro mě a manžela byl základ mít vlastní bydlení první hypotéka byla na krev tak tak jsme vycházely ale věděli jsme ze peníze jsou do našeho bydlení pak přišlo dědictví plus další hypotéka koupe dalšího bytu a dá se říct ze byt nám splácí nájemnici za dalších rok konsolidace a koupe dalšího bytu ..musím říct ze za ty Krušné začátky opravdu za to stalo🙏🏻 o budoucnost nás i děti je postaráno

uzivatelkapetra
16. kvě 2023

Věděli jsme, že ani jeden nic nezdědíme, takže jsme hned věděli, že půjdeme do hypo. Před cca 10 lety jsme koupili starší (ale ne s nutností investic) dvougenerační dům s 5t zahradou za 2 miliony (dnes totální sci-fi).
Kdyby mi dnes bylo 20, tak bych už asi nikdy na vlastní bydlení neměla, takže by nájem byl asi jasný, akorát jsem nikdy nebydlela ve městě...no kdo ví jak by to dopadlo 🙂
Jsem ráda, že to máme jak to je, uvidíme co se stane, když nám skončí fixace, ale tou dobou už budu možná pracovat po druhém dítěti a další už neplánujeme, takže snad budou dva příjmy. Nejsme stěhovaví, máme rádi rodinu blízko, neměníme zaměstnání, pokud to není nezbytně nutné (jsme duší takoví staroši 🙂 )

pilzzee
16. kvě 2023

Mame barak na hypoteku (5+1) a byt (2+1) pronajimame. Oboji za ty stejny prachy. Ti co bydli v najmu defacto plati hypoteku tem druhym 😉 Jasne, uroky muzou rust, ale i klesat, kdezto ten najem bude furt vyssi a vyssi. Nedokazu si predstavit bydlet v najmu s deckama nebo jako duchodce. To je proste vo hubu.

te_reza
16. kvě 2023

Tak hypotéka je teď pro mnoho lidí nedosažitelná, nicméně u nás se nájmy pohybují okolo 15tis a výš a to taky není zrovna za hubičku. Já to beru tak, že tu hypotéku člověk splácí za něco, co bude jednou jeho, nájem je nic.

pipi_puncocha
16. kvě 2023

Ono taky ta cena splátky hypotéky bude v relativním měřítku čím dál nižší, na druhou stranu nájem bude vždycky raketa.

Můj táta si bral ve 30 na tu dobu "šílenou" hypotéku, platil přes 5000 měsíčně, což byla třetina jeho platu. Možná si musel trochu utáhnout opasek, ale teď? Teď je v porovnání se současným platem splátka 5000 úplně směšná a v 60 má vystaráno a platí jen služby.

Samozřejmě když to jinak nejde, nedá se nic dělat, ale když to je jen trochu možné, vždy bych volila hypotéku.

irmamala
16. kvě 2023

Žila jsem se svou rodinou 11 let v podnájmech a snila o vlastním bydlení. Když jsme se na něj konečně zmohli, tak jsme rok na to se s manželem rozešli 😀 Takže byt se bude prodávat a začínáme zase každý od nuly. Výhoda nájemního bydlení tkví pro mě v tom, že můžeš být flexibilní - rozrostete se ti rodina, zmenší, financí je víc, nebo míň, vždy můžeš odejít a najít si něco jiného, co bude víc vyhovovat aktuálním potřebám. Hypotéka je prostě obrovský a neměnný závazek. Na druhou stranu pokud bych si mohla vybrat, já bych volila hypo. Vadilo mi, že v tom bytě nejsem úplně doma, že se dřív nebo později budem zase stěhovat. Parkrát jsem měla i dost nepříjemné domácí a bylo to o nervy. Bydleli jsme v jednom bytě 8 let, majitel byl super, sliboval nám, že byt vůbec nepotřebuje, ať tam zůstaneme jak dlouho budeme chít. A pak jednoho dne přišel, že byt potřebuje, ideálně za tři měsíce. Neumím si představit něco takového řešit ve stáří, hledat si nové bydlení, stěhovat se. Takže já určitě nemám nějakou potřebu něco vlastnit, ale přála bych si mít alespoň na stará kolena jistotu, že mě nikdo odnikud nevyhodí.

te_reza
16. kvě 2023

@pipi_puncocha to je další věc. Táhnout v důchodu nájem musí být při dnešních a budoucích důchodech vzrůšo.

patypresdevaty
16. kvě 2023

Tak my jsme kupovali dům před pár lety a v tu dobu nás hypotéka + energie za dům vyšly stejně (nebo dokonce o chlup méně) jako nájem + energie a poplatky v bytě.
A až to jednou splatíme, dům bude náš.
Ono to zní šíleně, že budeš splácet hypotéku do 60. Na druhou stranu, v důchodu pak (snad) vyžiješ, protože už budeš mít zaplaceno a budeš platit "jen" provozní náklady, ne hypotéku nebo nájem. Mnohem víc mě právě děsí představa, že budu v nájmu i v důchodu a bude problém to utáhnout (když se člověk podívá, jaké jsou dnes důchody a nájmy, je to náročné; a až budeme v důchodu my (pokud se ho dočkáme), bude to pravděpodobně ještě mnohem horší)

lvl16
16. kvě 2023

V jiných zemích skutečně v nájmech žije více lidí, ale taky tam jsou pro lidi často lepší podmínky. Byty nevlastní jednotliví nájemci, takže člověk nemusí žít v napětí, že se bude muset vystěhovat, jakmile si tam bude chtít majitel nastěhovat známého.
Do 25 jsme s manželem bydleli po nájmech, bylo to v pohodě, ale jakmile byla možnost, šli jsme do vlastního a koupili byt. Ten nám během kovidu začal být po narození syna malý, takže jsme ho asi po třech letech prodali a koupili dům. Hypotéku máme obrovskou, ale vzhledem k tomu, že žijeme v Praze, tak rozdíl mezi hypotékou a nájmem (v takové nemovitosti, která by nám vyhovovala) není nijak astronomický. Nicméně hypotéku jsme brali před 2 lety, nízký úrok a fixace na osm let. Teď bychom nad hypo nejspíš váhali více. Dům nás baví, celý jsme ho rekonstruovali, aby byl podle našich představ, máme na něm v plánu ještě spoustu dalších projektů 🙂. To by nám bydlení v nájmu také neumožnilo. Kdybychom chtěli změnu, tak dům v Praze prodáme vždycky.
Nájem bych volila v případě, že bych si nebyla jistá, kde chci zapustit kořeny a nechtěla bych se o nemovitost starat. Já vím, že můj domov je tady a věci kolem domu mě naplňují 🙂.

galatea_a
16. kvě 2023

Autorko - uvažovalas o koupi bytu? Přece není jenom "buďto nájem v bytě a nebo koupě domu." 😉

aarriel
16. kvě 2023

Bydlime v mestskem byte, najem mame maly oproti podnajmum, jen tak te nevyhodi, v pripade umrti se da prepsat uzivani na dceru a casem se planuje moznost odkoupeni😉 ale na hypo ted nemame, takze jsme se smirili s tim, ze tam budeme cely zivot a dceri sporime bokem. Navic, ja s moji RS si chci uzivat ted, chci videt spoustu mist ted dokud muzu a nejsem o berlich. A ja od nasich taky nich nezdedila, takze dcera dostane hotovost a muze byt rada. Az nam skonci pujcky, behem 3 let, tak chceme koupit chatu, takze ta bude nase a i tu dcera zdedi... takze ano, ja jsem takhle spokojena ♥️

levandulovy_caj
16. kvě 2023

Za sebe můžu říct, že mít vlastní bydlení byla pro mě vždy priorita. Beru jako výhodu, že jsme bydlení řešili v době, kdy hypotéky byly nakloněné směrem k lidem. Je to i taková dobrá investice do budoucna.
Popravdě bych nechtěla žít v nájmu. Cítila bych se jako na návštěvě a né doma.
Jinak 26tis za pronájem je docela pálka – platíme hypotéku a ani s energiemi na nový dům se na tuto cenu nedostaneme…

levandulovy_caj
16. kvě 2023

@aarriel a můžete mít další nemovitost, když bydlíte v městském bytě?

fire85
16. kvě 2023

Ja jsem pro vlastni bydleni, rozhodně. Jak budeš táhnout za 30 let nájem z důchodu, to nevím. Mohla by jsi už bydlet ve vlastním, měla bys to už splacene.dalsi věc je že az hypo splatis bude to tvoje , ne někoho cizího.a budeš mít něco pro deti.

vendes
16. kvě 2023

@levandulovy_caj To asi záleží na podmínkách té které obce. Prarodiče byli v obecním bytě a měli vlastní chatu. Obecní byt nemůžeš pronajímat, což některé místní hvězdy nebraly a divily se že o byt přišly.

Každému prostě bude vyhovovat něco jiného, každému podle jeho preferencí. My třeba nevíme, jestli naše současná lokalita je trvalá, spíš ne. Chceme ještě na delší dobu za hranice. Mohli bychom si dodělat patro u tchyně, ale je to špatná lokalita a nechceme bydlet s rodiči ať s těmi, nebo těmi.

dandaa
16. kvě 2023

V této době není jednoduché jít do vlastního bydlení. Já jsem ve dvaceti neměla kde bydlet ,hypotéka mohla být na 100% a byt v Praze se dal běžně koupit do 2mil ,tak jsem si jeden koupila, stejně tak můj muž. Po seznámení jsme koupili větší a ty menší pronajímáli. Dům nás stál před 6,5 lety necelých 7mil ,každý si ťukal na hlavu když jsme řekli kolik bude hypotéka. Ale teď? Hypo 17tis, poplatky necelých 5tis a dum s hodnotou 16mil . Nájmy domů jsou v našem okolí kolem 50tis což je masakr a byty 3kk cca 20tis. Proti nájmu nic nemám, jen tam není jistota a tu my potřebujeme.

aarriel
16. kvě 2023

@levandulovy_caj chaticku muzeme 😉 nevim jak barak, byt, to jsem se nezajimala, ale chaticku - zahradku ano 😉

rebe
16. kvě 2023

V současné době je fakt nesmysl kupovat bydlení a brát si hypotéku. Nájem má i spoustu jiných výhod. Ale byla bych opatrná na to, že ty peníze raději procestujete. Nezapomínej, že v důchodu budeš mít příjmy úplně jiné než teď, možná skoro žádné, ale ty nájmy budou naopak možná zásadně vyšší.

yelowangel
16. kvě 2023

Nic jinýho než nájem nám teď nezbývá. Hypotéky jsou prostě nedosažitelný. Ale pro mě je to jistota. Kdo vám zaručí že budete v jednom bytě třeba 50 let? Nikdo. My třeba víme že ještě cca 6-7 let a majitel chce byt kde teď jsme přepsat má své dítě. Takže předpokládá on i my že pak sem půjde bydlet nebo to prodá aby mělo na svůj vysněný byt. Chtělo by to tu rekonstrukci, vana je ještě stará litinová z dob komunistů, popraskaná barva, v koupelně se drží plíseň se kterou furt bojujeme. My s tím nic dělat nemůžeme a majitel nebude. Ne, nájem fakt není výhra. A ta vidina zase hledat jiný bydlení a stěhovat se...je mě z toho smutno a už teď zle...

kate02
16. kvě 2023

Jsem rozhodně pro hypotéku a vlastní bydlení. Děti aspoň něco zdědí a v důchodu nebudeme muset platit ani hypotéku ani nájem. Před koupí domu jsme žili v nájmu a už nikdy víc. Vadila mi ta nejistota, že nás majitel může kdykoliv vyrazit a člověk si tam neudělá nic podle sebe.

oveckaluky
16. kvě 2023

Mě by hlavně děsilo, že z toho nájmu můžu být kdykoli odejita. Být pořád ve stresu, jestli třeba najednou majitel nebude potřebovat byt pro někoho jiného, platit a nic nemít, jen tuhle nejistotu, navíc nemoct si nic udělat podle svého, být pod dozorem, bát se, aby děti něco neponičily... to bych nechtěla. My šli do hypotéky na 25 let, už nám zbývají jen 4 roky a jsme spokojeni. Pro nás je důležitý, že sice doplatíme hypotéku před manželovým důchodem, ale dům bude náš, zbyde tu po nás dětem aspoň něco. Navíc to vyjde tak dobře, že tahle částka 15K, u které jsme teď zvyklí, že ji teď vlastně nemáme, bude potom navíc na přilepšenou, takže až zůstane doma, nebude to tak finančně bolet. A nikdo nás na stáří nevystěhuje.

jane46
16. kvě 2023

My 2011 koupili domek za necely milion, ted by vysel na 3, hypoteka je opravdu na dnesni dobu usmevna, za 8 let bude splaceno. A jelikoz jsme bezna rodina, nemaluji si duchod s kupou penez pod polstarem... Tak muzu mit klid, ze budeme mit s manzelem strechu nad hlavou a ten nas pidi domek nas nebude skoro nic stat, konecne zacnu pestovat neco na zahrade, slepice... To je pro me duvod pro hypoteku, ten klid na stari. S nadsazkou, kdyz nebude na topeni, vezmu si svetr, ale kdyz nebudu mit na najem... Tak budu zatezovat deti nebo horko tezko hledat nove bydleni?
Ale v dnesni dobe? Hypoteka pro vetsinu rodin nedosazitelny sen, splatky vysoke a kde je rezerva na vecne opravy, co jsou kolem domu kazdou chvili?

pajusz
16. kvě 2023

My šli do vlastního kdyz syn měl jít do 1 třídy r. 2014. Hypotéku máme, úplně smesnou měsíční částku. S nájmem se nedá vůbec rovnat. No ale brali jsme si málo a 100%. To se nedá s dneškem vůbec porovnat, dnes bychom možná uvažovali taky jinak a asi bychom na ni ani nedosáhli, jsem na MD 🤷‍♀️

mysh_me
16. kvě 2023

Fascinuje me, kolik z vas tu v komentarich jako argument pro hypoteku pouziva “deti po nas nemovitost zdedi”. Ano, jednou az umrete ji zdedi, ale rozhodne jim to nijak nepomuze v dobe, kdy si budou zarizovat vlastni zivot a zakladat rodinu… v te dobe, kdy budou shanet bydleni, v te nemovitosti totiz budete jeste zit vy! A budete ji potrebovat jeste pekne dlouho, urcite radove desitky let! Moji rodice (kazdy zvlast) maji vlastni bydleni, hypo doplatili nebo ted doplaci posledni roky, ale ja uz mam manzela a druhe dite na ceste a bydleni pro nasi rodinu muselo byt davno vyresene 🤷🏻‍♀️ Moji rodice si uzivaji vnoucata a dokonce i prarodice pravnoucata, za coz jsem nesmirne rada, mnohem radsi nez za nejake dedictvi, ktere po mych rodicich neocekavam driv nez za nejakych 20+ let… (tuk tuk, samozrejme nevime dne ani hodiny, ale bavim se tu o veku doziti a ne vyjimkach typu nehody)
Je prece bezne, ze se i jako prarodice dozijete dospelosti svych vnoucat, pujdete jim treba na promoci, budete jeste zit… takze predstavovat si/spolehat na to, ze ty deti v prihodne dobe zdedi nasi nemovitost, mi prijde jako hloupost… podle me vetsina lidi dedi po rodicich v dobe kdy jim je treba 50+, nebo minimalne 40+… kazdopadne v dobe kdy uz proste maji bydleni nejak vyresene.