Spokojíte se žít napořád v nájmu?

15. kvě 2023

Ahoj holky, zajímá mě jak vnímáte žít v nájmu nebo splácet svůj dům na hypotéku. Často slýchám názory od kamarádek " nechci žít napořád v nájmu" apod. Před 4 lety jsme s manželem uvažovali o koupi domu cca 5-6 milionu. Hypoteka by nas vychazela cca na 20-22 tisic a nejak by jsme to utahli. Ale nebyla v nasem okoli zadna takova nabídka. A kdyz uz jo, tak to koupil nekdo jiný za hotový penize. Pak jsem plánovaně otehotnela prisel covid ceny sly nahoru a soustredili jsme se hlavne na mimi a dum vypustili jelikoz to až tak nehořelo. Teď už to ale hoří synovi budou skoro 2 roky zijeme opravdu v malem byte kde syn nema ani svuj pokojicek a budeme se stěhovat do krasnyho bytu se zahradou v prirode. Moc se tesime. Jen to bude v nájmu to nás ale až tak netízí. Po čas mateřský a celkove jsem zmenila názor a přestala se hnát za hypotékou a vlastním domem a řekla si že radeji budeme v nájmu než sotva splácet hypoteku a sotva si dovolit nejaký výlet. Radeji si dopřejeme cestování s dítetem do budoucna snad dvěma než žít z vyplaty do vyplaty a být radi ze splacime hypo. Navíc je nám kolem 30 let a kdybychom si vzali hypo na 30 let splaceli by jsme pomalu do duchodu, hrozna predstava. No byla pro nas dulezita zahrada a tu budeme mít, byt veliký a tím, ze je to na takove vetsi vesnici najem opravdu pěkný. Ale obcas ze zvedavosti koukam na domy k prodeji a zrovna v okoli prodavaji krasne nove bungalovy za 5 milionu. Rikala sem si, ze je to fajn cena ale hypoteka vychazi na 40 tisic mesicne...pred 4 lety by to bylo za 20 tisic .To je proste sileny .A pak kdyz slysim od znamych " platit najem je vyhazovani penez z okna apod. Ano svym zpusobem to tak je, ale kdo si v dnesni dobe muze dovolit platit 40 tisic jen hypoteku? A když na to treba clovek má, tak ale pak zbytek mesice je rad ze ma na jidlo. A v tomto pripade ja si porad rikam, opravdu si radeji zaplatime najem ktery je v nasem pripade o 26 tisic méne nez splaceni mesicne hypoteky a zbytek penez procestujeme a uzijeme si. Pak vidím rodiny, ktere jsou v dluzích a prodavaji domy protoze nejsou schopni hypoteku splácet.. ( Nerikam se všechny) A to je můj strašak a porad si rikam ze radsi spokojene v nájmu z ktereho muzu kdykoliv odejit nez se zadluzit do duchodu bance a kdyz jsme prumerna rodina s platem, tak být rádi ze mesicne vyjdeme.
Ale porad mi nedají ty "narazky ostatnich" ze musejí vlastnit neco sveho a ze zit v najmu je hrozny kdyz to nikdy nebude naše apod. Nemyslim si, ze je doba kdy si kazdy muze dovolit neco vlastnit a do budoucna po sobe zanechávat dětem byt apod jak to bývávalo.
Zajímá mě váš názor. Jak vnímáte to žít v nájmu a "vyhazovat peníze oknem" a zda máte potřebu mít vlastní dům i přesto, že je to náročné finančně.
Někde sem četla že vlastnit dům a hypotéky apod je pouze rozmar čechů a že v jiných zemích napriklad Nemceko jsou hypoteky minimlani a lidi tam ziji prevazne v nájmech a spokojeně. Opravdu mě zajímá jak to vnímáte vy ostatní.
Děkuji za názory a že jste to dočetli až do konce😊

aarriel
17. kvě 2023

@mysh_me tak samozrejme vylozene neceka, proto v uvozovkach. Ale mluvi o tom uz aspon 15 let 🤣 ze teda az zdedi, tak bude konecne nova koupelna . . Samozrejme tatinka ma rada, rada za nim jezdi, jen jsem chtela tim rict, ze dedictvi po rodicich nekdy v 60 zas tak trn z paty nevytrhne.
Jinak presne takhle to bylo u vas. Po babicce se musel barak prodat, i kdyz mama nechtela, ze tam budeme jezdit jako v lete, tak teta chtela chatu 🤷 no nebavili se spolu par let ...

veronicka89
17. kvě 2023

@oveckaluky případ z rodiny

Pani v duchodu ma 2 generační obrovsky dům který má části zrekonstruovane ...

Prodej celeho domu by byl asi nezajimavy...maximalne tak pozemek a za to by si clovek mozna koupil byt ale
Pani co v nem bydli do bytu nepujde ani nahodou....nechce se nikde stěhovat ptz tam vyrostla

Topi jen ve 3 pokojich a malo ptz uz tak platila minule xx tisic za topeni i elektrinu.

Zahradu moc neudrzuje ptz na to nema energii ani zdravotni dispozice ...

Dum je ji v podstate na nic ... jen do nej dava penize a trpi ...

Nikdo z jejich deti tam taky bydlet nechce...
.

aarriel
17. kvě 2023

@jerrabina ja vim, ze to je vsechno o komunikaci. A kdyz si predstavim, ze se do toho pripletou i manzele nebo manzelky deti, ktery maji taky svuj nazor, co s dedictvim, tak je obtizne to vykomunikovat 😒

aarriel
17. kvě 2023

@veronicka89 ano, i takove pripady znam...

mar8
17. kvě 2023

taky myslím, že v dnešní době raději nájem a užívat si život, cestovat, ono jak píšou výše, sice je krásné, že v 70 letech budete mít hypo splacené, byt bude váš, ale v 70 letech je člověk už starý na to, aby si začal užívat, vidím to u rodičů, otec by už seděl nejraději doma, už si svoje užili...je prostě jiná doba, už to není tak, že za splátku platíte stejné peníze jako za nájem, navíc obávat se celý život, že nebudu mít na plátku, člověk nikdy neví co se stane, může onemocnět, přijít o práci...a v případě, že člověk žádá třeba od sociální dávky, to že platíte hypo nikoho nezajímá a na dávky není nárok, pokud bydlíte v nájmu, není problém. A z té nemovitosti se budou mít jednou dobře spíše vnuci, než děti

pilzzee
17. kvě 2023

@mar8 Ono jako ten, kdo ma hypoteku si neuziva a necestuje? 🙂 Jo, ted jsou hypoteky nevyhodny, ale jeste 3 roky zpatky byly extremne vyhodny (my mame urok 2,19%) a opet casem uroky klesnou, je to jen obdobi. Kdezto v tech 70ti budete platit najem klidne dvakrat tolik co ted (netusim z ceho) a jeste vetsi sranda to bude, kdyz se majitel rozhodne, ze byt potrebuje a vas vyhodi 😉

sedouana
Autor odpověď smazal
Zobraz
oveckaluky
17. kvě 2023

@veronicka89 Ale pořád ho můžou prodat, až ho zdědí. Pořád tu po ní něco pro ne zbyde, na rozdíl od případu, kdy by platila nájem. To už by možná teď mohla být taky nastehovana u dětí, protože by na nájem nemusela mít.
Vidím to u mamky. V 73 letech bydlí rok v nájmu a dům prodává, je to jak píšeš. Přesně ten případ včetně energie na zahradu. Ale má naspořeno, a až se dům prodá, bude se nájem strhávat z toho. V 1+1 platí téměř 15K měsíčně, důchod má cca 18K. To by prostě nedala, kdyby neměla ten dům. Prostě pořád je to aspoň trochu jistota, pořád aspoň něco máš.

drep
17. kvě 2023

@pavlinar zadavatelka naprosto konkrétně zmiňuje hypotéku 40000,- měsíčně. Máme dost nadstandardní příjmy, ale taková hypotéka by náš život už ovlivnila. A nepochybuju, že pro většinu rodin by to bylo žít na krev. Takže doporučovat hypotéku, protože mě to nebrání cestovat a obecně mít zážitky, je dost hraběcí rada, protože u autorky by to život sakra ovlivnilo.

pavlinar
17. kvě 2023

@drep zakladatelka se pta: Jak vnímáte to žít v nájmu a "vyhazovat peníze oknem" a zda máte potřebu mít vlastní dům i přesto, že je to náročné finančně.
Na to tu vetsina odpovida za sebe, ze svoji situace.
Kdyby se ptala na nazor na jeji konkretni situaci, tak ma odpovedi jine. To se asi vsichni shodneme, ze jit na krev je hloupost

patypresdevaty
17. kvě 2023

@mar8 máme hypoteku, užíváme si a cestujeme úplně stejně, jako kdybychom platili nájem (ten bychom pri dnešních najmech navic měli nejspíš i vyssi za menší obytny prostor). A jednou to bude naše (nebo získáme nějaké peníze z prodeje).
A nemít na splátku a nemít na nájem mi přijde stejně blbé.

michaela666
17. kvě 2023

Zakladatelko naprosto chápu jak se cítíš. Taky bydlíme v nájmu. Jednou nám koupě bytu padla kvůli majiteli, pak jsme dlouho nemohli nic adekvátního najít a při současných cenách hypoték to pro nás nepřipadá v úvahu.

I když bychom tu hypotéku dostali, tak bychom jeli sakra na krev. Finance na výlety, rodinné aktivity a koníčky bychom neměli. Představa, že jeden příjem vypadne na 2-3 měsíce by byla stres jak 🐮. Do toho se nám se*e auto.
Takže ač mě to dost štve, taky asi budeme ještě dlouho bydlet v nájmu. Na druhou stranu aspoň dceři dopřejeme hezké dětství se zážitky na celý život.

78marcela
17. kvě 2023

Já jsem ten typ, který.potrebuje vlastní bydlení. Potřebuju jistoty. Nechci se s dětmi stěhovat z podnájmu do podnájmu. Moje sestra to tak má, průměrně co dva roky se stěhuje, protože majitel chce být uvolnit. Není to snadný ani pro ni, ani pro děti, řešit případnou změnu školy...
Naštěstí mám svůj dům, novostavbu, která se mi povedla ještě za normální ceny. Splácet budu ještě dlouho, a kdyby přišla doba, že na to mít nebudu, nebo až děti půjdou z domu, můžu dům prodat a koupit si pro sebe malý dvoupokojový byt.