Sourozenci ve stejné třídě. Máte zkušenost?

teripo
25. kvě 2020

Máte zkušenost s tím, že chodili sourozenci(různě stáří) do stejné třídy? Byl to problém nebo výhoda? Řešíme odklad školní docházky u staršího syna. (Školka i poradna doporučuji odklad) ale má o 13mesicu mladší sestru a je velká pravděpodobnost že by příští rok nastoupili do první třídy společně. Brali byste na to ohled v rozhodování?

antilopkax
25. kvě 2020

@teripo mám zkušenost jen ze školky. Byl to rok a jsem ráda, že to nebylo déle. Byli spolu celý den a doma se pak rvali o to víc. Pak starší šel do školy a najednou o 100% lepší sourozenecké vztahy. Ale mělo to výhody i nevýhody. I ve škole to ponese výhody a nevýhody (např. budou mít stejné úkoly, stejné učení, v případě nemoci jednoho, druhý přinese úkoly).
Dvojčata chodí často taky spolu. Znám i sourozence, kdy chodili do jedné třídy (mám takové i jedny spolužáky, že kluk měl odklad a holka ne).
A ne, ohled bych na to nebrala. Ohled bych brala na to, aby kluk byl v pohodě. Rozhodně bych to neřešila stylem "nedostaneš odklad, abys nebyl se ségrou".

kamino
25. kvě 2020

Záleží jaký mají vztah - když jsem chodila na základku, tak kamarádka měla stejnou situaci se ségrou - navíc do stejné třídy chodila i sestřenice 🙂 A pohoda, žádný problém. Ale dovedu si představit, že někteří sourozenci na sebe žárli, nemají dobré vztahy a v tom případě by to asi nebylo dobré..

rnika
25. kvě 2020

Nejspíš budu řešit stejnou situaci. Starší syn už odklad dostal, také jsou od sebe s mladším o 13měsíců. Ve školce mi je zatím separují do jiných tříd. Takže ani nemám moc porovnání .

jasmina1992
Autor odpověď smazal
Zobraz
lolam10
25. kvě 2020

Mne to prijde blbe.jako u dvojcat.vsichni je porovnavaji,srovnavaji a myslim ze i oni to tak vnimaji.treba by mohli chodit do sousedni tridy?!

rnika
25. kvě 2020

Ještě dodám, že já chodila do jedné třídy s dvojčaty a přišli mi úplně v pohodě... ( Jinak teď jak chodí do vedlejších tříd, tak to kluci moc dobře nenesou... raději by byli spolu).

cilkat
25. kvě 2020

Záleží,jak moc je ten starší veden jako ten starší a rozumnější... Pokud ano, je to podle mě blbý (pro oba). Pokud jsou víc parťáci, tak asi proč ne. Nicméně většina škol má aspoň dvě paralelky a můžou být tudíž rozdeleni. Určitě bych tím neovlivňovala dávání/ nedavani odkladu.

zuzkasim
25. kvě 2020

Myslím, že na tom není nic zvláštního. Máme tak ve vyšším ročníku jednu sourozeneckou dvojici, každý jede sám za sebe. Stejně jako dvojčata chodí do stejné třídy, téměř nikdy spolu nesedí, obvykle ani nepracují ve stejných skupinkách při skupinové práci, prostě ve třídě je každý za sebe. Nevidím v tom žádný problém. Pro rodiče je to pohodlnější, jedny třídní schůzky, při nemoci mám doma učivo, druhý může omluvit...

hafika
25. kvě 2020

Podle mě záleží na povaze dětí, jak si rozumí, jak moc na sebe žárlí, jestli jedno příliš nekomanduje druhé. Mám syna a o 2 roky mladší dvojčata. Mám vyzkoušeno, že je lepší, když je syn sám bez holek, ale naopak holky si jsou velkou oporou. Sice se občas srovnávají, ale dá se jim to vysvětlit. I kdyby byly v jiných třídách, zase by se mohly srovnávat, která má míň úkolů, lepší úkoly ap. Vždy se něco najde. Ale holky na sobě nejsou nějak extra závislé a žádná není dominantní. Třeba u syna ve třídě jsou dvojčata a holka na klukovi dost visí a ten by byl i rád víc bez sestry.

jaja01k
25. kvě 2020

Těžko říct. Záleží jaký mají vztah a jaké jsou povahy. Mám kluky 13 měsíců po sobě. Do školky nastupovali společně, chtěla jsem, aby byli v jedné třídě. Jsou introverti (hlavně starší) a hodně na sobě viseli. Jenomže i ve školce si vystačili spolu, neměli vůbec potřebu hrát si s ostatními dětmi. Už po pár týdnech mi učitelka říkala, že by bývalo bylo lepší, kdyby byli zvlášť. Letos už je každý v jiné třídě a oběma to prospělo. Navíc starší je docela uzurpátor a mladšího dost komanduje. Teď se musí učit spolupracovat i s jinými dětmi a mladší má prostor dělat si věci po svém. Pro mě to byla noční můra, že by měl starší odklad a šli by do školy spolu. Naštěstí k tomu nedošlo, ale kdyby ano, přikláněla bych se spíš k tomu, aby byl každý v jiné třídě.

hanih
25. kvě 2020

Nevim, jak moc je to obvykle, ale v nasi skole se vzdycky po domluve s rodici snazi rozdelit sourozence do paralelnich trid, protoze se s nimi pry pak lepe pracuje.

teripo
autor
25. kvě 2020

U nás je základka malotřídka, takže rozdělení do tříd jaksi nepůjde, v tom případě bych to až tak neřešila. Ale třeba teď v první třídě budou 4 děti, což když si představím že mám 3 spolužaky a z toho jednoho sourozence tak to asi není ideální. A proste spolu budou muset spolupracovat pořád. Momentálně by jim to vyhovovalo chodit spolu do třídy, mají moc pěkný vztah, mají se rádi a bez sebe neudělají ani krok, starší je na mladší hodně vázaný, ale mám strach co přijde třeba o pár let později. Leda doufat že bude mít odklad i ta mladší...

hafika
25. kvě 2020

@teripo Tak jestli máte malotřídku, tak to neřeš. Syn chodí taky do malotřídky a se třemi třídami a snad v každé spojené třídě byla aspoň jedna sourozenecká dvojice v různých ročních. Postupem času to takhle vyšlo na polovinu sourozenců. Takže klidně můžou jít rok po sobě a stejně být ve stejné třídě.

jaja01k
25. kvě 2020

@teripo Jestli je to takhle, tak bych to neřešila, dala odklad a za rok se uvidí, jak na tom bude mladší s nástupem do školy. Myslím si, že větší škodu může napáchat nedat odklad, pokud je k němu dobrý důvod, než to že budou sourozenci v jedné třídě.

dashyyy
25. kvě 2020

Chodila jsem rok do třídy s bráchou o 18měsíců starším.. byla to teda až střední, ale bylo nám to fuk.. každý jsme si jeli to svoje.. jak si vybavuju, tak jsme se moc nevnímali.. jen když jsme chodili za školu 😀 zeptala bych se dětí zda s tím jsou ok oni 🙂

areh
25. kvě 2020

@teripo měla jsem ve třídě sourozence i dvojčata. Oboje bylo úplně v pohodě. Sourozenci byli holka, kluk. Každý měl svoje kamarády, svoje starosti. Nikdo je neporovnával.
To stejné s dvojčaty - jen to byly obě holky. Všechno naprosto vklidu. Jako kdyby to byly běžné spolužačky

xmele004
25. kvě 2020

Uz bych do toho nesla, ano, kluk ukol nemel zapsany a dozvedeli jsme se vse od segry. Ale taky ucitelka porad resila, ze kluk je nesamostatnej a spoleha na segru, at je posadila jak je posadila, stejne holka zase mela porad v sobe ho kontrolovat a upozornovat ze nema na stole tohle a tohle.. Porad jsme meli tendenci je srovnavat. Od druheho stupne se rozdelili a prijde mi to lepsi o dost, je to samozrejme i vekem, ale tak nrjak dospeli, kluk vi, ze se na nikoho nemuze spolehat, ze proste kdyz nema ukol zapsanej, musi se sehnat jinde, musi si hlidat cas skrz autobusy atd.. No proste za me jednoznacne oddelit alespon tridu, idealne skolu 😂

zelenaesmolda
25. kvě 2020

@teripo ja bych se bala,ze si polezou na nervy kdyz spolu budou 24/7

amazonkajanik
25. kvě 2020

@rnika u dvojčat jsou zpočátku jiné vazby,než u klasických sourozenců,tam nelze srovnávat 😉

hafika
26. kvě 2020

@amazonkajanik Ale ani u dvojčat to s těmi vazbami nemusí být pravda, zvlášť u dvojvaječných. Vlastně znám 3 takové případy dvojvaječných dvojčat. Ve dvou hůř nesli srovnávání ve škole, v jednom případě kvůli různým soutěžím na prvním stupni, které je dost rozdělovaly, ve druhém případě jedna sestra nesla těžce nesla svůj horší prospěch. Ale to by mohlo být podobné i v jiných třídách, nakonec třeba na moji mamku se ve škole občas blbě dívali jenom kvůli tomu, že její sestra byla lajdak s horším prospěchem. V jednom případě ani nejde o srovnávání, ale kluk by třeba na škole v přírodě chtěl být s ostatními kluky, ale sestra na něm moc visí, tak musel být s ní na pokoji a stěžoval si klukům. Prostě je potřeba zvážit, jak jsou na tom konkrétní děti, stejné i rozdílné třídy mají své výhody i nevýhody.

vrabcak0007
26. kvě 2020

@teripo souhlasim, ze zalezi hlavne na jejich vztahu a povahach...jako rodic nevim, ale jako dite k nam "propadla" ve druhe tride (mozna uz dokonce opakovala prvni s nami..nepamatuju se presne..byla druhy pulrok nemocna a celkove pomalejsu, tak se takto rozhodli)..sestra spoluzaka...a dosli s nami oba az do konce..uplne v pohode..

amazonkajanik
26. kvě 2020

@hafika znám spousty dvojčat jak jedno tak dvouvajecna a potřeba být od sebe nastoupila až s pubertou,kdy si lezou na nervy sourozenci normálně. Ale vydrželo jim to třeba jen hodinu.

hafika
26. kvě 2020

@amazonkajanik Tak jasně, ale jsou dvojčata, která těžko nesou být bez sebe, a pak ta, kterým je to tak nějak jedno (což mají třeba naše holky), případně jim přijde i fajn mít chvilku pro sebe. A pokud na sebe nejsou vázané, tak jim opravdu srovnávání, nebo i třeba soutěže, kdo něco spočítá dřív, přečte dřív ap., může komplikovat život a dobré vztahy. Vidím to třeba u holek, které si sice dají spolu závod, ale nakonec běží tak, aby to byla remíza, i když pak jedna běží pod svou úroveň. Ač se s tím snažíme pracovat a vysvětlovat, tak ta rivalita občas zůstává.