Věkový rozdíl dětí 3 a více let. Jaké jsou plusy a mínusy?

nika110818
23. črc 2023

Ahoj. 😊 prosim, kdo mate mezi detmi rozdil 3 a vice let, jake to je? Jake jsou plusy a minusy? Maji deti hezky vztah? 😊 my mame 2-letou holcicku a moc jsem vzdy touzila po 2-letem rozdilu mezi detma. Sama mam jen o rok starsiho brachu a je to skvele, i v detstvi a dospivani to bylo supr. Bohuzel, na jare jsme o miminko prisli (mel byt rozdil 2 roky a 4 mesice), ted se mi nedari otehotnet a vypada to, ze jestli se to povede, rozdil bude minimalne 3 roky. Budu moc vdecna za vase zkusenosti. Dekuji.

palja
23. črc 2023

@nika110818 já mám zatím dcery malé. Jedna má 5 a půl a druhá rok a půl. No a co si budu vymyslet. Ta starší tu mladší pořád "šikanuje". Plácá jí, bere hračky, nimiž si zrovna hraje, navadí jí, dělá naschvály atd. Vysvětlování, že takhle ne nepomáhá. Pak se najednou objimaji, jak se mají rády. Přitom ta starší někdy řekne, že chtěla být sama, že chce, aby Simona nebyla a chce mít všechno pro sebe.
Ale myslím, že taková prostě je. Nelze házet všechny děti do jednoho pytle. Já jí hlídám, aby mladší něco neudělala. Mám je ráda obě stejně. Jenže byla dlouho jedinacek, měla nás pro sebe a najednou jsem měla nonstop na ruce mimino. Každé dítě je jiné a každé má jinou povahu. Jak malá roste, tak se i jejich vztah k sobě lepší. Já doufám, že až menší "dostane rozum" a úplně z miminka vyroste, tak i ta starší bude jiná.
Taky jsem chtěla malou dřív, ale nešlo to, otěhotněla jsem až za 2 roky snažení.
Takže tím chci jen říct, že u nás někdy dost náročné.

jannym
23. črc 2023

Mam mezi detmi 4,5 roku, starsi dceru mladsiho syna, hadaj se, rvou se, ona ma prepubertu on obdobi proc, nejradsi je mam kdyz spi nebo jsou ve skolskych zarizeni jinak generujou obrovsky mnozstvo hluku, ale kdyz na to prijde chranej se, pecujou o sebe, styska se jim po sobe… proste normalni sourozenci

dominge
23. črc 2023

@nika110818 já mám rozdíl 5 let. Kluk má 7 a dvojčata 2. Jsou to úžasní parťáci. Jasně, taky se občas hadaj a řvou, ale jinak úplně paráda. Neměnila bych

martulka88
23. črc 2023

@nika110818 Ja jsem se ségrou o 2roky a s bráchou 5let. Se ségrou úžasný vztah, jsme si neskutečně blízké. Brácha nebyl ani na naší svatbě, nemám si s ním co říct - odstřihl celou rodinu. Je to o tom, jaké ty děti jsou. Můžou mít 1 rok rozdíl a budou na nože a nebo naopak 10let a budou si neskutečně blízcí.

lv
23. črc 2023

4,5 roku, skvělé - starší ji měla jako živou panenku, starala se a dělá to doteď. Výborný, že spolu odchazely do školy, nemusela jsem vodit atp. Jen jestli to nebude tím, že starší je hodná a mladší učiněnej satan.

barmil
23. črc 2023

@nika110818 bratranci jsou o 10 a jsou nejlepší kamarádi teď v dospělosti. Mamka a její ségra jsou o 8 a mají taky krásný vztah. Já mám děti o 11let, teď 14 a 3, a malý ji obdivuje, ale i zlobí a s dcerou mlati puberta, ale ráda si s nim hraje, pohlida, tráví s ním čas i když by nemusela.
Já to beru tak, že jsem měla 10let jen pro dceru a teď mám víc času věnovat se synovi, ale samozřejmě si hlídám, abych měla čas jen na dceru. Takže jsem mezi pohadkama a piskovistem a TikTokem a koncerty.
Teď jsme byli týden na dovolené a v pohodě, prezili cestu a tam byli oba v pohodě a užili si to společně, jak na pláži, tak večer na kolonade.

ekou
23. črc 2023

U nás rozdíl přesně 3 roky a pár dnů. Výhody a nevýhody? Díky tomu, že jsem dceru nechala doma (zimní dítě) a do školky půjde až teď v září, tak to bylo někdy výzva. Jelikož chtěla dělat aktivity v momentě, kdy jsem musela řešit mimčo. Rozhodně teď mladšímu jsou skoro 7 měsíců a starší je úplně nadšená. Jenže je důležité nedělat rozdíly už od startu a připravit starší dítko, že bude mít sourozence a nebudou se dělat rozdíly...

elsy3
23. črc 2023

Mám deti 3 roky od sebe a myslím, ze je to akorát. Teď je starší 4,5 a mladší 1,5 roku, už spolu hrají, starší od začátku hodně pomáhá, chce se zapojovat, malého brachu miluje. Je to určitě o povaze deti.. starší je holka, klidnější, rozumnější a rada se stará o deti/miminka. Mladší kluk je hodne aktivní, neposedi, ale ke starší dceři vzhlíží a zbožňuje ji, pořad by byl s ni.. Vyhovuje mi to a menší věkový rozdíl bych ani nechtěla, když vím, jak je mladší náročný. Se dvěma miminy bych se zbláznila

ekou
23. črc 2023

@elsy3 souhlas 🙂

gdpr
23. črc 2023

Ja mam 3 so sestrou a do takych 11, 14 sme sa nedokázali zniesť potom sa to začalo zlepšovať s bratom mame rozdiel 4.5 rokov a s ním to bolo vždy ok asi skôr ako na vekovom rozdiely zalezi na povahe deti

laxesis
23. črc 2023

Se sourozencem mám 5 let, manžel 6 let. Jako děti jsme to měli fajn, naši taky - ten větší už je prostě víc samostatný a nemusí se tolik skákat okolo. Ale není to moc na velké hraní, pro mě byl mladší taková koule u nohy, o kterou jsem se musela občas starat a nebavilo mě to.. každopádně i to je indivi. Rozumíme si nejvíc až teď v dospělosti, manžel to má se sestrou stejně🙂
No a děti jsme chtěli hned po sobě a budou přesně o 6 let, dřív se nepovedlo. A syn bude sestřičku milovat, ale hrát si s ní prý nebude, dle jeho slov😅 každopádně jak to vidím, tak to budou spíš takoví dva jedináčci a malinko oddělené světy. Jeden škola, druhý školka..až ta malá bude mít trochu rozum, syn bude v pubertě😆 ale určitě to bude fajn i tak a budou mít spolu vztah🙂 těším se na to

levandulovy_caj
23. črc 2023

Mezi první a druhou jsou přesně 4,5roku a bylo to super. Mezi druhou a třetí jsou necelé 2 roky a přiznám se, že když byly obě v batolecím věku, že to byl očistec...😀

janule0123
23. črc 2023

@nika110818 hele.. měli jsme to stejně , chtěla jsem cca o ty dva roky… delší dobu to neslo.. povedlo se o necelý tři a na konci Itrimestru ti nedopadlo… pak zas rok nic a teď budou o necelý čtyři roky… každý má své výhody …takže bych spis premyslela jestli chceš dvě děti a neřešila rozestup, když to proste naplánovat někdy nejde 😃zpětně to beru, ze to tak asi mělo byt … zas přišli jiný věci, a bylo víc prostoru a možností…

cilkat
23. črc 2023

Mám kluky 3,5 roku od sebe. Mladšímu jsou čtyři. Jsou perfektní parťáci a výborně si rozumí. Může to být trochu i tím, že starší je asi aspergr, tudíž sociálně (ale teda i fyzicky), působí mladší. Mladší je naopak velikej, působí starší a je velmi kamarádský a pro-sociální, takže se vlastně vzájemně doplňují.
Také jsem chtěla děti přibližně dva roky od sebe, ale tělo řeklo "ne".

janule0123
23. črc 2023

@nika110818 jinak jsem se sestrou o tři roky a kousicek.. pohrali jsme si spolu, samozřejmě i pobily🤣 a teď v dospělosti nejlepší kamosky … kamarádka jsou o dva roky a ze si nikdy nerozumneli a extra nerozumi ani teď … tatka má brachu o 15 let.. když byli “deti” na pohrati to nebylo, ale celkem dost si pomáhali a pomáhají i teď … bratranek a sestrenka věkové mezi nama a rodicema a taky to mělo svy výhody 😁ikdyz na diskotéku jsme spolu nikdy nevyrazili 🤣za me jakýkoli rozdíl ma plus a minus.. jen si to na tom najít 🤩

moncheris
23. črc 2023

@nika110818 my máme 2 a třičtvrtě a zatím je to fajn. První je miminko, druhá půjde v září do školky. Zatím jsou prima dvojka, ano někdy žárlí, ale jinak "pomáhá" a mazlí. Někdy je to náročné, ale neměnila bych ❤️ chtěli jsme je blíž k sobě, ale bohužel nám nebylo přáno...
Já se sestrou jsme o 3,5 a máme hezký vztah 🙂
Držím palečky 🍀

evculinda
23. črc 2023

@nika110818 starší syn 5 a půl, mladší 2roky, vztah mají krásný, vyhrají si, domluví se, mladší napodobuje a chce vše, co má starší. Samozřejmě, že se umí i poškádlit, ale rozestup bych neřešila vůbec. Co funguje jinde, nemusí fungovat u Vás. Vztah sourozenců se odvíjí od vztahů v rodině, co děti vidí kolem sebe a jak tomu napomáhají i rodiče. A jinak chápu Vás, sama jsem dvakrát potratila, než se podařilo udržet mladšího.

fifinka2020
23. črc 2023

@nika110818 máme 3,5 roku, chtěla jsem méně, ale nedařilo se. A za mě jsem za ten rozdíl strašně ráda! Syn už v tech 3,5 hodně věcí uměl sám, byla s ním domluva - například u auta se nebojím, že mi někam uteče (což u 2leteho bojim), když jdu uspavat, pochopí, že má být ticho, sám už se chvíli zabaví... a ted uz je ve skolce (nesel ve 3), takze troska casu jen pro jedno dite. Takže za mě je to uzivatelsky super. Vidím teď trend mít druhé co nejdřív a spousta maminek potom píše, jak je ten první rok horor... Jinak vztah mezi sebou - to je podle mě hodně o povaze. Znám stejně staré děti, co se milujou a co moc ne. Taky vidím rozdíl kluk x holka nebo obě stejne pohlaví.
A všechno má svoje, zamer se na to hezké a bude to dobré !

jolana24
23. črc 2023

Za mě 3 roky ideál. Starší dítě už je samostatnější a zapojuje se do péče o mimino.

ladyhacek
23. črc 2023

Kluci 3,5 let. Občas je to na nože ( teď 8 a necelých 5) ale milují se
Starší mi s bráchou pomáhal a mladší i hodně spal, takže jsem na staršího měla čas

ferda90
23. črc 2023

@nika110818 ahoj, ja mám ségru o 13 let mladší. Ona má 20 let a já mám 33 let. Jako dítě jsem byla ráda, že jsem byla straší ségra, ráda sem ji vozila, pomáhala naším s hlídáním. Do dnes máme hezky vztah. Rozumíme si, ségra je moc fajn holka.

95newmommy2020
23. črc 2023

Mě přijde jakejkoliv věkovej rozdíl pod 6 let jako masakr. Nechápu, jak někdo může chtít mít děti brzy po sobě. Mám zatím to jedno 3,5 letý a je to dobrý, miminko ani batole mu nechybí. Je rád, že má plnou pozornost, děti mu jsem schopná obstarat. Já bych ještě počkala. Mám pár maminek kolem sebe, co mají věkový rozdíl mezi 6-12 lety a jsou spokojené.

rozitta
23. črc 2023

Moje máti je se sestrou o 5 let. Tak od 25. roku života není žádný rozdíl. Teta má děti: 41, 36 a 30let a vychází úplně normálně, jak stejně staří 🤷‍♀️

medakote
23. črc 2023

Mám věkový rozdíl mezi kluky 4roky. Plánovala jsem méně a uvitala bych to, ale bohužel nevyšlo to. Jako výhodu vidím to, že jsem ye mohla starsimu venovat naplno dokud nepřišel druhý a že v době kdy byl mladší miminko byl starší již už trochu samostatný (došel si na záchod, napil se atd bez asistence) a částečně ve školce, takže byl čas pro druhého. Nejhorší bylo asi období, kdy, bylo starsimu +- 6 a mladsimu +- 2 roky, se starsim by se dalo uz leccos podniknout, ale s malým to nešlo, takže jsem musela peclive volit aktivity, staršímu bohužel občas něco odmítnout a pokud byl muž doma, občas měl každý jedno dítě na starost.
Kluci se maji rádi a nesesou se spolu zároveň 😂, hádky a rvačky na dennim pořádku, ale když jsou bez sebe, stýská se jim a zvlášť mladší to těžce nese. Každý maji trochu jinou povahu. Ted jsou 7/11. Někdy si vyhrají, ale občas je to spíš z "nutnosti". Ten rozdil je tam znát. Starší táhne mladšího dost nahoru-pochytí co se učím se starším. A naopak zase staršího "stahuje dolů" ke hraní, i když by se víc potřeboval učit atd.
Drobnou výhodou je dědění oblečení, sezónní věci (zimni bundy atd) se ale občas rozchází.

zekrt
23. črc 2023

4 roky, chtěli jsme míň, ale nešlo to. Nakonec je to fajn rozdíl a rok v práci mezi dětmi byl osvěžující. 🙂Blbé bylo období kolem 3 plus 7 let kvůli výletům, ale teď jsou starší a ujdou stejně.

veronicka89
Autor odpověď smazal
Zobraz
veronicka89
23. črc 2023

Mame kluky 2r a 7 r a je to super 🙂 hrajou si maji se radi ... i kamaradi toho starsiho ho mají radi... 🙂

Obcas se navzajem nervujou ale spise vyjimecne

Tim ze 7 lety ma uz i svoje konicky zajmy a kamarady mam vic casu na maleho zvlast...

Vylety nas bavi vsechny takze tam problem nevidim vubec...

Maly rozdil bych nechtela ...

gingermom
23. črc 2023

Za mě 3 a méně let mezi dětmi je fajn, ještě jsou si zájmově blízcí a můžou být parťáci. Ale naplánovat ideální věkový rozdíl nejde, vím to z vlastní zkušenosti, taky jsme se snažili a osud nám do toho hodil vidle 😀

Vše má své výhody.
Menší věkový rozdíl je náročný ze začátku, ale potom už je to jednoduché a naopak, větší věkový rozdíl je od narození mladšího jednodušší, ale časem (většinu dětství) náročnější pro rodiče, ale co bychom pro ně neudělali 😉

Mé starší děti mají mezi sebou 5 let a ze začátku to bylo super, měli se rádi, hráli si spolu, měla jsem ze startu dost času na obě děti, prožila jsem si intenzivně batolecí období obou. Ale co mi vadilo, že ta věková propast se časem ukázala a protože jsme nechtěli ani jedno z dětí omezovat, museli jsme se jako rodina často dělit - jeden rodič šel se starším na lyže a druhý s mladším bobovat, jeden do kina a druhý na průlezky,....atd. atd. atd.

Mé mladší děti mají mezi sebou 2 a něco a tam to bylo vždy super, všechno dělaly zároveň, jejich zájmy byly obdobné a fungovali jsme jako rodina pospolu. Výlety, divadla, akce,.... vše spolu.

To jsou mé zkušenosti. Každopádně žádný zmíněný věkový rozdíl neměl vliv na vztah a lásku mezi dětmi, mají se všichni velmi rádi a pouto mezi nimi je pevné. Kéž jim to vydrží.

Hlavně klid. Kdykoli další miminko k vám přijde, bude to fajn 🙂

jajulin
24. črc 2023

Máme 4 děti, věkový rozdíl 22 měsíců, 3 a čtvrt a ještě jednou 3 a čtvrt. Vše má své výhody a nevýhody. Čím jsou děti starší, tím víc vidím, že vzájemné vztahy neovlivňuje věkový rozdíl, ale povaha a vlastnosti každého dítěte. Moje mamka si mnohem více rozumí se sestrou starší o 9 let než s tou mladší o 1,5 roku. Jsem zastáncem co nejmenšího věkového rozdílu. Kdybych se znovu rozhodovala, mám všechny děti po dvou letech. Ale pokud to u nějakého důvodu nejde, je zbytečné se tím trápit.

sfet
24. črc 2023

@ferda90 jako u nás, ale já jsem od bráchu ta o 13 let mladší. A není to špatný.