14měsíční dcera večer řve, nechce usnout sama

hanicka_langova
25. kvě 2017

Dobrý den/ ahoj.
Jsem asi fakt špatná máma, ale vůbec netuším co si počít...
Dcerka 14měsíců má skoro každý večer řvavou. Je unavená, chce se ji spát, ale dám -li ji do postýlky, tak do dvou minut spustí řev...zkoušela jsem tam s ní být-to hned přestane, ale začne dělat blbiny, aby mě rozesmala a toto je schopná dělat do 22h. Když predstiram spánek, tak si povídá a za nějakou chvíli usne, ale snaží se mě vybizet ke hře. Když tam nejdu, tak řve a řve...najdu jí jak sedí v klidu v posteli a řve..není to pláč, ale řev. Přiznám se,že nechci trávit hodinu predstiranim spánku nebo čekat až se unavi. Je to sobecké, ale celý den se věnuji dětem a tak bych alespoň večer chtěla zasloužený odpočinek.
Nějaká rada jak z toho ven?
Usínání přes den je bezproblémové. A opravdu jde spinkat až když je unavená- 19:30...děkuji za radu.

elchacz
26. kvě 2017

A co pozadat manzela o pomoc? Treba by se uspavani mohl chopit on, byl by to cas pro nej a mladsi dcerku a ty by ses venovala te starsi. Chlapi jsou vetsinou nas veci a ne tak vystresli jak my.

karlajasmine
26. kvě 2017

No a když by sis s ni šla lehnout už např v 19h a predstirala spánek, tak usne kdy? Já takhle 18ti měsíční "uspavam" a usne po 30ti minutách až hodině. A k tomu omezit / zkrátit denní spánek, aby byla večer unavenejsi?

kamste
26. kvě 2017

@g_m články měly navést k zamyšlení (protože univerzální návod neexistuje)
je to rodina zakladatelky a na ní jsou jejich "domácí pravidla"
pokud si odpoví na tyto otázky, bude se jí mnohem lépe rozhodovat, jak si nastaví spánek

1) existuje skutečný důvod, proč má chodit spát sama?
=> někomu pomůže přebudovat večerní program: společné spaní a povídání si nebo čtení či zpívání v ložnici
=> někdy pomůže uznat pocity (i když détě ještě kloudně nemluví, tak už rozumí):
"ty chceš být s námi, chceš se taky bavit, nechceš být sama, bojíš se, že přijdeš o zábavu..."
=> pro někoho je přijatelné, že dítě s nimi zůstane v obýváku a usne na gauči a později ho přenesou
=> někdo si uváže dítě do šátku, někdo ho dá na část večera do kočárku
2) existuje skutečný důvod, proč podřídit život na 100% dítěti? Opravdu chci, aby dítě nabylo přesvědčení, že máma=zábava? Nebo dítěti stačí být jen blízko rodičů?
(u prvorozený jsem jí režim dne podřídila a byla to velká chyba - čim míň pak spala přes den, tim víc jsem pak na ní večer tlačila, aby už šla spát a já mohla udělat domácí práce.... A ona samozřejmně cítila, že "se jí chci zbavit" a o to víc se spánku bránila. S více dětmi to je pak neudržitelný.)
3) je opravdu jediný čas na partnera pouze večer? Kde lidi došly k přesvědčení, že milovat se lze pouze večer a pouze v ložnici?
=> pro někoho je řešením jít večer spát s dětmi a ráno vstát, když děti ještě spí
=> někomu nevadí spát po částech: večer na 2h usnout s dětmi, vzbudit se ve 22h a jít spát pak až o půlnoci

Jak to máme doma my:
kolem 19.h dávám spát mimčo - buď v šátku a pak odložím do kočárku (máme na chodbě) nebo rovnou do kočárku
muž pomáhá batoleti a předškolačce s večerními činnostmi (úklid, očista, převlíkání...)
přemisťujeme se do ložnice (máme společné spaní), kde s nimi zůstávám já a čteme si....
usínám s nimi
kolem 22-23h se budí mimi na krmení a já opouštím ložnici, nakrmím mimčo a uložím v obýváku
potkáme se s mužem
muž jde ke starším do ložnice a já zůstávám s mimčem v obýváku (mimčo je v noci nebudí a oni zas nebudí mě, takže se všichni docela vyspíme)

taky jsem dřív byla přesvědčená o tom, že děti mají spát samy - postupně jsem názor změnila, protože metody, kterými bych děti donutila, aby skutečně spaly samy, byly pro mě nepřijatelné

baris
26. kvě 2017

@hanicka_langova a proč je starší dcera v družině? U nás na škole je pravidlo, že pokud je jeden z rodičů doma (na RD, nezaměstnaný), tak nemůže mít dítě v družině.

Úkoly se starší dcerou může udělat hned po obědě, kdy bude mladší dcera spát a budeš mít na ní více času.

Se spaním moc neporadím - já si lehnu mezi holky - do 2 minut usnu já 🙂, do dalších 5 minut usnou holky. Já se do 15minut vzbudím a odcházím. Pohádky bohužel neříkám, protože uspím tak akorát sama sebe 🙂

elchacz
26. kvě 2017

@kamste myslenka skvela, clovek si par veci uvedomi, no nicmene jak byste tedy toto aplikovala v, rekneme bezne ceske domacnosti, kdy vetsina ukolu stoji na jedne jedine zene? U techto prirodnich narodu ziji vsichni pospolu. A kdyz rikame vsichni, tak je tim myslena cela vesnice, ne jen jeden az dva dospeli a deti. Cili je vic rukou na vsechno a navic ty deti jsou velice brzy samostatne a ty starsi pecuji o ty mladsi. Klidne 4 lete deti pecuji o 2 lete. Je to dobra inspirace, zase jiny uhel pohledu, ale jak to tedy zaridit u nas 🙂

koncita
26. kvě 2017

@hanicka_langova asi nezbyde nic jiného, než zkusit, aby mladší uspával manžel a tys mohla být se starší....šlo by to? Aspoň to zkusit 🙂

kamste
26. kvě 2017

@elchacz v příspěvku o 3 výše jsem psala, nad čím je dobré se zamyslet a pak i o tom, jak máme večer doma my
domácí práce dělám většinou přes den (s dětmi - buď pomáhají nebo si sami hrají) a něco pak v noci
nemám pomoc v domácnosti ani žádné hlídání
starší zatím nechodí do školky (kvůli žárlivosti během přírůstku do rodiny - to klidnější dopoledne mi nestojí za to, aby vyrůstala s pocitem, že byla "odstrčena")

vše je o prioritách a hledání řešení, které bude vyhovovat (alespoň částečně - vždyť to bude jen po určitý čas) všem členům rodiny

asdfghjklmn
26. kvě 2017

Já nedám dopustit na Estivilovu metodu samostatného usínání. Asi jsem sobecká matka, ale nedokáži si představit uspává takto dlouho více dětí. U nás to chodí tak, že děti ( necelé 2 a 4 roky) se po večerníčku uloží do postýlek, zazpívám ukolébavku, popřeji dobrou noc a odcházím z pokoje. Většinou velmi rychle usnout, starší si někdy v posteli prohlíží knížku nebo si hraje. Jsou zvyklé usnout samy, každá ve svém pokoji. Žádný pláč se nekoná.
Nácvik samostatného usínání je sice drastický, ale trvalo to jen pár večerů. K této metodě jsem dospěla až když jsem byla na pokraji zhroucení, protože holky vyžadovaly dlouhé nošení a houpání v náručí než usnula a to několikrát za noc...
Doporučuji si přečíst brožuru o této metodě. Byla ke stažení na internetu. Myslím že se jmenuje: Každé dítě může dobře spát.
Čekám, že mě další matky ukamenují, že jsem děti nechala vyřvat... Ano, ty tři noci při usínání plakala. V pravidelných intervalech jsem k nim chodila, aby věděly, že nejsou samy, že jsem tam pro ně.
Teď čekám 3.dítě a nedovedu si představit, že bych měla 3 děti dlouze uspává. Co ty zbylé 2?

luckylee
26. kvě 2017

@asdfghjklmn i sam Estvill pozdeji uznal ze to byla chyba.Poskozuje to psychiku.Vic k tomu psat nebudu.Hlavne ze jsi spokojena.

panickatlamicka
26. kvě 2017

@luckylee jj hlavne ze je MAMINKA spokojena. O dopadech na detskou psychiku psat nebudu, to si urcite vyse uvedena uzivatelka (tipuji, ze je zde jiz delsi dobu pod jinym nickem, muj pocit) zjistila, navzdory tomu dite teto stresove situaci vystavila. Nepochopim. A zajimave, ze k teto metode vzdy pristoupi ZHROUCENE maminky s vice detmi. 😀 to jako odpurkyne estvila mivaji prave jen jedno dite a jsou free a cool? 😂

luckylee
26. kvě 2017

@panickatlamicka samozrejme.Hlavne ja uspavam syna hodinu 2x pres den a jednou vecer....Jsem tu pro nej a dokud nebudu pripravena byt takhle i pro dalsi mrne,tak si ho nebudu porizovat.To je nejlepsi....vim ze je to spatne,ukamenujte mne ale nebudu si kazit vecery deckama.😁 MamYnka jak poleno!

karlajasmine
26. kvě 2017

Moje maminka se 4 detmi nikdy Estivilla pouzit nemusela... uspavala nas vsechny. Nevim ale myslim, ze treba u myho syna se mi uspavani vyplaci v tom, ze ma naprosty pocit bezpeci a vi, ze ho neopustim, a proto napr.kdyz jdeme na hriste, tak si me 2hodiny ani nevsimne a krasne si sam hraje s jinymi detmi, zatimco mohu sedet na lavicce, po ocku ho sledovat a zakrocit jen v pripade potreby. Co tak vidim v okoli, tak ty nejmene samostatne a nejmene sebejiste deti jsou prave ty, ktere jsou doma vedene ke samostatnosti.

panickatlamicka
26. kvě 2017

@luckylee me vzdy rozseka „chodila jsem za ditetem, aby melo jistotu, ze tam jsem pro nej." 😀 Tuto vetu vepsat zlatym pismem do mamynkovske kroniky. To, ze s kazdym dalsim odchodem rodice z mistnosti je dite vic a vic ve stresu (paradoxne ta predstava o ujistovani funguje presne naopak), je vec vedlejsi. Pak vznika mylna predstava: dite u usinani nerve (diky estvilovi)=neni ve stresu. Ja se touto problematikou dost zabyvam a spousta tech informaci, ktere jsem nacerpala, mi dava smysl.

luckylee
26. kvě 2017

@panickatlamicka jasne.Proc taky nebreci deti v kojenaku.Protoze jsou spokojene,ze je nikdo nerozmazluje,jsou napapane,prebalene...Jiny duvod k placi neni a proto dite doma kdyz breci tak si jen vynucuje pozornost a je treba ho toho brzo zbavit a naucit spat.

kamste
26. kvě 2017

@luckylee tak to je fakt hustý přesvědčení "Proc taky nebreci deti v kojenaku.Protoze jsou spokojene,ze je nikdo nerozmazluje,jsou napapane,prebalene...Jiny duvod k placi neni a proto dite doma kdyz breci tak si jen vynucuje pozornost a je treba ho toho brzo zbavit a naucit spat. "
nebrečí, protože to vzdaly a zjistily, že jsou na vše samy
viz: https://www.modrykonik.cz/blog/wrtulka/article/pouto-lasky-a-duvery-k-rodicum-zxxz5l/

kamste
26. kvě 2017

z toho článku hlavně část
"V některých směrech své rodiče vlastně vůbec nepotřebovala. Když ji něco vylekalo nebo rozzlobilo, nejlépe se uklidnila sama, ne v náruči mámy, tak jak je to běžné. Sama usínala a sama se probouzela. Po probuzení nevolala mámu, prostě jen seděla v postýlce a tiše čekala."
a psychologické zdůvodnění

kamste
26. kvě 2017

@luckylee promiň - už vidím, že to je z tvojí strany nadsázka

panickatlamicka
26. kvě 2017

@kamste vsak
@luckylee to myslela stejne jako ty. 🙂 pouzila ironii. ,

luckylee
26. kvě 2017

@kamste ano velka nadsazka.Sama doufam,ze v budoucnu budu moci byt pestounka a system se v CR zmeni a miminka pujdou hned do rodiny a ne do kojenaku.Cast clanku v tvem druhem prispevku mi vzdy vzene slzy do oci.😕

kaja2016
26. kvě 2017

@kamste podobne jsem to myslela i já, ono je prostě "přirozený", že dítě usne, až potřebuje a že lidi žijou v tlupách a ne osamělé, jak je dneska zvykem. Být sám je pro člověka podle mě divny, nepřirozený. Jinak odkazy jsem nečetla.

marketaryzi
26. kvě 2017

Mám stejně starou dcerku a sama také neusne. Nejprve mi usínala v náručí, ale už je fakt těžká 🙂 takže si s ní každý večer lehnu do postele, jemně ji obejmu, ale tak aby nemohla házet rukama a kopat a většinou spí do 10 minut. Kdybych ji nedržela, bude se klidně 2 hodiny kutálet po posteli.
Taky mám starší tříletou dcerku, tu uspává manžel pohádkou v její posteli. Před tím si sní a s tou mladší lehnu do velké postele, řeknu jim krátkou pohádku/básničku, kterou už umí, tak jí říká se mnou, pak ukolébavku a pak už volá tatínka. 🙂
S více dětmi je to vždy o nějakém kompromisu, jestli bývá manžel večer doma, zkusila bych ho zapojit. Ať je se starší dcerkou on a pokud by malá dlouho neusínala, tak se s ním vystřídat, ať máte čas i na starší dítko...

hanicka_langova
autor
28. kvě 2017

Tak máme za sebou dvě usínání od začátku diskuze....na obě usínání jsem tam s ní byla, usnulula jsem. Ovšem mimo, ktere jsem dávala unavené do postýlky za dvě minutky "obzivlo" a radilo do 22h. První den jsem v 21h odešla a neplakala. Včera už to nešlo. Byl by straslivy rev....nu pokud ještě někoho napadne nějaké řešení..budu vděčná za nápad.

karlajasmine
28. kvě 2017

@hanicka_langova a v kolik vstává ráno? Kolik spi přes den?

panickatlamicka
28. kvě 2017

@hanicka_langova a jak ti tu holky navrhovaly, aby uspaval tatinek.. ......?

kamste
28. kvě 2017

@hanicka_langova a kde je ta postýlka - samostatně nebo jako balkónek k Vaší posteli? Co když mimčo potřebuje cítit fyzickou blízkost během spánku? Možná by pomohlo vzít ho k sobě a nebo k němu dát kojící polštář a Vaše tričko (aby cítilo i ve spánku Vaší vůni)
u prvorozený jsem taky začínala se samostatnou postýlkou - pstupně jsme přešli na společné spaní a výrazně se nám ulevilo - mnohdy šlo dítě uklidnit jen pohlazením a pár slovy a nebylo nutné vstávat
PS: ještě nepodcenit odříhnutí - tím se mi děti vždycky vzbudily, když měly v břiše bublinu

jipe
28. kvě 2017

@hanicka_langova jakože jsi spící dítě přendávala z postele do postýlky? Co pořídit velkou postel, at s ní nemusíš manipulovat, když už bude spát

sarad
28. kvě 2017

@maii ano, souhlasim ctyrlete dite a 14 mesicni dite je rozdil. Ale u nas to zacalo taky kdyz byl syn miminko a tahne se to dodnes. Jen jsem chtela autorce rict, ze i tohle se muze stat. Ja myslim, ze ze spolecneho spani benefituji predevsim deti, ale manzelstvi tim trpi.

kaja2016
28. kvě 2017

@hanicka_langova No já už jsem ti psala, usinejte společně. Pohrajte si vsechny. Jestli ti přirozeně a mladší hodí
k spát a v deset, tak je uspí v dětským pokojíčku a pak malou přenes. Nebo prostě mladší ráno vzbuď brzo, nech ji min spát přez den, v osum zatemní, uspí ji nějak v nosítku, houpanim, prostě ji prekopej režim. Jestli se mladší přizpůsobí, tak fajn, akorát ti ráno bude dřív vstávat no🙂 Přijde mi, že to moc tlacis...

luckylee
28. kvě 2017

@sarad promin ale jen bych chtela zareagovat na to,ze manzelstvi trpi spolecnym spanim....Podle mne kvalitni vztah tim neutrpi.Pokud chlap vnima ze zena se venuje bud jen jemu a nebo jen diteti tak je neco spatne.My jsme rodina jak ve dne,tak v noci.Dite spi i pres den.Nam nastesti syn vecer nejpozdeji v 21h usne ale muz taky dela na smeny tak je kazdy tyden doma jinou dobu.Ano,sex nemame kazdy den a nelezime 3x do tydne ve vane se sampusem a jahodama ale rozhodne nase manzelstvi netrpi tim,ze mame u sebe syna.Sex se da provozovat i jinde nez v loznici.☺

hanicka_langova
autor
29. kvě 2017

Asi mimčo přešlo na Italský režim 😃 jít spát v 22h a vstávat až po 7 a dele..
Předtím vstávala mezi 5-5:30, tak mě opravdu prekvapovalo, že chce jít spát tak dlouho...přes den naspi 2-3h. Podle toho v kolik vstává ráno...
Včera jsme šli uspavat až po 9. Do 21:30 jsme si říkali pohádky a mazlili se starší ve velké posteli. Pak tedy šla sama hajat a s tou mladší jsem zůstala v ložnici. V deset byla tuhá...
Postylku máme u naší postele. Na manžela se nemohu spolehbout- bývá často služebně pryč i více dní a nebo taky když jdu uspavat, dělá papíry do práce...takže asi přes léto to bude tak jak včera a ono se to nějak časem vytribi a ustálí. Děkuji za rady. Přišlo mi hlavně úplně zcestné, aby mrne chodilo spinkat o 2h dyl než to starší a vstavalo první v rodině...😀