Do jakého věku budit malé novorozence na dokrm?

8. kvě 2021

Můj novorozenec měl váhu při odchodu z porodnice 2400g. MM nemám dost, takže dle rad dokrmuji každé tři hodiny. Kdyby mi vážil víc, samozřejmě by to nebylo třeba. Bylo mi doporučeno ho budit každé tři hodiny, každé tři hodiny dát příkrm. Dneska je nám 6dnů a já pochybuji o tom buzení. Vážně byste dítě budili na krmení každé tři hodiny? Dneska mi například jedlo v 6h30, pak trochu kojeni a dokrm v 9h15,pak trochu sál v půl 12 s tím ze hned dokrmim ale usnul mi, a ve dvě jsrm dala dokrm. To jsem už budila. No a já si říkám, jestli vážně budit každý tři hodiny nebo když vidím, že hezky spí, tak ho nechat i fyl..... Jak jste to měli vy?

bara88
8. kvě 2021

no já teda hlavně nechápu ten dokrm,proč dokrmovat když kojíš?a určitě bych nebudila

autor
8. kvě 2021

@bara88 protože nemám dost MM. Nakojim málo. Kojím z každého prsa tak 20 minut a ve většině případů pak brečí hlady a protože je malej a nesmí už hubnout, dávám dokrm. Když jsem jen kojila, hubnul.

marcicek84
8. kvě 2021

Nedava se dokrm hned po kojeni? A ano dite ji pres den co 3 h v noci muze spat v kuse 4-6 h.Pokud si vzpominam kojeni v techto hodinach 6-9-12-15-18-21-3 v sestinedeli byl standardard i se dite takto budilo...

keksik002
8. kvě 2021

Nebudila jsem nikdy syn narozeny s 2090g, krmila jsem orientačne cca 3 hodiny, ale vecer to vychazelo kolem pulnoci a pak az v 6 rano

autor
8. kvě 2021

@marcicek84 dokrm davam když mi po kojení brečí hlady, když si cuca prstíky a hledá prso a je očividně, že má ještě hlad a mně už nic netece. Kdyz je po kojení klidny, tak dokrm odkládam na dyl, protoze mu MM podle mě tačí

emamaira
8. kvě 2021

První syn nedonošený, 2300g, poctivě jsem ho budila. Měla jsem strach, že když ho nevzbudim, bude hladový, zeslabne a nebude mít sílu se pak najíst. Teď mám druhého hranicne donoseneho, 2900g, a první týden jsem budila, pak už ne. Hlídala bych, jak přibývá, kdyby nepřibýval, tak bych budila.

biciklissie
8. kvě 2021

Dcera měla po narození 2,6 kg, hubnula. Kojení se nezadarilo a doktorka mi radila dávat um dokonce každé dvě hodiny, ve dne i v noci. Poctivě jsem to dodržovala a fakt se mi podařilo jo vypiplat, brzo to bylo úplně jiné miminko. Dělala jsem to tak, dokud mi pediatra neřekla, že už nemusím, pak jsem ji nechávala spát, jak chtěla. Bohužel už si nepamatuji, kdy přesně to bylo. Ale mám to napsané, tak se mužů podívat, kdy to bylo, pokud by jste chtěla. Hodně bych dala na váhu miminka, jestli už přibývá. Pokud miminko úplně neprospívá, nechodíte na kontrolu každý týden? Jestli je doktorka ok, věříte ji, tak bych se poradila s ní. V každém případě bych fakt hodně kojila ve dne i v noci, tom by se snad mohla laktace zvýšit a um třeba nebude potřeba.

bara88
8. kvě 2021

když brečí hlady tak dej znova prso,čím víc budeš kojit tím víc budeš mít mléka.dokrmování sem si protrpěla u prvního ,kdy mi bylo doporučeno a u druhého sem věděla že takto už nikdy.bud jen kojit a nebo se na to vyprdnout a dávat jen um

katule1990
8. kvě 2021

Syn měl po odchodu z porodnice 2,1 kg a UM jsem ho vůbec nedokrmovala. Pak mi přestal úplně přibývat, tak jsem ho měla budit co 3 hodiny i v noci, aby začal přibývat a zesílil. Takže já bych zezačátku budila, pokud dobře neprospívá. Nakonec jsme stejně dostali dokrm, protože nepřibýval, ale já jsem odsála dost MM, tak jsem mu dávala přes stříkačku to, UM jsem vůbec nedala a nakonec zesílil a dobrý. Pokud chceš kojit, tak ho měj prostě co nejčastěji na prsu, v šestineděli klidně skoro pořád, ať se laktace rozjede. Zkus mu při kojení občas prs stlačovat, jako kdybys chtěla odstříkat, ať mu mlíko víc teče. Pokud přibývá, nemusí každý pláč znamenat hlad. Pokud řve hlady, tak ho po kojení dokrm, ale postupně bych se to snažila snižovat na úkor kojení. Tohle nahrazování kojení dokrmem prý často skončí plně na UM, protože ani ta laktace pak nemá důvod se zvyšovat, když není "poptávka". Hodně štěstí, je to boj 🍀.

cilkat
8. kvě 2021

Kamarádka měla pokyn budit na jídlo, dokud nebude mít 2,5 kg, což u vás už asi bude. Takže pokud prospívá a přes den jí hodně, klidně bych nechala v noci spát dýl. (na druhou stranu všude zdůrazňují důležitost právě nočního kojení na rozjezd laktace... takže v noci bych se snažila hlavně dávat prso a klidně nedokrmovat. A druhá věc: když jsem dokrmovala a zároveň rozjížděla laktaci, tak jsem po každém kojení a dokrmení zkoušela ještě odsát. Odsála jsem prd (do 10 ml), ale mlíko se tvořilo čím dál tím víc, až dokrm nebyl potřeba... nakonec jsem zas odsávala proto, že byl v prsou přetlak a malý se mi u prsa "topil".)

klokanka31
8. kvě 2021

Já malou teda nebudila...

xxx3d
8. kvě 2021

Ahoj, tady v tomhle je to strašně těžký poradit, za sebe, protože jsem to měla stejně, bych ti doporučila, abys nebudila, pokud klidně spí.
Protože pokud klidně spí, je spokojené.
Já měla doporučeno taky krmit po cca 3 hodinách.
Nejdřív kojit, potom dokrm. Takže nejdřív jsem si udělala dokrm, a šla kojit s tím, že když by nestačilo, měla jsem připravené UM. To přispívá ke klidu matky, není ve stresu, čímž pádem se laktace může spouštět, tvořit a je to prostě ve větším klidu.
Může se pochopitelně stát, že to stačit nebude, laktace se nerozjede nebo nerozjede v požadované míře a bude třeba přejít na jen UM.
Když jsme malého budili, byl protivný, takže jsme to potom nechali být, nechali jsme ho spinkat a krmili prostě v jiném režimu než každé tři hodiny.

merope
8. kvě 2021

Už na neonatologii v porodnici jsem měla "dovoleno" v noci budit až po 6 hodinách. Jinak pokud neprospívá, tak přes den je ten interval 3 hodin opravdu vhodné dodržet. Já měla zpočátku doporučeno po 3-3,5 hodinách, ale právě neprospíval, tak jsme pak měli budit po 2,5-3. Takto maličké dítě se opravdu nemusí vzbudit na jídlo a může to být problém.

Pokud hubnul jenom z kojení, třeba se to i srovná - sama zkus třeba hodně hlídat pitný režim, zda se laktace nezlepší. No a v nejhorším UM není žádná tragédie, taky jsme to měli půl-napůl až asi do 4 měsíců korigovaného věku, kdy pak měl příkrmy a rázem stačilo jenom moje mlíko.

ninive211
8. kvě 2021

Dcera mela propousteci vahu 2,5 kg (nar. 2630, ale v terminu). Jen jsem kojila a nikdy jsem nebudila, jen v porodnici, kdy jsem to brala jako nutne zlo kvuli zapisovani vahy. Doma jsem budila pak sbad uz jen 2x v prvn8lich dnech, kdyz fakt spala uzvic jak tri hodiny a vypadalo to, ze se nechysta brzy probudit. Ona ta malá miminka jsou víc spavější, tím pádem by mohla méně jíst a neprospívat. Rozhodně bych nebudila v noci, pres den-dejme tomu, zpocatku, ten prvni tyden do dalsiho vazeni u pediatry, nez budes vedet, jak na tom jste

ninive211
8. kvě 2021

Jinak pokud pises, ze ma teprve 6 dnu, to jeste laktace nemusi byt rozjeta naplno, tak to bych zkusila prave prikladat casteji k prsu (tim se podporuje tvorba MM) a fakt hodne pít. Treba se to rozjede a dokrm ani nebude brzy potreba.

zmrzlinka
8. kvě 2021

Nejde o věk ale o to kolik váží....čím víc váží tím má větší " sílu" a víc vytáhne.....tím pádem můžeme mít mezi jídlem větší pauzu.Je rozdíl jestli ano 60 ml nebo 90 ml.Asi bych se řídila radami pediatra a ne ženskymi na internetu....

te_reza
8. kvě 2021

Taky jsem jak kráva budila, hubla. Skoro dva měsíce jsme vychytávali jaké um. Pak se bohužel už jak hodinky budila sama😂

marcicek84
8. kvě 2021

Autor a ty ji vazis,ze vis kolik nakojit,nebo to jen tvoje uvaha? Ty miminka si jeste ne vzdy vcas reknou o dost mleka,proto se budi co 3 h koji se,pripadne dokrmuji. Ono te to muze dost osalit...

marcicek84
8. kvě 2021

@te_reza ale kdy,v noci?V noci bych vzbudila max.1 x,ale pres den to snad neni problem 😉

mimco
8. kvě 2021

Nebudit, nevážit, nabídnout prso kdykoliv a já bych klidně foukla po kojení dudlík👍
A hlavně klid!

te_reza
8. kvě 2021

@marcicek84 jo, ze začátku i v noci, byla dost blicí a hubla. Kdybych měla druhou šanci, už to nikdy neudělám 😂😂😂

marcicek84
8. kvě 2021

@te_reza no to buzeni v noci je dost kontraproduktivni,chapu vzbudit jednou v noci,to tak asi vyjde,jednou po tech 6 h,ale casteji asi ne.I kdyz jsou deti,ktere vstavaji samy od sebe co 2h v noci a koji se,to tak mely nektere moje kamaradky a trvalo to i 2 roky nez se to srovnalo,nakonec to taky prezily...

keksik002
Autor odpověď smazal
Zobraz