Dvě děti 1,5 roku od sebe, jak řešit kočárky? Co RP?

renchees
20. únor 2015

Ahoj. Mám momentálně 9 měsíční holčičku a teď čekáme další jsem na začatku takže malé bude rok a pul když se druhé narodí. Ale mám spousta otázek a kolem sebe nemám ženy co maji děti takhle za sebou. Jak to budu řešit s kočárkamaa? budu muset koupit ten veliký sourozenecký? Jak rodičovský příspěvek? Mužete mi poradit prosím

petramiky
20. únor 2015

S kočárkem to závisí, jestli už malá nebude chtít být v kočárku, někdo to řeší stupátkem ke kočárku. Jakmile začneš pobírat mateřskou na 2. dítě, tak přestaneš brát rodičák. Po skončení 2. mateřské budeš brát rodičák pouze na jedno dítě (bohužel).

saminomimino
20. únor 2015

Mám 4 děti z toho holky jsou od sebe 13 měsíců,sourozenecký kočárek jsme měli ale nevyužili,hodně i nosím v šátcích nostíkách,musíš zvážit kde bydlíte jak aktivní jste jak starší dítě chodí a pod,pak mám děti od sebe po dvou letech a vystačili jsme si se stupínkem(skate) ke kočárku.
Rodičák bych radila si zvednout na maximální možnou částku,nejvíše to jde na 11500,ale nejlíp si zajít na sociálku a oni ti to přesně vyměří,je škoda peníze nechat propadnout státu.

jaja01k
20. únor 2015

@renchees Ahoj, s kočárkem bych zatím počkala a řešila ho až ke konci těhotenství. Teď nemůžeš odhadnout, jak už bude dcerka chodit, jestli se bude chtít vozit, jestli ti bude v kočárku ještě spát. Já mám necelé dva měsíce do porodu, synovi je rok a teprve začíná chodit, takže jsem koupila velký sourozenecký (vlastně kočár pro dvojčata).
Rodičovský příspěvek, pokud už teď nepobíráš nejvyšší možnou částku, došla bych si ho navýšit, abys o ty peníze nepřišla. Pokud půjdeš na mateřskou, musíš to na ÚP nahlásit, aby ti zastavili vyplácení rodičáku na dcerku. Pokud půjdeš rovnou na rodičák, měla bys to dopředu nahlásit taky, ale paní mi říkala, že když to třeba nestihnu, nic moc se neděje. Jen mi pak ty peníze vyplacené navíc na první strhnou z rodičáku na druhé.

manelle2
20. únor 2015

@renchees Ahoj,taky se mi narodil chlapeček,když bylo staršímu rok a deset měsíců.Sourozenecký kočárek jsme nepotřebovaly,protože starší už v kočárku nechtěl být,ale jít třeba nakoupit byla procházka tak na 2 hoďky 🙂 Ale určitě se to dá.Co se týče rodičáku,jdi hned na sociálku nahlásit,že čekáš další a tam Ti vše řeknou.Začneš hned pobírat tu nejvyšší částku,co je 11500,- aby jsi co nejvíc dobrala.Zbytek bohužel propadne.Pak normálně najedeš 6 týdnů před porodem na půlroční mateřskou.Jinak je to někdy záhul,ale zase budou mít dětičky k sobě blízko a až mladší povyroste,budou trávit spolu čas a já budu mít klid (doufám) 🙂 Jinak gratuluji a přeji hodně štěstí

anetka1701
20. únor 2015

Já bych to osobně řešila šátkem/nosítkem... ten sourozenecký kočár je takovej velkej krám, podle mně se s tím bude jezdit blbě... Mně třeba v roce a půl už nechtěla starší v kočárku jezdit vůbec, asi bych to řešila tak, že by se kdyžtak nějak prostřídali... Když se pak narodila mladší, tak si občas do kořárku vylezla, ale spíš jen že měla pocit, že si to chce taky zkusit :oD Tak jsme pak jezdili občas takto :oD Co se týká rodičáku, tak se ukončí pobírání na první dceru a začne se pobírat na druhé dítě, takže bych na tvém místě určitě změnila výši příspěvku na max. at stihneš vybrat co nejvíc...

polaks
20. únor 2015

@renchees Mám synov 15 m od seba,kočík sme mali HAUCK DUETT, po odobratí prídavného sedátka vznikne klasický kočík pre jedno dieťa,podľa mňa ideálna voľba,ak viete,že pôjdete niekam na dlhšie a dcérka by nezvládla kráčať,tak si sadne,a keď bude o pár mesiacov staršia a už nebude chcieť v kočíku sedieť,proste odoberiete sedátko a fungujete ďalej s kočíkom pre jedno...My sme boli veľmi spokojní!!! Nebol to žiadny veľký krám,bol ako klasický kočík.
A s rodičákom,navýšiť teraz na najvyššiu čiastku ,pred nástupom na materskú nahlásiť zmenu na ÚP,aby odobrali rodičák a potom opäť vybaviť na novorodenca.Ak nemáte nárok na materskú,tak treba ísť týždeň pred termínom na ÚP oznámiť im,že budete rodiť a že chcete ukončiť poberanie RP.A oni to už ukončia podľa toho,aký bude dátum. No a po narodení opäť všetko vybaviť nanovo!

shine2015
20. únor 2015

@renchees já bych sourozenecký pořídila, my máme easy walker duo, klidně z bazaru...a jen sporták..starší nebude mít dojem, že musí ujít kus cesty,že musí jít pešky a malé se veze atd...navíc i pro tebe když pujdeš na delší procházku a nebo nakoupit, vždy je mužeš posadit do kočárku a jdeš...je to pohodlné pro tebe jako mámu a pro ně, že se nebude cítit odstrkované, odpočne si - nesnáším skate, protože stejne musí stát....a nedelá to dobrotu mezi detmi starší vs mladší. Moje sestřenka je se svoji segrou o 17měs, přestože chodila brzy, byla neštastná a často brečela, že proč nemuže jet taky v kočárku atd atd....teta ji občas dávala k nohám mladší, ale nebylo to pohodlné ani pro jednu...obě brečely...a dodnes spolu nemají extra dobre vztahy, navíc hádky u nich a mezi nimi byly celý život - starší měla pocit, že je odstrkovaná....a s tetou nevychází moc do dneška....a ani ta mladší teda...
takže za mě sourozenecký pořídit. My máme deti ješte s menším věkovým rozdílem než budete mít vy a sourozenecký máme a jsem za něho ráda. A i ony mezi sebou mají hezký vztah.

renchees
autor
20. únor 2015

No právě já nárok na matěřskou nemám a nemela jsem nepracovala jsem ..mám obyčejný rodičák 7600 do 9 měsicu a pak 3600 nebo kolik...to je teda smutné že úpak budu na dvě děti pobírat jen jednu dávku :-/ Taqk zati mkočárek neřešim zati mje to na začatku muže se stát cokoliv jen me to tak napadlo jak ste to mely vy

smardik
20. únor 2015

@renchees kočárek zatím neřeš, uvidíš jaký bude tesně před porodem dcera chodec. Já mám kluky od sebe 15měsíců, když se mladší narodil starší nechodil takže u nás nebylo co řešit a sourozenecký byl jasná volba.

rodičák ti skončí, když se narodí malý, bereš jen na nejmladší dítě v rodině

polaks
20. únor 2015

@renchees NO ak nemáš nárok na materskú,tak si choď navýšiť rodičák na maximum,myslím,že je to okolo 11000Kč,no a pred pôrodom tam zájdeš,oni Ti povedia,čo a ako ďalej,my sme mali ochotnú pani a povedala nám,že hneď ako sa malé narodí nech zavoláme,alebo nech dobehne oznámiť manžel a k tomu dňu nám stopli rodičák.No a potom som šla vybaviť nový.

renchees
autor
20. únor 2015

To mi ho navíší i když na hýbání s částkou nemám narok?

jaja01k
20. únor 2015

@renchees V tom případě ti ho bohužel nenavýší.

polaks
20. únor 2015

@renchees Aha,tak to potom asi nie....

renchees
autor
20. únor 2015

V tom případě to je teda dost na prd 🙂 Je to nefer když má dítě určitou sumu a ta mu bude odepřena ::-/

polaks
20. únor 2015

@renchees No a váš partner je nezamestnaný? VeĎ ak jeden z rodičov odvádza odvody dostatočne dlho,tak máte nárok hýbať s čiastkou...

renchees
autor
20. únor 2015

Dojdem na socialku a snad Nám nějak pomužou aby sme s tim mohly hýbat a přítel zatí mani neví že jsem těhotná 🙂

jenny.kay
20. únor 2015

@renchees Kočárek máme sourozenecký, ale jde velmi snadno variabilně přestavovat na mono/duo dle potřeby. Používáme ho při větším cestování dodnes a nedám na něj dopustit. Mladší v něm vozím ve verzi mono dodnes při delší procházce. Malou jsem taky nosívala dost v mei tai.

shine2015
20. únor 2015

@renchees budeš pobírat jen RP na mladší dítě, na starší nárok zaniká....po mě chtěli vratit peníze za půl roku zpět - měla jsem PPM a zaroven RP na starší dceru....

ostatní propadne. jsi povinna do 8 dnu nahlasit zmenu na úřadě....

zvednou rodičák lze i na partnera/manžela.....

renchees
autor
20. únor 2015

A jak jste to zvládly psychicky? Mít dvě děti za sebou?

smardik
20. únor 2015

@renchees po sehrání dobře, u nás to teda bylo trošku plánované no

renchees
autor
20. únor 2015

U Nás nebylo plánované ani jedno a ro ksme se snažili o první a vždy jsem chtěla dvě děti ..a neměla bych srdce jít na potrat..chce to asi hodne pevné nervy 🙂

smardik
20. únor 2015

@renchees jo nervy jo,ono asi hodně záleží jaké dítě je. Já měla u druhého fakt štěstí, že to bylo zlatíčko spal už v porodnici celou noc. Těžký byl začátek, starší nechodil když se narodil takže vlastně druhé mimino co bylo třeba krmit, přebalovat, nosit. TO fakt bylo na houby, jeden se třeba vzbudil a zatímco jsem krmila, kojila druhý usnul, druhý se vzbudil a první usínal atd. tak jsme se třeba 2dny nedostali ven, než jsem vychytali nějaký ten režim, kdy jsme mohli jít ven, ale jak jsme už našli režim co vyhovoval oběma dalo se to

smardik
20. únor 2015

no první je plánovaný, u druhého to byla trošku komedie-mi jednou šiblo, syn měl 6měsíců a já že už nemám malé mimi a že bych chtěla druhé dítě, no tak byl 1 pokus. A pak jsme se o tom bavili, že syn je malý a že počkáme,já si začla pro recept na HN a čekala, až to dostanu, nic už nebylo. no a místo MS byli //. takže on je plánované neplánovaný, fakt nás hodně překvapilo že jeden jediný pokus nám vyšel

renchees
autor
20. únor 2015

Mám z toho takový strach 🙂 Moje holčika je zatí mdost šikovná pomalu chodí a učí se ryche..A přítel je ochotný také ve všem..Bojím se že toho na mě bude moct že jedna bude budit druhou :-/ och zatím má mdost času se na to připravit 🙂

smardik
20. únor 2015

jo nám se budili, my měli 2+1 takže jsme to vyřešili tak, že starší syn zůstal s námi v ložnici-on se totiž v noci budil, bylo třeba k němu vstát i 4,5x za noc a mladší fakt spal celou noc, takže ten šel do obýváku

renchees
autor
20. únor 2015

Taky mě to napadlo rozdělit je obyvak máme hend vedle ložnice takže když nechám otevřene dveře nebylo by to tak hrozné

smardik
20. únor 2015

@renchees uvidíš třeba to ani nebude nutné, tohle je indviduální, u nás nebudil mladší staršího jak by se dalo čekat, ale starší mladšího-měl něklidné spaní, furt sebou házel a i to mladšího budilo, brečel ze spaní. Tím mi vzbudil mladšího, který začla řvát protože chtěl spát a nemohl, ten vzbudil staršího a měla jsem na 2hodiny o zábavu postaráno. po přestěhování to bylo lepší, mladší spal v obyváku spokojeně celou noc

katie311
20. únor 2015

@renchees my čekáme druhý v červenci a to malé bude rok a čtvrt, zatím to neřešíme, spíše doufáme, že jak se rozchodí, tak v kočáru nebude chtít být, v horším případě budeme řešit stupátkem, jelikož sourozenecký kočár se nám do výtahu nevejde 😀 a když pojedeme někam jako rodina, tak máme pro malou golfky 😀

smardik
20. únor 2015

ono i hodně záleží jak máš možnost aby někdo pomáhal? třeba mi manžel v 5:30 odejte a kolem 18 přijde, všechno oběhávám s dětma, řidičák nemám takže u nás kočár nutnost.

kamarádka má třeba děti podobně jak já, ale manžel dělá na směny, takže prostě šla ven když mohl manžel a to měli 2kočárky-hluboký s novorozencem a golfky se starší, fakt záleží jak to máš-jak máš vše daleko, zda chceš třeba šátkovat atd. nedá se říct ano budeš potřebovat kočár, ne nebudeš. tohle bych fakt řešila až podle situace

andysebesta
20. únor 2015

My mame kluky o 22mesicu a pak o 2,5roku od sebe.nerikam ze nez si najdete nejaky rezim co se zajede,ze to obcas neni na budku,ale da se to.a nakonec je tenhle vek.rozdil lepsi nez starsi.nasemu nejmladsimu je rok a jak si naramne vyhraje s klukama v pokojicku😊.uviuvidite,jak to bude super,kdyz vase mala bude mit partacku/partaka na lumparny się😃😋