Jak donutit příbuzné, aby nedávali dceři furt sladký?

pavla72
17. zář 2013

Ahoj, já mám úplně opačný problém - dcera jí celkem dobře, ale némůžu příbuzným vysvětlit, že malý nemůžou dávat furt dokola sladký. Přísahám, že já sama mám do zdravý výživy daleko, ale co je moc to je moc.Zpočátku jsem to neviděla jako velký problém, protože na tý mateřský jsem si to dokázala ohlídat, ale jak jsem nastoupila do práce a Kačku mě vlastně pořád někdo vyzvedává ze školky - to je běs - nemůžu to zarazit. Pořád zjišťuju, že všichni jí furt dávaj sladký - nemyslím jako čoko,bonbony atd. - to už se mi podařilo částečně zarazit, ale k svačině puding, bábovka,piškoty,croissty, v lepším případě rohlík (bílá mouka - až na kazení zubů ve střevech ten samej efekt - 0 živin). Večeře - tvar. taštičky s cukrem, palačinky a pod. Když mám štěstí tak knedlíky a těstoviny.Naštěstí se nám podařilo alespoň tchýni vysvětlit hrůzu potravinových aditiv - konzervanty, barviva a dochucovadla (přestala jí dávat ty trvanlivý croissanty, jedlý papír a pudinky co vydrží 1/2 roku). A přitom je to taková škoda - ona vůbec nemá problém se zeleninou a ovocem.Květák v páře,mrkev, papriky,salat. okurky, zelí, čínské zelí, jablka - všechno zblajzne. Navíc co nastoupila do školky, pořád nějaká rýma či kašel - potřebuje vitamíny jako nikdo jiný.Krabičkovou metodu - jako, že to tam dovezu - jsem zkoušela, dostala jsem to skoro celé nazpět.Co mám dělat?

sabuse1
17. zář 2013

@pavla72: ty jsi hlavně v dost blbé situaci kdy nemůžeš říct,že pokud jí budou dávat jídla co si nepřeješ nebudeš jí tam dávat, naopak vlastně můžeš být ráda,že ti jí má kdo vyzvednout ze školky a postarat se o ní než přijdeš z práce takže tudy cesta nevede....v tvé situaci bych možná zkusila najít na netu nějáký články o tom co všechno tohle jídlo způsobuje - exémy, hyperaktivitu, zanesené celé tělo atd....prostě najít všechno to nejhorší, vytisknout a dát jim to přečíst s tím,že fakt nechceš aby takhle tvoje dítě vyrůstalo, že klidně budeš vařit a dávat krabičky sebou jen aby respektovali,že pro ní chceš to nejlepší a nechceš jí zanášet tělíčko. Ono jednou za čas takové jídlo taky neuškodí, ale pokud to do ní cpou pořád tak jí zadělávají na pořádné problémy a možná si to ani neuvědomují...

michaela_2
17. zář 2013

Ahoj, tak tady bude asi každá rada drahá 😖 . Pokud tě neposlouchali doteď a neberou tě v potaz, tak bohužel pochybuji, že se jejich stanovisko změní.

Jediné řešení, které mě napadlo, ale nevím jestli ti bude vyhovovat je, najmout si nějakou studentku na hlídání, která ti bude malou vyzvedávat a v tomhle tě určitě poslouchat bude. Já takhle chodila hlídat děti dva roky jako přivýdělek.

No a k babičce choď na návštěvy s ní, aby jsi to mohla ohlídat. Protože tohle je vážně škoda, vitamíny prckové potřebují a každý den sladká svačina i večeře je taky dost........

luthien.k
18. zář 2013

@pavla72 nevím, jak jsi na tom se silami a časem, ale pokud s nimi není dohoda a pokud nemůže vyzvedávat někdo jiný (třeba z fin. důvodů), zavedla bych krabičkový systém - že jí budou dávat jen to, co Ty nachystáš... A zdůvodnila to klidně i tím, že tak s jejím hlídáním budou mít méně práce 😉

pavla72
autor
18. zář 2013

Ahoj,
moc děkuji za rady a cenou útěchu. Včera to na mě nějak padlo - ještě mě dorazil můj táta (já myslela, že bude jeden z těch rozumějších) - přijdu domů a na stole kelímek od toho nejlevnějšího pudinku z Lidlu a Kinder Joy. Ani jsem to složení nečetla - to bych se musela zbláznit. Měli jsme rozmluvu s partnerem a dohodli jsme se, že on udělá pohovor "natvrdo" z s mámou a já zařídim svou sestru a tátu. Půjdeme na to kombinací všeho: vysvětlováním + krabičky + odborném studie a budeme to do nich dávkovat po troškách, aby se neurazili. Já vím, že to dělají převážně z čiré nevědomosti. Partnerova máma si např. myslí, že bábovka není "sladký" a je to plnohodnotná svačina a, že když synovi nic není a vyrostl na tom, že je to OK. Já si zase myslim, že v jeho 27 letech nemůže říct, že je zdravej a tečka - to ještě (nedej bože) může přijít a taky se asi nedaj srovnat, co se týká potravinových aditiv, dnešní a tehdejší potraviny a lákadla. Je to boj. Ještě jednou moc díky za názory a podporu. Hezký den všem!!!!! 😀

llluckaaa
18. zář 2013

@pavla72 Ahoj, držím palce. Já taky hodně bojuju, naše jsem už docela zvládla, manžela víceméně taky, ale tchýně a švagrová jsou pořád oříšek 😀 Člověk jim to může říkat pořád dokola, ale nezabírá to, prostě pořád jim budou cpát nějaké sladké obarvené hnusy 😝

elastiq
19. zář 2013

Určitě bych si s nimi o tom otevřeně promluvila, v klidu, bez výčitek a řekla bych, jak bych si to představovala, taky záleží, kdo je s dětmi celý den doma, jestli už chodí do školky, určitě sladké může být, ale jen občas, velkou výhodou je, pokud vám děti všechno jí, já mám bohuže děti v jídle velmi vybíravé 😒

kamculenka
23. zář 2013

Nehledě na obezitu, zkažené zuby,... tohle chtějí udělat vnučce...? ☹

leni78
23. zář 2013

Tak pokud jsi jim dala krabičku a oni ti ji vrátili nesnedenou, tak to je výsměch. Jedině přestat malou dávat. Pokud ji musej hlídat, tak to je dost problém, protoze tohle neni starani se, pokud ji cpou patlaninama.

joo
23. zář 2013

Mám ten samej problém, hlavně tchýně ta zná jen čokoládu- Kinder a sladosti i místo oběda :( a tchán ten sice slasdký nedává, ale narve moje zlatíčko klidně 3ma vajíčkama (vařené klasické vajíčka) protože jí to chutná :( Jinak od nich nedostane nic a vysvětlit? to jsem už vzdala, když něco řeknu že jíst nemá, ale má jíst to a to a třeba brát kapky nebo práčšky od doktorky tak se můžu spolehnout že jí to nedají a dají to co je zakázané :( Bylo mi řečeno, že oni si to můžou dovolit :(
Když jsem jim v krabičce dala jídlo a malá u nich byla přes noc, vrátili mi to zkažené ani do lednice to tchýně nedala :(

xsenova
23. zář 2013

@pavla72 napises jedalny listok na tyzden dopredu. Problem u tvojej rodiny bude podla mna fantazia a napad - co dat dievcatku na tanier. Nemyslim si, ze by ti chceli naschval zle, ale nemaju predstavu co by take dieta mohlo jest - ak nerozumeju strave ktoru po nich ziadas. Jedinne co vidia je ze ti vsetko vadi 😎 Vyskusaj na 2 tyzdne ci pride nejaka zmena 🙂 A vyborna kniha je "hned to bude anjelik" od Bukovskeho - s receptami pre deti. Je krasne farebna, jednoducha a napadita so zdravymi ale chutnymi receptami 🙂 Tam by mohli nacerpat par napadov 🙂

elis_two
23. zář 2013

Holky, je to síla. Až se naše malé narodí, vím, že budu dbát na zdravou stravu tak, jak tomu bylo doteď. Kdyby rodina nerespektovala moje výslovné přání, a to nejen ohledně stravování, ale i výchovy (nesnáším ty rozmazlovací manévry - maminka ti to nedovolí, ale u nás, abys nás měl/a co nejraději, to máš dovoleno), našla bych jinou alternativu hlídání. Pokud není jiná možnost a z časových důvodů u prarodičů být musí, tak bych přikročila k razantní rozmluvě. Nejde to po dobrém, musí to jít po zlém. Copak chtějí svému vnoučeti huntovat zdraví už od začátku a pěstovat mu zdraví škodlivé stravovací návyky? Ty se snažíš, nějak svou dceru vedeš a oni Ti vrážejí kudlu do zad? Copak nevědí, jak jí ubližují? Teda, holky, já jsem normálně vytočená za vás!

joo
23. zář 2013

@elis_two : tak já to už přestala řešit. Tchýně se semnou přestala bavit a tímpádem i já s ní. Skoro vůbec tam nejezdím a když už tak se vždy akorát "naseru" ale říkám si 2-3 za rok to moji malou nezabije. Samozdřejmě, ji nenechám s tchýní samotnou. Nejhorší je že i ve školce dodržují limit jeden bonbon za den nebo vůbec, když to jde. A nemají s tím problém. Klidně ostatním dětem dají bonbony tajně aby moje malá neviděla ...
Co mě dokáže vytočit je tchán, at uvařím cokoliv tak mi na to řekne fůj, to je hnusný to bych nejedl- jasně vařím špenát, pórkovou polévku, ... a pak řekne malé, ta maminka tě teda krmí hnusama :( to u nás se budeš mít líp ... to je na zabití :(
Držím palce, někteří rodiče jsou docela rozumní

leni78
23. zář 2013

@joo Tak tchanovi už bych ruku nepodala. Pokaždé, kdyz by řekl fuj, bych mu rekla, no dědo, uz zase ? Na jídlo se nikdy fuj neříká, zvlášť, kdyz to druhymu chutná. Trn, kdo ma na to chuť a chystá se to jíst, se pak cítí špatně. To se proste nedělá, to je velká nevychovanost. A pak bych mu zvlášť rekla, ze na naše jídlo proste fuj říkat nebude a ze me jako kuchařku dost urazil. Tím bych s ním skončila protoze tohle dědek přehnal asi dlouho nenarazil.

joo
23. zář 2013

@leni78 : jednoduše řeknu, že je nevychovanej 😀 Jeho maminka - mojí malé prababička je rozmazlila, stále mému tchánovi (jejímu synovi) mé tchýni a jejich rodině vaří, každý den mají oběd a nejhorší je (to jsem obrečela) že ona se snaží, lítá, vaří a oni si jídlo vezmou k sobě a ona jí sama- i když jsou na oběd doma a mohli by se najíst společně. No a sranda je jak to jídlo pomluví ... a pak to sežerou :( takže to je už ve výchově

elis_two
24. zář 2013

@joo To jsou strašní lidi, tohle. Doufám, že manžel je po někom ze vzdálenější rodiny. Takovému fakt jedině říct před dcerou, že tohle se neříká, že i malá ví, že takové jednání je nevychované. Že vám zdravé jídlo chutná a ještě si tělo nekazíte něčím nezdravým. A pokud tchán nevaří, normálně bych ho shodila před dcerou. Můj tchán je taky marný a dávám mu to pěkně zostra najevo. Protože ho*no umí a ještě kritizuje. Moji návštěvu (a to se tam snažím chodit co nejméně, hlavně chodím za tchýní, ho bych oželela) si nikdy za rámeček nedá. I když mi někdy přijde, že je natolik slabomyslný, že mu ty jeho narážky ani nedocházejí 😝

llluckaaa
24. zář 2013

Holky, já taky s dětmi řeším, že jim babička řekla, že je něco zdravé a já jim říkám, že to tak není. Tak buď říkám, že se babička spletla nebo že tomu nerozumí tak jako já, že se v tom vyznám líp 😉 Když se u nás můj táta cpe párkama a gothajem a děti to chtějí, tak jim říkám, že to není pro děti a že by je mohlo bolet bříško.

leni78
24. zář 2013

@joo Ten chlap je ale parez. Asi dost jednoduchej.

daasenka85
10. zář 2015

@pavla72 ahojky, mohu se zeptat, jak to u vás tehdy dopadlo? Řeším totiž podobný problém. Sice malá jezdí k manželově babičce "jen" maximálně dvakrát týdně (některé týdny naštěstí vůbec, protože tchyně má odpolední, tak si malou vzít nemůže). Ale malá má ekzém (kvasinku). Takže by vůbec neměla sladké (určitě ne pravidelně několikrát do týdně) a domluvila jsem se s tchyní, aby jí DOČASNĚ nedávala ani mléčné výrobky. dopadlo to tak, že tchyně si postěžovala u své mámy, co vše malá nemůže a cpaly jí obarvené sladké mléko, ještě se mi máma tchyně teď v neděli pochlubila, že vypije celý půl litr ☹ a já se jak blb snažím, aby jedla zdravě- Chápu, třeba mají pocit, že mléko potřebuje, ale proč hned sladké a obarvené? ještě ke všemu kakaové, když malá kakao nesnese ☹ jako nejsem daleka toho, abych malou přestala tchyni dávat. Je to škoda, protože ona tam jezdí ráda (bodejť by ne 🙂, samá lahůdka, že.. ). A ještě tam chodí sousedka, co ji nosí kočičí jazýčky, nejhorší sajrajt. Fakt jsem v koncích, ještě těhotná, tak jsem už teď poslouchala, když jsem říkala, že si na malého pořídím šátek, ať ho furt nenosím, ať ho nekojím do dvou let jako malou, atd. Potřebuje přeci knedlík a omáčku 😀 Nejhorší je, že jsem přesvědčená, že tady rozmluva nepomůže, babička má prostě pravdu a basta. Malá je zdravá, může jíst všechno a mám s ní jít ke kožařce pro mastičku. Má pocit, že dítě roste podle stravy (malá je maličká po mně, asi jsem prý blbě baštila). A samozřejmě nejzdravější je knedlík se smetanovou omáčkou a kus sladkého. Kdepak zelenina, tu jedí králíci. S tchyní by problém nebyl, ale ve všem věří své mámě nebo nemá sílu odporovat, nevím. A jezdí tam s ní furt..

pavla72
autor
10. zář 2015

Ahoj,
jako bych slyšela skorotchyni - dneska měla zdravou svačinku - bábovku. U nás to dopadlo z tohoto hlediska dobře. Tchán opustil tchyni a ta musí mít z finančních důvodů 2. zaměstnání, takže tam dcera na dlouho nechodí.
Ale před tím jsem jí tam vždycky jídlo i kvalitní sladkosti nosila. Tak ať Vám to dobře dopadne - možná vytisknout pár článků o dnešních adetivech v potravinách a co můžou při dlouhodobé konzumaci způsobit, jinak nevím. Snad má pouze nedostatek informací - snad jí má dostatečně ráda.

daasenka85
10. zář 2015

@pavla72 Děkuji, určitě je to o nedostatku informací, chtějí pro ni to nej a nějaký mlíkař jim řekl, že nejlepší je mléko od Mullera (slazené a podle všeho barvené) ☹ ona by hlavně na kvasinku neměla moc mlíko ani smetanu, spíš kysané mléčné, tvaroh, Ricottu a v omezeném množství..

daasenka85
10. zář 2015

@pavla72 tak jsem ráda, že u vás už vše ok, ať se daří 😉