Menu na celý den. Co dáváte mimčům jíst?

ovanka
16. lis 2010

Dobrý den, prosím Vás ostatní maminky o nápady co dávat miminkům po celý den jíst. Pomalu přestávám s kojením a už nevím co vymyslet za recepty. Nejběžnější jídelníček u nás: snídaně : ještě kojím ( do budoucna se budu snažit naučit na UM)
sváča: většinou ovocná přesnídávka a potom kojím,
oběd: zelenina s rýží, těstovinami (naštěstí už mi baští kousky tak nemixuji)
sváča: chlebík s lučinou nebo jogurt (chleba nechci moc dávat kvůli obsahu soli jak v chlebu tak v lučině, tak jestli máte nějaký tip)
večeře: kaše a nebo jogurt

Synovi bude deset měsíců a nejradši se kojí. Mě už to tolik nebaví a chci to pomalu omezovat. Díky za nápady.

raaad
30. lis 2010

@ovanka
ahoj...mám doma skoro 9měsíční princeznu....taky stále kojíme a hodláme vydržet do roku🙂
S příkrmem jsem začala až po ukončeném 7měsíci(dřív Elli odmítala a já jen zkusila a moc jí nenutila-protože byl čas). Kašičky- jakékoliv: odmítá úplně. Masozeleninový příkrm jí chutná moc: takže střídáme co se dá: nejdřív domácí moc nechtěla, tak jsme začali s kupovanými Hami: zeleninka, brokolice. Po měsíci jsme přidali i s masíkem. Nejvíc jí chutná králík, ale zbaští cokoliv. Tak jsem začala dávat půl na půl kupované s domácím. No a teď si většinou uvařím doma větší porci a dám si to do těch menších lahviček od Hami a trošku zavařím (na 4 min) v mikrovlnce a nechám si to v ledničce (asi na týden: cca 12 lahviček). Takže ráno MM, dopoledne má jenom jako chuťovečku kukuřičné křupečky, nebo třeba kouek jablíčka do ruky(pěkně si to těma 2 zoubkama chroupe), pak MM. Na obídek příkrm: masozeleninový : s bramborami nebo rýží. Těstoviny nedávám(striktně dodržuju bezlepkovou do roku). Mám doma nachystané bezlepkové těstovinky-které začneme tak za 14 dní. odpoledne ovocnou přesnídávku smíchanou s jogurtem(bílá Hollandia) pak dopít MM. Pak vyjde většinou ještě jedna dávka MM a večer místo kaše(kterou pořád občas zkoušíme-ale bez efektu) dávám banán s jogurtem.To jí vážně jede:+) a dopijeme se MM V noci pak ještě baští MM. Pečivo hodlám dávat až tak v 10 měs. a to rozhodně bezlepkové(i piškotky). Takže tak nějak....
Ta Lučina není až tak hrozná-když tam dáš malinko. Jinak podle nových studií nemá mít dítko do roku: ani lepek, ani smetanu ani tvaroh...nedokáže to jeho zažívací trakt ještě zpracovat.....a pak se může vyvolat alergie. Takže takové ty lipánky,termixy apod....se dávat vůbec nemají....min do 14měs. Zato je doporučený bílý jogurt s hodně bifi a podle testu je nejlepší právě ta Hollandia.... Ovoce se může dávat postupně cokoliv( a zjistit ev.alergie)....Pečivo by mělo být bezlepkové a raděj ne moc celozrnné-kvůli semíkům a příměsi ořechů....Jsou dobré i takové ty kukuřičné a rýžové chlebíky(krekry)..když se namažou-zmněknou)....
Do masozeleninového příkrmu je možné dávat cokoliv: postupně a kdyžtak zkoušet. Někdo nedoporučuje třeba celer,že je dost alergenní. Já klidně dávám- a bez problému.
Nedávat rozhodně nic s příměsí ořechů, máku a čokolády. Jo-a bez bílku(může se přidat žloutek)).
Dětičky nemusí nic "dobrého" na chuť, protože žádnou chuť moc neznají a vůbec nijak tím nestrádají.
Do roku to může vypadat, že ten jídelníček není moc pestrý, ale dětičkám to vůbec nevadí, spíš opačně. Nechápu maminy, které si přímo zakládají na tom, jak jejich mimi krááásně baští skoro všechno:(
Takže pokud ještě kojíš: tak suuuuper a ještě klidně trošku vydrž. Já vím, že to celkem omezuje, ale děláme to pro naše zlatíčka......🙂))
Taky už mě párkrát napadlo, že bych už přestala...ale pak vždycky zvítězí rozum.... A u nás je ještě k vůli kojení omezeno cvičení (pokud jsem si pořádně zacvičila-jela na rotopedu......druhý den Elli mlíčko prskala- při námaze se do mléka vylučují látky, které mění chuť mléka:( Takže "hubnout" jsem nucená odložit až odstavím......

Takže snad jsem trošku poradila🙂

helulela
30. lis 2010

Kojila jsem do 8M, pak Víťa nějak ztratil zájem, takže od té doby je na UM. Má hypoalergenní dietu a jídelníček vypadá takhle:
snídaně - UM HA
svačina - ovoce, buď syrové postrouhané, jabka a hrušky někdy dusím, rozmačkaný banán s něčím. Když je to moc řídké, přidávám burizony, rozdrobené kukuřičné křupky apod. Někdy dávám přesnídávky kvůli nesezónnímu ovoci - meruňky, švestky...
oběd - zelenina (různě kombinuju všechno možné z "hypoalergenního seznamu" a mrazím do zásoby), rýže, bezvaječné těstoviny, červená čočka, maso tak 3-4x týdně (králík, kuře, krůta, hovězí - to dávám ze skleničky Hipp), jednou týdně žloutek natvrdo. Zvládá kousky, tak jen rozmačkávám.
svačina - UM HA
večeře - nemléčné kaše do HA mléka
občas pije mléko i v noci
mezi jídly nejradši jede kukuřičné křupky. Pečivo zatím nezvládá, svádím to na to, že ještě nemá ani zub.

Lepek jsem dala asi v 8M, my se zas naopak zatím vyhýbáme mléčným výrobkům, plánuju až tak po roce. V nejbližší době bych chtěla přidat pečivo na odpolední svačinu - s Perlou, marmeládou (vyhlídla jsem si v Bille bez cukru, bez konzervantů a spol.)