Miminko, 13 měsíců, vůbec nemluví, neukazuje prstem a nerozumí. Jak jste postupovaly?

chibichibi
20. pro 2020

Ahoj! Chci se zeptat maminek se stejnou zkusenosti jak jste postupovaly. Synovi 13 mesicu, nemluvi ani slovo, nerozumi pokynum, nikdy nechce opakovat ani slovo ani pochyb typu zaklepat nebo udelat "ahoj". Neukazuje ani prstem ani rucickou. Nesnasi knihy a hned utika do jine mistnosti, kdyz zacnu cist. Vse vyrizuje placem nebo zvukem "mmmm". Ja a manzel mluvime ruznymi jazyky(cesko - italsky), jinak jsme v domacnosti jen ja-manzel-syn. Skoro se nikdy nevidame s jinymi lidmi kvuli covid opatrenim. Jinak je to vesele, usmivajici zvedave dite ktere jiz od 11 mesicu chodi, ma rad cizi lidi. Byla jsem 2krat u ruznych pediatru v 12 mesicu zeptat se na vyvoj, oba rekli ze je jeste brzy na diagnozu "autista" a ze i tak se jim nezda ze by byl. Rikali ze vypada ok. Zvuky slysi. Vi nekdo co s tim? Jsem z toho uplne zoufala....:(

slunea
20. pro 2020

Ahoj, přijde mi, že jsi na něj moc náročná. Proč myslíš, že by už měl něco mluvit? Každé dítě je jiné, jedno je víc na pohyb, jedno na mluvení, další třeba na matiku... Dcerka je oproti jiným dětem v mluvení pozadu, ale vidím, že dělá pokroky, tak mě to neznepokojuje. A pokud mluvíte doma různými jazyky, tak tím tuplem to má prcek náročnější. Bilingvní děti prý často začínají mluvit později. Je důležité, aby na něj rodič mluvil vždy jen svým jazykem, aby měl šanci se v těch jazycích zorientovat, ale to asi víš.

ptacatko01
20. pro 2020

Já bych za tím hned něco nehledala. Nemusí to znamenat absolutně nic. Některé děti začnou mluvit, až když jdou do školky. Maximálně bych nechala vyšetřit sluch přístrojem na to určeným. Vím o dítěti co ve třech nemluvilo jen vydávalo zvuky a zkomolená slova. Přestože na zvuky normálně reagovalo a přišlo se na to že neslyší určitou "frekvenci" nebo jak to říct. Vyřešilo to naslouchadlo a dítě se hned rozmluvilo. Pak znám dítě co nemluvilo skoro ve čtyřech, spokojilo se s tím, že když něco chtělo, tak na to ukázalo. Začali mluvit po nástupu do školky. Prostě se mu jen nechtělo.

hasara33
20. pro 2020

@chibichibi jeeeežiš klídek mámo 😅 co bys po něm chtěla ve 13. měsících? 🙈 Chápu, že se bojíš, ale strach mít v tomto případě zatím nemusíš 😉 má čas, dál pokračuj v tom, co si s ním dělala doposud a jsem si jistá, že to brzy přinese ovoce 😉 a rozhodně své dítě a nikým neporovnávej, protože to tě pak bude stresovat ještě víc a ve finále to vůbec nic neznamená. 😉🍀

zelenaesmolda
20. pro 2020

@chibichibi
Muze tam hrat roli dvojjwzycne prostredi.Podle me je v poradku.

puhelin
20. pro 2020

Kdyz jsem byla jako aupair v Nemecku u bilingvni rodiny, rikali mi, ze je normalni, kdyz deti z takoveho prostredi zacinaji mluvit mnohem pozdeji. Zato rovnou najedou ve dvou jazycich a umi je plynule prepinat.

pipi_puncocha
21. pro 2020

A žvatlá, říká slabiky nebo si něco pro sebe bručí? Já mám stejně starého syna a taky zatím nemluví, neříká žádná slova s významem, ale začíná se slabikami (ka, ta, ma), když mu řeknu kde je kočička, tak se podívá tím směrem. Jsem z toho taky někdy nervózní, chodíme na sledování na foniatrii, po narození neměl výbavný screening sluchu v porodnici, je možné, že má opožděný vývoj sluchu a tím i řeči. Nicméně na nějakou diagnózu je zatím brzy.

e_v_k_a83
21. pro 2020

Ja bych taky byla v klidu, kazdy je jiny a jestli v 11m chodil, ma asi jine zajmy, starosti🙂S tim čtením me to rozesmalo😁, můj syn i dcera se o knizky zacli zajimat az po roce. Syn víc , dcera min. Je ji 15m a vetsinu knizek hned zavre-vyrizeno. U vseho vydrzi asi 3 minuty😁 a boji se chodit. A co, smeju se, holt povaha🙂Nech toho maleho bobise dýchat🙂, myslim, ze s tebou laskuje😉

ejmate
21. pro 2020

@chibichibi Já bych ještě vyčkala. Naše dcera začíná trochu mluvit až teď, když je jí 20 měsíců. Do té doby uměla jen zvuky zvířat a sem tam se snažila něco vyjádřit, ale ne už ve 13 měsících. Chodit začala sama až v 18 měsících. Má na všechno dost času.
Takže ve 13 měsících je podle mě brzy. A ty knížky ho třeba prostě jen nebaví. My jsme začali číst až v 18 měs. Do ty doby si je maximálně rychle prolistovala, ale číst taky nechtěla. A u nás kolikrát dělá že neposlouchá, nebo je zabraná do nějaký hry nebo něco zkoumá a nevnímá. Myslím že je to normální 🙂Na kontrole v roce a půl dostanete dotazník, podle jehož odpovědí vyhodnocují, jestli je vše ok nebo vás pošlou na další vyšetření 😉

squezy
21. pro 2020

@chibichibi Pokud vůbec nic neříká a to myslim dvojhlasky jako táta, dada, mama apod. (většinou říkají první táta než máma, to "t" se jim lépe vyslovuje), tak je to spíš na doporučení k dětskému neurologovi, ale znám děti, které v roce taky nic nepovidaly a jsou to úplně normální zdravé děti. To, že neukazuje v knížce, naši 22 měsíční kluci taky ještě pořádně neukazuji a to knížky maji rádi. A nemyslím si, že by byli autisti. Hrozně moc na neho tlačíš - neřekla ti nějaká chytrá babicka, že by měl už umět toto a toto? Ve 13 mesicich ma na to pořád nárok. Netrap se tím a uzivej si ho takového, jaky je 🙂

crutela
21. pro 2020

Úplně normální a v pohodě. 13 měsíců je ještě fakt málo aby mluvil. Dcera má 2 roky s teprve teď začíná mluvit.. asi máš velké očekávání, ale vydrž vsechno časem přijde 🙂 netlač na nej

palja
21. pro 2020

@chibichibi tohle dělala dcera taky. V lepším případě ještě knížky roztrhala. Myslím že je ještě malý, každé dítě je jiné a má svůj čas. Moje dcera měla 2,5 má svoji řeč, srozumitelných slov řekne pár. Některé děti v jejím věku už krásně mluví, jiné vydávají jen "zvuky" je to různé. Dětská dr nám řekla, že má čas, je už dávno bez plen, v jiných činnostech velmi šikovná a nemůžem po ní chtít všechno hned. Důležité je, aby dítě dobře slyselo. Zkusit něčím cinknout v jiném rohu místnosti než s dítětem jsme a sledovat jestli se otočí.
Jinak jak už je tu psané, některé poruchy se nedají zjistit hned. Dala bych tomu čas.

dejvitka
21. pro 2020

@chibichibi mam stejne stareho syna jako ty. Na motorickej vyvoj je dost napred, brzo sedel, lezl, sam chodil, stavel kosticky na sebe, navlekal krouzky, uchopoval male predmety...atd. V reci si jede neco sveho a srozumitelne umi jen tata a ham. Zatim me to nechava v klidu, protoze si rikam, ze zas jine veci zvlada dobre a lip nez jine deti a nema proste cas na vse naraz. A knizky, jo, ty ho bavi moc - roztrhat a ohybat 🙂. Kdyz mu neco rekneme, rozumi, ale na ukaz to a to, ukazuje jen kdyz on chce. Je dost tvrdohlavej. Casto se i rika, ze holcicky mluvi driv, kluci pozdeji. U vas jeste dva jazyky. Ja bych se zatim neznepokojovala.

jane46
21. pro 2020

Nas ve 3 letech nemluvil a pak ze dne na den zacal mluvit ve vetach a ted pusu nezavre. Mladsi to same, uzivam si ze je ticho 😆 Knizky je tedy bavi, ale musi chtit sami. Kdybych brala podle nasi mladsi, ktera je tvrda palice a vse podle sebe,mela by skatulku autista uz davno. A to si pis, ze me to taky napadlo. Ale je to jen mala mrcha 🤣
Jsou vic na pohyb, neco tvorit a zkoumat... Ale rozumi vsemu i kdyz delaji ze ani neslysi 🤦

elwe
21. pro 2020

A co nějaké slabiky, mamama, tatata, Bababa? Kolem osmi měsíců dítě začíná blábolit, jinak to ukazuje na problémy se sluchem

me_druhe_ja
21. pro 2020

Eh....mám 13m syna, je teda nemocnej, ale to dáme teď bokem. S pohybem byl teda pozadu, ale mezi 11-12m vše dohnal - nicméně nechodí ještě, ale rozhodně není pozadu s chůzí - má čas bohatě do 18m. Knížky? Haha, okamžitě narve do pusy a rve zubama. Že by na něco ukazoval? Ani omylem. Paci, paci atp.? Nech si zdát matko. Vkládacky, kroužky atp - jo, možná tak navleče jeden kruh a nasrat (dělá to tak týden). Mluvení? Umí teda slabikovat, ale nemyslím si, že by si spojil třeba "mama" se mnou. A víš co? Vůbec si nemyslím, že by bylo zatím něco špatně. A nemyslí si to žádnej doktor a to jich máme fakt požehnaně včetně neurologa. Jako já vím, že některý děti jsou geniální a dělají tohle v 9m, ale fakt to není standart. Hod se do klidu. 🙂 Jinak my jsme taky vícejazyčni - spíš trojjazyční (čj, aj a fj). Temto dětem většinou trvá mluvení dýl.

journals
21. pro 2020

@chibichibi z ceho jsi proboha zoufala? Je mu ROK! Nebud na nej tak narocna a precti si neco o vyvojove psychologii

chibichibi
autor
21. pro 2020

@elwe na jmeno nereaguje taktez. Ale kdyz zapnu potichu v telefonu Maša a Medved tak za 3 metry hned zpozorni a jde hledat kde to hraje. Uplne hluchy asi nebude ale stejne ted zjistuji jak zaridit kontrolu sluchu.

chibichibi
autor
21. pro 2020

@ptacatko01 naprosto verim, mam ve vzdalene rodine dite, ktere se narodilo uplne neslysici. Takze ted je mu 8 let a tim padem neslysi a nemluvi, je invalidni. Zase syn bratra meho manzela je tezky autista s diagnozou.

chibichibi
autor
21. pro 2020

@me_druhe_ja ahoj. Naprosto popisujes nasi situaci. Knihy mame take roztrhane zubami. Desi me jeste jedna vec- krome toho ze neukazuje prstem, nekdy bere mou ruku a ukazuje mym prstem nebe bere moje dlane a dela paci paci ale nikdy ty svoje.
Ach jo :( kdyz koukam na meho synovce (v rodine manzela), ktery ma diagnozu autista tak se mi chce brecet, ze to budu mit taky.

chibichibi
autor
21. pro 2020

@elwe bohuzel zadne slabiky krome da-da-da jsem od nej za celych 13 mesicu neslysela. Jine zvuky jsou jen "mmmm" a plač. Ted zjistuji zda je mozne zkontrolovat sluch v nejblizsich dnech

chibichibi
autor
21. pro 2020

@dejvitka dekuji za odpoved a vlastni priklad. Bohuzel nas je nekdy uplne mimo.. Dnes cely den ho s manzelem volame jmenem a ani jednou se neotocil. Kdyz na nej mluvime tak nerozumi a dela svoje.

chibichibi
autor
21. pro 2020

@squezy dekuji moc za reakci. Babicka zije jinde a uz skoro rok ho nevidela nazivo (kvuli covidu). Ona mi rika ze mam byt v klidu a ze je normalni, ale to se mi spis zda ze je prilis opmitistka. Vidim ze nicemu nerozumi, neukazuje, nemluvi, neslabikuje, nedela pokyny (dej mi, prines, koukni tam atd..) obcas pouziva me ruce udelat paci paci nebo zmacknout nejake tlacitko..Jsem tak na 95% jista ze neni v poradku ale nevim, jak to muzu odborne potvrdit ci vyvratit. Zijeme ted mimo CR a neco jako dotaznik v 18 mesicu tu neni. Obecne jsem videla 4 pediatry za celou dobu a prislo mi ze jsou dost passivni, chteji si jen nechat zaplatit svych 120EUR za 1 prohlidku a mit pokoj.

xxx3d
21. pro 2020

@chibichibi ahoj,
prosím tě, pro uklidnění, můj syn to taky dělal, že bral moje ruce a dělal paci paci, nebo mým prstem na něco ukazoval, je to normální, v pořádku, hlavně se zkus uklidnit.
Fakt.
Je malej na všechno možný, co popisuješ, že nedělá, navíc jsi zoufalá, vnímá to, z tvého hlasu, z toho, jak se chováš, a ty propadáš větší nervozitě. Dobře, máte nějakou diagnozu v rodině, to ale automaticky neznamená, že ji bude mít taky.
Raduj se, že je to usměvavé miminko, usmívej se taky, buď klidná a užívej si ho.
Je to teď všechno trochu komplikovanější covidem, ale věř mu a věř i sobě.

me_druhe_ja
21. pro 2020

@chibichibi Podle mě by ses vážně měla uklidnit. Ony to ty děti fakt cítí, když jsme nervózní a chcem po nich moc. Jestli je nebo není autista teď určitě nepoznáš a pokud má být, stejně s tím bohužel nic neuděláš. Ale nemá smysl o tom přemýšlet. Fakt je ještě malej. Vážně. Já vím od druhýho dne o vážné genetické nemoci a taky jsem se s tím nějak musela poprat. A fakt si myslím, že tvůj kluk je úplně zdravej....🙂

aaa
21. pro 2020

@chibichibi Zkus si nacist neco o vyvojove dysfazii, to, ze nerozumi by na ni sedelo. Ale jinak je hodne brzo na nejake zavery. Synovi ji ofiko priklepli az ve trech letech.

squezy
22. pro 2020

@chibichibi Ja si myslim, ze ve 13 mesicich je normální, že ti ještě nerozumí. Nebo může rozumět, ale nechce "poslouchat", vis co myslim, naši kluci už určitě rozumí, ale jak to nechtějí udělat, tak to taky vypadá, že jako nerozumí. 100% jistotu v tomhle věku nebudeš mít určitě u žádných doktorů, ale takovy to "prines", "seber" a tak je fakt tak pro 18 měsíční dítě, fakt!!!!!! A ta řeč - děti z dvojjazycny rodiny to maji docela složitý, slyší moc jazyků a nedokáži to od sebe oddělit. Pokud z toho nemůžeš spat, tak přijeď do Čech, objednej se na dětské neuro, at ho shlednou a budes drobet chytřejší. Ale podle mě jde o zdravé dítě!! Drobet nechápu, proč dneska hodně mamin řeší malickosti a strachuji se, že nejsou v pořádku. A kdyby opravdu nebyl - prestanes ho mit ráda? Odložíš ho? Neodlozis!! Užij si hezké vánoce a nehledej chyby, kde možná nejsou.

ptacatko01
22. pro 2020

Jinak to že nereaguje na zavolání jménem, neotočí se za hlasem a zvukem. Malá mi to taky dělala, ale ona je extrémně nedonošená, tak tam určitě riziko špatného sluchu bylo. Trochu mě uklidnilo, když jsem se přikradla za ni , aby o mě nevěděla a vykřikla jsem, nebo udělala hlasitou ránu. Lekla se, takže bylo jasné že něco slyší. Nebo na dítě hlasitě promluvit když spí, jestli se vzbudí. Pokud by to s ním ani nehnulo, tak bych začala mít strach.

verulevrtule
22. pro 2020

@slunea Přesně tak, můj syn opakoval máma a táta už v 10ti menších, ale chodit začal až v 17ti, takže asi tak 😉 takže drobeček bude určitě v pořádku

daasqua
22. pro 2020

Znám plno dětí, které byly ve 13 měsících podobné, oni jsou fakt ještě maličcí. Jen vyjeveně koukaly, na jméno nereagovaly, neopakovaly, knihy je nebavily, věci trhaly a házely, nechodily a rozhodně nemluvily. Dotazník na autismus se dělá v 18 měsících, za tu dobu udělají velký pokrok. Někteří to nesvedou ani ve 2 letech 😀 A mluvit se běžně začíná kolem 3 roku věku (2-3).
Dcera např. v roce teprve ukazovala a v 18 měsících zvládla plno pokynů, prostě velký pokrok. Nemluví pořádně doteď 😀

codal
22. pro 2020

Podle mě může být "problém" v té dvojjazyčné domácnosti, tyhle děti většinou nejdřív pouze poslouchají, rozumí, ale nemluví, a pak to rdnoho dne vymrsknou rovnou ve dvou jazycích. Dej mu čas, podle mě je to úplně normální dítě 😉.