Nový druh výchovy - Nevýchova - Katka Králová

mirca1981
7. pro 2013

Ahojky, chtěla bych založit diskuzi na téma "Nevýchova". Mám 20 měsíčního synka a stále řeším jak vychovávat své dítě, aby to pro něho a pro nás jako rodiče bylo to nej. Před nějakým časem mi poslala jedna moje známá odkaz na www.nevychova.cz. Zaregistrovala jsem se do rychlokurzu zdarma a pozorně sleduji videa paní Katky Králové. Moc se mi videa i názory "Nevýchovy" líbí. Touto diskuzí bych si chtěla přečíst vaše názory na tento druh výchovy a pokud možno i vaše úspěchy. Já sama se snažím být pro mého synka "partnerem", i když se mám ještě co učit. Synek je pěkný vzteklík a já mám kolikrát co dělat, abych zvládla své emoce. Moc ráda si přečtu vaše zkušenosti 😉

hlavinka
20. čer 2016

@kika_21 diky, hehe, napad dobry. Adelce je 7,5 roku. Urcite by nezavolala. Nicmene kdyby volala, asi by to byl problem, protoze slo o rovnatka, ktera proste musela mit na leto a zadna jina alternativa nebyla.

hlavinka
20. čer 2016

@martiina_k nakonec jsem otazku do skupiny zadala, cekam na odpoved. Pripadne napisu 😉

martiina_k
20. čer 2016

@kika_21 no a když to dítě teda vezme telefon a zavolá? Tak co potom? Čekáte na další termin třeba tři měsíce? A když je to fakt důležité a musíte tam?

kika_21
20. čer 2016

@martiina_k Nezavolá-kdyby to bylo jiné dítě a zavolalalo, asi bych se omluvila a počkala na další termín.Dělám to proto, že své nesmělé děti znám-nezavolají.Myslím, že komu je třeba 10 let a zpečuje se, že nechce třeba na výtvarku a je to proto, že chce pařit na mobilu hry, tak ať se učitelce omluví a vysvětlí své důvody-vždyť na víceletém gymplu ho pak už berou jako dospělého, tak proč by neměl mít za sebe zodpovědnost.Samozřejmě nenechám dítě s oteklou pusou bez ošetření trpět-to potom by nastoupila asi cesta příkazu.Kdybych se se všemi dohadovala a vysvětlovala , tak kolikrát neodejdem. Prostě u nás má metoda funguje. Kdo už má rozum-dcery po 15.roce, ten chodí už dobrovolně. 😀

raddvo
25. srp 2016

@cincolina Dobrý den, také zvažuji koupi kurzu, ale pořád tak nějak váhám, protože mi chybí ta ukázka konkrétního řešení situace nebo jak se tady již zmiňovalo řešení toho, když dítě dohodu poruší. Mohu poprosit o Vaši zkušenost s placenou verzí kurzu? Moc děkuji.

sarkar
25. srp 2016

@raddvo ani v placeném kurzu se moc konkrétních řešení nenabízí...jde o to naučit rodiče nevýchovně myslet tak, aby si uměl vytvořit konkrétní řešení na míru.
Když moje dcera (3,5 roku, v kurzu jsme od jejích 3 let, ale už během těhotenství jsem četla Rabr a kolem 2. roku jsem začala zkoušet některé z alternativních metod, i když zdaleka ne všechny- bohužel), poruší dohodu, připomenu, že jsme měli dohodu a řeknu že vidím, že příště asi dohody dělat nebudeme. Musím říct, že dohody porušuje opravdu málokdy. Hodně se setkávám s tím (moderuju skupinu Nevýchova tady na MK, jestli v ní už nejsi), že si maminky myslí, že dělají dohody, ale opravdické dohody to nejsou a myslím, že v tom je zakopaný pes, pokud je dohoda opravdu dohodou, dítě nemá moc důvodů jí porušovat a když, tak třeba proto, že zrovna zkouší co se stane anebo se to možná děje u dětí, které byly delší dobu vychovávané klasicky a najednou to na ně někdo zkouší jinak, tam to chce určitě víc času a pevnější nervy.

S čím stále bojujeme jsou sourozenecké vztahy (občas plácne mladšího brášku), moje ješitný ego (ne, prostě se mi teď nechce podat ti tamten regálek, i když vlastně nedělám vůbec nic důležitýho. Prostě nechci, přece JÁ nebudu posluhovat tobě 😝), moje netrpělivost a přílišná nervozita a moje přílišný lpění na uklízení jak hraček tak věcí ve společných prostorách. Vlastně jsem to já, v kom je problém...řeším to, ale jde to pomalu ☹

raddvo
29. srp 2016

@sarkar Moc děkuji. Jako zaměstnaná matka dvou malých dětí také bojuji často s časem a netrpělivostí či nervozitou. Proto si pořád říkám, zda pro mě má kurz vlastně smysl. Obávám se, že moje netrpělivost všechny snahy zmaří (děti 6 a 3 roky doposud vychovávané výchovně)
😢 😖

hlavinka
30. srp 2016

@raddvo taky jsem byla dost netrpeliva, ted je to lepsi, ale chtelo to cas. Dulezity je se na chvili zastavit, nez zacnu reagovat. Ujasnit si, co vlastne chci resit, jaky mit vysledek a co rict. nejde to hned, nejak fungujeme X let, tak se asi nezmenime ze dne na den. Ale kazdy den muze byt videt maly krucek a za mesic uz to muze byt uplne jine.
Jsem ted v nevychove necelych 14 dni, mam rozkoukano a snazim se prevest do praxe, nekdy to drhne, nekdy je to lepsi. Ale vsechny maminky, co jsem se jich ptala, prave rikaly, ze to fakt chce cas, ony i nez si ty deti zvyknou na jiny zpusob komunikace a jiny pristup rodice. 😉

sarkar
31. srp 2016

@raddvo je to úžasný v tom, že člověku dojde, že ta trpělivost je strašně velký plus, takže je v jeho zájmu se jí začít učit 😉
Ale taky s tím bojuju, nedávno jsem nastoupila do práce, k tomu domácnost, děti, kamarádi, manžel, pes, zahrada, dvůr, koníčky...ale snažím se, snažím 😀

raddvo
6. zář 2016

holky moc děkuji. asi do toho také půjdu. Ty sourozenecké hádky má vážně ničí.

hlavinka
6. zář 2016

@sarkar je fakt, ze zari je vzdycky zahul, nez si to sedne... Drzim palce

hlavinka
6. zář 2016

@raddvo Tak hodne stesti! 😉

zuzapes
23. říj 2016

Ahoj holky, taky jsem před dvěma týdny narazila na Nevýchově a zaujala mě. Máme 13m kluka a ráda bych se k němu chovala parťácky, ale někdy vůbec nevím jak na to. Ráda bych se osobně potkala s nějakou maminkou, která prošla placeným kurzem, abych viděla, jak to aplikuje v praxi. Nejste náhodou některá z Brna? Díky.

sarkar
5. lis 2016

@zuzapes nejsem z Brna, takže v tomhle bohužel nepomůžu, ale v zásadě pomůže, když si představíš, že jsi průvodce (určitě jsi byla někdy třeba na prohlídce zámku nebo na zájezdu nebo kdekoliv, kde ses setkala s průvodcem). Tak si představ, že jsi průvodce, se svým "zákazníkem" si sice tykáš, ale stejně se k němu chováš respektujícím způsobem. Když návštěvník zámku začne sahat na exponáty, na které se nesahá, taky hned průvodce nepřiskočí a nepleskne ho přes ruku, ale slušně vysvětlí, že na exponáty se nesahá. Dává instrukce neutrálním stylem a dostatečně v předstihu, řekne: "teď vyjdeme do prvního patra a prosím vás o nasazení papučí" (narozdíl od "jdi nahoru a nasaď si papuče"). Když se ti na dovolené něco stane, tak se tě průvodce/delegát taky zeptá, co potřebuješ a co by pomohlo a nezačne hned sám od sebe situaci řešit, aniž by věděl, co potřebuješ.
Když si to takhle představíš, tak krásně uvidíš tu cestu, kterou jít. Nejhorší je na tý cestě zůstat, i když tvůj "klient" strašně ječí, dupe nohama a válí se po zemi, že prostě CHCE tu zmrzlinu 😀
A zvu tě do skupiny Nevýchova 😉

astyna
5. lis 2016

ahoj, tak já mám ve svém okolí několik žen, které to praktikují a buď to pochopily špatně, nebo je to dopad této výchovy, ale jejich děti jsou fakt výkvět. Měla jsem "štěstí" být s nimi na večeři v restauraci a to bylo výživné pro všechny kolem 😠 Maminy se snažily jen vysvětlovat, děti si absolutně dělaly co chtějí, třešničkou na dortu bylo, když jedna dcerka chytla tátovi do polévky, prý jestli to má teplé jako ona...

Nerada dělám ukvapené závěry, ale já jsem na jiný styl výchovy...a i na jiné typy knížek 😀

astyna
5. lis 2016

@hlavinka

Ohledně trpělivosti je skvělá knížka Aha, rodičovství, tam je to srozumitelně, perfektně napsáno. Mě to hodně otevřelo oči - např, kapitoly o Napojování se na dítě. Fakt je syn klidnější - a to už na něj leze nálada vzteklého batolete 😀

hlavinka
7. lis 2016

@astyna aha, dekuju, zkusim se po ni podivat 🙂

evaamy
7. lis 2016

@astyna ahoj, nerypu, jen se ptám- jsi si jistá, že aplikují zrovna nevychovu? Nebo sis to jen domyslela? A to s tou polévkou mi nepřijde nic hrozného, jestli to byla třešnička na dortu, tak to taková hrůza byt nemusela. Nejsi moc přísná? Zbytečně?

astyna
7. lis 2016

@evaamy

Ano - dokonce chodili i na nějaké kurzy v Olomouci... Nebylo to příjemné s nimi sedět v restauraci, navíc holky už jsou dost velké a nejen nějaká zpupná batolata...

monikagurthova
7. lis 2016

@astyna také mam v okolí maminky co "nevychovavaji" a je to katastrofa. Ty děti si dělají co chtějí a maminka vysvětluje a vysvětluje a prd z toho. Nevim myslím, ze tyhle "módní" trendy ve výchově spis škodí a deti si pak dělají co chtějí a nikdo jim poradně ne nastaví hranice. Nejsem pro striktně tvrdou výchovu to je taky spatne, ale vše ma své meze.

astyna
7. lis 2016

@monikagurthova

Já si myslím, že v určitém věku to dítě prostě nepochopí, že něco nesmí. Mám doma roční dítě a to mě sotva pochopí, když ukážu na lustr a řeknu balonek, který je tam přivázaný. Podívá se tím směrem, ale že by to pochopil...to těžko... Říká se, že se má dítě cvičit na nočník od cca 18.měsíce, kdy má vyvinuté nervový systém a pochopí už, co se po něm chce. To se mi bije s Nevýchovou, kde se předpokládá, že dítě dokáže pochopit, co je mu vysvětlováno. Ale to jsou jen výňatky z toho, co mi bylo řečeno od těch "poučených", které byli na seminářích a své děti tak vychovávají. Já právě oponuju tím nočníkem a vlastními zkušenostmi. Proto mi příjde logičtější dát mu na zadek a pochopí hned, než 20x vysvětlit a jen doufat, že bude pochopeno a ještě je otázkou, kdy....

kakamilca
7. lis 2016

@monikagurthova Ono ten termín "nevýchova" je trochu zavádějící... chce to zjistit co to vlastně je nevýchova podle Katky Králové a né podle "nějakých" maminek.... Bavíme se tu o nevýchově podle paní Katky Králové, která propaguje určitý druh nevýchovy ale rozhodně to není o tom vypustit ve výchově hranice...

evaamy
7. lis 2016

@astyna diky za odpověď.

monikagurthova
7. lis 2016

@kakamilca no ony prave jedou podle nějaké knížky ale asi to spatne pochopily ale myslím, ze malé deti nejsou schopny poradně pochopit domluvu

astyna
7. lis 2016

@kakamilca

Pak je ale zase důležité, aby se to vysvětlovalo všude stejně. Protože, pak taková maminka přijede do Prahy za náma, potká se s jinou, která tak vychovává zase po "našem" a koukají, že každá to teda dělá jinak? Podle mě jsou hranice jednoznačné a nemohou být vykládány všelijak - to by i náš trestní řád teda vypadal, kdyby si to každý vykládal po svém.

monikagurthova
7. lis 2016

@astyna absolutní souhlas. Partacka výchova muže byt ale az od vyššího veku

kakamilca
7. lis 2016

@astyna Jenže to je přesně ono, pokud si člověk myslí, že to dítě není schopné pochopit nebude rodič ani hledat způsoby jak docílit toho aby to dítě to pochopilo... Rodič je dospělý a plně smýšlející jedinec, který by měl podle chování svého dítěte pochopit jak s dítětem komunikovat, aby to bylo dítě schopné na své úrovni přijmout!!!!!! Pokud mu ukážete lustr a na něm balonek je jasné že to nepochopí ale pokud ten balonek vezmete do ruky a oddělíte ho od lustru a budete si s ním povídat o balonku a s balonkem si pohrajete a ukážete mu jak si s ním hrát... jistě vás pochopí že se tu jedná o balonek 😉

astyna
7. lis 2016

@kakamilca

Jo tak takto by to asi pochopil 🙂 Ale to je už jsme jinde - to přece nemůžu aplikovat vždy v praxi. To je podobné tomu, jako jsem mu vysvětlovala, že nesmí sahat na troubu, pálí to. No stejně si sáhl a ví už, že pálí 😀

kakamilca
7. lis 2016

@astyna Co člověk to názor a to i na věci, které jsou občas jasně dané a to i co se týče trestů a přestupků nejen ve výchově ale i celkově ve společnosti. Tomu se člověk neubrání. A jde jen o IQ každého člověka pokud si o tom bude chtít najít dostatečné množství informací na správné úrovni...

kakamilca
7. lis 2016

@astyna Mě to teda jiné nepřijde... na balonek si taky potřebuje sáhnout, aby věděl jaký je, že je měkký - když mu řeknete že je měkký a nedovolíte mu na něj sáhnout nepochopí, ale když řeknete pálí a sáhne si a zjistí, že pálí spojí si to a příště i u jiné věci než je trouba řeknete že pálí bude mu jasné co to znamená - dítě se prostě učí podle prožitků... mě to přijde naprosto normální...