Práva ženy na rodičovské dovolené. Jak to je?

22. črc 2023

Dobrý den ženy,

opravdu žena na rodičovské dovolené nemá právo na ani hodinu měsíčně sama pro sebe?
Chlap je stará škola a prostě když ho poprosím o nějakou věc, kterou s malou (rok a půl) nezvládnu. Například jet reklamovat vysavač. Tak mi řekne, že jsem přece na rodičovské a jsem celý den doma. Auto z důvodu nedostatku místa parkujeme o ulici a půl dál, takže je to přece easy vzít do jedné ruky dítě a do druhé krabici s vysavačem a jet. Jako jo, šlo by to když malá usne jít si ten vysavač odnést do auta a pak s ní jet, vysavač hodit do vozíku, malou tam posadit. Ale prostě jde i princip jestli chápete.
Opravdu ze zákona nemá žena žádná taková práva a jen povinnosti a takové věci jsou jen na domluvě v rodině?

Děkuji

veronicka89
22. črc 2023

Jako jestli troll tak si oddychnu...

Ale ja uz se nedivim nicemu na koupaku jsem videla chlapa co ho zenska musela poprosit jestlinepohlida jejich spolecne jedinne cca rocni a neco dite a veme ho na pisek...neumel a absolutne nevedel jak se oblikaji plinky ... jako vypadal zeby aji chtel ale neco neumel a neco ho proste nenapadlo...

veronicka89
22. črc 2023

Jinak jako reklamovat vysavac s ditetem nevidim fakt jako problém...

Ani s tim ze parkujes o ulici dal...

Jako chlap je uplny dement a ty se mi zdas ze si moc neumis poradit...

elesse
23. črc 2023

Nevidim problem v cinnosti, zajistit reklamaci vysavace s ditetem prece neni nic dramatickeho. Vcetne toho, ze me to s detmi zabere vic casu, ale zas to nemusi resit manzel a muzeme travit vic casu spolecne. To, ze se ptas, jestli mas pravo na chvili casu pro sebe ale problem je a dost velky

iveta_neradova
Autor odpověď smazal
Zobraz
iveta_neradova
24. črc 2023

Zatnout zuby a doufat je ta nejhorší strategie, co existuje. Ta tě dovedla do situace, ve které jsi. Chceš v tom pokračovat dál a očekáváš jiný výsledek. To nedává logiku. Je potřeba mít požadavky, sdělovat je, nediskutovat, vytrvat.

jerrabina
11. srp 2023

Nejste svoji? Tak rychle pryč. Klidně jen dočasně jak se zachová.
Případně prostě odejít a nechat mu třeba na hodinku dítě. Pokud by byly pochybnosti že se za tu hodinu nepostará, nebo by mohlo dítě jinak trpět, tak viz první odstavec ;)
A taky se zamyslet nad vlastním dětstvím.
A možná ještě doporučím psychologa nebo brigádu - něco, kam člověk chodit "prostě musí" a navíc to i něčemu pomůže - to první k tomu nejít si vlastní klid a uspořádat myšlenky, zatímco brigáda udělat si finanční rezervu na chvíli prozření a odchodu od takového polena.

swan42
14. dub 2024

@anonym tak co? Uz mala mluvi?
Uz si rekne co chce, tak se ji tatinek venuje?

zanett
16. dub 2024

Jako, ono je to strasne smutny (ten pripad zakladatelky), ale absolutne verim, ze je to pravda, a ze ona neni zadny troll, protoze ja pochazim z podobneho prostredi. Mi rodice to bohuzel meli vzdycky taky takhle nastaveno. Proste generacni zatez. Slo to od rodicu me matky, ktera po nich prevzala spatne vzory chovani, ktere potom prenesla do manzelstvi s mym otcem, a ja a moje sestra jsme to potom taky opakovaly. Ja jsem se z toho nastesti vymanila (pomohla psychoterapie), ale moje sestra nikoliv, ta zije v takovem vztahu (manzelstvi), jako ma zakladatelka. Kvuli te rodinne zatezi tyhle pripady vidim kolem sebe zhusta. Pro me byl naopak sok, kdyz mi terapeutka rekla, ze muz a zena se maji doplnovat, byli stvoreni k tomu, aby si vychazeli vstric tam, kde maji slabiny, ne aby spolu soutezili. Pro me to byl uplne aha-moment, protoze ja tohle ze sveho okoli neznala. Znala jsem jenom soutezeni kdo s koho, trumfovani se v tom, ktery z partneru ma vic prace a je vic udreny a vytahovani toho, co rika zakon.

I mne by zajimalo, jak na tom zakladatelka ted je ( chapu, ze je to starsi diskuze).

autor
17. dub 2024

@zanett
@swan42 no jak kdy, někdy už můžu na nákup i sama a dítě si nechá tu hodinku doma. Asi jako aprílové počasí