Přespání ročního dítěte u prarodičů. Jaký máte názor?

mercythe
10. srp 2022

Ahoj holky, čeká nás s manželem jedna celodenní akce v našem městě. A babička mé dcery se nabídla, že by dcera(roční) mohla přespat u ní. Podotýkám, že babička je ze stejného města jako se koná ta akce. No a teď k jádru pudla...na jednu stranu mě hrozně láká se jednu noc vyspat bez vstávání (dáváme dudlík), nekojim. Ale na druhou stranu se bojím, že dceři způsobím nějaké trauma. Příbuzná také do mě hučí, že je na přespání bez maminky dcera ještě malá, že si nemůže ještě říct, že tam spát chce nebo nechce. Tak se ptám na názor. Dcera je veselá, nijak plačtivá, spí celou noc, jen ji občas vypadne dudlík a spí dál. Ale mám strach, co ráno, když ji nezvedne maminka nebo táta. Ale zase mě láká, ta noční volnost a vyspani se. Díky za názory.

martina_slama
10. srp 2022

Já byla necekane 2 měsíce v nemocníci a syn 6 m spal u obou babiček, tety a doma podle nějakého rozvrhu hlídání. Teď ho tam dáváme občas přespat a babičky i on si to užívají. Vrátím se pro nej odpocinula, on se na nas těší a babičky jsou nadšené. Nikdy mě nenapadlo, ze mu to způsobí trauma. Ale určitě záleží na povaze dítěte a vy ho znáte nejlíp…

martiniquest
10. srp 2022

To je na tobe. Nekdo strka na spani mimino, co ma par mesicu, jiny zase ceka do xy let. Moje deti spaly poprve mimo domov ve 3 a ve 2 letech. U te dvoulete mi to pripadalo na hrane, driv bych nedala. Ale ja jsem v mnohem pro mainstreamovou spolecnost dost alternativni 🙂

honatko092
10. srp 2022

Když měl syn 1 rok, odjeli jsme s manželem na 5 nocí, 6 dní na dovolenou v ČR. Syn sice spal doma, ale 3 dny ho hlídala jedna babička a 3 dny druhá babička. Nekojila jsem. Jsem za to hrozně ráda, syn má (nejen) díky tomu úžasné vztahy s babičkami, naučil se hodně nových věcí, nikdy nebyl závislý na mě, netrpěl separační úzkostí apod. My s manželem jsme načerpali energii a letos to zase zopakovali. Syn je společenský a pohodář, s babičkami i předtím trávil dost času, tak je má jako druhé maminky. Vůbec bych se jedné noci nebála a šla do toho. Sice jsem extrém, ale přijde mi, že jakmile máma nestojí dítěti za zadkem 24/7, tak má hned pocit špatné matky, ten tlak okolí je fakt velký....udělej, jak to cítíš, ale za mě ano 😊

lnovic
10. srp 2022

@mercythe pokud budete ve stejném městě a je na babičku zvykla, tak bych dceru spát nechala. Hodně ale taky dělá, jestli je dcerka zvyklá, že s ní někdy nejste přes den. Moje dcera poprvé spala u babičky v 11. měsících a pak v roce. A stále je to mazel a rozhodně z toho dnes ani před tím žádné trauma neměla.

me_druhe_ja
10. srp 2022

Úplně v pohodě. 🙂

eressiel1020
10. srp 2022

@mercythe Syna jsem dala poprvé babičce ( mamce od partnera) ve 4 měsících. Byl na UM tak to nevadilo a potom až po 1 roce tam jel znovu. Klidně bych dala i teď dcerku, ale je plně kojená. U ní musím počkat do odstavení.

evinahosta
10. srp 2022

Ja jsem se takhle taky bala. Syn byl na babicku s dedou zvykly, od roka u nich casto travil cely den. A v roce a trictvrte me manzel a nasi proste “ukecali” a syn tam prespal.. vsecko probehlo krasne, myslim, ze jedinej, kdo z toho mel trauma, jsem byla ja😂 od te doby tam syn spi casto (ma tri roky) a ja si jen rikam, ze jsem ho tam klidne mohla nechat spat uz driv. Myslim si, ze pokud je dite na babicku zvykle, tak to zvladne v pohode a pobyt u prarodicu ho obohati 🙂
Ale chapu tvuj strach a pocity, ja jeste asi x prespani u prarodicu vypisovala nasim, jestli usnul v pohode, jestli po me nebreci a tak 😂😂😂

mercythe
autor
10. srp 2022

@lnovic na babičku zvyklá je, už ji kolikrát hlídala na pár hodin během dne. Takže s ní nemám strach. Jde spíš o můj vnitřní souboj...vyhodit si z kopýtka, a v klidu to dospat, ale zase ty výčitky, že nechám spát dceru jinde jen abych si vyhodila z kopýtka. A strach abych ji právě nerozjela separační úzkost.

merope
10. srp 2022

Když byl synovi rok a půl, měla jsem konferenci a jezdila spát domů, přijela jsem, když už spal, odjela, když ještě spal - a sama úplně hotová. Zpětně jsem litovala, že jsem si nezařídila ubytování na té konferenci. Další rok už jsem prostě ve středu odjela a v pátek se vrátila - všichni spokojení. A posledně, když mamka měla hlídat během jiné akce, tak prohlásila, že stejně přijdu v sobotu pozdě a v neděli mizím brzo a zda mi nevadí, že sbalí malého a pojede k mé sestře. Neskutečně si to všichni užili. Takže buď se domluv, že bys přespala u té příbuzné taky nebo buď prostě na telefonu, kdyby byl problém, ať ti zavolají - nejspíše problém nebude.

mercythe
autor
10. srp 2022

@honatko092 no právě, já dceru miluju, a upřímně, já sem na ni dle mého názoru fixovanejsi než ona na mě. A ten tlak okolí to nedělat je strašný plus k tomu mě výčitky svědomí a stesk, který po ní bude v tu noc.

merope
10. srp 2022

@mercythe K separační úzkosti platí, že čím víc je dítě jen s matkou, tím je horší. Pokud je dítě s matkou, otcem a nejlíp ještě babičkou, bývá menší (a i tak to může být masakr).

klokanka31
10. srp 2022

@mercythe Asi bych do toho nešla. Naší dvouletou dceru hlídali tuhle naši, byli u nás doma a nehlídali celou noc, jen asi do 23.hodin. Malá jim sice usnula, ale potom se pořád budila se strašným pláčem a chtěla být jen u mě v náručí, do postýlky nechtěla. Takže pro mě probdělá noc, a další čtyři noci se malá pořád budí s pláčem a chce být u mě...🙄

mercythe
autor
10. srp 2022

@evinahosta no přesně vidím sebe. Že z toho budu mít akorát trauma já😁 ale malá je na babičku zvyklá, tráví s ní pár hodin týdně, když potřebuji dát do pořádku domácnost. A jak píšete, kdyžtak se pro malou vrátíme a bude spát doma. Jsme ve stejném městě...

ferda90
10. srp 2022

@mercythe ahoj, tyjo to je těžko no. Záleží na tobě. Náš syn byl poprvé na hlídání asi když měl 6 měsíců, jezdili jsme s přítelem na rehabilitace. Teď má 18 měsíců, je sice dost kojený, ale na noc bych ho ještě nedala i kdyby kojený nebyl. Teď má období kdy chce dost mámu, ale i tak mi to přijde prostě brzo v roce i teď co má rok a půl.

mercythe
autor
10. srp 2022

@merope já se přiznám, nemám k tomu tak nastudováno, ale bojím se, že se jí separačka rozjede, když bude spát bez nás.

jana_zofie
10. srp 2022

U nas neco takoveho nebylo dost mozne, mala byla kazdou chvili vzhuru a usinala u prsa. Ale pokud nekojis a mala spi celou noc, sla bych do toho. I kdyby to nedopadlo, z jedne noci se ji podle me nic nerozjede a ty aspon budes vedet. Ja v roce dcery zacala chodit na mikrouvazek a takhle zjistila, ze je lepsi dceru probudit a rozloucit se nez aby se vzbudila sama. Ale taky to byl pokus-omyl a proste jsem to pak uz delala jinak, nic hrozneho se nestalo.

areh
10. srp 2022

@mercythe každý to má jinak. Nekojené dítě bych tam (asi trochu s výčitkami) dala. Koukám na to z pohledu, že nemáme skoro žádné hlídání a spát celou je pro mě už několik let skoro sci-fi 🤷🏼‍♀️ a vím, že i jedna prospalá noc tě nekopne!
Ale třeba známí si v roce dítěte odjeli na celý měsíc cestovat po světě a dítě nechali babičce a pak se divili, že při příjezdu nepoznává 🤦🏼‍♀️

jola777
10. srp 2022

@mercythe Úplně v pohodě. První dcera trávila 2 víkendy v měsíci u babičky a dědy už ve svém půl roce. Teď téměř čtyřměsíční syn tráví u prarodičů každou sobotu (zatím tedy jen od rána do večera, ale do dvou měsíců plánujeme taky víkendy).

honatko092
10. srp 2022

@mercythe Výčitky svědomí fakt nemusíš mít. Nejsi jen máma, jsi žena, která se občas potřebuje bavit. Já jsem to vyřešila tak, že jsem si řekla, že neodcházím od syna, ale že mu dávám čas na to být s babičkou, prostor pro nové zážitky a věř mi, že i to dítě si od tebe "rádo odpočine" a nové věci ho obohatí. Neodkládáš ji napořád, jde jen o jednu noc a načerpání energie. Jo a taky jsem si myslela, jak se mi bude stýskat a zas tak strašné to nebylo, fakt jsem si to užila a odpočinula si. A zase jsem se plně mohla věnovat dítěti. Díky těmto dovoleným se necítím, že je toho na mě moc nebo že jsem vynervená máma 👍🏻

denninka22
10. srp 2022

@mercythe žádné výčitky! Jdi si vyhodit z kopytka a krásné si to užij. Uvidíš, jak moc budeš na dceru supermiloucka až si ji vezmeš zpět od babi. Bude to mít jen pozitiva 😊

mercythe
autor
10. srp 2022

@honatko092 no to je další plus toho přespání, že načerpám energii a nebudu tak vynervena. No musím to ještě nechat dozrát, ale asi ji u babi nechám spinkat.

honatko092
10. srp 2022

@mercythe Jsme lidi, ne roboti a odpočinek potřebujeme 😊 Držím palce 👍🏻

rencinka87
10. srp 2022

@mercythe nezalezi v podstate vubec na tobe, ani na jinych, zalezi na tvoji dceri. Je sice mala, ale vidis velice dobre, kdy se ji neco nelibi. Takze pokud nekojis, mala je na babicku zvykla, nema ted zadny blby plactivy obdobi (zuby, po nemoci, separacka a podobne), tak bych to urcite zkusila, ale s tim, ze bych mela jistotu, ze kdyz mala zacne plakat a nebude se dat utesit (at uz vecer, v noci nebo rano), tak ze mi babicka da vedet a ja hned dojedu, aby mala vedela, ze jsem ji neopustila a ze je vsechno ok. Pokud bych vedela, ze babicka neni z tech, co si potrebujou “honit triko”, jak to s detma umi (takze mi neda vedet, kdyz po mne bude mala plakat a nezavola), tak bych se sla bavit a mela telefon u sebe, kdyby nahodou 😉 Ale verim, ze to dobre dopadne 🙂

mercythe
autor
10. srp 2022

@rencinka87 právě si říkám, že kdykoli pro dcerku dojedu když bude třeba. A babička mi dá vědět, toho se nebojím. Je právě vždycky pohodová s prarodiči a když mi ji vracejí i dcerka je jako vyměněna, veselejší, a je vidět, že si od mámy odpočinula. Tak to zkusíme, a budeme vidět.

rencinka87
10. srp 2022

@mercythe tak v tom pripade bych se nebala niceho, nahrava vam i to, ze je na prarodice zvykla a ze v noci klidne spi, takze ji asi spis mozna bude jedno, kde a s kym spinka 🙂 A kdyby nahodou ne, tak pro ni dojedes 🙂
Spis mas blby pocit z toho, ze ji “odkladas”. Ze nejsi 100% mama, kdyz s ni netravis 100% casu. Ale tak to vubec neni, odpocinek je sakra potreba, hlavne ten psychicky, takze moznost odreagovat se urcite vyuzij 😉

iva_kucerova
10. srp 2022

@mercythe Pokud je zájem o hlídání, využij toho. Dcera spala u babiček od pěti měsíců a v pohodě pak zvládala být beze mě. Se synem je to horší. Toho nejdřív nikdo nechtěl a teď zase nechce nikde být on.

michaela666
10. srp 2022

Poprvé spala u babičky ve 13 měsících. Je na ní zvyklá, miluje jí Těšila jsem se jak malá holka, že si uděláme s manželem hezký večer a konečně se vyspím déle než do 5. 😃 Realita? Malá nemohla usnout, tak babičce chvilku plakala a ta mi to psala na Messenger. 🤦 Blbec jsem se na to podívala, poslala nahrávku ukolébavky co jí zaručeně uspí. Holka hezky usnula, spala celou noc. Zato já s nervama v háji, v noci 4 krát vzhůru z romantiky zas tolik nebylo a ráno v 9 už jsem byla tak nervózní, koupila snídani a šli jsme s chlapem k babičce. 😃😃
Nelituju, aspoň víme že to bez nás zvládne kdyby byla nějaká krize.

tridvajedna
10. srp 2022

@mercythe Já kojila do 23měs., dcera byla poprvé přes noc s babičkou o 3 měs. později, když už byla zvyklá na usínání u knížky a lahvičky s vodou. Je zvyklá na usínání jen se mnou, nikdy ne s partnerem.
Proběhlo to výborně, šla spát někdy ve 22h, když si sama řekla, že chce spinkat, usla vedle babičky a zvládly s babi i noční probuzení. Teď je jí 2,5r, přespání jsme zopakovali ještě 3x, tentokrát už výslovně na dcery žádost (nechtěla z návštěvy u prarodičů domu a chtěla tam zůstat sama přes noc). U druhých prarodičů zatím s přenocováním vyčkávám, není na ně tolik zvyklá.

ellyem
10. srp 2022

Měla jsem stejné pocity, ale dali jsme syna dokonce na 4 dny k mé mamce, protože jsme už dlouho měli lístky na festival. Já to sice obrečela, ale malý byl spokojený 🙂.

lenatko91
11. srp 2022

Dceři byly 2 roky a kousek, když musela nečekaně přespat u babičky, oba jsme s manželem skončili v nemocnici. A traumatizovaná z toho byla, 3 dny v kuse mi doma jen brečela kvůli každé kravině. A to taky prosí celou noc. Takže roční bych nedala a počkám, až si sama řekne.

jola777
11. srp 2022

@lenatko91 Řekla bych, že to bylo spíš tím, že nebyla zvyklá být bez vás. Kdyby jste ji na to zvykali postupně třeba od půl roku tak by trauma určitě neměla. 🙂