Večerka ročního dítěte. Jakou máte zkušenost?

nika110818
6. čer 2022

Ahoj, prosím, jaký večerní režim má nebo mělo vaše roční dítko? Dcerka doteď chodila do vany cca kolem 19, pak cca 19:30 kojení a uspávání kolem 20. Cca do půl hodiny většinou usnula. Poslední týdny je to ale u nás peklo, usíná až kolem 21-22 a většinou to vůbec nejde v klidu. Prosím, máte někdo zkušenost? Děkuji.

emillyhk
6. čer 2022

@nika110818 U nás to v roce bylo cca 18:30 koupání, v 19hod. večeře a čištění zubů, 19:30 ukládání do postýlky. Usínal kolem 20.hod, nejpozději ve 20:15. Ale syn byl od miminka zvyklý usínat brzy, takže jsem tomu přizpůsobila večerní rozvrh.
Blbý je, že teď jak je dlouho světlo, tak mi taky usíná až kolem 21hod. Samozřejmě jsme tomu přizpůsobili čas koupání i večeře.

mourovatakocka
6. čer 2022

@nika110818 Nám se posouvalo usínání jak začalo být víc vidět. Zatemnila jsem na kojení a zlepšení, dneska v půl deváté mléčné kóma 💪

rencinka87
6. čer 2022

U nas u obou deti se menilo spani podle delky noci - v lete usinaji pozdeji a rano vstavaji driv, v zime spi dele a usinaji driv.
V tom mladsim veku, kdy jeste spi i pres den, tak to pres leto dohaneli - takze spali sice min v noci, ale vetsinou si slusne dachli pres obed.

jjasmina
6. čer 2022

@nika110818 v létě usinala vždy později i teď ve 2r chodí 21-22, dřív usnout je bez šance, tak nenutím, stejně by ječela, že nechce. A to má od 1r jen jeden spánek

martinau5
6. čer 2022

Jak spí přes den? Možná má hodně spánku a krátký interval mezi spánky. Jinak určitě dlouho světlo, taky může hrát roli. Máme zatemňovací závěsy a malý spí lépe.

nika110818
autor
6. čer 2022

@martinau5 pres den je to ok, dopoledne 40 minut, odpoledne 1,5 hodiny. Taky mne napadlo, jestli to neni tim svetlem a jestli neposunout celu vecerku o hodinu. Bala jsem se jen, abych ji tim spis neublizila a nejak nerozhazela rezim. Ale asi to zkusim, jinak brzy skoncim u cvokare.
😂

rencinka87
6. čer 2022

@nika110818 ja jsem se vzdycky prizpusobovala detem, samozrejme nejak v ramci mezi, ale ano, meli jsme i obdobi, taky v lete, kdy starsi chodil v 11, protoze uz vydrzel dopoledne dyl, pak sel pozdeji spr po obede, dospaval kratsi noc, vstal skoro vecer a pak nebyl unaveny - tak jsem si rikala, ze bud se ho budu za kazdou cenu snazit uspat a budou to nervy, rev, brek, a usne stejnak v 11 a nebo ho proste necham a bude to v klidu 😉 a vzdycky stacilo to nechat a ono se to casem srovnalo samo 🙂

lenerka1
6. čer 2022

Já jsem uzpůsobovala čas rituálů aktuálním potřebám dítěte, takže koupání v létě klidně o půl 9, užili jsme si aspoň super letní večery na zahradě (už není tak parno, příroda se chystá spát atd). Za mě nemá smysl do spánkových režimů moc zasahovat, dítě si je mění samo dle potřeby a do těch 2-3 let se mění dost často (postupné odbourávání počtu denních spánků až úplně zrušení). Plýtvat čas a energii na uspávání aktivního bdělého neunaveného dítěte se mi nikdy nechtělo. Taky záleží, jestli už není třeba přetažené nebo jestli nepotřebuje ke zklidnění a usnutí jiný uspávací rituál (u nás když se začli víc pohybovat, potřebovali omezit prostor a zabránit v pohybu, takže šup do nosítka a do 10 minut chrněli, v posteli by to bylo na hodiny). U syna se mi po roce osvědčilo nechat to na něm, my rodiče jsme si pustili seriál, on si mohl kolem nás v tichosti hrát, a když byl unavený, přitulil se k nám, dal si mlíčko a do pár minut usnul (bylo mi jedno, jestli je to v 8 nebo 11, hlavně, že to netrvá dlouho).

cinam
6. čer 2022

Malej má rok a kousek a usíná jak kdy. Když spí přes den jednou, tak usíná tak v 19.30-20.00 a když spí dvakrát, tak jde pak nejdříve ve 21h. Ale většinou až déle. Vím, že pak nemá cenu ho dávat spát dřív. Neusnul by. A on jako by to věděl, tak si tak vždy hezky hraje a vůbec mě nepotřebuje 😊 takže třeba večer poklidim, on se zatím vyblbne s autama a dalšíma hrackama a pak v pohodě usne během pár minut

maci299
7. čer 2022

Dala bych mu už asi jen jeden spánek

leniczka23
7. čer 2022

Mám děti 3 a 9 let, oba nejdýl v 8 spí.

bertik20
7. čer 2022

Malej mi od zhruba 3 měsíců večeří ( flaška, teď kaše - bude mít 1,5 roku) kolem 18-18.30 a nejpozději v 7 je v postýlce a usíná. Je naučený, že dám do postýlky, zapnu chůvičky a odcházím. Spinká do cca 6

bertik20
7. čer 2022

Přes den mi teď spinká už jen jednou a to je schopný 1,5 i 3 hodiny, dost záleží na unavenosti a taky počasí - když prší, spí déle

nita1984
7. čer 2022

Teď v létě chodí obě děti spát mezi 20-21. Obvykle oba do 21h spí (dcera rok, syn necelé tři). Taky by mi vyhovovalo, kdyby ve 20h spali, ale než se s nima natahovat, nechám je, jak potřebují. Pak je večerní usínání bez stresu

me_druhe_ja
7. čer 2022

Já to nemám tak přísné. 😀 chodí spát dle unavenosti. Což je mezi 19:30-21....ale většinou kolem 20:30...

Osobně jsem nikdy nepochopila to hodinové nebo i delší uspávání. Pokud dítě do 15min neusne, prostě ještě není unavené a zkusím zase za chvíli. Pokud teda není Brutus přetaženy, ale to snad každá pozná v roce.

krisstina93
7. čer 2022

Nemám ani u jednoho dítěte žádnou pevnou večerku, prostě jak se stíhá se naveceri, vykoupou a pak si třeba ještě hrají nebo koukají na pohádku, když je jo pozdě, tak jdou hned spát. Ale před tou osmou málokdo do postele zapadne. Dokud mi spali ještě přes den, tak večer chodili spát tak mezi 9-10. Ale my býváme třeba i dlouho venku, nejstarší Syn má později odpoledne trénink kam jdeme s ním, vracíme se třeba v půl 7, pak než je vybalim, udělám večeři, vykoupu, tak je minimálně těch 8 hodin a to ještě za předpokladu, že se v té večeři nenimrají a spolupracují :D

tynka9
7. čer 2022

Taky s tím teď občas s ročním bojuju; myslím, že za to může jak světlo večer, tak 2 spánky. Možná už by snesl jeden, ale ještě na to úplně nemá. Tak večer občas řádí.

nick1234
7. čer 2022

@leniczka23 tak to je dost odlišný věk než uvádí paní 🙈😂 jinak syn má 6 a ve všední den chodí spát mezi 19.30 a 20.00 a ráno ho nemůžu v 7 vzbudit 🤭 a o víkendu to neřeším, ale je hodně akční takže kolem půl deváté je stejne unavenej a je dobrovolně spát 🤷‍♀️

lenerka1
7. čer 2022

@bertik20 Vstávat v 6 by mě jako totální sovu asi odrovnalo, remcám, když se děti dekují z postele před 8 a nedejbože chtějí i mou maličkost 🙂

bertik20
7. čer 2022

@lenerka1 taky nejsem nadšená. Zkoušela jsem dát spát později, nepomohlo. Vstává mezi 5.30-6.30🤷 naštěstí mu pustím na mobilu pohádky nebo písničky , sedí v postýlce, poslouchá, hraje si a vydrží i hodinu, takže z ložnice odcházíme až v 7😉

ekou
7. čer 2022

@nika110818 u nas prvni narozeniny bylo peklo. Po prvnim roce nam dite uslo mezi 19.30-20.00 JENZE :D prisla 23h a vzbudilo se s tim, ze uslo az nekdy po 2 hod ranni. Tenhle rezim trval 3 mesice (asi jsme se navzajem rusili pri spanku), jelikoz pak dite slo do sveho pokojika a spalo normalne

lenerka1
7. čer 2022

@bertik20 Vnitřní nastavení se špatně mění u dětí i dospělých, že vydrží v postýlce je super. Kámošky děti jsou skřivani po jejím manželovi a vstávají běžně i před 5, já už bych byla zombík 🙂 ale zase mít před 9 vypráno, vyžehleno, zaděláno na oběd je lákavá představa...

nick1234
8. čer 2022

@bertik20 No asi bych se moc nechlubila tím, ze vrazím hned po probuzení 1,5 roku starému dítěti mobil 🤦‍♀️ Ale tak každý děla podle svého uvážení 🤷‍♀️

makovice88
8. čer 2022

@nick1234 Vždyť píše, že dítě poslouchá...a ne, že má mobil v ruce.

nick1234
8. čer 2022

@makovice88 a v tom je nějaký rozdíl? Paní psala, ze ji pustí pohádky nebo písničky 🤷‍♀️ Ale každého věc, psala jsem jen, ze mi to nepřijde v tomhle věku v poradku, nic jiného 😁

bertik20
8. čer 2022

@nick1234 já mu mobil nedávám do ruky, to ani náhodou. Jak jsem psala, občas koukne, ale sedí v postýlce hraje si s hračkami

bertik20
8. čer 2022

Jinak nevidím na tom nic špatného, když se dítě dívá na pohádky nebo tancuje u videoklipu. A pro rýpalky, nesedí u toho celý den, ostatně u ničeho nevydrží déle než pár minut. Pokud máte více jak jedno dítě, je to občas i pomoc v době kdy je potřeba se taky postarat o úklid, vaření či jiné členy domácnosti😉

jjasmina
8. čer 2022

@bertik20 taktéž na tom nevidím nic špatného, u tv kolikrát tancujem obě, jako bysne jak děcka byli jiní

tynka9
8. čer 2022

@nick1234 já bych se do nějakého takového hodnocení moc nepoustela. Tohle má tolik aspektů… každý rozumný rodič nenechá své děti u pohádek od rána do večera. Ale někdy televize prostě zachrání. Kolikrát bych bez ní neuvařila, nevytřela. Za mě v tomto konkrétním případě lepší, když se maminka ještě o hodinu víc vyspí a pak je schopná fungovat, než protivná nevyspalá zombie. Navíc ve chvíli, kdy je v rodině víc dětí, tak už to nejde tolik s televizí uhlídat, jako s jedním. A další věc, nikdo neříká, že to takhle bude na veky věků. Za měsíc může spát prtě do osmi a pohádky nebudou vůbec potřeba. Sama z pohádek nejsem nějak extra nadšená, ale stejně jsou občas situace, kdy je dětem pustím.

nick1234
8. čer 2022

@tynka9 já nemam nic proti tomu pustit v případě nutnosti pohádku / písničku (u nás to tak třeba funguje v autě, na delší trasy) akorát se mi zdálo takové dítě na to malé, ale tak jak mi paní odepsala, ze u toho potom stejne nevydrží 😁. Já ale mam k tomuhle trochu vyhraneni názor, děti jsou velmi často odkládány s telefonem/tabletem,… aby dali pokoj. Mam několik takových případu v okolí. Syn má 6 let, a neříkám ze u nás nejede televize, nebo ze nikdy nehraje na tabletu hry, ale zrovna ten tablet se snažím hodně hlídat a omezovat, a nejšťastnější jsem ve dny, kdy si na nej ani nevzpomene ❤️ Protože když vidim, jak k nám přijede synovec (7 let) a doveze si s sebou vždy herní konzoli, protože už je znudeny tim “normálně si hrát” a vlastně je už na to velký 🤦‍♀️ (to prohlásili jeho rodiče). Taková návštěva je naprosto o ničem, syn pak začne vymrcavat, ze chce taky tablet na hraní a ve mne to buble jako v papinaku 😒. Nakonec manžel prohlásil, ze jestli sem chce jezdit, tak bez tabletu/konzole apod, protože nebude řešit scény ze se hádají o to, kdo bude hrát apod. Přesto, ze bydlime s mými rodiči, a oni oficiálně jezdí na návštěvu k babičce, se frekvence návštěv velmi snížila (raději jede k druhé babičce, tak má klid, babička ho nechá hrát klidně do noci).
Takže asi proto ten možná ostřejší názor 🤷‍♀️😁.