Co je vhodná náhrada mléka pro alergiky?

monika2u
19. led 2009

Mám potravinovou alergii na mléko a zjistila jsem, že je to docela problém nahradit.
Našla jsem recept na náhradu mléka.

Také se pokouším nahrazovat kokosovým mlékem.
Bohužel sójové mléka nepadá do úvahy - na něj mám taky reakci.

V některých jídlech je to bez potíží - např. omáčky apod.
Jinde je to problém - palačinky nebo lívance s nahrazeným mlékem se nedají jíst.

Máte nějaké zkušenosti?
Díky

jaron
26. bře 2010

Ahojte,

Cora, už som to písal v inej téme, tak to kopírujem, možno sa ti z toho niečo zíde:

Čo sa týka vstrebateľnosti vápnika, tak z mlieka je asi tak v strede, povedzme, že dobrá.

Lepšia je vstrebateľnosť z brokolice, kapusty, karfiolu, kelu a pod. (okrem mangoldu a špenátu). Vápnik z tejto zeleniny je výborne využiteľný i keď je ho zase menej ako v mlieku (v mlieku asi 125 mg, zelenina v priemere 40 – 60 mg/100 g). Výborné sú tiež pomaranče.

Rovnako ako z mlieka je využiteľný vápnik z tofu, ale je ho tam zase viac ako v mlieku na jednotku váhy (mlieko asi 125 mg, tofu 200 mg).

Trochu horšie vstrebateľný vápnik je zo strukovín a semien, orechov, sójového mlieka obohateného o Ca (fazuľa, orechy, sezam, mak...), ale je ho tam podstatne viac ako v mlieku (mlieko 125 mg, orechy, semená – od 150, cez 250 až po vyše 1 000 mg/100 g, strukoviny okolo 200 mg/100 g) a sú to všetko dobré zdroje vápnika.

K tomu môžu byť dobrým zdrojom ešte cereálie obohatené o Ca (napr. kuk. lupienky), tiež sušené figy a iné.
Takže všetky tieto zdroje spolu, rôzne striedané môžu byť dobrým zdrojom vápnika. Využiteľnosť zhoršuje strava bohatá na bielkoviny (hlavne živočíšne). Bielkoviny sú potrebné aj pre využitie vápnika, ale nie ich nadbytok, čo často v našej "civilizovanej" strave býva.

Ďalej sú pre hospodárenie s vápnikom dôležité:

- zníženie nadmerného príjmu bielkovín (hlavne živočíšnych)
- vitamín D (dostatok slnka, doplnky...)
- dostatok pohybu (celoživotne) - toto je obzvlášť dôležité, je to faktor, ktorý vplýva na zdravé budovanie kostnej hmoty u detí a dospievajúcich takmer ešte viac ako dostatok vápnika. Dokonca bolo zistené, že už aj malé bábätko, keď bolo motivované viac sa primerane hýbať ("plaziť", prekotúlať a pod.), malo to pozitívny efekt na hustotu kostí
- zvýšenie príjmu ovocia a zeleniny
- zníženie príjmu soli
- zníženie alebo vylúčenie príjmu alkoholu, kofeínu (to ešte len naše deti čaká ☹, ale výchova je dôležitá už od malička)
- nefajčiť (podobne ako to predtým 🙂)

jaron
26. bře 2010

čo sa týka rias, je pravda, že aj rastlinnná strava je znečistená, ale v porovnaní so živočíšnou je to všeobecne vždy oveľa menej, kvôli bioobohacovaniu - to znamená, že napr. keď jazero obsahuje 2 kvapky chemikálie DDD na 100 000 000 kvapiek vody, fytoplanktón už je asi 250 krát koncentrovanejší s DDD, malé ryby živiace sa planktónom 10 000 krát vyššia koncentrácia DDD a u väčších mäsožravých rýb to môže byť až 125 000 krát viac.

Všeobecne sú preto živočíšne potraviny vždy znečistené oveľa viac ako rastlinné (i keď aj tie sú) a navyše majú rastlinné viac ochranných látok, ktoré čiastočne eliminujú ich znečistenie (hlavne rôzne druhy vlákniny, ale aj iné látky).

Všeobecne sa dá povedať, že nebezpečenstvo rizika ortute z rias nie je vysoké (na rozdiel od niektorých druhov rýb). Je to aj kvôli druhu ortuti, v rastlinách sa väčšinou nachádza anorganická, ktorá podľa odborníkov nie je taká nebezpečná ako metylortuť predovšetkým v rybách.

nellina
26. bře 2010

jaron dakujem za odborny vyklad 🙂 tak uz v tom mam jasnejsie..este by ma zaujimalo hlavne ktorym morskym rybam sa radsej vyhybat a preco obsahuju ortut..dakujem

jaron
27. bře 2010

Ahoj Nellina,
my ryby nejeme, ale keby sme jedli, tak by som si vyberal ryby s relatívne s najvyšším obsahom Omega 3 mastných kyselín a relatívne s najnižším obsahom ortute. Všeobecne sú v priemere na Omega 3 MK bohaté hlavne studenovodné ryby a platí opak ako pri iných druhoch mäsa - čím mastnejšie tým lepšie.

Relatívne taký dobrý kompromis sú:

losos, sleď, pstruh a sardinky.

(Napr. vysoký obsah Omega 3 MK má makrela, tá je však zaradená medzi rizikové kvôli ortuti, kapor zase nemusí byť rizikový kvôli ortuti, ale má nízky obsah Omega 3 MK, preto by som si vybral tie uvedené druhy).

To neznamená, že tieto sú zaručené čisté, nikto ti nezaručí, koľko ortute má práve ryba, ktorú dávaš v obchode do košíka, ide však o pravdepodobnosť. Odborníci vyslovene kvôli ortuti neodporúčajú hlavne rizikovým skupinám obyvateľov (ženy, hlavne tehotné, dojčiace ženy, deti do 6 rokov, dievčatá...) tieto druhy:

žralok, mečúň (mečiar), kráľovské makrely.
Tuniak malých rozmerov (konzervy) by mohol byť relatívne čistejší ako väčšie kusy, avšak tuniak zase nemá v priemere až tak veľa Omega 3.

Všeobecne by nemali rizikové skupiny (ako som už písal tehotné, deti...) konzumovať viac ako 340 g rýb týždenne alebo nie viac ako dve porcie/týždeň. Samozrejme ryby sú lepšie ako iné druhy mäsa, len nie každá je rovnako zdravá. A aj kapor s malým obsahom Omega 3 MK je oproti mäsu výhodným kvôli iným druhom tukov (viac nenásytených tukov ako nasýtených, podobne ako u rastlín, čo je dobré).

Ortuť sa do rýb dostáva zo znečisteného životného prostredia - kolobehom - cez vodu, rastliny, ktoré žerú malé živočíchy, až k rybe, ktorá žerie tie menšie živočíchy.... , čím na vyššom stupni potravinového reťazca, tým viac znečistenia.

jaron
27. bře 2010

Len to tu malo byť o náhrade mlieka pre alergikov 🙂 , pozerám, nie o rybách, len som chcel odpovedať Nellinke. 😉

nellina
28. bře 2010

ok jaron dakujem 😉

dvojka
20. kvě 2010

Poradite mi prosim nekdo?
Kdyz chci upect buchtu a nesmim pouzit klasickou mouku tak jakou mam pouzit.V DM jsem narazila snad druhů mouk 😀 ,ale neni rozdeleno jestli je hladka,polohruba,hruba 😕 .Takze mam v tomhle celkem zmatek 😒
Takze,kdyz je v receptu psano dat polohrubou mouku na nejaky kolac,tak jakou mam koupit a jaka je nejlepsi chutove.Videla jsem spaldovou,celozrnnou,kukuricnou.....

dvojka
20. kvě 2010

5 druhu

dvojka
20. kvě 2010

vím že se zde řeší mlíčko,ale kam taky napsat že?

tygrous
20. kvě 2010

dvojka: A proc nesmis klasickou mouku?
Ja se teda snazim mouku michat i do bechet pul na pul bud s celozrnou nebo ted jsem hodne zacala pouzivat spaldovou (dela se jemne mleta i hrube mleta) a pohankovou. Mrkni na varimezdrave.cz, tam je hodne zajimavych receptiku prave s pouzitim jinych mouk (ryzova, pohankova...)

dvojka
21. kvě 2010

@tygrous -malá musí ted držet dietu na odhlenení a nesíme bílou mouku ani mlíko...No je toho víc 😲
ale děkuju

gocrazy
22. kvě 2010

Ahojte,

cora ja by som opatrne s tymi riasami, tiez mame alergiu na mlieko, banan, jablko, hovadzinu, vajcia..... chodime po gastre, kvoli ekzemu na kozne a prave tam mi povedali, aby som malemu v ziadnom pripade nedavala ryby....ze ak uz tak strasne chcem, tak len sem tam nase ryby, nie morske....tie su pre alergikov najhorsie....hoci si mnohe mamicky myslia, ze su zdrave, a ze tym svojim detom neublizia....

cora73
22. kvě 2010

gocrazy,dik,ani som s tymi riasami nezacala,kupila som teraz nejaky detsky rybi tuk,len mi vadi,ze je tam aj repkovy olej,no a pisu tam,ze su z toho odstranene tie svinstva ako ortut a pod,co maju ryby v sebe,ale bohvie,ci je to pravda...kupila som to kvoli omega mastnym kyselinam... pretoze som sa strasne pohadala s gastroenterologickou,kedze malemu odmietam davat rastlinne masla typu Veto a Perla-je to obrovsky humus,mazem mu radsej bio rastlinny olej na chlebik.. 😀

luthien.k
28. kvě 2010

@dvojka, já jsem nejvíc spokojená s celozrnnou špaldovou moukou a pak pohankovou na pečení, nejvíc se svými vlastnostmi podle mě podobají bílé mouce 😉

luthien.k
28. kvě 2010

No a nejlepší výběr mívají ve zdravých výživách 😉

dvojka
28. kvě 2010

luthien-zrovinka tu jsem si koupila.Dneska jsem z ní dělala jížku,ale přišlo mi,že se nějak špatně rozvařuje...Může se vůbec používat na zahuštění?A pokud ano,neni postup nějaký jiný-jako že třeba se musí předem namáče nebo tak něco 😅 ?

luthien.k
29. kvě 2010

@dvojka, tak to nevím, s jíškou, já jí víceméně vůbec nepoužívám, zahušťuju třeba ovesnýma vločkama polévky nebo rozmixovanou zeleninou... A tos měla špaldovou hladkou nebo jakou?

dvojka
29. kvě 2010

@luthien.k ,jj,hladkou,ale moc hladká mi nepřijde,jsou v ní takové drsné kousíčky zrnek a právě se špatně rozvařovaly.
Asi mi nezbyde než zahuštovat jako ty zeleninou nebo cel.chlebem-malá to moc nechce,ale snad si zvykne 😒 😵

tygrous
29. kvě 2010

dvojka: na zahusteni jsem nasla v nejakych receptech, ze pouzivaji ryzovou mouku😉 uz ji mam koupenou, ale jeste jsem ji nepouzila 😅

luthien.k
30. kvě 2010

@tygrous, já jsem tu rýžovou mouku zkoušela a nějak to prostě není ono... 😅

tygrous
30. kvě 2010

luthien: Hm, ja jsem v tom nahrazovani jeste neobjevila nic, co by "bylo ono" 😅 Ale vlastne jo. Misto klasicke krupicova kase ted delam kasi ze spladove hrube mouky do ovesneho mlika a to mi tu puvodni krupicovou kasi docela pripomina, tak aspon nec 😀

daducha
2. čer 2010

ja kupujem bud ryzove s vapnikom z DM-ka, alebo ovsene.To chuti ovela lepsie, ako pomlete oriesky, mnam ..Len skoda, ze mladsi syn odmieta pit akekolvek rastlinne mlieko,normalne by odo mna nikdy nedostal,u nas na vsetko pouzivaju iba rastlinne mlieka.
Co sa mi ale nepodarilo uvarit, bol puding s ryzovym mliekom ☹ .S tym ovsenym som to este neskusala,ale palacinky,ryzovy nakyp,krupica sa mi podarili a boli super 😉 .Muz ani nerozoznal rozdiel.
Akurat maju nevyhodu, ze svojou sladkou chutou sa tazko pouzivaju v slanych jedlach...

perla200
11. črc 2010

baby a to mandlové mlieko je tu nejaký recept? mate s tým skúsenosti?