Angličtina, aneb vracíme se do práce
Ahoj holky, pokud máte obdobný problém jako já, hledáte práci a rády byste se naučily anglicky, nebo si osvěžili angličtinu, alespoň co se týče písemného projevu, budu ráda když si zde budeme psát. Pište v angličtině o čemkoliv. O děckách, o koníčcích o práci. Budu ráda, když se zde objeví i nějaká angličtinářka, co anglicky umí hodně dobře a nás ostatní opraví v gramatice. Angličtinu chtějí dneska opravdu všude a všechny asi potřebujete, nebo budete potřebovat po mateřské sehnat práci. Berte to jako procvičování zábavnou formou. Good luck 😉
Stručné shrnutí
- Pro rodiče vracející se do práce jsou dostupné bezplatné a placené online zdroje pro procvičování angličtiny, například http://learningenglish.voanews.com/ (VOA Learning English), http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish (BBC Learning English) a bezplatné lekce na http://www.langmaster.com/lmcom/com/web/en-gb/p... (Langmaster).
- Praktické metody zlepšení angličtiny zahrnují psaní v online skupinách s korekcemi od učitelů, Skype lekce, poslech pomalých nahrávek VOA, sledování filmů a seriálů v originále se slovenskými/českými titulky a konverzace s rodilými mluvčími.
- Pro děti existují kurzy v mateřských školách a specializované programy jako Wattsenglish (kurzy pro velmi malé děti, výuka v mateřských školách a 1.–2. ročníku ZŠ), přičemž v diskusi se objevily protichůdné názory, zda jednorázové hodiny pro batolata nejsou „money trap“.
Nejčastější otázky
Q: Jaké online zdroje pro samostudium angličtiny mohu použít?
A: Doporučené weby uvedené v diskusi jsou http://learningenglish.voanews.com/ (VOA Learning English), http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish (BBC Learning English) a http://www.langmaster.com/lmcom/com/web/en-gb/p... (Langmaster); ke cvičení gramatiky byl zmíněn také „helpforenglish“.
Q: Jak rychle si mohu po mateřské dovolené obnovit psanou angličtinu?
A: Uživatelky doporučují pravidelné psaní v anglických diskuzích s korekcemi od učitelky nebo pokročilých studentů, doplněné o poslech (VOA pomalé nahrávky) a sledování filmů/seriálů v originále; konkrétní nabídka korekcí v diskusi zahrnovala i dobrovolné opravování od místních učitelek.
Q: Kdy začít s angličtinou u malých dětí a jaké kurzy existují?
A: V diskusi bylo uvedeno, že v mnoha velkých městech jsou kurzy pro malé děti i v mateřských školách, a že Wattsenglish se specializuje na velmi malé žáky a provozuje kurzy v mateřských školách a v 1.–2. ročníku ZŠ; zároveň bylo upozorněno, že jednorázové hodiny (1 hodina týdně) mohou mít omezený efekt.
Q: Fungují Skype lekce pro cizí jazyk?
A: Ano; v diskusi byla zmínka, že švagrová jedné z diskutujících dává německé lekce přes Skype, takže účinnost Skype lekcí byla prakticky potvrzena zkušeností uživatele.
Q: Co znamená „maternity leave“ v češtině?
A: V diskusi byla vysvětlení, že „maternity leave“ se obvykle překládá jako „mateřská dovolená“ nebo „rodičovská dovolená“.
Q: Jak si zlepšit poslech a výslovnost doma?
A: Doporučené metody jsou poslech pomalých záznamů na VOA, sledování filmů a seriálů v originále se titulky, a pravidelná konverzace s rodilými mluvčími nebo s přáteli z ciziny.
Závěry z diskuze
Shoda
- Poslech a konverzace s rodilými mluvčími, sledování originálního audiovizuálního materiálu a pravidelné psaní jsou považovány za nejefektivnější způsoby procvičování angličtiny.
- Praktické online zdroje, které si diskutující doporučily, jsou http://learningenglish.voanews.com/, http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish a http://www.langmaster.com/… .
- Nabídka korekcí psaní a Skype lekcí je v komunitě dostupná jako rychlá cesta k tréninku psaného projevu.
Sporné názory
- Někteří považují kurzy angličtiny pro děti do 5–6 let (např. jednorázové hodiny v mateřské škole) za užitečné pro motivaci; jiní je označují za „money trap“ a doporučují mezinárodní školky s celodenní expozicí jazyku.
- Někteří preferují formální výuku (kurzy, zkoušky FCE/CAE/CPE) jako nutný cíl; jiní preferují volné opakování formou konverzací a sledování médií.
Otevřené otázky
- Kdy je optimální věk a struktura výuky angličtiny u dětí, aby to mělo dlouhodobý efekt na jejich znalost jazyka?
- Jak vybrat mezi individuálními Skype lekcemi, místními kurzy a samostudiem podle času a rozpočtu rodiče?
- Jak efektivně kombinovat poslech, mluvení a psaní při omezeném čase na péči o malé dítě?
Zmíněné značky a firmy
http://learningenglish.voanews.com/, http://www.bbc.co.uk/worldservice/learningenglish, http://www.langmaster.com/lmcom/com/web/en-gb/p..., Wattsenglish, helpforenglish, Picasa, Colafit, IRISA, C&A, Spektrum, St. Anna´s Hospital, Oncology institute on the yellow hill in Brno, Motol, Podolí, Hořovice, Čáslav airbase
Zmíněné produkty a metody
Colafit, Jillian Michaels workout, Hana Kynychová workout, Skype lekce, sledování filmů a seriálů v originále se sloupci/titulky, VOA Learning English, BBC Learning English, Langmaster free online lessons, Wattsenglish kurzy pro malé děti, helpforenglish, FCE, CAE, CPE, mateřská dovolená / rodičovská dovolená
Místa a osoby
Boskovice, Brno, Židlochovice, Radostice, Kroměříž, Odolena Voda, Hořovice, Podolí, Motol, Čáslav, Epsom, London, Belgie, Orlické hory, Agatha Christie, Sandra Brown, Joy Fielding, Freya North, Lenka Lanczová, Wilbur Smith, Diana Gabaldon, Jane Austen, Colin Firth, Jennifer Ehle, Jillian Michaels, Hana Kynychová
@pindruscha He is lovely 😵
PS: Petr Macháček is also name of my brother-in-law 😀
Hm, tak tady se budu učit anglicky...ovšem zase mi to srazilo sebevědomí. Jak je možné, že každý umí jazyky lépe, než já? 😀
@pindruscha I was teaching pre-school kids and to be honest, it always seemed as a money trap for parents. I mean -- you can teach them how to count to ten, colours, songs, animals, but that's pretty much it and their parents pay shitload money for that -- and it's not worth it. what makes sense are international kindergartens where children are in multilingual society and use English all the time. but one hour per is waste of money -- the only positive effect can be that child learns that there are foreign languages as well and when he/she starts to learn properly, he/she is more motivated....
Ok girls, I´m going to watch my currently most popular series Arrow ( I have many addictions 😀 ), highly recommended 😉 😎 . Thanks for nice talk, see ya 😉
@uztotakbude spis se tady chytly holky, ktery anglicky umi, neztracej nadseni 🙂 a zkus to, cos napsala cesky, napsat anglicky, neni to tezky. doslova:
jak je to mozne, ze kazdy umi mluvit anglicky lepe nez ja?
@uztotakbude Don´t be sad. The one who doesn´t speak Enlish doesn´t write to this discussion 😉
I definitely don´t speak English as well as I wished to and as I used to ☹ I am getting worse and worse 😢
@llluckaaa I think learning English in early years is more motivating than anything else. Children probably forget everything soon and usually at school they will start from the beginning anyway. BUT they learn, that English is FUN, that learning is meaningful. That is the point of learning English at early age for me, I don't want to advertise here, but I know, that Wattsenglish language school is doing very good job in this. They specialise on very young learners, run courses in kinderkardens and in the first and second years in primar schools and they have got fabulous results - u can check on them on their youtube videos and webpages.
The world is small, isn't it? And my first name is Petra - we are Petr and Petra 🙂)
@uztotakbude Don't be sad and do not give up! Try some of the webpages, practise writing in Englishhere and soon you will see that your English improves!
@dora13 No chybí mi prostě hlavně slovní zásoba. Musím hodně koukat do slovníku.
@pindruscha well, I'm not that sure about that. I've been learning English since I was ten and biggest motivation was when I went to England when I was 16. Ever since I was studying hard and managed to get to the level where I'm now...Children don't give a shit until they realize that English is not only an annoying school subject but also a very useful thing that people all around the world use to communicate to each other. But this is a topic for a veeery long discussion I guess 🙂
@uztotakbude zkus to. neboj se. za chyby ti hlavu nikdo neutrhne. co na tom, ze se musis divat hodne do slovniku?
@dora13 Well, as I wrote earlier, we cannot expect, that a 3-year-old kid will learn like a 10-year-old or like us. Learning at young age should show kids the sense of the language, that it is fun and to motivate them. They are just learning their mother tongue, strugling with it sometimes, so colours, songs, numbers are good. Even we don't see it, they develop in more areas thanks to English too.
@uztotakbude It´s ok, don´t give up 😉 (takovej google translate, to je věc 😎 , někdy se hodí 😉 )
@uztotakbude Holky mají pravdu. Já se taky musím dívat do slovníku, nejsi v tom sama 😉 . Buď ráda, že jsou tu holky, které umí dobře a můžou nás táhnout a něco naučit 🙂
@pindruscha In general I agree with you. But as I was working in language industry for years, I also see that sometimes it is really only money trap for parents who want to give their children the best they can -- and it doesn't seem very fair to me.
@dora13 I know what u mean, I've been learning English for about 17 years - I don't think I've stopped eventhough I've got CAE and State exam. I think, that it happens, because kids are pushed at school to learn without fun, then they stop being interested. But when they learn it is fun and that the main purpose is to communicate then they can stay motivated till they become teens - at that age they stop being interested in everything. Unfortunatelly most of the Czech teachers punish children for making mistakes, push them in learning hundreds of words, drill grammar too much and in very boring ways, don't play with them, then kids lose their motivation very soon. :(
@llluckaaa Jé, to já jsem ráda a moc. Už jen tím čtením a koukáním do slovníku se člověk učí.
@dora13 Yes, sometimes the English courses for kids are only "moneytraps" for parents. But I think, there are also courses which are very effective and parents get what they paid for.
@uztotakbude To jo. Hlavně je to zábavnější, když je to živá diskuze.
You are right. And it is more fun to study English in such live discussion.
I'm sorry, I probably started quite complicated topic. :/ It is very hard to discuss it even in Czech. 🤐
So, let's move on, what about YOUR HOBBIES, ladies? Have you got any?
@pindruscha you're absolutely right about Czech school system -- the biggest problem there is that English teachers at primary have very bad English and therefore are not able to teach in a funny and motivating way. What a shame. What I was talking more about was language schools etc -- that from my point of view for children who are under let's say six or seven, it is a waste of money.
@uztotakbude try to write in English, that's why you started this topic.
@pindruscha One of my hobbies is for example nutrition. During being at home with children I desided to study it and I graduated in June 😵
@llluckaaa wow, that's interesting. Do you work as a nutrition consultant now?

@pindruscha My 5 year old son attends now an English course in kindergarten. I do not think he will learn much but probably it will be easier to study English later at school.