Co si myslíte o bezobalových prodejnách?

dvorka100
23. lis 2018

V dnešní době plně plastů, které jsou opravdu všude se rozmohlo nakupování bez obalů přímo do svých doz sáčku atd. Mě by zajímalo co si o tom myslíte vy a zda li je tu hodně zájemců o nákup bez obalu

xxx3d
27. lis 2018

@dvorka100 ahoj autorko diskuze,
nevím odkud jsi, ale pokud bydlíš na vesnici a ne ve městě nemusí to pře nutně znamenat, že taktéž i ty nemůžeš nakupovat "čistě".

Zvláště tedy pokud jsi z vesnice, tak vždyť odkud si myslíš, že se dováží do měst čerstvé, lokální (zelenina, ovoce, maso) potraviny? 🙂 přece od farmářů.
A potom je tu ještě možnost bedýnkování, to frčí už delší dobu, předpokládám, že trh je zásoben ve všech krajích ČR.

niski
27. lis 2018

ještě je dobrý koncept www.scuk.cz, může ho založit kdokoliv, já takhle 1x za 14 dní vyzvednu ve zdravé výživě kompletní objednávku od více farmářů, předem zaplatím kartou

kafr
27. lis 2018

@dvorka100 ráda bych, záleželo by na sortimentu.

kachna_b
27. lis 2018

jj, dá sa tak nakupovať aj na vesnici. Čo sa týka jedla, tak to si raz za týždeň/dva nechávame doviesť bedýnku kde sú všetky potraviny (aj keď nie všetko je v nej zw). Prípadne sa u nás pravidelne predáva na vsi ovozel (v sezóne), a chodí aj pojazdná masna, kde si človek môže objednať čo potrebuje dopredu. V bezobalu tak nakupujeme väčšinou už len drogériu do vlastných nádob.
A pár ľudí tu spomínalo, že pečivo dávajú stále do igelitu, kvôli hygiene sieťových pytlíku. Dnes mi dorazila várka pytlíkov, kde mám aj dva na pečivo, kde je z jednej strany sieťka (aby bolo vidieť čo je dnu), z druhej, klasická hustá tkanina (aby sa pečivo nedotýkalo pásu a košíka). 😉

dvorka100
autor
27. lis 2018

@xxx3d tak zeleninu mám od mamky že zahrádky a maso od tedy hovězí a vepřové a od maminy kamarádky občas skopové takže.já si poradit umím spíš mi jde o to tuto službu spristupnit lidem u nás na málo městě bez toho aniž by museli někam dojíždět a k tomu jako bonus by mohli nakoupit do vlastních obalů spojit příjemné s užitečným

jaja01k
27. lis 2018

@niski Díky za tip, tohle jsem neznala, ale moc se mi to líbí, hned jsem si našla skupinu a jdu to vyzkoušet 🙂

silwiin
27. lis 2018

@dvorka100 tak hlavně jestli mají obě povolení k prodeji a poresenou hygienu, veterinární správu atd. A aby byly schopné ti dodávat celoročně a v množství, které ty budeš potřebovat pro zákazníky. Prodávat sousedům vajíčka na vesnici a dodávat je pak do obchodu je něco úplně odlišného🙂 pokud by chtěly ještě k tomu bio produkty, tak zařídit si certifikaci je finance dost náročné...

dvorka100
autor
28. lis 2018

@silwiin ak to je jasný že nemůžu prodávat ledacos zatím mám jen dodavatele na hovězí, tam jsem jen psala jak tam já, a vím že každý nemá možno sehnat maso a zeleninu od farmáře nebo je líný se informovat kde by to mohl sehnat,

dvorka100
autor
28. lis 2018

Jinak všem moc děkuji za Vaše názory moc my pomáhají v rozhodování. Děkuji

journals
28. lis 2018

@dvorka100 Jestli plánuješ otevřít obchod na malém městě, tak si hlavně dobře zjisti, jestli je v takové oblasti kupní síla a dostatek potencionálních zákazníků. Myslím si (ale třeba to tak vůbec nemusí být), že o tenhle druh obchodu budou mít zájem hlavně mladí lidé, mladé rodiny. Starší generace možná sem. tam zajde, ale rozhodně z nich nebudou pravidelní zákazníci. Osobně si myslím, že na malém městě (co je malé město?) to bude dost rizikové. Třeba u nás - cca 5 tis. obyvatel, by to asi moc neobstálo. Ale třeba se pletu. Každopádně držím palce. Jen to dobře zvaž.

dvorka100
autor
28. lis 2018

@journals zvažuji plánuji teď udělat takový malý průzkum trhu v rodinném centru tak uvidíme přeci jen to bude nemalá investice a hodně času. Jinak bydlím v malém městě po přečtení okolní obci asi 10000 obyvatel takže taky nic moc

kachna_b
28. lis 2018

@dvorka100 bezobalové obchody sú aj v menších mestách a obciach. A ak rodinné centrum navštevujú matky s deťmi, ktoré podporujú kontaktné rodičovstvo, tak si myslím, že máš s polovice vyhrané, hlavne čo sa týka bezbalovej "zdravej" drogérie. Stačí zistiť o čo by mali záujem, a potom rozširovať sortiment postupne podľa poptávky

journals
28. lis 2018

@dvorka100 Jenže to je právě to - do rodinného centra chodí jen určitý typ lidí/rodin. Takže když ti 90% napíše, že by obchod navštěvovali, tak to nemusí mít žádnou vypovídající hodnotu, protože je to dost "omezený" vzorek. Průzkum je určitě potřeba, ale ideálně vybrat z víc různorodé skupiny.

niski
28. lis 2018

v nejbližším městě Kostelec nad Černými lesy, které má 4000 tis obyvatel vydržel bezobalový obchod cca půl roku, než jsem to zjistila a zašla na nákup, už ho rušili pro nezájem. O kousek dál, ve vesnici Pašinka ho provozují na statku a tam to funguje, ale já nejezdím autem, tak je to pro mne pasé. Hrozně záleží na místní situaci a lidem.

@dvorka100

kachna_b
28. lis 2018

@dvorka100 záleží v akom pomere je ten konkrétny typ voči ostatným. Jedine fakt urobiť velký prieskum ale ani ten ti nezaručí, že ti tam budú ľudia chodiť. V dnešnej dobe bohužiaľ ľudia reagujú primárne na cenu. Preto aj bezobal podporujú vlastne len určité komunity. Ale zas na druhú stranu, keď ti tam začne chodiť početná komunita, napr. rodín s deťmi, ktorým záleží v čom napr. prerú a pod. Tak je šanca, že ovplyvnia niekoho z rodiny. Aj mne sa naši na začiatku smiali a teraz hľadajú kam by chodily na bezobalovú drogériu a prechádzajú na tuhé šampóny. Alebo jedine potom mať v obchode taký sortiment aby nemuselo byť všetko bio a tým pádom drahšie a ľudí si postupne vychovať. Radiť im pri nákupe alternatívy, prečo sa to a ono viac oplatí kúpiť u vás a podobne. A ideálne obehnúť lokálnych dodávateľov, kto by bol ochotný k vám dodávať pri určitom odbere za rozumnejšiu cenu atd. Záleží aj čo všetko tam chceš predávať. Každopádne je to veľký krok, ktorý nie vždy výde

xxx3d
28. lis 2018

@dvorka100 tak to máš super, takhle bych to brala taky, potraviny se známým původem 🙂

zuzana_ka
28. lis 2018

@marcelamor jo to by klidně šlo 🙂

Jinak dnes jsme navštívili mekáče, no odpadu bylo víc než se snad snedlo jídla... Jako především tyhle Fasty by měli změnit politiku odpadu... :-/

ai30
28. lis 2018

@zuzana_ka Predevsim by tam lidi meli prestat chodit a za ten odpad jim platit...

bonavoxa
29. lis 2018

Opava je maloměsto. Bezobalovy obchod tu vydržel maximálně rok. Jak už jsem psala. Výhoda byla v tom, že to vše bylo na jednom místě, i exotické ovoce. Jinak tu fungují farmářské trhy, přírodní kosmetika, obchody se zdravou výživou. Jen člověk musí obehat půl města a vědět, co konkrétně chce. Protože je to smíchané, to, co se přírodně tváří a co opravdu je.
Ale jinak je tu spousta studentů, různých umělců, alternativcu, maminek, ale i starších lidí, co se zajímají o životní prostředí a zdravý život. Takže mi to přišlo líto.
Jsou tu i drahé nájmy. Asi je pořád víc lidí, co si dají párek v rohlíku u nádraží za 13 Kč 1+1 zdarma.

marcelamor
29. lis 2018

@ai30 súhlasim. Ja som mekáču a iným "akožereštikám" nikdy moc neverila a neholdovala som tomu. A keď to vidím u nás v robote, aký balík si donesú ľudia na obed z KFC...a čo z toho je nakoniec to, čo sa tvári ako jedlo, tak si hovorím, ža kým budú konzumenti, prežijú aj takéto vyžieráky. Predávajú odpad, čo sa jedlom nedá nazvať a ešte úplne katastrofálnym sposobom plytvajú obalovým materiálom. To isté starbucks. Radšej si dám nescu ako kávu od nich.

zuzana_ka
29. lis 2018

@marcelamor
@ai30
Ono je docela jedno jestli se někomu fasty nelíbí. Prostě tu jsou a řekla bych že se těší i velké oblibě. Já si ráda zajdu na hotové jídlo, at už je to mekáč nebo Indie či Čína... tak jako tak doufám, že v nejbližší době dostanou nařízené šetřit odpadem....

marcelamor
30. lis 2018

@zuzana_ka ja by som povedala, že je to práve o tom, že kde je dopyt, tam sa ponuka vytvorí, takže je to čisto o nás, spotrebiteľoch. Kým ich budeme podporovať, budú existovať. Aj ja si rada zajdem na jedlo. Ale do reštiky, kde to dostanem na tanieri. A je rozdiel tiež medzi fast foodmi. Prečo niekto dokáže úplne fantastické burito s kvalitných surovín zabaliť do jedného kusa papiera (hoci aj na ulici v stánku) a firmy ako KFC alebo Mekáč budú ešte aj slamku baliť osobitne aj tým, ktorí si to zjedia priamo na predajni??... už len čakám, kedy hranolky budú baliť po jednom kuse.
A či dostanú nariadené šetriť odpadom alebo nie... prečo na to čakať? Prečo nezačať od seba? Príčinu hľadajme v sebe.

kittyy17
30. lis 2018

Popravdě, když jdu do obchodu s dvouletým i ctyrletym, neustále jen říkám nesahat, nechej, nestrkej nos do pečiva. Tak jsem ráda že je to zabalené...

kachnifu
30. lis 2018

A já úplně květů když i dospělí lidé sahají na pečivo bez rukavice a bez pytlíku, a než si vyberou, to je šílený.. Fuj...

kachnifu
30. lis 2018

To samé uzeniny, jak mi nabere šunku, tou samou rukou jako bere peníze, už to nechci.. To nema ani ta rukavice význam.

bonavoxa
30. lis 2018

Co se týká těch uzenin, tak když jsou třeba krájené, mamka nikdy nebere ten konec. Nikdy jsem nad tím nepremyslela, ale je fakt, že když kraji prodavačky celou štangli, tak ten konec mají hodně krát v rukou a zahřívají ho.

janaelia
30. pro 2018

@sudylichozrout Jo jasně to chápu, já myslím spíše balené maso ve vakuově zabalené vaničce víš, jinak to taky chápu a dala bych si to do sáčku, když je to jen na tácku.