Covid a přístup lidí

24. únor 2021

Spíš se potřebuji vypovídat, než se na něco co zeptat...já už si připadám spíš jako blázen, že to řeším. To to opravdu tak hrotíme a bojíme se zbytečně, jsme ovce? Od začátku pandemie se chováme víceméně zodpovědně. Stýkáme se s nejbližší rodinou. Teď jsme návštěvu u rodičů odřekli kvůli situaci. Přátelé jen v případě, když situace byla pod kontrolou. Dítě chodilo do školky vesměs dva měsíce. Jsem doma s mladším, tak staršího mám tak zase doma. Stejně jako listopad a prosinec. Nosíme roušky tam, kde bysme mohli někoho nakazit. Když jsme byli nachlazený a nešli na testy, zůstali jsme v karanténě dva týdny. Když jsme nakonec měli potvrzený covid, zůstali jsme doma 3 týdny (manžel má home office). Ale přijde mi, že 90% lidí si.mysli, že jsou nedotknutelní. Mě to přijde jako bezohlednost vůči těm druhým, kteří by se třeba i chtěli chránit. Vesměs vím o spoustě lidí, kteří byli v kontaktu s nakaženým, věděli o tom, ale vesele se setkávají s ostatními, nic neřeší. Nikomu nic neřeknou. Co to má být tohle...těm.lidem nedochází, že tímhle se ta situace zhoršuje? Že by ten život mohl být lepší, když by se dodržovalo, co se má? Prosím, nelinčujte mě. Jen už se těším opět na normální život a tahle situace mě dostává do kolen.

klokanka31
25. únor 2021

@alcar Životy jsou důležitější než vztahy. Tchýně na to sere, že je už stará a je to vlastně jedno, že na něco umřít musí. Když bysme se od ní nakazili, a něco se stalo s malou, nebo s mými rodiči, tak co? Spousta lidí se nakazilo právě v rodinách.

gramar
25. únor 2021

@jahodi jenže ono po tom zavření volat budeme a myslím že postupem času všichni, protože se to momentálně jeví jako jediná možnost se světlem na konci 🤷 Zdravotníci padnou na hubu a v tomhle provizoriu odmítám fungovat dalších x měsíců. Pokud je reálná možnost (a ta je), že po těch 40. dnech (narážím na výzvu odborníků) se čísla stáhnou tak budiž, za mě je to lepší než polovičaté řešení které tu teď jede... Ano ani po čtyřiceti dnech to nebude život jako před rokem, ano bude to za cenu testů pomalu i při cestě na WC, ale už by to byl posun, mohlo by se do škol, do práce, fungovalo by trasování, kontrola dodržování karantény... Myslím že by se celkově přístup lidi zlepšil, kdyby viděli že bude lépe.
Čímž ovšem nepopírám to, že by se následně s tím mělo řešit a vyvodit důsledky za to že to někdo kardinálně posral, za to by měli jít do tepláků všichni zúčastnění...

jahodi
25. únor 2021

@gramar Ano, tomu já rozumím že ho budeme chtít. Já sem sem před 2 dny psala, že v naší firmě HO "nejde". Mluvilo se o něm od října, nešlo to doteď. A hle, už jsem na HO. Ale to se právě mohlo podporovat plošně od toho října. Atd. Je toho moc co po**ali.
A díky za poslední větu. Absolutně.

klokanka31
25. únor 2021

Si vemte když loni na jaře se všechno zavřelo, i továrny. A jak pak šly čísla dolů. Mělo se tenkrát vydržet, ale ne, lidi museli na dovolenou do ciziny, a bylo to zas v háji. Na Vánoce aby si lidi užili "pořádné" Vánoce tak se rozvolňovalo, a jak to dopadlo? I s tou mutací, ať je to britská, africká, PROČ se prostě nezavřou hranice? Nemuselo by to tady být.

potaplice
25. únor 2021

@klokanka31 Hranice ti nepomůžou, když se nebude nic dodržovat. Ty mutace vznikají tam, kde se nedodržují opatření a vir mutuje do horšího průběhu, protože si už nemusí svého hostitele šetřit, má jich dostatek a snadno se dostane z jednoho na druhého, je jen otázka času, kdy se objeví česká mutace.

mamikry
25. únor 2021

@klokanka31 Jsem pro opatrnost, ale zavreni hranic se mi tedy prici. Karantena po pobytu, testy, ale zavrit hranice ne.

gramar
25. únor 2021

@jahodi hele u nás ho fungoval léta, nové vedení jej zrušilo při první vlně 🤦🤣 Ano mělo se to řešit koncepčně od začátku, tahle hra pokus omyl a boj o volební preference je k podelani... Můj názor je vyhrabat se z toho co nejrychleji, situaci stabilizovat a pak tvrdé jít po vyvození důsledků. Myslím že svěřenské fondy po dobu pobytu v base o ten majetek budou pečovat dál. Pak může v kriminále napsat srdcervoucí knihu, to je taky populární 🤪🤣

jahodi
25. únor 2021

@gramar přesně!!! Koncepčně. Když už ne od jara, kd y jsme byli Best, tak od podzimu. To je ale fůra času. Prostě řešit to s výhledem, že se to nezlepší. Ale v říjnu bylo EVIDENTNÍ, že se vláda tváří, že to právě řešíme na dva-tři týdny, udělali prostě nějaké tahy a vono se nic moc nestalo. Tak to lepí a lepí a vůbec jim nevadí, že už od jara je jasné, že tohle lepení je prů*er. Že to lidi vydrží chvíli, ty jejich neustálé změny, ale nebudeme prostě rok sledovat ty jejich pindačky, změny, nesmysly, opravy, opravy oprav atd.

klokanka31
25. únor 2021

@mamikry A proč ne? Copak lidi musí courat sem a tam?

gramar
25. únor 2021

@jahodi Ono když to vezmu, je čtvrtek a ani panda netuší, jestli v pondělí půjdou děti do školky/školy, to jednoho nasere. Všichni volají do školy co bude, sama škola nic neví a ve zprávách polovičaté informace typu asi zavřeme školky, školy snad ne, článek pod tím zavřou se školy, další článek, škol by se to dotknout nemělo... Já tedy nevím, ale škol se to týká primárně, to že neotevřou hospody, divadla, kina a služby už asi ví i ten nejzarytější optimista...🤦

gramar
25. únor 2021

@klokanka31 musí, nebo alespoň musí mít tu možnost, zvláště v zemi kde byli čtyřicet let zavření a při pokusu o cestu na západ zastřelení nebo uvěznění...

gramar
25. únor 2021

Já mám v okolí už pět rodin a jednu samostatnou jednotku, kteří ze strachu že tu zase zůstaneme zavření (možná léta...?) utekli...

zuzineckah
25. únor 2021

@bruckner já s tebou naprosto souhlasím! Nejhorší je smrt z vyděšení... Navíc mě baví jak teď všichni hýkají nad tím, jak jsou lidi nezodpovědní, kolik je nově nakažených a tak. No, to mi přijde fakt úsměvné. To číslo nově nakažených jsou jen statisticky potvrzené případy, a i to nepřesné, protože když jdeš na antigen, který máš pozitivní a pak na pcr, který vyjde rovněž pozitivní, tak si v této nemilé statistice dvakrát. A vzhledem k tomu, že se i ve firmách testuje už poměrně hojně, tak těch doublú tam je hafo...😉 Ovšem nakažených je reálně mnohem víc, násobně. A navzdory tomu smrtnost viru nijak významně neroste. Nepopírám, že na covid JIPech je to masakr, vím to přímo od personálu jedné z pražských nemocnic, ale opravdu to nijak nesouvisí s tím, že by lidé na všechno srali. Vysrala se na to vláda, která místo toho, aby za rok navýšila kapacitu nemocnic (alternativní lůžka třeba v hotelech třeba), personálně je posílila, zajistila patřičné a smysluplné kompenzace, díky kterým by se lidé nebáli jít do karantény, tak by ta reálná situace vypadala úplně jinak. Takže ne o lidech je primárně tenhle průser, ale O VLÁDĚ!

marcicek84
25. únor 2021

@gramar dokud nenatahují ostnatý drát, tak je to ještě dobré, upřímně, mi též zavřené hranice nedělají dobře, na druhou stranu, ani se nikde konkrétně za hranice nechystám, jestli bych to přežila letos v česku? přežila...

normalnimatka
25. únor 2021

@hojda já nevidim, že by lidi opatření nedodržovali. za clou dobu jsem v obchodě nepotkala jedinýho člověka, kterej by tu blbost nenosil. sem tam nkdo pod nosem. ale já osobně stejně moc nevěřim tomu, že by roušky byly účinný.
a třeba roušky venku se nosit nemusej, takže sem síš konsternovaná z toho, dkyž to někdo dělá. oficiálně snad jen při kontaktu s člověkem blíž než na 2 metry..no to ani když se s někým venku bavim, tak mu tak nelezu do bubliny. takže lidi si pěkně kurvěj zdraví úplně zbytečně, pokud tohle nepostřehli, a nosej to pořád venku, i když nepotkaj nohu.

urtica
25. únor 2021

Dneska v noci mi tátu odvezla rychlá...vůbec to nezlehčuju. Nicméně si myslím, že ta situace není černobílá - a v momentě, kdy to někdo zúží na "lidem vadí, že nemůžou do hospody" mě bere ďas. Protože ty ostatní důsledky - fakt že několikanásobně stoupl počet psych. onemocnění, počet dokonaných sebevražd, lidi přicházejí o práci a o obživu, děti propadají depresi a nadváze - známá dr. mi sdělila, že u dětí sleduje i změny v sociálním chování, stoupá počet případů domácího násilí...atd. , to nejsou podružnosti. Člověk je sociální tvor a dlouhodobá izolace ho devastuje. Tím neříkám, co se má a nemá dělat, nebo, že covid není (opravdu se modlím, aby to táta přežil), ale ta situace není jednoduchá a není dvoubarevná. My celý rok tak nějak bruslíme mezi opatřeními, opatrností a mezi tím, aby nám nehráblo...

mamikry
25. únor 2021

@klokanka31 Protoze ac v krizi, porad jsme zeme svobodna a evropska, ktera by nemela stavet na totalitnich praktikach. Nehlede na to, ze to patrne zkomplikovalo uz tak zkouseny obchod. Stavet by se melo na rozumu lidi. To, ze to selhava, je druha vec.

mamikry
25. únor 2021

@urtica Tatinkovi hodne sil a brzke uzdraveni.

gramar
25. únor 2021

@marcicek84 Tak ano i těch čtyřicet let to tu lidé ve většině přežili, ale... Já se taky nikam nechystám, jediné kam jsem se chystala bylo po x letech loni a ten den zavřeli hranice a jela jsem do háje... Jen ta představa toho omezování, toho že nemáš ani tu možnost mě zvedá žaludek...

normalnimatka
25. únor 2021

@hojda a obecně, k nemutování nepomůže rychlý proočkování. naopak, očkování způsobuje to, že vir mutuje, protože je vyčůranej a snaží se zase rozšířit, jak jen to jde je prokázaný, že např. od doby, co se začaly očkovat určitý jmeny meningokoku, tak se rozšířily zase jiný příbuzný kmeny. s tímhle je to podobný. je fakt zajímavý, že ten virus je tady přes rok. a do zimy se pořád tvrdilo, né né, žádný extra mutace neexisutjou, jsou to jen minimální odychlky, virus je v zásadě furt ten stejnej. a britská mutace se objevila v tom samým měsíci, ne-li tejdnu, co se začalo masivně očkovat. ehm, v británii. :D ale tohle ti v tv neřeknou, tak je to "kec", že.

potaplice
25. únor 2021

@normalnimatka U nás to nedodržujou hlavně doktoři a sestry, celou zimu je vídám bez roušky, běžně se scházejí na pokec a kafe, pořádají doma mejdany. Hospoda má tajně otevřeno a je tam plno.

normalnimatka
25. únor 2021

@potaplice a tak co ty víš? třeba to prodělali. já od tý doby, co to máme za sebou, tak na omezení kontaktů taky seru.

potaplice
25. únor 2021

@normalnimatka Po prodělání máš tak málo protilátek, že to klidně chytneš podruhé, takových případů je už hodně.

mamikry
25. únor 2021

@normalnimatka Mam v okoli pripad, kdy prvni nakaza probehla lehce a doma. Ted se dotycna nakazila znovu a je v nemocnici (zatim) na kysliku. Neni to bohuzel vyjimka.

zuzineckah
25. únor 2021

@potaplice a nakazil se někdo z nich? Protože my jsme od léta žili prakticky úplně normálně včetně dovolených, hor, přátel atd. A nic. A paradoxně ve 14 dnech, co jsme vytáhli paty jen do potravin a manžel do práce (roušky, odstup, desinfekce standard), tak jsme dotáhli britskou mutaci. Takže opravdu stačí blbá náhoda.
@normalnimatka hele, tohle není vůbec jak bylo. Protilátky si tělo nemusí vůbec vytvořit a i když jo tak v malém množství, které rychle mizí... Je už x případů, kdy koronu člověk čapnul opakovaně a mnohem horším průběhem. Tím chci říct, že rozumná míra opatrnosti je na místě i po prodělání covidu. Bohužel.

normalnimatka
25. únor 2021

@potaplice no právěže zas tak hodně ne. procentuálně? vždyť je to snad stoněco případů, na milion - reálně miliony, který to už měli. a to ani týhle statistice moc nevěřim. proč? ptž pcr často vyhodnotí někoho s nějakou jinou virózou jako kovid+. třeba "bezpříznakově", nebo lehčý příznaky, a pak to teprve chytne, a je mu hůř, než prvně.

a není to jen o protilátkách.

dobře, ženy, tak si věřte, že to za pár měsíců můžete chytnout znova, a ještě hůř. a opět - co teda dělat v dlouhodobým měřítku? ten virus ne-zmi-zí. tak se necháte naočkovat a budete věřti, že očkování bude účinnější, a dlouhodbějc, než prodělání nemoci?:D jako opravdu? tak to je docela úsměvný, no.
pokud si myslíte, že to takhle málo vydrží, tak nelze udělat kolektivní imunitu. a na zákll. vakcín už vůbec ne. takže opět - zavřeme se do konců života doma a zničíme celou republiku. protože to jinak nejde.

potaplice
25. únor 2021

@zuzineckah Jo, nakazil.

normalnimatka
25. únor 2021

navíc na to, aby si tělo ty protilátky obnovovalo, tak je právě důleižtý se s lidma setkávat.

zuzineckah
25. únor 2021

@normalnimatka hele, to není žádná domněnka, to je prostě fakt s těmi protilátkami. Problém je hlavně u bezpříznakových pacientů nebo s mírnými příznaky. U středního a horšího průběhu se protilátek vytvoří víc. Já se rozhodně očkovat nenechám, i vzhledem k mutacím mi to přijde jako hloupý krok, navíc, když není jasné, na jak dlouho člověk protilátky získá. Já se tomu nehodlám nijak poddávat, ani zamykat doma, věřím, že vir začne postupně slábnout, jen to ještě chvíli potrvá.

@potaplice tady hospoda taky jede a nikdo nic. Všichni, kteří byli +, tak si to dotáhli z práce. Ale u nás těch případů celkově moc není. Jsme malá vesnice.

mamikry
25. únor 2021

@normalnimatka Ockovani, alespon, jak mu ja rozumim, nezabrani nakaze, ale pokud ho mate, vase telo rychleji rozpozna, jak s virem bojovat, tim padem mate pomerme velkou sanci, ze bude i opakovana nakaza probihat mirneji. Samozrejme, ze se najdou pripady, kdy selze i toto. Dohadovat se tu o vlivu ockovani na mutace, to je v tuhle chvili spekulace. V Africe se neockuje jako v Britanii a mutace tam je taky. Navic nektere nemoci se ockovanim podarilo temer vymytit, objevuji se znovu prave z duvodu, ze rada lidi ockovani odmita. Neplati to i vsech samozrejme.