Děda přepsal byt na cizí osobu. Je možné to nějak řešit?

11. únor 2022

Zdravím, napřed zkouším psát sem, jestli tu není třeba nějaký právník, nebo člověk co by se s tímhle setkal.
Můj děda (otec mé matky) z ničeho nic přepsal svůj byt, který měla po jeho smrti zdědit výhradně moje máma, na naprosto cizi osobu. Myslíme si kdo to je, podle katastru máme její jméno. Nijak to nevysvětlil, chová se divne.
Máme podezření, ze ho k tomu nějak přesvědčila, ze on není z těch lidi, který by někomu něco nedej bože dal.
Možná stařecká demence. Myslíte si, ze to lze nějak řešit ? Pro majetkový podvod nebo ? Děkuji za odpovědi.

j.a.n.i
12. únor 2022

Pres internet asi ne, to bys musela mit identitu ci ucet dlkoveho pritupu. Ale když dojdes na katastr, tak jo.

j.a.n.i
12. únor 2022

@merope Jo, presne to menapaslo taky, proto bych patrala na tom katastru.

mateju_sm
12. únor 2022

Děda se rozhodl svůj majetek darovat a pokud není nesvéprávný, tak s tím nic neuděláte. Každý si může nakládat se svým majetkem dle svého uvážení.

drakenn
12. únor 2022

Tak děda ten byt asi daroval, ne? S tím asi nic neuděláte.

bara88
12. únor 2022

@marimanta co to tady meleš?jako ty by ses v pohodě starala o otce který ti jen tak řekne že tě vyděsil a svůj majetek přepíše na cizí osobu?já teda ne

bara88
12. únor 2022

Zkusila bych zajít za právníkem ale bojím se že s tímto nic neudělá

merope
12. únor 2022

@mateju_sm Tak já chápu, že je štve to, že se dohodli, že jejich dědictví převedou na dědu s tím, že pak to bude stejně jejich - a on pak bez jakékoli konzultace i toto dědictví daroval/prodal. To by mě asi taky docela štvalo a přijde mi to minimálně neetické. Ale bohužel se to děje.

bara88
12. únor 2022

@marimanta
@marimanta a navíc když se ona vzdala dědictví s tím že to potom bude její a ted z toho nebude mít vůbec nic?dost nespravedlivé a hnusné od rodiče nemyslíš?

j.a.n.i
12. únor 2022

@merope
@bara88 Jo, to chapu, ze to nastve. I když ja tedy spis nechapu to vzdavani se dedictvi, i když bych neresila tohle riziko, tak je pitomost platit notari zbytecne 2x

bara88
12. únor 2022

@j.a.n.i jak platit dvakrát?tohle je uplně normální,manžel se ted taky vzdával dědictví po dědovi aby ho babíčka nemusela vyplácet

veroniquecz
12. únor 2022

@j.a.n.i to mě přijde zase normální. Taky jsme se vzdali dědictví ve prospěch babičky, aby se nemuselo kouskovat 🤔

j.a.n.i
12. únor 2022

@bara88 A proc by ho musela vyplacet, proste by vlastnil podil na nemovitosti... A az by umřela babicka, tak uz by se z toho dilu znovu neplatilo procento notari.

merope
12. únor 2022

@j.a.n.i Jo, taky to vzdání se nechápu. Partnerova máma se třeba takhle naopak vzdala ve prospěch syna, aby se to pak neřešilo 2x.

j.a.n.i
12. únor 2022

@merope Jojo, u nas jsme se taky dohodli tak, ze nemovitost sla na nas s brachou a na mamu penize a investiční fondy. Dedictvi se nemusi delit presne podle podilu, pokud se vsichni dědicové domluvi.

betelgeuzz
12. únor 2022

@j.a.n.i @merope ono to vzdání se může být i docela nebezpečný. Mám příklad z okolí, kdy po smrti jednoho z rodičů se syn vzdal svého podílu ve prospěch bratra, protože bydlí daleko a péče o rodiče připadla na toho druhého. Druhý rodič se také vzdal, takže dům připadl jednomu synovi a žijící rodič tam měl zástavu. Jenže ten syn zemřel dřív, dům zdědily jeho děti a ty neměly moc dobré vztahy, takže začaly dům prodávat i s žijícím prarodičem :-/
A druhý příklad, kdy zemřela matka, kolem 60 let, otec začal blbnout a sháněl si přítelkyně po internetu, lepily se na něho mladé zlatokopky. dcery byly rády, že mají dům na sebe a jejich táta nepříjde o střechu nad hlavou, kdyby ho nějaká přesvědčila k přepisu.

eviicka
12. únor 2022

Zvláštní situace, napadají mě dvě možnosti - děda je obětí podvodu, mohl ho někdo přesvědčit, že vy si ten z jakéhokoliv důvodu "nezasloužíte". Anebo měl děda nějakého svého kostlivce. Nemůže být třeba paní jeho tajnou dcerou? Přiznám se, že taky mi nesedí to vzdání se dědictví, spíše to bývá tak, že se vzdá senior, aby pak neprobíhalo další řízení, než potomek, tam to nechápu. Nebyla maminka do toho už tehdy vmanipulovaná?
Zkuste popátrat kde se dá, ať máte alespoň vysvětlení.