Prodej domu. Jak je možné, že se prvně přepsal dům, a pak se až maže zástavní právo?

Zodpovězené
15. čer 2023

Dobrý den,

prodáváme dům. Kupní smlouvu máme již podepsanou, jenže pak následovaly kroky, které jsou podle mě chybné a bití jsme na tom teď my, jakožto prodávající. Po podpisu kupní smlouvy měli kupující složit peníze do úschovny, učinili tak na druhý den, tudíž na katastru běžely dvě plomby. Jedna byla skrze banku a druhá byla na přepis majitelů. Tyhle dvě plomby doběhly minulý čtvrtek.

Po přepisu majitelů nám měly být vyplaceny peníze, avšak včera nám psal advokát, že peníze nemůže vyplatit, protože na baráku je stále zástavní právo, tudíž musíme do banky pro papír a ten zanést na katastr a běží další 20denní lhůta.

Jak je možné, že se prvně přepsal dům, a pak se až maže zástavní právo? Nemělo by to být naopak?

A jak já, když už nejsem majitel, můžu žádat o výmaz zástavního práva, když už barák není můj?

Já už čekám na finance, jak na smylování a představa, že čekám další měsíc, mě děsí.

Děkuji za odpověď.

Dobrý den,

obecně platí, že zástavní právo, které spočívá na nemovitosti, která je předmětem prodeje, nepřekáží v samotném prodeji ani nákupu nemovitosti. V případě prodeje nemovitosti je běžnou praxí, že kupující přebírá nemovitost spolu se všemi zástavními právy, která na ní váznou.

Ve smlouvě o prodeji nemovitosti se zpravidla ujednává, že prodávající je povinen zajistit výmaz zástavního práva z katastru nemovitostí před převodem vlastnického práva na kupujícího. Tím je kupující zbaven břemene zástavního práva a získá nemovitost bez závazků vůči zástavnímu věřiteli.
Podle § 1376 zák. č 89/2012 Sb., občanského zákoníku zástavní právo zanikne, je-li zajištěný dluh splněn řádně a včas.

Dle ustanovení § 1379 odst. 1 OZ platí, že zástavní věřitel požádá bez zbytečného odkladu o výmaz zástavního práva zapsaného do veřejného seznamu, a toto zástavní právo se z veřejného seznamu vymaže. Pokud tedy chcete požádat o výmaz zástavního práva z katastru nemovitostí z důvodu jeho zániku, je nezbytné předložit vkladovou listinu, která obsahuje potvrzení zástavního věřitele o zániku zástavního práva. Je důležité mít na paměti, že toto potvrzení musí splňovat všechny náležitosti. Oproti vzdání se zástavního práva není potřeba doručovat potvrzení o zániku zástavního práva zástavnímu dlužníkovi. Potvrzení slouží především pro účely katastru nemovitostí a důkazních postupů, aby bylo možné provést výmaz zástavního práva z katastrálního záznamu.

Potvrzení o zániku zástavního práva musí obsahovat všechny potřebné údaje a náležitosti podle příslušných právních předpisů a katastrální vyhlášky. Tyto údaje se obvykle týkají identifikace zástavního věřitele, zástavního dlužníka, nemovitosti, ke které se zástavní právo vztahovalo, a potvrzení o zániku samotného zástavního práva. Je důležité, aby potvrzení o zániku zástavního práva splňovalo všechny požadavky a bylo řádně ověřeno a podepsáno zástavním věřitelem. Tímto potvrzením lze pak provést výmaz zástavního práva z katastrálního záznamu nemovitosti.

V případě zájmu o právní pomoc nebo zastoupení mě klidně kontaktujte.

JUDr. Renáta Smetana
Smetanovo náměstí 979/2, Ostrava
mail: info@advokatkaostrava.cz
web: www.advokatkaostrava.cz
tel.č.: 603 33 33 44