Dvě jména dětí. Jakým oslovujete?

deliba
17. led 2023

Zajímalo by mě, zda jste některá dala svému dítěti dvě jména a oslovujete ho tím druhým a nebo oběma? A co vás vedlo k tomu mu dát jmena dvě?🙂 Všímám si, že ma teď hodne deti jmena dve v mem okoli..

leiladelly
17. led 2023

Já mám děti se dvěma jmény. Syn je Alex Matias, dcera je Leila Sofie. Oslovujeme prvním jménem obě děti. Syn je z prostředí, kde se dávají dvě křestní jména, takže tam to bylo z důvodu tradice. U dcery jsme to udělali stejně, i když je úplně Češka. Nechtěli jsme to mít rozdílné.

dyechampion
17. led 2023

@deliba syna oslovujeme prvnim, ma dve protoze ma dvoje obcanstvi - jako s tim druhym jmenem jsem moc nesouhlasila, ze je to zbytecne dlouhy, a ze staci jedno, ale manzel si to pral i z hlediska jeho kultury. Kdyz jedeme do jeho zeme navstivit rodinu tak ho oslovuji obema jmeny a nekdy i jen tim druhym a to me nekdy fakt nastve, ale nastesti tam vzdy jezdime jen na chvili. Tady v cechach pouzivam jen to prvni protoze si myslim ze se tu prave dve moc nepouzivaj. Takze to prvni je u nas primarni a to druhy jmeno je jen takove “fancy” na doplneni 😀 ale pokud mozno bych dve radeji nedavala

glimmer
17. led 2023

dcera má taky 2 jména, nedokázali jsme se s manželem rozhodnout jaké jméno dáme ... jmenuje se Anna Ella ... doma jí oslovujeme prvním jménem. Ale nám z neznámého důvodu ve škole, jak učitelky, tak i kamarádky jí oslovují tím druhým jménem.

deliba
autor
17. led 2023

@glimmer Ve skole se vas neptali na jake jmeno slyší a jakym ji mají říkat?

korin
17. led 2023

Kamarádka oslovuje syna výhradně druhým jménem.

helen_h
17. led 2023

Zrovna Aniček bývá často ve třídě víc, tak možná proto ve škole užívají to druhé jméno.

emillyhk
17. led 2023

Máme v rodině, rodiče trvají na tom, aby byly dcery oslovovány oběma plnými jmény, žádné zdrobněliny a opravdu obě jména. Co je k tomu vedlo netuším, nejsou to úplně blízcí příbuzní a přišlo by mi nevhodné se ptát.

mourovatakocka
17. led 2023

@deliba Mladšího oslovujeme prvním jménem, starší druhým, respektive domáckou formou jména, tam se obávám, že jsme jí to zkomplikovali a měli jsme dát jména obráceně, každý nový člověk automaticky používá první jméno. Dvě jména mají prostě proto, nevím, proč řešit důvod 🤷

beruska132
17. led 2023

@deliba moje mala má dve jména protože jsem to tak chtěla a druhé má navíc na památku mého dědečka ( měl narozeniny v den svátku druhého jména). oslovujeme prvním i slavíme pouze první jméno.druhe resp.obe jména použijí jenom kdyz jsem na ni naštvaná a nebo na mně nereaguje.

zuzkasim
17. led 2023

@beruska132 Pak to ale vypadá, že dvě jména jsou "za trest" 🙂

beruska132
17. led 2023

@zuzkasim právě že nejsou.oba ví že když použiji obě tak má na mně reagovat.az bude větší sama si bude moct vybrat kterým jménem se nechá oslovovat a tet ve skolce mají ve třídě holčičku s jejim druhým jménem a její prví je jediný v celé školce takže kdyz zavolám jejim prvním na ni anebo oběma tak reaguje jedina a ne že se na mne otočí x děti

ellyem
18. led 2023

Lepsi dat jedno a nemusis resit, jak mu budes rikat. Easy.

dasipe
18. led 2023

Známá má dva kluky, kteří mají jedno jméno a pak má dvě dcery, které mají jména dvě. Obě je oslovuje oběma jmény. Někdy tak, jindy onak... 🤷

glimmer
18. led 2023

@deliba ne, právě že vůbec ...

shirilka
18. led 2023

@deliba Oba kluci mají dvě jména, druhým jménem jsou i pokřtění, slavíme oba svátky. Říkáme jim jménem prvním protože jsou zatím hodně malí, ale sem tam řekněme i celým jménem aby si to spojili, že se to týká jich. Počítám že v pubertě nebo i dříve si vyberou které jméno a tvar budou víc používat s kamarády.

xxx3d
18. led 2023

syn má dvě jména, oslovujeme ho druhým.

kevi1
18. led 2023

Brat ma dve a v zivote ho nikto druhym neoslovil 😀

piggy123
18. led 2023

Syn má dvě jména, dvě občanství. Manžel cizinec chtěl mermomocí jedno delší jméno, které se mi zas tak nelíbilo, já jsem chtěla jméno krátké mezinárodní. Já syna oslovuji prvním jménem, manžel druhým 😃

lexikorka
18. led 2023

@deliba máme ve škole chlapecka, kterému říkáme druhým jménem na popud rodiny. Až pak jsme se dozvěděli, že první jméno má po tatínkovi, vymodleny syn po 4 sestrach 😁

zelenaesmolda
18. led 2023

@deliba
Dcera ma dve jmena,oslovujeme tim prvnim

deliba
autor
18. led 2023

@xxx3d A mohu se zeptat proc?🙂 Rodina a okoli je s tim v pohode?🙂

zelenaesmolda
18. led 2023

@deliba
co je rodine a okoli do toho jak oslovuji rodice sve dite?

deliba
autor
18. led 2023

@zelenaesmolda Naše dcera má take dvě jmena a někteří z rodiny to berou jako nesmysl a druhé jméno ignorují.. Což mě pochopitelně mrzí..

leiladelly
18. led 2023

U nás nikdo nikdy nekomentoval volbu jmen, ani počet, ani nebyly pochyby, jak děti oslovovat, vlastně takové problémy spojené se dvěma jmény tady čtu poprvé.

xxx3d
18. led 2023

@deliba nejsou s tím v pohodě, nebo rozhodně nebyli před narozením a krátce po něm, teď doufám, si to už sedlo.
a proč druhým, no protože to jsme chtěli 🙂 to jméno, nicméně první jméno je jméno manžela, a kdyby to bylo prohozený, nebylo by to libozvučné (dohromady i s příjmením)
🙂

petronelka20
20. led 2023

Deti maji dve jmena. Obema jmeny jsme je oslovovali asi rok a pul z duvodu, aby si na ne zvykly a slysely na obe jmena. Vetsinou je oslovujeme jen jednim jmenem (dve pouzivame jen tehdy, kdyz nekde jsme a potrebujeme je privolat). Dceri doma rikame vetsinou druhym jmenem, ale treba ve skole ji od skolky oslovuji prvnim jmenem (ptali se, na jake jmeno slysi a kdyz zjistili, ze na obe, tak si samy vybrali), jak kamaradky tak ucitelky, v rodine je to tak pul napul. Synovi doma rikame take vetsinou druhym jmenem a ve skole mu tak take rikaji (jedna holcicka tedy obcas prvni jmeno pouzije), ale treba cela manzelovo rodina mu rika prvnim jmenem 😀. Jinak prvni jmeno je u nich jako vzpominka (dcera je po me mamince a syn po manzelovo tatinkovi a manzelovi) a druhe jmeno se nam libilo. Svatky slavime oba.

jitulkabobulka
22. led 2023

Naše děti mají dvě jména. Oslovujeme prvním.prvni dva synové mají po pradedeckach, třetí po tatínkovi ( strašně si přál Radka a já ne ) a dcera po mé babičce. Poslala nám ji. Šimon Antonín, Matyáš Josef, Jonáš Radek, Emma Eve

dyechampion
24. led 2023

@jitulkabobulka to je haluz :D!! ale krasne jmena!

cattus
16. dub 2023

Syn známé má 2 jména. Prvním ho oslovují všichni. Druhým, resp oběma, ho oslovují v případě, že má průser, nebo potřebují zdůraznit to, co říkají.