Jméno Matěj, Daniel nebo Jakub 🙂
Jake z uvedených jmen by jste vybrali k příjmení Petr a křestnímu jménu staršího brachy Vojty? Dekuji 🙂
Stručné shrnutí
- K příjmení Petr se v diskuzi často doporučovalo delší a měkčí křestní jméno, protože příjmení je krátké a výrazné.
- Jako nejčastěji preferovaná jména se objevily Daniel a Matěj; více diskutujících označilo Daniela i Matěje za vhodné volby k příjmení Petr.
- Jméno Jakub bylo v diskuzi zpochybněno kvůli vysoké četnosti a kvůli údajné obtížnější výslovnosti spojení „Jakub Petr“ (sousedství písmen 'b' a 'p').
Q: Jaké jméno se nejlépe hodí k příjmení Petr?
A: V diskuzi se často doporučuje zvolit delší a měkčí křestní jméno; konkrétně bylo uvedeno, že k příjmení Petr nejlépe znějí Daniel a Matěj.
Q: Je spojení „Jakub Petr“ špatně vyslovitelné?
A: Několik diskutujících uvedlo, že „Jakub Petr“ se hůře vyslovuje kvůli sousedním písmenům 'b' a 'p' nebo opakování 'p'.
Q: Jak častá jsou jména Jakub, Matěj a Daniel v ČR podle diskuze?
A: V jedné odpovědi bylo zmíněno pořadí: Jakub 1., Matěj 11. a Daniel 12., přičemž několik diskutujících upozorňovalo, že Jakub a Matěj patří mezi nejčastější.
Q: Jak vybrat jméno, aby ladilo se jménem sourozence Vojtěch?
A: Diskuze doporučuje volit jméno ze stejného jazykového okruhu nebo s podobnou fonetikou; jako příklady vhodného ladění se jménem Vojtěch byly uvedeny Matěj a Daniel.
Q: Jaké alternativy k Matějovi, Jakubovi a Danielovi byly navrhovány?
A: V diskuzi byly navrhovány jména Dominik, Antonín (Tonda, Toníček), Vladimír, Lukáš, Tomáš, Jan, Štěpán, Ondřej, Marek, František, Mikuláš, Oliver, Robin, Dalibor, Jaromír a Miroslav.
Q: Má smysl při výběru jména brát v úvahu jeho četnost?
A: Několik diskutujících radí nebrat četnost jako rozhodující faktor a volit podle osobního vkusu, zatímco jiní poukazují na vysoký výskyt jmen Matěj a Jakub a proto preferují méně časté varianty jako Daniel.
Závěry z diskuze
Shoda
- K příjmení Petr se hodí delší a měkčí křestní jméno.
- Daniel a Matěj byly v diskuzi nejčastěji doporučované volby.
Sporné názory
- Jakub k příjmení Petr někteří považují za nevhodné kvůli četnosti a údajné špatné výslovnosti, zatímco jiní považují Jakuba za krásné a běžné jméno.
Otevřené otázky
- Má při volbě jména převážit ladění s příjmením, ladění se jménem sourozence, nebo osobní preference rodičů?
- Má smysl upřednostnit méně časté jméno, aby dítě nebylo jedním z mnoha ve třídě?
Zmíněné značky a firmy
žádné
Zmíněné produkty a metody
žádné
Místa a osoby
žádné
Daniel je hezký, dve R bychdo jmena a prijmemeni nedavala, takze jmeno bez R. Ten Daniel se mi k tomu libi nejvic. Vojtech se mi nelibi vůbec.
@terezapetrova já bych volila nějaké změkčelé jméno. Nejlépe se k tomu hodí Matěj, když máte Vojtěcha 🙂 Jen ve školce Matýsků a Kubíků je dost ☹ My máme Štěpána, Radima a Taťánu 😵
K příjmení Petr mi nejlépe zní jméno Dominik... z těch tří možná Daniel, jinak ne.
@terezapetrova Daniel je podle mě nejlepší volba. Nejlépe to zní, dobře se vyslovuje. Můžete zkrátit na Dan a hlavně Matějů a Jakubů jsou půné školky a školy 😉.
Daniel by se asi hodil nejvíc, já bych dala Antonín (Tonda a Vojta), taky by šel (jak už se tu objevilo) Štěpán, Dominik, Ondřej.
Za mně všechny tři! Přesně tohle jsou jména, která jsme měli ve výběru... 🙂 Sice to dopadlo trošičku jinak (z uvedených máme Matěje), ale kdyby bývalo mohlo být ještě čtvrtě, byl by to Jakub. Ale jinak bych zvažovala i jméno Petr. V okolí jsem měla Pavla Václava, můj bratr je Petr Marek a dost často zaznívala otázka, co je jméno a co příjmení... 😀 A pak znám jednoho Pavla Pavla a Marka Marka a tam je po problému... 😀
@ludva My máme Jindřicha (to prostě muselo i přes moje obrovské protesty být - je to Jindřich IV.), Jana a Matěje. A teď po pohádce Tři bratři se nejstarší rozčiloval, že to není fér, že nechce být Jindřich, ale Pepa! Jako v té pohádce... 😀 Že bráškové se maj, že o nich jsou skoro všechny pohádky, o něm že není nic... Budu muset nějakou pohádkovou knížku o Jindřichovi asi vydat sama! 😀
Tak u nás bude Matěj- Matýsek. Původně jsme měli vybráno Matyáš ale těch je už taky hodně. 🙂
Nooo...vzhledem k tomu, že příjmení Petr je krátké a tvrdé, hodilo by se k němu křestní měkčí a klidně delší, tudíž za mě určitě Daniel a nebo by bylo hezké i Antonín. Ale výběr jména se nakonec určitě povede 😉
Tyjo, jsem nadšená z návrhu jména Antonín! "Antonín Petr" je krásně vyvážené, byla by to vážně bomba 🙂
Daniel zní v kombinaci s příjmením Petr nejlépe, ale nebála bych se ani jmen jako Mikuláš, Oliver nebo Robin
Konečně po dlouhé době se mi líbí všechna jména z nabízených (Často se tady ptají budoucí maminky na názory na jména, která se mi vůbec nelíbí). Matěj a Jakub se mi líbí opravdu moc, ale já osobně bych ho nejspíš nedala z důvodu, že jich je všude strašně moc. Matěj, Jakub a Adam - tato tři jména jsou až příliš rozšířená. Jméno Daniel se mi líbí, k příjmení Petr jde určitě nejlíp (ke krátkému příjmení je dobré dát dlouhé jméno). A není jich tak moc 🙂 Mně se ještě líbí jméno Tomáš, těch bylo dřív taky strašně moc, ale přijde mi, že teď už tak hodně ne. Případně i Michal je vcelku pěkné. Ale ten Daniel k tomu jde fakt asi nejlíp.
Dekuju všem za názory 🙂 byla jsem mile překvapena kolik lidi napsalo 🙂 me osobně nejvíc sedí Daniel manželovi Tomas asi si nakonec budeme muset strihat kamen, nůžky, papír a ja bojím, ze prohraju.. 🙂
@anetka1701 🙂 docela často koukám na Tvoji fotku v profilu🙂 jsi totiž podobná jedné me fajn kamarádce 🙂 jo a diky za názor
S těch tří jmen bych taky volila DANIEL...Ty druhé dvě jména osobně nemusím... Tady kolem sebe nemám žádného,za to holek Daniela až až... 😅
U nás bude taky zase boj,až budem vymýšlet na třetí !!! Já sice vybrané mám,ale uvidím co na to řeknou doma...
Lepší český Matěj než nějakej Tobias...na četnost bych se vyprdla..ja mam Adélku, to jméno mám vymyšlený tak dlouho, kdy bylo v celý republice tak 5 Adél a ted jich je jak nasr...., ale mame stěstí, že v celé školce, není žádná adélka...a třeba taková alžběta je dokonce v jedné třídě třikrát....ted čekame kluka, bude to matěj a taky si myslím, že nakonec to nebude tak horký...jinak k vašemu příjmění se hodí nejvíc opravdu ten matěj

Hmm, koukám že další "Petrová" do party :oD Já si s tím příjmením už užila :oD :oD :oD
Za mně Daniel :o)