Kouření na balkóně, z oken. Řešil někdo se sousedy? Co s tím?

katulekatule2
24. srp 2022

Ahoj, koupila jsem si byt v panelaku. Bohuzel jsem zjistila, ze pani prodavajici mne zamlcela tezke kuraky ve dvou bytech pode mnou. Pred prodeji nevetrela a byt odsmradela cistickou vzduchu. Ja jsem jiz po par dnech zjistila, ze chytam jak okny v obyvaku tak balkonem docela hodne koure v pravidelych intervalech. SVJ ve stanovach toto nema vyslovene napsano. S najemniky tech bytu dohoda neni, majitele mne rekli at je neobtezuji. Pravnik mne rekl, ze samozejme toto se nesmi, a jedne z majitelek jiz volal. Nicmene i kdyz by se to resilo pravne, tak se to muze vlect, sousedske vztahy budou velmi spatne atd. atd. Resil nekdo v posledni dobe tuto situaci a da se s tim neco realne delat ? Bez nejakych vleklych soudu. Jestli treba SVJ realne muze tuto situaci napravit atd. Blby je, ze se zda, ze tady v 12. patrech kouri hodne lidi ruzne a mozna ze i v SVJ jsou kuraci. Zatim to vypada, ze si v byte za skoro 7 mega ani nevyvetram, a pradlo na balkone take nepripada v uvahu :(

konidana
24. srp 2022

@katulekatule2 ve svém bytě si každý může kouřit jak chce, s tím nejde nic dělat. Větrat jim zakázat taky nemůžeš. V našem SVJ je zakázáno kouření ve společných prostorách, kam prý spadají i balkóny od bytů (tak si to pamatuji z nějaké schůze). To že někdo kouří na záchodě nebo v koupelně a pak tyo jde stoupačkama do všech bytů jsme řešili pouze upozorněním, že ty stoupačky jsou už společné prostory, takže bychom byli rádi, aby se (s ohledem na ostatní obyvatele) v těchto místnostech bytů také nekouřilo. Navíc jestli to jsou nájemníci, tak ti se tam můžou každou chvíli změnit. Třeba i místo nekuřáků přijdou kuřáci. Neuděláš nic.

katulekatule2
autor
24. srp 2022

@konidana Pravne to resitelne je; Podle ustanovení § 1013 a.n. zákona č. 89/2012 Sb., občanský zákoník, v platném znění (dále jen „Občanský zákoník“), mají Vaši sousedi povinnost zdržet se všeho, co v nepřiměřené míře zapříčiňuje, že např. kouř, pach, odpad, prach, plyn či jiné podobné věci (tzv. „imise“) vnikají k Vám do bytu a omezují tak jeho obvyklé užívání. Tyto „imise“ je bezpodmínečně zakázáno do Vašeho bytu přivádět cíleně.

katulekatule2
autor
24. srp 2022

@konidana plus nekouri si v byte, ale z bytu, to je rozdil.

betelgeuzz
24. srp 2022

SVJ na to nemá žádné páky. i když by to bylo ve stanovách, tak nemůže dávat žádné pokuty. Je to nevymahatelné.

konidana
24. srp 2022

@katulekatule2 ale kuřáci vám do bytu cíleně imise nepřivádějí, oni jen kouří ve svém. To kouření z oken by se asi nějak omezit/zakázat dalo, ale větrání zakouřeného bytu podle mne ne. Stejně jako já mám smůlu, když mi každé ráno pod oknem na chodníku postávají, nebo stačí, že jen pomalu procházejí, pejskaři a kouří mi pod oknem. Z veřejného chodníku je nevykážeš...

sanyy22
24. srp 2022

@katulekatule2 za 7 mega jste mohla mít krásný domeček, a měla by jste klid.🙄

agneska7
24. srp 2022

@sanyy22 s tím musím souhlasit . Koupili jsme si domeček a nikdy bych neměnila .

rozitta
24. srp 2022

@katulekatule2 ahojky, je mi tě upřímně líto 😔 tohle asi nevybojuješ. Tohle je moje noční můra, mít v bytě cigaretový zápach, vadí mi i pár molekul toho smradu. Paradoxně moje tchýně také na balkoně bytu kouří. X krát do hodiny. A kouří i na WC. Napadá mě jedině dát si ke každému oknu uvnitř bytu pohlcovač pachu antitabaco, aspoň malinko to snad eliminuje.

dura175
24. srp 2022

@katulekatule2 Bohužel, tohle je jeden z největších nešvarů bytových domů. Ačkoliv je to uvedené zákonem a ve stanovách BD to bylo také (zákaz kouření na balkonech, obtěžování smradem), nikdo nebyl schopný ty lidi omezit v kouření. Na domovních schůzích jsem zažila nespočet hádek, výzev k ohleduplnosti a nic. Ten kouř proniká i přes zavřená okna? My jsme prostě neustále zavírali a otvírali okna, v noci býval naštěstí klid. Vyřešili jsme to odstěhováním.

@sanyy22 @agneska7 Ne každý chce bydlet ve vlastním domě, toto je přece zcela irelevantní argument.

katulekatule2
autor
24. srp 2022

@sanyy22 v praze ne bohuzel

katulekatule2
autor
24. srp 2022

@agneska7 ja na to opravdu v praze kde chci zustat bydlet finance nesplasim

katulekatule2
autor
24. srp 2022

@konidana prave ze je dle pravnika cilene privadeji, teoreticky si maji kourit ve svem, zavrit si okna kdyz to delaji, a pak si vetrat. ne s tim jit na balkon. oni si ale ve svem kourit nechteji, at jim to nesmrdi a vse posilaji mne

konidana
24. srp 2022

@katulekatule2 ano, mají si kouřit ve svém, z otevřených oken a na tom balkóně by neměli, ale fakt bych se o toto nechtěla soudit...

elesse
24. srp 2022

Problém imisí je, že v případě kouření na balkoně nebo z okna nemusí nutně naplnit tu nepřiměřenou míru. A přesně jak říkáš, suď se se sousedem. Jde to, možná vysoudíš, ale bydlet tam pak nechceš... Takže je to na tobě, smířit se s tím, nevětrat, otravovat sousedy, ať to nedělají.... SVj to nijak zakázat nemůže

katulekatule2
autor
24. srp 2022

@elesse s tou mirou to je bohuzel taky blby no :( to se prave blbe dokazuje. SVJ to zakazat muze v pripade, ze balkony spadaji do spolecnych prostor, ale uz to vetsinou nema jak vymahat :(

nat
24. srp 2022

@katulekatule2 tak to mam uplne stejnou zkusenost,pan pod nami huli doutniky a jeste jim podobne cigarety,Kouri opravdu hodne,minimalne 40 denne,kouri nam na balkone kde vesim pradlo,slusne jsem jej 2x zadala,zda by nemohl kourit na druhem balkone,kde nemam susak a odpalkoval me at se staram o sebe,ze si muze kourit kde chce...Kdyz jsem argumentovala tim,ze tam vesim pradlo deti,rekl,ze jsme si haranty nemela porizovat :-/ Takze kuchyn a loznice zasmerdene az hruza ...

tereza0111
24. srp 2022

@konidana ve chvili, co soused prokaze, ze je neprimerene obtezovan jejich cinnosti, tak to proste delat nemohou. Stejne jako si na zahrade nemuzes livobolne rozdelavat ohynek a zakurovat sousedovi domacnost tak nesmis cadit z okna tak, aby byl neprimerene obtezovan a omezovalo mu to jeho uzivani vlastnictvi.

@katulekatule2
Jedinou cestou je soud a zadat soudne zdrzeni se takoveho chovani.
Bude te to stat spoustu casu, energie i penize za pravnika bohuzel, jestli je soused velky ignorant, tak si pak date jeste dalsi kolo, ze soused rozhodnuti soudu nedorzuje a chovani se nezdrzel...

SVJ s tim nema co delat, to neco takoveho prikazat nemuze (pouze ty balkony a i tam je to vysoce diskutabilni)

elesse
24. srp 2022

@tereza0111 mýlíš se, primární není prokázání, že tě to nepřiměřeně obtěžuje, ale že to soused dělá v míře nepřiměřené místním poměrům. Takže jestli je obvyklé si v dané lokalitě rozdělávat ohýnek, klidně můžeš. Stejně jako jestli kouří půl paneláku, tak je situace jiná, než když je tam jeden obtěžující kuřák...

katulekatule2
autor
24. srp 2022

@elesse to souhlas, takhle se to posuzuje.

irmamala
24. srp 2022

Je to boj, který nemůžeš vyhrát. Tchýně to řeší už 30 let a nevyřešila. Pokud majitelé v bytě nežijí, je to ještě beznadějnější. Akorát si zaděláš na velmi špatné sousedské vztahy. To je prostě úskalí bydlení v bytě. Někomu vadí kouř, někomu hlučné děti, nebo štěkající pes.

aselluska
24. srp 2022

S tím nejde nic dělat. Nemůžeš se domáhat. Můžeš, ale nebude to k ničemu. Vím o čem mluvím. Buď ti řeknou, že od nich to není, nebo že je to nezajímá a kouří si doma ve svém

tereza0111
24. srp 2022

@elesse z casti pravda, nicmene v pripade koureni v panelaku si to nemyslim. Jde prokazatelne o chovani zdravi skodlive, o chovani, ktere je kvuli obtezovani okoli zakazano snad ve vsech verejnych prostorach, takze i pres to, ze kouri pul panelaku, Domnivam se, ze ma sanci. (ze je to boj s vetrnymi mlyny rozhodne nepopiram, ale zaroven bych to urcite neschazovala tim, ze je to v tomto panelaku obvykle, takze se branit nemuze. Nemela by sanci s tim, ze ji to smrdi a vadi ji to, ale je-li to v takove mire, ze je jeji byt objektivne prostoupen zapachem koure a je tim znehodnocovan, zaloba muze byt uspesna)

@katulekatule2 jeste dalsi vec - tu vam pravnik ale urcite poradil - jak je to dlouho od koupi bytu? I si myslim, ze by to mohl byt duvod k zadosti o slevy z kupni ceny, ze vam zamlceli podstatnou vadu

katulekatule2
autor
24. srp 2022

@tereza0111 dva tydny tu bydlim. pravnik mne rekl, ze bohuzel koureni neni vada bytu, ale spatni sousede. tim padem toto vymahatelne neni :(

jjasmina
24. srp 2022

@katulekatule2 hele bud rada za balkon, protože sozsedi kouří na wc a to je teprve hrůza, stupackama smrdí celej byt.

merope
24. srp 2022

@nat Kup dítěti odrážedlo a nech ho jezdit po bytě tam a zpátky, pravidelně, od 7:00 do 22:00 😀. Nejlépe tedy tehdy, kdy paní už/ještě spí. No a pak se zkuste znovu pobavit o doutnících 😀.

tereza0111
24. srp 2022

@merope to je nejlepsi rada ever! :D:D:D jeste deti strasne rady bubnuji vareckou do hrncu na podlaze. To je taky fajn

katulekatule2
autor
24. srp 2022

@jjasmina no to se majitelka priznala, ktera mne to prodavala, ze v zime to jde tim wc pry. tak si budu davat filtry do stupacek na wc a do koupelny, ktere toto blokuji.

dyechampion
24. srp 2022

@sanyy22 to je hezkej sen, ale tak 4 roky starej :D

elesse
24. srp 2022

@tereza0111 ale no tak, na podstatnou vadu bytu to fakt neuhrajes. U zbytku si to sice jako advokat nemyslim, ale uznavam, ze by tam maly prostor byt mohl

martinka_33
24. srp 2022

Tolerance je asi sprosté slovo 🤔😂 Neni nic horšího než netolerantní sousedi a sousedi ignoranti (tady se evidentne sešlo oboje dohromady). Pod námi kluci rádi hulí trávu, tak zavřu okno když cítím ten puch - taky ho nemůžu vystát, sama jsem nekuřačka a tuplem nehulička... Ale oni zase tolerují moje stádo slonů, které v bytě chovám 😅