Mám nebo nemám šetřit rezervu na miminko?

adelkaaa
13. dub 2016

Rádi bychom s manželem začali pracovat na miminku, ale teď jsme si koupili nové auto ( nutné), a tím pádem jsme bez peněz. Je rozumnější počkat pár měsíců, něco našetřit a pak začít? Nebo začít a nešetřit? Jaká je Vaše zkušenost? Trochu se bojíme, že to také hned nepůjde a proto bychom neradi čekali dlouho... děkuji za vaše zkušenosti

apajda
13. dub 2016

No, kolik je vám let? Jaké máte příjmy a výdaje?

adelkaaa
autor
13. dub 2016

je nám 28, manžel o pul roku starší, příjmy máme pokaždé trochu odlišné, ale cca 40-45 000, dohromady, až otěhotním musím zůstat doma na rizikovém těhotenství, takže se příjmy sníží,,, nejsme nároční, nemusíme mít vše nové a luxusní pro dítě, klidně nakoupíme i na bazárku, hypotéka plus zálohy cca 14500, a k tomu běžný provoz - benzin, legitka, jídlo, ( nejsme nároční), platíme si nějaké spoření to je s telefony cca 3000, a pak běžné věci - oblečení atd.

adelkaaa
autor
13. dub 2016

nechceme mít našetřených milion :D, chtěli jsme cca 50 000, kdyby bylo potřeba ( nová pračka, manžel byl nemocný,,, ) atd. až budu doma na rizikovém těhotenství tak příjem budu mít cca 13-16 000 měsíčně

apajda
13. dub 2016

Tak to máte za dva tři měsíce, jak tak koukám. To se můžete do výroby pomalu pustit, ono to tak hned nebude. Anebo ty dva měsíce počkat, to máš prašť jako uhoď

78marcela
13. dub 2016

@adelkaaa ja bych do toho sla hned. Jednak neni nikde napsany, ze se to povede hned prvni mesic a jednak doktori nechavaji na riziku az je tehotenstvi potvrzeno na utz, to taky nejakej mesic je.
No a i z tech 13-16000 mesicne se da neco usetrit, kdyz koukam na ty prijmy, tak byste tech 6-8000 mohli dat bokem i kdyz budes na riziku, nevim tedy kolik projedete benzinu.
A kdyz budete skromni, tak se da vybavicka pro dite poridit docela levno. Ceny bazarovych trojkombinaci se pohybuji kolem 5-6000 (a dost jich je krasnych, zanovnich, taky jsem tak koupila a max spokojenost). Tisic jsem dala za uplne obyc postylku. Bazarov oblecky za par korun jsou vsude

78marcela
14. dub 2016

@adelkaaa nemuzu spat, tak premyslim, kolik jsem dala za vybavu pro malou.
Kocarek 5000,-(kompletne vybavena trojkombinace, vcetne plastenky, nanozniku, sitek,,tasky)
Postylka 1000,- (mame dve, jednu starsi jsem dostala od kamaradky za kafe)
Povleceni a prosteradla do postylky cca 2000,- (nechala jsem si nasit to krasny, s polstarkovym mantinelem a zavinkou asi za 1400, byla to uplna zbytecnost, polstarky letely hned po navratu z porodnice, povleceni pouzivam, ale stacilo obyc z ikea za 200. To jsem koupila jako nahradni).
Matrace a prikryvka - 1000,-
Zakladni drogerie (flaska, uchostoury, odsavacka na vysavac, dudlik, krabicka na dudlik...) asi 500,-
Lekarnicka-krem na zadecek, lih na pupik, teplomer, detsky olejicek...asi 500,-
Par mesicu pred porodem jsem koukala na akce na plinky, mela jsem nakoupeno asi za 2000,- na tri mesice.
Koupila jsem komodu na obleceni pro malou 2000,-
Pres bazar jsem koupila vanicku, prebalovaci podlozku s pevnym dnem, obleceni vel.50-62, fusak-1000,-
Takze 15000,- kompletni vybava, coz odpovida i castce, kterou si pamatuju, kdyz jsem to porizovala.
Nekupovala jsem zadny veci, o kterych jsem si nebyla jista, ze je fakt budu potrebovat, rikala jsem si, ze se pak uvidi..takze nemam kojici polstar (v porodnici byl k dispozici, ale mne to s nim stejne neslo kojit), nemam sterilizator, flasky i dudliky vyvaruju normalne ve vode, kosik jsme meli pujceny, ale mala v nem nechtela byt, nevidela na nas a rvala, takze misto nej se koupila ta druha postylka, nemame polohovaci valecky...spaci pytel jsem koupila az v pulroce, do te doby spala v zavince...
Co jsem pak dokupovala, tak pozdeji nejake leky, panadol, nasivin na rymu, nurofen, vse jakmile byla nemocna, pujcovali jsme monitor dechu a kojeneckou vahu, nechtela pribirat, tak jsem ji musela zpocatku po kazdym jidle vazit...
Co jeste byla blbost, byla moje zasoba vlhcenych ubrousku, mala je citlivka, vadily ji, mela stale vyrazku, nez jsem prisla na to z ceho to je. Takze jsem ubrousky rozdala, a koupila perlan a myju jenom vodou. Zrovna tak kosmetika, zkousela jsem johnson, nivea baby, vse spatne, snasi v pohode jen sebamed..takze toho uz bych nedelala zadne velke zasoby.
Takze shrnuti...dala jsem cca 15000 za vybavu pro malou, pricemz obsahuje i zbytecnou sadu povleceni do postylky, komodu a plenky na tri mesice. Pokud mate dost mista ve skrini, nebudete kupovat zadnby zbytecnosti, tak kolem 10000 se to zakladni da poridit. Na neco prispeli i nasi a babicky..
Takze zadne velke setreni neni potreba.
Ale lriznam se, ze jak se pak mala narodila, teprve pak zacala nakupovaci manie, mela jsem pocit, ze ji musim koupit vse co vidim, vysledkem jsou preplnene skrine a obleceni na dva roky dopredu. Zbytecnost, je mi to jasny😀 (a taky uz jsem se zklidnila)

lucyp13
14. dub 2016

A vy už dopředu víte že budete na rizikovem? To je trochu divne ne? Jinak záleží jak co budete chtit,jak vám pomůže rodina atd. Já jsem to nepočítala ale dost jsme toho dostali,neco bylo po me (postylka,zidlicka atd.) ja třeba trvala na kvalitní autosedacce,nove mtaraci do postýlky atd. Nevadí mi bazarkove oblečení ale boty radši nove,pleny jsem postupne nakoupila Látkové,kosmetiku po malu (jen weledu v akcich),satek na noseni,ktery jsem pak v pul roce prodala a přidala si peníze na nositko atd.

kamino
14. dub 2016

Kazdopadne rezerva se hodi, nevis, jestli budes kojit, tam jsou naklady za UM vyssi.. ja jsem vetsinu veci poridila na bazaru, krasne veci jako nove za polovicni ceny. Drzim palce at se brzy zadari.

svobodpetika
14. dub 2016

já sama jsem šetřila 🙂 máme taky hypotéku a musím říct že jsem za to ráda, i když se snažím peníze prostě lítají víc jak dřív, tím že jsem doma stoupli náklady na elektřinu a i za vodu ( za tu vodu jednou tolik) i když kupuji oblečení jen bazárkové stejně to něco stojí 🙂 a hlavně myslím že je dobře mýt našetřeno pro případ kdyby ...

g_m
14. dub 2016

@lucyp13 Tak pokud má práci, ve které nemůže být jako těhotná, tak půjde na rizikové...

gebymaruska
14. dub 2016

Za s sebe můžu říct, že rezerva se hodí. My jsme se začali s manželem snažit o miminko prakticky skoro na začátku vztahu. A zadařilo se až loni po 3. IVF. A samozřejmě veškeré rezervy padly na samotné procesy IVF. Ale už někdy od konce roku 2012 jsem postupně i nakupovala výbavičku pro miminko. Krátila jsem si tak to dlouhé čekání. A musím říct, že jsem za to byla na podzim a v zimě loni i ráda, nikde jsem nemusela pořádně chodit a obhlížet výbavičku, už jsem chodila max. pro cílené věci, které mi chyběly a nebo jsem kupovala to co se mi líbilo. Hodně věcí jsem měla koupených už před otěhotněním v sezónních slevách, kdy to obchody dávají za pakatel (v HM běžně i kolem 70kč, v Tescu i někdy za míň). Takže pokud člověk koupí i pár hezkých kousků na holčičku případně chlapečka tak ho to pak nemrzí, když to nevyužije. 🙂

katerinavackova
14. dub 2016

Urcite do toho bezte uz ted. Prijem je krasny,zvladnete v pohode 😉 ja cekam druhe a opravdu to stoji za to ... Hodne stesti preji 😁

ladyhacek
14. dub 2016

My měli (máme rezervu,a le spíše na bydlení nebo kdyby se něco stalo > což se stalo a manžel je už 2 měsíce na neschopence - no nic k věci) Také příjmy jaké píšete s manželem dohromady ani nemáme, platíme hypotéku+další poplatky a do miminka šli. Ale nám pomohla rodina jedna babička koupila kočár a autosedačku, druhá dětský pokojíček a spousty oblečení... Co jsem tak propočítávala tak výbavička 30.000-50.000 (záleží co koupíš - jsou i dražší varianty nebo naopak levnější-bazarové)
cca
pokojíček a potřeby (vanička, peřenky....) 10.000,-
kočárek 15.000,-
oblečení do začátku na pár měsíců 5.000,- > a pak dle toho jak roste - nejméně rostl ten 7-10 měsíc to měl snad stejnou velikost 🙂 > každá měsíc třeba 300,- - 500,- na nové oblečení
Pleny my pak pořizovali látkové - výbavička 10.000,-
jednorázové počítej na měsíc 1.000,-
pokud budeš kojit super kdyby ne tak je to dalších asi 1.500,- za UM
a později + příkmy

Někde jsem četla, že první rok dítěte výjde na 100.000,- > přišlo mi t jako nesmyslné - už ne 🙂
My počítali, že to bude chvíli trvat a už 2 měsíc jsem byla těhotná 🙂

Zkuste pár měsíců dávat výdaje za miminko stranou > 1.000-1500.- + klidně ty peníz co pak budou chybět díky mateřské 🙂
Rezerva je určitě dobrá - nedovedu si představit, kdybychom neměli vůbec žádnou jak bychom to vše platili - já na rodičovské a manžel na neschopence

lucyp13
14. dub 2016

@g_m to ano ale to jen v případe ze ji zaměstnavatel nepreradi na jinou pozici a pokud takovou pozici nemá tak muže byt na rizikovem za plný plat...

karlajasmine
14. dub 2016

@lucyp13 Jenom poopravim, muze byt doma za plny plat, ale ne na rizikovem - na ''prekazce na strane zamestnavatele''. 🙂 Ale je mozne ze ma treba nejaky zdravotni problem o kterem my nevime, tak treba uz dopredu vi, ze bude muset cele tehotenstvi lezet..

marketa228
14. dub 2016

@g_m to není pravda, pokud má práci, kde nemůže pracovat těhotná, je povinností zaměstnavatele ji přeřadit na vyhovující místo, případně řešit jinak, ale ne tím, že ji pošle na neschopenku.

78marcela
14. dub 2016

@lucyp13
Ja jsem taky treba vedela, ze po dvou predchozich potratech budu muset zustat doma..a taky jsem zustala okamzite po pozitivnim testu.

marki00
14. dub 2016

Ja zacala setrit okamzite, jak jsme se rozhodli, ze se budeme snazit. Sice se to ve 20. tydnu nepovedlo, takze setrim dal. Nez bude miminko, tak budu mit slusnou castku na vybaveni. Takze byt tebou, tak nevaham a odkladam stranou hned, kdyz vis, ze muzes sporit a nenaboura to rozpocet🙂

martiniquest
14. dub 2016

@adelkaaa Mám pro tebe tip. Pokud byste náhodou byli zákazníky ČEZu, zkus se informovat na jejich připojištění pro případ nemoci. Mám ho sjednané tak rok. platím asi 130 Kč/měsíc a výhoda je v tom, že když jsi 30 a více dní na nemocenské (prý i rizikové těhu - extra jsem se na to ptala), dostaneš 5tis. měsíčně, maximálně teda na 6 měsíců, ale i tak je to k nemocenské super částka. Já to nakonec nevyužiju, ale nemrzí mě to. Ta pojistka je nízká a o rizikovém jsem před otěhotněním přemýšlela, tak jsem si ji zaplatila.

konik_mischel
14. dub 2016

ahoj, čekáme první miminko a mnoho mých kamarádek už děti mají. Nechci kupovat věci po bazarech, ale taky si nemyslím, že má mít mičo body s krokodýlem. Každopádně počítala jsem kočárek do 15 000 trojkombinaci - a to jsem nadsadila, pokoj máme nyní řešený jako pracovnu, takže stůl, komoda, šatní skříň hotovo - dokupovat budu jen postýlku - počítám do 3000 max, oblečení a kosmetika max 5000, chci používat látkové pleny, takže jsem rozhodnutá rodině a kamarádům jako tip na dárek si říct o pleny a kalhotky, vanička stojí 200... moje matka je aktivní babča, co bude nakupovat každou blbost - viděla jsem to u prvního vnoučete, a tchýně to bude taky první vnouče, takže počítám s tím, že se vyřádí na nákupech - ale i kdyby ne- těch 5000 počítám na oblečení a kosmetiku, že bude stačit. celkem tedy max 20 000. Možná budu mluvit jinak, ale 100 000 za výbavu pro novorozence a kojence ca do 3 m. mi přijde opravdu úlet. Rezervu si stejně uděláš, protože máš 9 měsíců - i kdyby sis odkládala 6 000, budeš mít přes 50 000,- ... klidně bych do toho šla, navíc asi neotěhotníš první měsíc, tak bych to neřešila

martiniquest
14. dub 2016

@lucyp13 Dneska je rizikové dost i o domluvě s doktorem. Kamarádka, která neměla žádné zdravotní komplikace, šla na rizikové v 8tt. Nechtěla být v práci. Vždycky se to dá uhrát. Je to na každém, zda to udělat chce nebo ne. Já o tom před těhotenstvím taky přemýšlela, ale teď si nedokážu představit, že bych jen tak pro nic za nic seděla doma a kopala se nudou do zadku. Samozřejmě bylo pár dní, kdy mi bylo mizerně, ale to jsem pořešila zdravotním volnem/dovolenou.

martiniquest
14. dub 2016

@adelkaaa Jinak co se rezervy týče, určitě si nějakou pořiďte. My máme hypo a jen čistě já sama za sebe mám rezervu, na kterou v žádném případě nesahám, 100tis., protože nikdy nevíš. Moje rezerva je možná až moc veliká, ale je to pro můj klid. Ta výbavička se nezdá, ale leze to šíleně do peněz. Kupuju něco po bazarech, něco nové, ale vždy ve slevách, kočárek jsme dostali nový...ale i tak...látkové plínky 8tis, šátek 3tis, nosítko 3tis, oblečení doposud tak 3,5t (dražší kousky - kombinézy a spol. se rozhodně vyplatí kupovat v sekáčích, dají se objevit de facto nové věci za zlomek ceny), postýlka+výbava tak 3tis...to se nezdá, letí to děsně...

martiniquest
14. dub 2016

@konik_mischel 100tis je asi za první rok trochu nadsazené, ale ne moc nereálné - pokud používáš papírové pleny a umělou výživu. Jen kočár, autosedačka, šátek, manduca a plíny jsou za 23tis - v našem případě. Kupuju vždy na základě dobrého poměru cena-výkon.

konik_mischel
14. dub 2016

@martiniquest jasně, ono se dá koupit kočár za 5000 a za 50 000, dá se pořídit výbava za 20 000 a ZA 100 000, Je to spíš otázka preferencí, co doma mít potřebuju a chci nebo ne... a pak jsou ty velké rozdíly v tom, za kolik kdo pořídil výbavičku. 😉 Každý , jak mu vyhovuje

snehurka86
14. dub 2016

@78marcela souhlasim.taky jsem si nakoupila opravdu potrebne veci,postylku jsme dostali,perinky do ni taky,prebal pult od kamaradky a plno veci po jejich detech taky.kocarek mame novy asi za 8tis,jinak budu kupovat az podle situace co bude potreba.ja hodne usetrila ze jsem nakoupila na bazaru,nektery veci mi prijdou opravdu predrazene,jakotreba satky na noseni za 2-3tisice.takze ja bych do toho sla hned,nemusi to jit hned nebo taky jo,ale pozdeji by to nemuselo jit treba vubec a pak se budes tlouct do hlavy.a myslim ze financne ti rodina treba pomuze.tak hodne stesti

katerinavackova
14. dub 2016

Rozhodne do ceho se vyplati investovat je kvalitni postylka a matrace. Co se tyce povleceni neprehanela bych to s cenou.. Kocarek. Zalezi na co bude. Zda mesto ci teren atd. Zda s num i nakupy ci autem atd. Co se tyce prostoru i ceny doporucuju inglesinu. Jinak pokojickovy nabytek reste az bude vetsi. Ted hlavne postylka prebalovaci pult,skrin. A jak bude vetsi uvidite co se bude libit 😊 krasny detsky nabytek dela jedna slovenska firma. Vzpomenu si na nazev... Nevidim nic spatneho na bazarech. Dulezite je vedet od koho co kupujete... Plno maminek prodava nadherne znackove veci. . .

78marcela
14. dub 2016

@snehurka86 jasne...ty mimca to neunosi, hned z toho vyrostou, tak nac to kupovat novy...i kdyz teda taky jsem koupila treba v lidlu nebo v pepcu novy, za par korun. A hodne mamin se toho zbavuje, tak prodava levne,,ja to taky ted vidim, jak se mi ty veci tady hromadi a neni to kam davat, takze kdyby mi nekdo dal treba tisicovku, nabalim mu mega krabici obleceni treba 50 kusu a budu rada, kdyz se mi uvolni misto, i kdyz porizovaci cena byla treba trojnasobna.

linee
14. dub 2016

@adelkaaa rozhodne je rozumne setrit. Nejde ani o mininko, i kdyz se muze stat, ze nebudes moci kojit, a to UM je teda hodne drahe. Male mimi do roka toho tolik az nepotrebuje, zaklad je postylka a matrace, obleceni i tady z bazarku, protoze to rychle vynosi a kocarek. Zbytek je tzv. "nice to have". Nejake hracky a drobnosti urcite dostanete.
Kvuli cemu je dobre setrit je hlavne to, ze vam vypadne jeden prijem, a to je pak uz na ruznych pravidelnych platbach znat. Nam napr. neplanovane vypovedela 3 roky stara lednice a kdyz mas najednou dat castku nad 10.000, uz je to zasah do rozpoctu. A kdyz i pises, ze budes na rizikove, rozhodne bych si nejakou rezervu vytvorila.
Na druhou stranu, pokud mimi chcete a uz tak-nejak s tim pocitate, sla bych do toho. Nepreju ti to, ale bohuzel se muze take stat, ze to nepujde ani tak rychle, jak jste doufali, a to uz je pak jina. Drzim palce 😉

jitkapetka
14. dub 2016

S tou neschopenkou, pokud má tazatelka náročnou práci, kterou v těhotenství nechce dělat tak zažádá zaměstnavatele aby ji přeřadil na něco co dělat může (často nic takového nemá 🙂 a pokud tedy nemá jinou pozici třebas u pc v kanclu tak pak by šla domů na překážku na straně zaměstnavatele za plný plat až do porodu. Můj tatka dělá na personálním a říkal že tohle skoro nikdo nevyužívá přitom, by nejméně půlka holek co u nich třeba dělá v laborce mohla a raději si nechají napsat neschopenku a dostávají jen 75% platu a o to nižsí mají pak mateřskou. Samozřejmně pokud už ted dělá práci , která se s těhotenstvím nevylučuje tak pak je řešením jen neschopenka od lékaře .

martiniquest
14. dub 2016

@jitkapetka Nevím, jestli to nepletu, ale mateřská se počítá z platu, ale nemocenská se do toho nepočítá, tzn. rizikové těhotenství nesníží částku při MD. Takto jsem to pochopila, když jsem to studovala v pondělí.