Poraďte mi prosím s rozhodováním se jménem 🙂
Ahoj maminky 🙂
ráda bych vás poprosila o radu. V září se rozrosteme o dalšího chlapečka a momentálně nás trápí "téma jméno". Máme už dvouletého klučíka Maxe a chceme, aby vybrané jméno mělo něco společného s Maxovým 🙂
Nejvíc se nám líbí jméno Ben nebo Alex, ale samozřejmě jsme se setkali jen s negativními názory na obě tyto jména. Také se nám hodně líbilo jméno Oliver, ale bohužel má svátek 2.10 a my máme termín 12.9 zase nechceme, aby všechno slavil takhle po sobě.
Jaký je váš názor na jména? A nebo jaké by jste nám doporučili? Příjmení je Doležal.
Děkuji za rady a názory.
Stručné shrnutí
- Při výběru jména pro sourozence rodiče často volí zvukovou shodu, například sdílené písmeno X v kombinaci Max a Alex jako běžné řešení.
- V diskusi se často objevilo, že jméno Ben je v Česku vnímáno jako časté jméno pro psa, zatímco Alex je obecně uváděn jako lépe znějící volba k příjmení Doležal.
- Praktické rady zahrnují vyzkoušet jméno s příjmením napsáním psacím i tiskacím, zvážit počet slabik a zohlednit svátky (např. svátek Olivera 2.10).
Nejčastější otázky
Q: Jak vybrat jméno, které bude ladit se jménem sourozence?
A: Volí se zvuková shoda nebo společné písmeno, například Max a Alex sdílejí písmeno X; doporučuje se také napsat jméno vedle příjmení (psacím i tiskacím) a vyzkoušet, jak zní celé jméno.
Q: Mám brát v úvahu, že je jméno vnímáno jako jméno pro psa (např. Ben)?
A: V diskusi bylo uvedeno, že Ben je v ČR často vnímáno jako jméno pro psa; zároveň někteří účastníci doporučovali nenechat se tím ovlivnit, protože posměch se podle nich najde u jakéhokoliv jména.
Q: Má smysl řešit svátky při volbě jména?
A: Někteří diskutující zmiňovali svátky jako praktickou okolnost (např. svátek Olivera 2.10), jiní považovali malé časové souběhy se svátkem za nevýznamné a neomezující při výběru jména.
Q: Jak ověřit, zda jméno ladí s příjmením Doležal?
A: Doporučuje se zkontrolovat znělost a počet slabik s příjmením; v diskusi byly uvedeny názory, že jména na tři slabiky (např. Oliver) méně ladí s příjmením Doležal a že Alex Doležal zní dobře.
Q: Má smysl nechat si jméno jako překvapení až po narození kvůli komentářům okolí?
A: Ano, v diskuzi někteří rodiče doporučovali oznámení jména až po narození jako způsob, jak se vyhnout vnějším připomínkám a komentářům.
Q: Jaká česká a zahraniční jména byla v diskuzi navržena jako vhodná k příjmení Doležal?
A: Jako vhodná byla v diskusi uvedena česká jména Matyáš, Petr, Jiří, Ivo, Jan a Sebastian a zahraniční varianty Alex, Bruno, Oliver, Ben, Elias, Felix, Robin, Filip, Erik.
Závěry z diskuze
Shoda
- Alex dobře ladí s Maxem a s příjmením Doležal.
- Volba jména je primárně na rodičích a vnější názory by neměly být rozhodující.
- Užitečné praktiky jsou napsat jméno s příjmením psacím i tiskacím a zvážit počet slabik.
Sporné názory
- Ben je v Česku často považováno za jméno pro psa, zatímco jiní tvrdí, že to není důvod jméno nezvolit.
- U jména Alex někteří očekávají zdrobnělinu/variantu Saša, zatímco jiní uvádějí, že Saša by se běžně nepoužívalo.
Otevřené otázky
- Zda bude vadit, že v rodině existuje Alexandra a zda by to ovlivnilo volbu jména Alex.
- Jak budou okolí a školní kolektivy reagovat na jméno Ben v budoucnu.
- Která plná varianta jména Alex (Alex, Alexandr, Alexej) je pro konkrétní rodinu nejvhodnější.
Zmíněné značky a firmy
žádné
Zmíněné produkty a metody
napsat psacím i tiskacím s příjmením, oznámit jméno až po narození, volit sourozenecké jméno se stejným písmenem (např. X), zvážit znělost a počet slabik, zohlednit svátky
Místa a osoby
Doležal, Brno
Já jsem taky pro Alexe ale zvykněte si na to že mu budou říkat Saša. Jinak nevím jestli máte Maxe nebo Maxmiliána, v tom druhým případě bych ještě navrhovala Sebastiána to jde taky k sobě.
Kolegyně v práci má vnuka Alexe (Alexej - je mu už dvacet,to se ještě asi moc krátší verze nedávaly) a říká mu Alex - Saša neříkala nikdy. Asi je to i tom,jak je rodina zvyklá oslovovat- náš syn je Maxim, říkáme mu Maxime, Maximku a pokud mu někdo říká Maxi, tak je sám opraví nebo na to prostě nereaguje,protože je to pro něj cizí jméno. Alexandru jsem měla spolužačku na základce a rodina by ji neřekla jinak než Sašíku - její ségra byla Zuzík, pak si Sašík vzal Lubíka.... 😀
Tak z tvého výběru se mě líbí víc Alex, i k příjmení hezky ladí a nemyslím si, že by mu měli lidi říkat Sašo, pro mě je to úplně jiné jméno a nikdy by mě nenapadlo oslovit tak dítě, pokud jej tak neoslovují rodiče. Ben mě teda taky připomíná jméno pro psa, vím, že to jsi asi nechtěla slyšet, ale u nás na vsi tu je Benů na každém rohu a jde taky o to, aby se mu jednou děti nesmály. 😉
Mě se líbí Robin a Filip, kdybych měla jednou syna, vybrala bych některé z těchto jmen 🙂
@hanulka91 Ahoj, muj syn je Matyas a narodil se jen par dni pred tim, nez ma ofiko svatek. Neprijde mi to nejak zvlast dulezite tohle resit. Druhy syn se narodi koncem cervna a bude se jmenovat Mikulas. Take jsme chteli, aby se ta jmena k sobe nejak hodila. A Matyaseka Mikulasek se nam proste tak nejak libi nejvic 🙂 A uprimne, je mi uplne jdno, co si o nasem vyberu kdo mysli, ja tak ynejsem odvarena ze vsech tech Sofinek a Isabelek 🙂
Co se tyce tveho vyberu, pokud mas Maxe Dolezala, tak mi k tomu lepe zni Alex Dolezal, nez Oliver nebo Ben.
Takze za me take Max a Alex 🙂
Já bych se ještě jednou zkusila zamyslet nad vybraným českým jménem Matyáš, k Vašemu příjmení ze všech uvedených variant asi pasuje nejlépe. pak leda ten Alex. U nás v rodině je ted jeden puberťák Matyáš a jinak se mu neřekne než Maty, takže Vaši kluci by měli stejné začáteční písmeno v křest. jméně. Max a Maty...
Nejvíc se mi líbí Alex, a i se mi nejvíc hodí k Maxovi a příjmení.. Takže já hlasuji pro Alexe..🙂

Tak mě se líbí víc Alex. ale proti Benovi taky nic nemám. My čekáme miminko teď v květnu a ještě nejsme pořádně rozhodnuti. Přítel chce aby se syn jmenoval Erik. Moje první reakce byla v žádném případě, ale už si na to nějak zvykám a asi ho dáme, začíná se mi líbit, že jich není tolik. Jméno necháváme pro ostatní jako překvapení, protože myslím, že budou všichni hledět a nechtěla jsem aby nám do toho někdo kecal a navrhoval jiná jména, je to jen naše věc, jak si miminko pojmenujeme a ve výsledku si člověk na každé jméno zvykne 🙂