Pořízení televize. Jaký máte názor?

18. led 2020

Jsme mladá rodina s malým miminkem, která už řadu let žije bez televize a nechybí nám. Co potřebujeme, si pustíme na tabletu (filmy, seriály, televizní zprávy na Jedničce). Videa na Youtube, ostatní na Netflixu či Hbo go.
Teď ale budeme předělávat nově obývací pokoj a naskytlo se nám krásné místo, které přímo vybízí k tomu, aby zde byla televize a já váhám s jejím pořízením. Manžel je proti, ale je ochoten ji pořídit, pokud bych řekla, že ji chci.

Jaký máte názor na televizi v domácnosti? Máte či nemáte tento žrout času?
Přiznám se, že mě rozčilují především reklamy a nesmyslné pořady, takže jsme předem vyloučili možnost klasických televizních kanálů. Televize by nám sloužila spíše jako velký monitor na zdi, kde bychom i nadále sledovali filmy především na Netflixu.

Televizi vnímám i jako obtěžující věc hlavně na návštěvách, kde lidé potřebují neustále nějakou "kulisu" a není pomalu slyšet vlastního slova, protože se překřikuje televize a tomuhle bych se ráda vyhnula. Také bych se ráda vyhnula celodennímu sledování, ke kterému by s obří obrazovkou určitě časem došlo. No a v neposlední řadě nechci, aby naše dítě bylo na televizi závislé a vyrůstalo s ní tak, jako jsme s ní v 90. letech vyrůstali my. 😀 (i když s láskou vzpomínám na Kačeří příběhy a spol.)

Omlouvám se za román, ale pro mě je to opravdu dilema. Vždycky jsem si dost zakládala na tom, že ji doma nemáme a bavily mne řeči návštěv, když přišly k nám do obýváku a první co zaznělo, bylo: "Jé vy nemáte televizi?! A co celé dny děláte?" 😀

olsett
19. led 2020

@kosi_cek zkoušela si chrome cast? Píchne se to přes HDMI do televize a připojí na wifi. Potom jakékoliv video na youtube jedním tlačítkem můžeš začít přehrávat v televizi. Funguje nám to super. A pomocí video stream můžeš i z počítače pouštět filmy do televize (video stream se stáhne do chrome prohlížeče).

kspp1
19. led 2020

Ja jsem nikdy tv nemela a po svatbe si na ni u manzela tezce nekolik let zvykam. Kdyby rekl, ze jde tv pryc, nevaham ani minutu.

kosi_cek
19. led 2020

@olsett, stáhla jsem si chrome cast aplikaci do mobilu a to nefunguje, či jsem na to nepřišla. TV nám funguje na bezdrátové Wifi síti. Počítač nepoužíváme, ale stáhnu si např. film do mobilu a přes aplikaci typu Allconnect si ho spustím bezdrátově v TV. Myslís tedy, že mi to nefunguje proto, že do TV potřebuji ještě něco napojit? Díky

pasiba
19. led 2020

My televizi mame rádi, my se o víkendech často divame všichni na nějaký film. Rozložíme si matrace před televizí a koukáme teď aktuálně třeba na Harryho na Nove. Máme jako rituál koukání na seriál když náš benjaminek spí přes den. Teď jsme v pate sérii Gilmorovych děvčat. Já to jako žrout času rozhodně nevnímám. Když chceme jít ven tak jdeme ven. Ale ty společné chvilky na matracích před televizí mám ráda. Bud si děláme účesy, malujeme si na záda nebo jezdíme autíčkem po zádech 😃

llluckaaa
19. led 2020

Hlásím se mezi ty, kteří využívají televizi jako monitor a klasické kanály tam nemají. Takto nám to stačí, ale některé návštěvy nechápou, jak to můžeme přežít 😀 Nesnáším, když někam přijdu a tam jede pořád televize - člověk ji musí překřikovat, bere mu pozornost a místo, aby se lidi bavili mezi sebou, tak pasivně čumí na bednu. Když si chci něco pustit, pustím si něco přímo z netu nebo film z počítače. Takto nám to stačí, ani děti netrpí 😉

ajja87
19. led 2020

Já teda nechci být rypalka,ale po přečtení všech těch příspěvků mi přijde, že najednou v dnešním světě nikdo nepoužívá televizi, zajímavé 🤔spíš mám takový pocit, že většina lidí se prostě stydí se přiznat, že se na ni koukají, že se dívají i na Ulici,Ordinaci apod....u nás třeba taky televize jede jako kulisa a pokud není puštěná nahlas tak nás absolutně neruší,jak tu někdo psal, máme ovladač 🙂 a hrdě se hlásím, že nesleduji jen dokumenty a sport,ale klidně občas zkouknu i ty infantilní seriály a filmy.Hlavně myslím, že je jedno jestli televize nebo tablet,mobil,...pokud chci,tak mi to přeci zabírá stejného času, který na tom stravím.

olsett
19. led 2020

@kosi_cek musíš si koupit chromecast, to je takový malý přístroj co se zapojí do televize. stojí cca 1000 kč, mrkni do nějakého eshopu. nechci dávat link, aby mi to nesmazali😀

kosi_cek
19. led 2020

@olsett, díky, už jsem koukla, jen jsem si nebyla jistá, že je to ono, prostuduju, vůbec jsem o tom nevěděla 😉

plksv
19. led 2020

Myslím si, že zakladatelka se ptala na ten klasický model, který je ve většině domácností. Obývací pokoj, sedací souprava, před ní u zdi nějaká nízká skříňka a nad ní na zdi velká televize. Tak přesně to my nemáme 🙂.

sudylichozrout
19. led 2020

@ajja87 No, mozne to je. Nicmene u nas doma ji fakt nenajdes. A serialy, ktere zminujes, nesleduji ani z webu, nezajimaji me. Ale ja jsem asi divna, nebavily me ani Hry o truny, nebo treba Dum z karet.

sudylichozrout
19. led 2020

@plksv tomu rikam tv oltar. Nejlepe, kdyz je jeste oblozeny svickami 🙂

skarol
19. led 2020

Taky jsme to hodně řešili, nejsme žádní maniaci. Bez TV jsme žili spoustu let, ale nakonec jsme ji do nového pořídili a je to fajn. Rozhodně u nás neběží nonstop, pouštíme jí opravdu jen cíleně. Jen teda přímo na TV prakticky nekoukáme 😀, občas jen zprávy na ČT. Pouštím si ráda písničky na YouTube a ze seriálů od Netflix nebo HBO má člověk hned lepší zážitek, než když kouká do malého ušmudlaného monitoru. Na seriály koukáme tak 2x týdně. Bez velké televize by pro nás bylo například sledování poslední řady GOT už úplně o ničem 😀, ta televize pro nás tuhle řadu vlastně zachránila.

shakira007
19. led 2020

Já televizi mám a dokonce ve všech pokojech i v mojí koupelně, a seriály miluju ale hlavně se dívám na telenovely.

apple_tree
19. led 2020

@shakira007 Tak to pak vysvetluje tve komentare v jinych diskuzich 😀

shakira007
19. led 2020

@apple_tree můžu se jen tak že zvědavosti zeptat ty máš telku?

apple_tree
19. led 2020

@shakira007 Nemam, pisi to nekde zacatkem diskuze.

shakira007
19. led 2020

@apple_tree aha,tak to asi vysvětluje že se nudíš a sleduješ moje příspěvky,ale ja sem ráda že mám sledující dokonce na modrém konikovi😂.

lenatko91
19. led 2020

My teda telku máme kvůli manželovi, ten by bez ní asi nepřežil 😕 ale na vašem místě bych nepořizovala. To bych spíš pořídila třeba plátno a dataprojektor nebo nějaký ten monitor a nebo bych na tu zeď plácla nějaký větší obraz a hotovo..

herminka
19. led 2020

@ajja87 Já si spíš myslím, že se nabízí, že se do této diskuse "slétnou" ty, které televizi nemají, a ty, které ji mají, by se cítily nepříjemně, tak se jich ozvalo jen pár.

My televizi taky nemáme. Ale zpočátku to nebylo ani nějak z přesvědčení. Vypli u nás analogové vysílání (my jsme měli ještě starou televizi od mých rodičů z počátku 90. let) a my jsme si řekli, že si televizi koupíme až do nového, kam jsme se měli stěhovat asi za dva měsíce. Jenomže před stěhováním do zrekonstruovaného domu bylo potřeba dávat peníze do jiných věcí, na televizi v tu chvíli nezbylo a zjistili jsme, že ji absolutně nepostrádáme.

Moje maminka mi říkala, že ji časem "budeme muset" pořídit, aby děti nebyly out. Ale myslím, že dnešní děti už neřeší, co viděla v televizi 😀 I v okolí mám čím dál tím víc rodin, které televizi nemají, a jsou to i rodiny s teenagery.

My jsme třeba ani v době, kdy jsme televizi měli, neměli problém s jejím používáním, pustili jsme si jen to, co jsme vidět chtěli, neběžela nám jako kulisa (nesnáším to, mám ráda ticho, a úplně nejhorší je to na návštěvách, to absolutně nechápu a připadá mi, že si nás hostitelé jako návštěvy ani neváží, když mají puštěnou TV).

Jeden z problémů, který z televizí mám, je estetický, prostě mi vadí mít na zdi velký černý obdélník 🙄 Navíc máme naproti gauči v obýváku krb, televize by tam vešla (původně na ni bylo myšleno), ale vypadalo by to fakt škaredě.

Neodsuzuji toho, kdo má televizi, ať si každý dělá, co chce. Jen mi pak připadá úsměvné, že se lidi diví "a co děcka?" (to je jako televize jediná zábava pro ně?) nebo se ptají, jestli jako vím, co se děje ve světě atd.

pratensis
19. led 2020

TV nemáme, nechybí. Popravdě ani nevím, kdy bychom na ni koukali. Mně osobně bohatě stačí, kolik času promrhám na internetu... Kluci 5,5 a 3 roky zatím taky nevypadají, že by strádali. Na pohádky můžou koukat přes počítač, out si snad zatím nepřipadají. My na filmy ostatně taky, ale o tomu dojde fakt vzácně.

codal
19. led 2020

Televizi máme, ale přes den nepoustime, občas si ji pustím já večer,kdyz děti usnou, když nemám zrovna nic staženého.. ale upřímně, v televizi teď fakt nic kloudného nejede, jen sem tam najdu film, který by stál za to. Ale je fajn si občas přes velkou obrazovku pustit hezky film, sem tam si takhle s holkama i manželem pustíme nějakou pohádku, zalezeme na gauč s perinama a koukáme, je to lepší než na notebook, ale pokud takhle žijete x let, tak vám to očividně nechybí, tak bych se na to vyprdla.

marcicek84
19. led 2020

My mame televize dve a ani na jednu nekoukame,tedy ano v obyvaku vyuzivame jen na vecerni filmy jako domaci kino,to je fajn,ale na bezne programy fakt nekoukame a je nam fajn ani na zpravy nekoukame projedeme net a vime vsechno...nekdy staci cist jen katastoficke nadpisy a ve zpravach tomu venuji pomerne dlouhou dobu,takze tak...za me bych jednu TV do domacnosti koupila, na ty vecerni filmy je to fajn,nekdy pro malou pustime pohadku....
Asi i chapu zeny co ji maji jako kulisu na materske co jsou samy s nemluvnetem a chlap se vraci na vikend,asi nemaji pocit te izolace...kazdopadne mit TV neznamena,ze na ni musi nekdo koukat od rana do vecera,proste ji mame a je o nastaveni priorit,nekoukame skoro vubec,neni na co.Ale treba u tchana maji televizi v kazdem pokoji,loznice,obyvak,jidelna a porad nekde neco hraje cely den i navstevy,je to silene tohle je,taky kvuli toho tam moc nejezdime,koukat na bednu na navsteve to je fakt navsteva...zas asi bych nechtela aby pak ve skole bylo moje dite za divne,ze neni doma TV ani nevi co to je,nekdy je lepsi sem tam neco pustit at to pak neni az prilis tem detem vzacne a v puberte nebo dospelosti se z nich nestanou TV maniaci.De fakto zadne filmy znat nebudou a kazdy co tam pobezi muze byt pro ne novinka...

wendyp
19. led 2020

Je to jen a jen o tom jak si to nastavíte. Televizi sem neměla 4 roky a ted uz si to bez ní neumím představit. Ale na klasické programy nekoukám. Nicméně na HBO a Netflix ano seriály mam ráda je to pro nás v přítelem relax a na obou platformách jsou i moc hezké pohádky pro děti 😊

wendyp
19. led 2020

Jo a co absolutně miluju na společný večer s přítelem v malém bytě je tohle 😁 dneska ma televize tolik možností využití.. 😊

jelenice_zavodnice
19. led 2020

@plksv Ono autorka se pta na televizi spis jako na zrout casu. V dnesni dobe je televize jako skrinka spis prezitek, neni tam obsah, ktery by oslovil deti ve vetsi mire, vetsim zroutem casu je mobil nebo tablet s internetem. Cuci do toho kazda vekova kategorie a vsude. A hlavne, pokud clovek nema placene sluzby, tak otravne reklamy a nuceny obsah ma jeste ve vetsi nekontrolovane mire na webu, v bannerech, ve zpravach, na youtube, tam ten obsah moc regulovany neni. Kdejaky “youtuber a influencer” vypousti do sveta primitivni “moudrosti”, siri “osvetu” nebo vychvaluje toaletni papir konkretni znacky. Osobne si myslim, ze tady budu muset vyvinout pri vychove vic usili nez u vysvetlovani negativ televize.

autor
19. led 2020

Děkuji všem za odpovědi. Jsem opravdu překvapená, že mnoho z Vás používá televizi jen jako přístroj, na kterém přehrávají věci z internetu a nebo ji nemají vůbec.
Já bohužel ze svého okolí v rodině znám přesně ten model, kdy je televize zapnutá pořád. Třeba moje mamka se pořád kasá, jak ji večer ani nezapíná, ale umí přesně popsat, co je nového v Ulici. 😀
Manžel před pár lety přišel s nápadem na dataprojektor, ale mě přišlo uhozený mít doma plátno nebo si to promítat na zeď. 😀
Každopádně pořád nejsem úplně rozhodnutá, ale spíše se přikláním k tomu ji nepořizovat. Přeci jen žijeme bez ní doteď a naše holčička je ještě malinká. Přes den si ráda pouštím rádio přes bezdrátový reproduktor nebo poslouchám podcasty či audioknihy.

utrikocku
19. led 2020

Televizi jsem x let neměla ze stejných duvodu jako uvadite vy. A kdyz jsme se prestehovali koupili jsme si fakt pomerne obrovskou na zed s kvalitnim obrazem a neměnila bych! Byla jsem fakt velký odpurce a do te doby jsem si pripadala ok se sledovanim filmu na notasu.
Nemáme klasicke programy, predplacime Netflix, HBO... a každý film nebo kvalitní serial je fakt filmovym zážitkem skoro jako v kine. Dokoupili jsme si dobre ozvuceni. A je to super! Uz ted zpětně nechápu, že jsme vse sledovali na notasu...

klea81
19. led 2020

Televizi už nemáme 3 roky, místo ní koukáme do krbu 😉 Jinak jak píšeš přes internet.

klea81
19. led 2020

@pavlinar nebo krb, ať už klasický nebo alespoň lihovy

maki90
19. led 2020

My jsme spoustu let televizi neměli, máme cca 3 roky, ale pouštíme přes ni vlastně jen YouTube a HBO Go. A je to super vidět film trochu ve větším, než jen na monitoru notebooku. Programy vůbec nepouštíme, z Novy, Primy a spol. mám osypky 😁 jo a pustenou TV na návštěvách nesnáším. Ale to je nešvar spíše generace našich rodičů. Dnes v době Facebooku, instagramu atd. je klasická TV už spíš out ☺️