Porod doma. Koukali jste to v televizi?

martek
8. říj 2008

koukate na jednicku??????
neverim vlastnim ocim a usim..... 😔

sisstin
9. říj 2008

slonikm: jsem se mohla ohánět, čím jsem chtěla..a každýmu to bylo šumák...bohužel nejsem na tom skvěle, abych si mohla dovolit dát výpověd...a bejt pak bez peněz..no..asi každá jsme fakt jiná 😉

slonikm
9. říj 2008

siss, ono řešit zpětně, co by šlo a nešlo je o ničem, ale třeba kamarádka je těhotná a má nemocenku od ortopeda, protože na gyndě ji nedostala, takže když se hodně chce, řešení se najít dá...

haluskacz
9. říj 2008

zmenit lekare bez udani duvodu lze po 3 mesicich - tady bys to nemela bez udani duvodu, tohle je vaznej duvod pro zmenu.

sisstin
9. říj 2008

slonikm: já jsem to zkoušela ještě u obvodáka..ale ta mi řekla, že mi to taky jen tak nenapíše..ale je pravda, že i když jsem to tam neměla lehký...tak jsem do práce chodit chtěla kvůli penězům...a doma by mi netolerovali se válet doma jen tak 😉

slonikm
9. říj 2008

Hele siss, ono před náma se obhajovat nemusíš, já respektuju, žes prostě v tom okamžiku nehledala jiné řešení, já bych zkoušela, co se dá, ale je to fakt o tom, že každá jsme jiná 😉

haluskacz
9. říj 2008

presne tak - nema smysl hrat hru, co by kdyby. Kazdy skutecne jedna podle svych priorit, at uz vedome ci nevedome. Vzdycky neco uprednostni pred necim jinym. Situaci, kdy neexistuje jine vychodisko, je v zivote minimum.

sisstin
9. říj 2008

slonikm: no..máš pravdu, že když jsem nepochodila ani u obvodačky, tak jsem to vzdala..a řekla jsem si, že to vydržim..a stejně nebyl moc čas něco zkoušet..páč jsem měla jedno volný dopoledne tak za měsíc..takže to bylo fakt o ničem 😅

sisstin
9. říj 2008

hlavně by mě rodiče hnali, že se válim doma bezdůvodně, aniž by mi něco bylo 😅

slonikm
9. říj 2008

Víte co mi hrozně chybí - RESPEKT ke druhým, já nemám na to rodit doma, ale respektuju, že někdo ano. Tečka, víc nemá cenu se o tom furt dokola bavit.

Tak bych si představovala, že když chci rodit ambulatně, tak to v porodnici budou respektovat... Respektuju, že někdo chce být v porodce čtyři dny, že chce lékařsky vedený porod, dokonce je mi i jedno, když někdo chce císaře na přání. Jenže je to tak, že téměř jediný způsob jak v ČR porodit je držet hubu a krok.

sisstin
9. říj 2008

slonikm: mně je to fakt úplně jedno, at si každej rodí, kde chce 😕

nikka.vo
9. říj 2008

Přiznám se, že jsem nečetla všechny příspěvky.
Jen by mě zajímalo: Která z vás, co domporody vychvalujete by jste do toho u druhého porodu šla, kdyby jste před tím měla u prvního porodu komplikace. Například jako já, že se mi porod rozběhl krásně, všechno super postupovalo, otvírala jsem se, porod se mi v porodnici nezastavil, naopak všechno klapalo, ale po odtoku plodovky bylo zle a synovi z ničeho nic během půl minuty klesla srdeční akce na minimum. Šla jsem na akutního císaře, protože nepomáhal kyslík, nepomáhalo ležet na boku, nic.. Zjistilo se mimo jiné, že měl 2x omotanou pupečníkovou šňůru kolem krku a to dost debilně. Co by s tím udělala PA doma? Já vás dokážu pochopit, že vám to není v porodnici příjemné, ale dokud nezažijete kompikaci, tak to nepochopíte, jak se z minuty na minutu může celý, krásný a přirozený porod pos*at.

Je to určitě nepříjemné, že vás někdo odsuzuje, ale pro mě je to taky hazard. Mluvila bych jinak kdyby se mi nestalo to co se stalo. Asi bych to neviděla tak bledě, protože bych si ani nedokázala představit, že zrovna já bych měla mít kompikace... jenže ta šance že něco takového nastane není malá, kolem mě takových případů je habakuk. Takže kdo nezažije nepochopí ten strach .A proto, bych jen kvůli tomu, že se mi nelíbí přístup porodníků a nebude mi to tam příjemné, tudíš se může porod pozastavit neriskovala život dítěte. O něj tu jde hpředevším, aby byl v pořádku a radši přetrpim kde co, hlavně ať má tu nejlepší péči (já vim pro vás to není nejlepší péčě, ale alespoň je tu možnost rychlého zakročení a vyřešení celé situace) . Když to řeknu blbě, tak nejde o mé pohodlí, ale o bezpečnost celého porodu a co nejrychlejšího lékařského zákroku kdyby ,,něco,, !

Ale i tak, vám přeju, aby druhý (u někoho první) porod (domporod) byl tak jak si ho představujete a HLAVNĚ, ať nejsou komplikace 😉

nikka.vo
9. říj 2008

a s ambulantním porodem bych souhlasila, třeba po 12 hodinách, radši ať je matka i détě chvilku pod kontrolou, ale věřim tomu a dost to v praxi vidim, že doma najednou všechno funguje víc v pohodě a třeba během celého pobytu nejde mamince kojit a doma se rozkojí 😉 Souhlasím s tím, že v porodnici po porodu je to kolikrát spíš potom už stres. Já například měla pocit, že Dominik je jejich majetek a netroufla jsem si ho ani obléknout do jeho oblečení, protože mi na to jedna sestra řekla, že to tam nevidí moc rády, když potřebujou dítě kvůli vyšetření svlékat a tak 😒

sisstin
9. říj 2008

ambulatní porod se mi docela líbí...pak ty dny v porodce jsou fakt opruz 😕 doma je to vždycky lepší 🙂

andelka
9. říj 2008

Taky jsem nečetla všechno, ale na pořad jsem se koukala. Zdálo se mi, že i když bylo téma porody doma, tak mi chybělo to, že se málo řešilo, proč ty ženy nechtějí rodit v porodnici. Bylo tam na mě moc studií, paragrafů a brožurek, které nikdo z nás stejně nezná a věřit se dalo oběma stranám. I když ty asistentky a maminy jsem docela litovala, jak se tam do nich pustili a ani je nenachali domluvit mnohdy.
Neviděla jsem to úplně od začátku, uteklo mi asi 5 minut, ale vážně jsem se těšila, že konečně někdo na veřejnosti řekne, že porodnice jsou přeplněné, když nestíhají, tak stejně nepracují tak jak by měli, snaží se to urychlit a plnit přání rodičky nemají ani čas ani energii ani náladu.
Jak říkal jeden z těch doktorů, že na medicíně se už lékaři učí být trpěliví a brát ženu vážně, ale ti medici jsou buď ještě na šklách, nebo v zahraničí. V praxi jsou úplně jiní doktoři.
Já bych si nerisikla porod doma (ohledně té bezpečnosti měli ti lékaři pravdu), ale můj sen je jít rodit do porodky, kde se nemusím registrovat rok dopředu, kde se nestane, že budou plní, kde se o mě bude někdo zajímat i z lidského hlediska, ne jen lékařského, kde mě nebudou zbytečně rušit, napojovat na přístroje, dávat léky, kde nebude ostré světlo, kde nebudou dělat preventivní zákroky "protože se to tak vždycky dělalo a děláme to všem", kde budou ochotné sestřičky...Je toho tak moc? Chtěla bych prostě rodit co možná nejpřirozeněji, intimně, bez zbytečných zásahů, ale v dosahu lékařské pomoci, kdyby nastaly problémy.

kyri
9. říj 2008

nikko: no, lifrovala by tě hned do porodky. co jinýho...
já jeden domporod viděla, působilo to fakt moc bezpečně, přišlo mi, že pa je vždy tak o krok o dva napřed, takže tady v praze fůra času na případný převoz, kdyby něco. komplikace žádný, všechno super.

můj první porod byl rychlý a bezproblémový. ale stejně nevim, jestli i po tom, co jsem zažila s kámoškou a jejím pohodovým domporodem bych do toho taky šla. chystám se na setkání s jednou PA, tak uvidim, co z toho vyplyne, a kdyžtak ambulantně v porodce to taky není zlý.
náš "špitálový" porod byl fajn, pruda byla dětská sestra, co přišla potom a pak trochu pruda ženský vizity na šestinedělí (kam se hrabou jeřábnice na jednu gyndr, nebo co to bylo...)

lenkabu
9. říj 2008

Jeste nemam docteno,ale raguju nez to zapomenu 😀 😀 😀

ad epidural: ano,souhlasim ze to neni zadana super vec jak se ted propaguje...na dite ma urcite spatny vliv a na matku muze mit casto taky..proto jsem ho nechtela a nemela.

Holky domarodicky...kdybych nebyla zdravotnice,tak mne presvedcite.Takhle...nikdy.Proste jsem o tom dost nastudovala,na porodnim sale stravila taky pomerne hodne hodin (apolinar) a prod doma vnimam jako krok zpet.Spis bych vsechnu tu energii co vynakladate na porody doma zamerila na zlepseni pomeru v ceskych porodnicich...ono to jde,jen pomalu.Nase porody a porody nasich matek se hooodne lisi,verim ze casem dojdeme na uroven zapadnich zemi.

Pokud vim,tak porody doma jsou hodne bezny v Holandsku....tak tam maji 3x vetsi umrtnost novorozencu.Tezko rict nakolik za to muzou porody doma,ale za zamysleni to stoji.

Nekdo tu psal ze kdyz slysi ty desny pribehy z porodnic,prijde mu bezpecnejsi rodit doma...no jo,ale v porodcnici jsme rodily prakticky vsechny,tak se nazory samozrejme lisi.Kolik z nas rodilo doma abysme to porovnaly?

Jdu docist 🙂

nikka.vo
9. říj 2008

kyri ... tak u mě se rozhodlo během minuty, ani jsem se nestačila nadechnout a měla jsem píchlou oblbovačku do kanily, oholenou pipku, zavedenou cévku a hned jsem šla s pytlíkem na chcanec v ruce vedle na operační sál, nečekalo se ani minutu a hned kolem mě lítali. Takže jasný, že by PA lifrovala, do porodky, ale jak by to dopadlo, to radši nedomýšlet 😉 Pochybuju že všechny které chtějí rodit doma, mají porodnici max 10 minut od baráku. 😉

lenkabu
9. říj 2008

Je,ja si netroufla napsat ze nekdy bude chyba spis v chovani rodicek...a koukam ze mikca to napsala 😅 Jiste, u porodu ma kazdy pravo se chovat jak se citi,ale oni kolikrat se ti zdravotnici opravdu snazi pomoct a rodicka to vnima hroznenegativne a pak vsude vypravi jak tam na ni byli hrozny.

A uprimne...dost zenskych jsou arogantni k.avy v zivote...jak se asi chovaji u porodu a po nem?

Jako zdr. sestra muzu rict ze jsem ochotna pochopit ze clovek v nemocnici neni ve svy kuzi,ale vsechno si opravdu nemusim nechat libit.

A nas pravni rad je porad jeste nastaven tak ze kdyz se vam nebo diteti neco v porodce stane,vina je na strane zdravotniku....tak sestry obcas osklive prudi ze mate dite v posteli...ale kdyby spadlo tak ona ma pruser.(ja mela decko v posteli taky,ale dokazu pochopit ze maji strach)

haluskacz
9. říj 2008

nikko, predne by PA nejdriv do ty porodky zavolala, at pripravi sal, a az by bylo dolifrovano, slo by se hned na vec. Nevim, jak je to zrovna u tyhle komplikace, ale casto PA na problem prijde driv, nez by se na to prislo v porodnici, pac se rodicce opravdu venuje (pokud ne, tak je neco spatne), kdezto, jak uz je tu omilano furt dokola, v ty porodnici na to prdej, protoze tam prece maj vsechno potrebny na zachranu.

haluskacz
9. říj 2008

lenkobu, ja to taky chapu, ze v ty porodce maji oni zodpovednost, tak se bojej. Prave proto bych nejradsi byla doma. Tam nikdo cizi mit zodpovednost za moje dite nebude.

aponchie
9. říj 2008

ja mam taky porodnici do 15min od domu ,ale neumim si predstav pripadne casove ztraty kdyby ta matka nahle kolabovala(tezka,nechodici,lezici a ja nevim co)a nez ji dotlaci nekdo do auta tam se to muze komplikovat jeste te dane poloze co ja vim treba to ma vliv kdyz sedi ,ze to vypuzuje rychlejc atd takze idkyz to bude noc a zavola dopredu a bude to trvat 15min ten prevoz dle me je z lekarskeho hlediska 15min strasne moc!!ja myslim ,ze kdyz na to prijdou na porodnim sale jsou schopni do 5min operovat

haluskacz
9. říj 2008

ona je to opravdu komplexni vec. Domarodky vetsinou naslouchaji signalum sveho tela a jsou s nim jaksi vice v kontaktu, nez je u nas bezne zvykem. Takze by mozna samy taky dokazaly intuitivne odhalit, ze neco neni v poradku. V lekarske vede ovsem intuice nema zadne misto. Ale zenske telo je na ten porod dobre naprogramovano, a pokud umime spravne interpretovat jeho signaly + mame pri ruce zkusenou PA, riziko se tim velmi minimalizuje. Stejne jako deti, ktere jsou od malicka zvykle pohybovat se v terenu a nikdo jim nerika "nelez tam, spadnes", kdyz prijde nejaka prekazka, kterou je potreba zdolat, vedi, jak na to, a deti, ktere jsou neustale strezeny a napominany, at nikam nelezou, pripadne drzeny v ohradce, si zlamou hnaty pri prvni prilezitosti.

Tohle neni v nasi spolecnosti pro kazdeho a zadna domarodka by nedoporucovala druhym rodit doma. Proste nekdo, kdo si dostatecne neveri, by to taky nemusel zvladnout.

aponchie
9. říj 2008

btw moje mala je od narozeni nebojsa a vleze vsude a je ji jedno kdyz se xkrat spali jde znova a neohrozene takze si neumim predstavit ji nechat svemu osudu 😀

aponchie
9. říj 2008

a pak by me zajimalo ciste ze zvedavosti jak maminka ,ktera treba porodi doma ,nastane komplikace,rychlej prevoz ditete do nemocnice,nasledne nejake postizeni nebo neco spatne..jak si to pak obhaji ,jako jakym duvodem a cim?ze treba to tak melo bejt?nebo lekari neco spatne udelali?nebo jak ?nebo se to nemuze a nestalo nikdy?nevim ptam se jen 🙂

haluskacz
9. říj 2008

aponchie, o tom neco vim 🙂 a moje deti stale zijou a tesi se plnemu zdravi 🙂 Jeste jsem treba nevidela, ze by dite zamerne skakalo nekam, kde se pred tim zranilo. Ze mu ujede noha, to jo, to se obcas stane. Ale kdyz ma nejakou vylozene spatnou zkusenost, tak si pocina opatrne, i kdyz je to nebojsa. Ale treba je tvoje dite jeste neohrozenejsi, nez jsou ty moje (druhy dve, prvni je posera 😀)

haluskacz
9. říj 2008

ale to jsme tedy fakt ponekud odbocily 🙂

aponchie
9. říj 2008

no tak to ,ze jsi to nevidela jeste neznamena ,ze to neexistuje

haluskacz
9. říj 2008

aponchie, obavam se, ze na tuto otazku se neda odpovedet 🙂 Zavisi to na dost vecech - na pricinach toho postizeni, na povaze matky... dovedu si predstavit tech scenaru mraky.

lenkabu
9. říj 2008

haluska:no ja jsem mockrat slysela ze pri porodu doma by se na vsechny komplikace prislo vcas..ale neverim tomu ze na vsechny...jako si fakt neumim predstavit jak PA nebo zena dopredu intuitivne zjisti ze pri odtoku plodove vody vyhrezne pupecnik...treba.

Aponchie ma pravdu....rodicka v komplikacich ne vzdy dojde k autu a necha se prevezt...a jak bude PA a tatinek odvazet treba omdlelou nebo krvacejici rodicku....

haluskacz
9. říj 2008

aponchie, mas IP