Posedlost úklidem?

car_olina
11. říj 2015

Zdravím, ráda bych otevřela diskuzi na téma "dokonalý úklid" s nadějí, že se najde někdo s podobnými názory. Ráda uklízím. Myslím si, že když vidím u nás doma "nepořádek", pro mnohé to znamená "uklizeno". Přiznám se, NECHÁPU, že to ostatní nevidí, nicméně tím nikoho neobtěžuju a se svojí úchylkou se bavím jen já. 🙂
Utřený prach a čistá zem je samozřejmost, ale přípravky v kuchyni? V koupelně? Utěrky v šuplíku? Oblečení ve skříni? Jídlo v lednici? Botník? VŠECHNO MUSÍ MÍT SYSTÉM! :D
Nejsem bláznivá, mám synka a taky se nezbláznim, když jdeme ven a doma je bordel - i když mě to štve. Synovi se věnuji na 100%, a úklid musi stranou, ale je to ve me. 🙂)
Máte to někdo podobně? Milujete úklid a ten pocit všeho srovnaného? 🙂

pulecp
12. říj 2015

@kacca11 Je to určitě otázka míry, prý se dělal experiment, kdy dali vylíhlá kuřata na pár týdnů do sterilního prostředí, a ona pochcípala. Nemám rád reklamy, které sugerují "odstraníme všechny mikroorganizmy z vašeho... čehokoliv" - prostě skvělý způsob, jak podpořit slabou imunitu, nebo imunitu "hysterickou" - alergii. Máš můj souhlas, s tím Savem - neznamená to, že nikdy, jak jsem psal na začátku, je to otázka míry.

car_olina
autor
12. říj 2015

@pulecp Pravda pravdoucí! Jsem ráda, že jste přispěl. Můj děda také razil zásadu: "Napřed práce, potom zábava." Musím říct, že jsem na to sice naučená, nicméně na to jako dítě nemám dobré vzpomínky, proto to doma tímhle způsobem neaplikuju. 🙂 Není to ale jednoduché, Vaši paní úplně rozumím. V tom, že musí pořád něco dělat. U nás doma se vždycky dvě volné ruce musely okamžitě zaměstnat! 😀 A v podmínkách ve kterých Vaše paní vyrůstala, tak se jí není důvod divit. Klobouk dolů před Vaší chápavostí. ;)

cajomilka
12. říj 2015

@pety91 Tak to mám asi tak nějak podobně. Vnitřní potřeba uklízet mě chytne jednou za čas, když jsem sama doma, rozhodně ne pravidelně. K uklízení potřebuju nějakou vnější motivaci - např. když má přijet návštěva nebo Vánoce, jinak se k tomu moc nedokopu. Leštění nábytku, dveří, armatur, mytí oken častěji než 2x za rok, utírání prachu tam, kde to není vidět atd. považuju prostě za trestuhodnou ztrátu času 😉

ivuskark
8. led 2016

@car_olina Ahooooj, teda jsem nadšená z Tvěho popisu ůklidu 🙂 manžel se mi tady směje, jak jsem ožila 🙂 Taky ráda uklízím, mám ráda pořádek a organizaci ve věcech. A mně osobně úklid pomáhá i na srovnání myšlenek, taková psychohygiena 🙂)) Jak se krásně lehká cítím po ůklidu skříně, když pár věci vyřadím a vyhodím? 🙂

mi_ki
8. led 2016

Jééééé holky ..... nechcete přijít ke mně ?? 🙂

magdalenan
8. led 2016

@car_olina No jasný!

Mám koření podle abecedy, systém v uspořádání knih v knihovnách podle spisovatelů a žánrů, když věším prádlo, neexistuje věšet páté přes deváté (sem trička, sem ponožky..), mám speciální způsob stlaní postele a dokud to není hotovo, den prostě nezačal. Po uvaření večeře mám jasnou představu o foodstylingu, nemůžu jídlo na talíř prostě "nandat" v lednici mám jogurty a mléčné výrobky vyrovnané podle data spotřeby, ve sklepě všechny krabice a pytle popsané a srovnané podle spešl systému.. No prostě peklo 😀

Nejsem pošuk na úklid jako takový, na čistotu uklizim podle mě úplně normálně, až průměrně, ale tomuhle se manžel furt směje, že jsem magor. Když jde třeba nakoupit, napíšu mu seznam přesně podle toho, jak bude procházet tím supermarketem 😀

Mám ráda, když je doma uklízeno a čisto, ale nedej Bože, když se mi zašantročí Bazalka mezi Paprika sladká a Paprika uzená 😀 😀

koncita
8. led 2016

@car_olina nečetla jsem příspěvky, jenom jsem se dost pobavila, protože za takovou manželku by dal můj muž nevím co 😀 😀 😀 Bohužel já touto úchylkou netrpím (na rozdíl od vás dvou), takže to občas u nás doma trochu skřípe 😀 😅

car_olina
autor
15. led 2016

@magdalenan
@ivuskark
@cajomilka

Už jsem to dlouho nebyla a musím říct, že jste mě potěšily. :D Mám tetu, se kterou se naše hovory často ubírají přesně tímto směrem. Jak krásný je slyšet/číst, že úklid je potěšení i od někoho jiného. Konkrétně "magdalenan" - upřímně jste mně rozesmála a potěšila. :D Všechno, co jste psala je u nás taky, pár věcí se snažím i před přítelem nezmiňovat, na to, aby si myslel, že jsem definitivní magor, je ještě času dost. 🙂 Lednice, sklep, špajz, knižky..... VŠECHNO musí mít systém! :D Bez systému jsem nesvá a fakt mám problém bejt v klidu. :D Bavíte mě! Fakt! 🙂 🙂

PS: Právě jsem opět roztřídila doklady, papíry, dokumenty... Jednou za čas totiž přijdu na nějakou flignu která mě ještě víc baví. :D

cheynee
15. led 2016

Ahoj holky, právě jsem díky tomuto tématu upadla do hluboké deprese 😀 😀 😀. Jak se to stane, že někdo rád uklízí? Já to přímo nenávidím! Přijde mi to jako zbytečná práce, kterou může člověk dělat pořád dokola a dokola a nemá konce 😀. Když se donutím vytřít podlahu jednou za týden tak je to úspěch, luxuje většinou manžel a nádobí mi občas leží ve dřezu i tři dny. Okna jsem myla naposledy asi loni na jaře a koupelnu a WC také uklízím jednou týdně. Máme psa, který všechno trhá, takže po něm samozřejmě musím uklízet každý den, ale hrozně mě ta činnost obtěžuje. Chystáme se teď stavět a to už jsme se předem shodli, že si pořídíme uklízečku... Nejsem prase, že bych jako někde měla špínu, ale pořád se mi někde válí nějaké věci a já mám prostě odpor k tomu je rovnat 😔.

anetka1701
15. led 2016

Můj muž má obscesivně kompulzivní poruchu a já jsem prase :oD Dohromady je to celkem prča...

Když muž uklízí, tak vyrovná do řady i bříbory v příborníku... Když ořezává pastelky dětem, rovná je (do velké krabice) podle barev a velikosti. Svoje knihy má vyrovnané podle pravítka a já se jich nesmím dotknout :oD Včera jsme se ze srandy prali v koupelně, když mi urovnával pastu v tubě a já mu schválně zmáčkla veprostředku i tu jeho :oD Za ta léta jsem si zvykla... Nejsi v tom sama :oD

cajomilka
15. led 2016

@cheynee Tak jsem ráda, že aspoň někdo to má jako já. U nás situaci mj. zhoršuje fakt, že vlastně dosud nemáme pořádně zařízený byt, hlavně nám chybí úložné prostory, takže spousta věcí prostě nemá své místo 😒

cheynee
15. led 2016

@cajomilka No my jsme se nedávno stěhovali k našim (máme vlastní 3 + 1 a naši svoje 3 + 1 v patře) a také máme plno věcí co prostě nemáme kam dát, ale je to jen na přechodnou dobu, než postavíme 🙂. Každopádně vím, že u mně ta lenost není způsobená stěhováním 😀 😀

car_olina
autor
17. led 2016

@cheynee Jsi vlastně štastnej člověk! Máš totiž pravdu, je to pořád dokola a dokola, nikdy to není tak dokonalé, jak bych si představovala a málokdy jsem s úklidem opravdu spokojená. Mám synka a věnuju se mu jak jen umím, věnuju mu spoustu času a místo toho, abych odpočívala, když jde spát, tak jdu uklízet, aby až se probudí, jsme to měli zas pěkně uklizený. Je to taková "uklízecí past", ve který Ty nejsi a "my" jsme v ní vlastně rády/i. 🙂
A pro upřesnění - taky mám někdy nádobí ve dřezu do druhého oběda, taky mám plnej koš s prádlem, prach, poházený věci. BOHUŽEL se tomu vyhnout nedá, ale nejsem kvuli tomu v klidu a jsem natěšená na prostor, kterej využiju k úklidu!

Mluvily jste tu o stěhování - taky čekám, až budeme přestěhovaní do baráku a konečně bude mít všechno svoje místo, rozumím tomu, že vás to tolik nebere, když nejste "ve svém". 🙂

keckemet
17. srp 2016

Oživuji lednovou diskuzi.... Jsem totální úklidových maniak a nedokážu si pomoct....Už se v tom dost placam...ale léta...Někdy je to horší,jindy lepší...S příchodem každého nového dítěte se situace samozřejmě vždy rapidně zhorší.... Na vše mám systém, vše musí být uhlazené,naleštěné, uklizené... Uklizim každý den jinou část domu a nikdy nemám pocit dokonalosti.... Čas pro sebe nemám vůbec žádný... Kluci 5 a 7 jsou už dost samostatní,takže mi to dalo dost prostoru k úklidu už i v těhotenství... S příchodem miminka samozřejmě krize,že Nestíhám jako dřív... Malá mi spí odpoledne cca 2.5-3 h a to uklizim vždy,každý den...a často se stane,že to dodelavam,ještě až přijde muž z práce a vezme mi ji.... Mám neustálý pocit,že jsem doma na MD. (8 let už) od toho,abych pečovala o děti a domácnost,že je to má povinnost a poslání.... Nedokážu se toho zbavit a strašně to sužuje můj život....Úklidu jsem schopná podřídit naprosto vše....Teda že o děti je vždy postaráno a následuje úklid... Ale i tak mám výčitky,že si s nimi nemám čas pohrat,často jsem na ně i protivna,když něco Nestíhám....Takže dohanim večer povídáním před usnutim a čtením pohádky.... Mám nutkavý pocit,že když ten jednotlivý den neuklidim nic na víc,krom běžného - prádlo,nádobí tak jsem vlastně nic neudělala,nedokázala,nebyla jsem ničemu užitečná, můj den byl stran mého výkonu a úkolu promarněný...Jednou týdne jezdime do civilizace ( bydlime na samotě) a tento den neuklizim... Krom myck,pračky... Vypjaté situace jsou,když plánují nějakou moji aktivitu bez rodiny....to je děs,pac to mám ultra pocit, že si to musím zasloužit... Můj úklid je natolik precizní a časově náročný,že jsem schopná např. jedno okno umyvat 3 h!!! Nebo koupelnu a záchod 4h.... Je to děs,vůbec nevím co s tím....

kamino
17. srp 2016

@keckemet psychologa a gratuluji k tolerantnimu partnerovi 🙂 🙂

gigimyska
17. srp 2016

@keckemet Tomuhle se říká obsedantně kompulzivní porucha, není to nic hrozného a prakticky každý se s tím někdy setkal, nejjednodušší je vyhledat pomoc psychologa/terapeuta nebo se začít tak ovládat, že Vám přestane ta nedokonalost vadit, ale to se samotnému člověku zvládá velice těžko, držím palce 🙂, mě z toho vyléčilo to vidět naživo u jiných lidí (např. jsme nemohli někoho navštívit o 15 minut dřív, protože dotyčná ještě gruntovala již dokonale uklizený byt, jinak byla dost nechutná a například nám vtírala doslova pod nohama, prakticky dokonale uklizený byt apod..), držím palce 🙂

keckemet
21. srp 2016

No tepic.... Jakoze nedovedu si představit, že nebudu uklízet....

gigimyska
22. srp 2016

@keckemet Ale budeš uklízet pořád, jenom se člověk naučí ovládat a najde si jiné koníčky a nebude mu vadit ta nedokonalost, rpotože budeš mít radost z jiné činnosti a nakonec poznáš, že sis odpočinula... A co roboti? Já mám Roombu a připadám si extrémně výkonná, v jednu chvíli myju nádobí, peru, luxuju, zadělávám těsto... A ještě jsme si koupila tlakáč, takže rychle i vařím a šetřím tím čs, můžu se víc věnovat dětem nebo si číst 🙂, a poházené oblečení mě už moc netrápí, prostě když jdu někam do místnosti, rozhlédnu se, co je potřeba tam vzít a vezmu to a tak, ale určitě bych poradila se od OKP osvobodit 🙂 Jo a ještě je bezva paní na úklid, ta chodí jednou za čs na ty velký věci...

makronka222
22. srp 2016

Jsem to samy v blede modrym... Vse ma system, uklizim denne, ale mam to za chvilku hotovy protoze to uz jen udrzuju, zase si me neplette s Monkem ale proste bordel, veci nahazeny po kreslech a zidlich nesnesu, od tohou jsou skrine,... Jinak stiham vsechno, umim zaradit 4ku, mam navarino, vyprano, vyzehleno, stiham to kdyz dite spi nebo to dodelam po vecerech/brzo rano. Mam cas na konicky, vylety, cokoliv, ono to zas tak moc casu nezabere, to rikaj jen lenosi, protoze vedi prd🙂

zuzineckah
22. srp 2016

@keckemet to je strašný. Jakože já jsem docela komínkomil 😀 mám ráda čisto, uklizeno, setřený prach, tvl ale 3 hodiny glančit jedno okno?? To už vážně signalizuje problém...

lucyanek
22. srp 2016

Holky, a máte nějaký systém/plán, kdy co uklízíte? Např. v pondělí dělám to a to, v úterý to a to, atd. Já jsem bordelář a chci to změnit 😀 😀 😀 Kolikrát mě trvá než něco uklidím - já to uklidit chci - ale buď se mi nechce nebo na to klidně i zapomenu 😅 Prostě hrůza se mnou 😖

indy2
22. srp 2016

Ja mam uklid rada, je to pro me relax..proste vypnu hlavu a jedu. Mam pocit, ze dokonce zrychluji a uklid celeho bytu mi zabere mene a mene 😀 mam ale dve deti a ty jsou pro me rozhodne prednejsi. Na druhou stranu mi nedela celkem problem udrzovat uklizeno a mela jsem to tak uz v sestinedeli, takze pro me deti nejsou prekazkou 🙂 rozhodne nepadam na pusu, ze bych do noci uklizela..to me ani nehne 😀 ale kdyz clovek poradek udrzuje, nezabere to pak tolik casu. Nemam rada mraky nahromadenych veci a to si myslim, ze mi pomaha. Vse ma sve misto a tak je to uklizene raz dva. Na co jsem pes tak je toaleta a koupelna. Ale jinak proste v norme 🙂 @lucyanek tyto plany s dvema detmi by mi neprosly 😀 uklizim to, co je potreba a zaroven nad tim nepremyslim. Jdu treba do koupelny dat pradlo, kdyz si uvedomim, ze deti si ted hezky hraji a je klid a pri te prilezitosti umyji wc i koupelnu. Je to otazka peti minut..atd 😉

evulina77
22. srp 2016

@keckemet no asi by to chtělo psychologa, nebo třeba kineziologa. Protože uklízet efektivně je podle mé ok, ale 4 hodiny uklízet záchod nebo 3 hodiny jedno okno, to je podle mě už problém. To nemá s úklidem nic společného. Přeji, ať to dáš brzo zase pod kontrolu...

uzsezasenudim
22. srp 2016

😀 to je diskuze pro mě! :D Mému dědovi a následně mému otci se za zády posměšně říkalo "hadříček" Pro otce byl nepořádek i umyté nádobí na odkapávači. Denně viděn s koštětem v ruce, jak zametá. Ulepený stůl? Já myslím, že se nikdy nestihl ulepit. A jak se říká, že jablko nepadá daleko od stromu, ani mě se to nevyhnulo. Ale jak píšeš o těch šuplíkách, to mi nejde. Moje šatní skříň jede na etapy. Začíná to momentem krásných komínků a řádů, ale pak tam nevybíravě nahážu čisté prádlo ze sušáku a je to. Pak to chvíli navršuji, až to nejde dál. Mě rupne v bedně a uklidím si tam. Jinak věci doma musí mít místo. Nelze, aby šroubovák, nebo vánoční baličák neměl svůj kout, kam se dá "uklidit" V očích ostatních lidí myslím, že ani nejsem za nějakého přehnaného clean freaka 😀 Ale uklízím jakoby soustavně, takže pokud bych si řekla, zejtra přijede tchyně, vím, že jen vysaju, vytřu, umyju koupelnu a je to tu jako nové. Nenajdete u nás špinavý kout, prostě takový ten důkaz soustavné nečistoty. Mě by to nešlo to neumýt. Mytí a úklid je pro mě relaxací. V jednom rozhovoru s psychologem Janem Svobodou padlo, že odpočinek je opakem stresu. Já přemýšlela, co je pro mě odpočinek. A je to úklid! Zapnu rádio, naplním kyblíček a jedu! :D Všímám si také jedné věci. Pokud mám problém, skřípnu se s přítelem, nebo mě něco trápí prostě, začnu uklízet. Někdo jede na dovolenou a hned po příjezdu jde naskákat do vody. Já si vždycky potřebuju zabydlet, zútulnit a uklidit hnízdo, kde přebývám. Ať už je to karavan, hotel, motel, stan. Je to jedno. Všímám si, že takové to "doma" je pro mě velmi zásadní. Moje sestra je opak. Máme každá jiného otce a ona je o 14 let starší. Ona má takový nepořádek! Že mi to nedá a když jedu k ní na návštěvu, musím jí uklidit! :D A aby toho nebylo málo, jsem ekoterorista, takže uklízím jen krásnou kosmetikou, která neublížila jedinému chlupáčkovi a je bez kekelů, co otravují planetu. A to se prostě uklízí jedna báseň, mám z toho vždy skvělý pocit! Co nesnášim! Dlouhodobě uklízet po někom. Začne mě to štvát a začně mě štvát ten člověk. Proto s přítelem, který uklízení nesnáší, děláme takové "naše úklidy", kdy se musim kousknout a jak malýmu mu říct, co má uklidit. On remcá a xichtí se, ale! Udělá to, protože ví, že jinak budu nešťastná a to prý nechce 😀 Není to tak divoký. V podstatě po něm uklízím pořád..., ale jednou za čas to nakyne a já cítím potřebu se cítit i v tom úklidu aktivně podpořena. Nesnesu nepořádek v dokumentech v PC, v "dílničce" v kumbálu, ve fotkách. Jediný, co mi zůstává je ta šatní skříň. Si tak říkám, že je to asi dobře, protože díky ní vím, že nejsem nemocná a asi si tím nic nekompenzuju, protože kdyby se jednalo o poruchu, skříň by neunikla 😀 Taková moje domněnka, kterou se chlácholím, když mi někdo říká, že jsem magor 😀

keckemet
22. srp 2016

Tyjo...no vím,že to není teda OK... Jak říkám,někdy to bylo už lepší a jindy je to horší... To okno myslím tím i rám a rozsroubovane ale 😀 Neee vím,ze je to mazec...Sledují,že když jsem ten daný týden s detma více pryč a necucim tam pořád na tu domácnost,vidím bordel míň a míň mne to nutí uklízet....ale tak když tam nejsme je logicky i menší binec,že...

zuzineckah
22. srp 2016

@keckemet a tuhle obsesi máš i když chodíš do práce??? To se snad pak už vůbec nedá stíhat, ne? A kdy vůbec sexujete? 😀 Vždyť to gruntování ti musí vzít každou volnou chvilku 😨

keckemet
22. srp 2016

@zuzineckah nee to dělám paknv práci 😀 Pracuji na operačním sále 😀 😀 😀 Ale jsem už 8 let doma,navic bydlime úplně na samotě,asi mi už fakt hrabe .. . Sexujeme v noci,ne.... Uklizim přes den.... Asi mi hrabe ve více směrech...od 20-28 jsem se placala v anorexii,teď úklid....Já fakt nemůžu mít asi klid.... Jasně, že vše vidím realisticky,že se tréma detma tohle absolutně nejde dělat,ale zatím si nedovedu pomoct.... Když neuklizim doma, připadám si ,že nic nedělám,že je to můj úkol...achjoooo strašně ničící...

babanci
1. lis 2018

@uzsezasenudim Tak to já jsem magor, protože já mám i šatnu vzornou, všechno seřazené podle barev. 😀

mnislava
20. čer 2019

Mě by zajímalo, jak se dá perfektně uklidit dvoupatrový dum s 18-ti měsíčním prckem při těchto podmínkách. :1.vriska při všem co chci dělat ikdyz jdu jen na zachod
2. Hlídání u babičky není možné, protože přítel je prostě proti (uznává pouze své prarodiče)
3. V domě nejsou dveře, tudíž uklízet, když malá spí, je nemozne
4. A přítel hlídat nebude, protože prý má své práce dost

A to se nejedná jen čistě o uklid, jde i o vaření,věnování se dětem, ať nesedí jen u mobilu, večeře, koupání, čas pro sebe.

zuzineckah
21. čer 2019

@mnislava nevím jestli se dá uklidit při těchto podmínkách, ale podle toho co píšeš je zřejmé, že tvůj přítel je pitomec.