Posedlost úklidem?

car_olina
11. říj 2015

Zdravím, ráda bych otevřela diskuzi na téma "dokonalý úklid" s nadějí, že se najde někdo s podobnými názory. Ráda uklízím. Myslím si, že když vidím u nás doma "nepořádek", pro mnohé to znamená "uklizeno". Přiznám se, NECHÁPU, že to ostatní nevidí, nicméně tím nikoho neobtěžuju a se svojí úchylkou se bavím jen já. 🙂
Utřený prach a čistá zem je samozřejmost, ale přípravky v kuchyni? V koupelně? Utěrky v šuplíku? Oblečení ve skříni? Jídlo v lednici? Botník? VŠECHNO MUSÍ MÍT SYSTÉM! :D
Nejsem bláznivá, mám synka a taky se nezbláznim, když jdeme ven a doma je bordel - i když mě to štve. Synovi se věnuji na 100%, a úklid musi stranou, ale je to ve me. 🙂)
Máte to někdo podobně? Milujete úklid a ten pocit všeho srovnaného? 🙂

lv
11. říj 2015

ne, samozřejmě mám ráda, když je tu uklizeno, hezký pocit, líbí se mi to - ale takovej ten polobinec je doma daleko častějc 😎

nonnni
11. říj 2015

@car_olina nemam, mam rada volne a nezavalene prostory, ale abych piglovala lednici a rovnala v ni jogurty podle velikosti, nebo rovnala veci do kominku ve skrinich a mela spatny pocit z toho, ze si deti proste MUSI nutne vytahnout triko/svetr/kalhoty uplne zespod asi 30 vterin pote, co ten kominek postavim, tak to by me uz davno muselo klepnout.

sabuse1
11. říj 2015

mám ráda uklizeno, ale se 3 dětma a psem je to tak trochu sci-fi takže se snažím denně vysát nebo vytřít i když to tak za půl hodiny vypadá zhruba stejně, špinavé nádobí ukryje myčka takže kuchyň mám dá se říct stále uklizenou, co teda moc neřeším je prach, tak něják průběžně stírám co je nejvíc vidět, ale kolikrát než abych se úplně uštvala si jdu radši lehnout. Mám to tak něják,že teď se prostě obrním a nějáký ten nepořádek skousnu, radši se budu věnovat dětem a budu spokojená máma než uštvaná s naleštěným bytem, uklízet budu moct až děti vyrostou

kamino
11. říj 2015

Ted v obdobi Lego jsem rada, ze mame kam stoupnout 😃 spis den zasvecuji likvidaci katastrof.. dneska rano : vymotany toaletak jako silnice, ktery prcek se psem stihli navic natrhat ( behem chvile, co jsem davala pradlo do.pracky ) , vylite tekute mydlo po cele koupelne a vysypana strouhanka a mouka, kdyz jsem obalovala kvetak.. a tak je to cely den..

evaamy
11. říj 2015

@car_olina mám to podobné jako ty 😉 proto trpím, když jedeme na návštěvu k tchyni bordelarce a chaoticce 😉 úplně mám tiky ji to tam vyhazet do popelnice

veraga
11. říj 2015

Pořídila jsem si dva velké psy. To abych náhodou nezačla být posedlá úklidem. Oni už se postarají o to, abych to až tak neřešila. Můj pocit dokonalé vypíglovaného baráku mi seberou během pár minut. Nikdy bych nemohla jít do Prostřeno, protože jídlo je nějakým tím chlupem okořeněno téměř pravidelně. V době línání si raději nezvu návštěvy a na pojem "bordel" mám už trochu jiná měřítka. Už se moc těším, až porodím a přibyde nám nový nepořádkotvůrce. Pak se všichni vyhnípnem na sedačku a budem trénovat imunitu 😅
Ale abych nebyla za prase. Zvládáme to. Savo a vysavač jsou mí nejlepší přátelé. 🤐

kamino
11. říj 2015

@veraga tes se.. 😃 mame sice jen jednoho psa a jeste celkem klidase, ale ve spojeni s prckem je to ocistec.. vcera jsem byla od rana do 15 hod na brigade a navrat stal.za to.. dite litalo po zahrade jen v triku , puncochacich a holinkach , doma jak po vybuchu, vykramovana skrin, mezi tim vyhazeny kos na pradlo,( asi s tatinkem neco hledali 😃) hracky vsude, hlavne ze prezili.. 😃

car_olina
autor
11. říj 2015

@veraga tak to je vynikající! Asi taky některé chvilky začnu dokumentovat! 😀
Koukám, že vesměs mate k úklidu střízlivý přístup, to je dobře. @evaamy jsem nadšená, že se našel někdo, kdo se se mnou shoduje. Upřímně jsem myslela, že se tu setkám spíše s kritikou. 🙂 Se skorotchýní to mám stejně! Mám ji moc ráda, ale přístup k úklidu mame teda velmi odlišný!

gracinka7
11. říj 2015

@car_olina úklid sice nesnáším, ale všechno má přesně svoje místo. I hrníčky mám srovnané v přesném pořadí a těžce nesu, když manžel vyklízí myčku a srovná je jinak :D

cajomilka
11. říj 2015

Hm, tak ja jsem prave ta bordelarka a chaoticka, ani zasvobodna jsem nedokazala udrzet poradek na svem psacim stole a v suplicich dele nez 2 dny a ted s detma jsem uz na poradek temer rezignovala¨, takte furt nekde neco hledam, manzel ma kecy, me to taky stve, ale proste na to nejak nemam 😒 Vytirani podlahy je podle me sysifovska prace, tudiz je zbytecne ji delat moc casto, clovek ma pak akorat pocit frustrace, ze to za hodinu vypada skoro stejne... Nejsem schopna mit system skoro v nicem.

iveta93
11. říj 2015

Já osobně mám uklizeno ráda, ale pro vás by to asi byl bordel. Uklizeno můžu mít maximálně když jsem doma sama. Jinak pes vytáhne na co přijde, přítel sice když je potřeba tak uklidí, ale jeho míra potřeby úklidu je trochu jinde než moje. Za měsíc přibude další bordelář takže já to pomalu vzdávám. 😀
Jinak bývalého maminka (mám jí ráda, ale v tomhle je magor) musela mít uklizeno vše. Jednou jsem jí viděla asi dva dny před Vánocemi ve 4 ráno mýt okna, když chtěla jít do kostela na bohoslužbu tak ještě rychle utírala prach někde nahoře kam nikdo neviděl. Umývala i sprchové gely, zásuvky zevnitř, vytřít párkrát denně taky nebyl problém - no Monk jak vyšitej. 😀 Ale zase tam bych se asi nebála jíst ani ze záchodu. 😀

barulina
11. říj 2015

jooo mě můj chlap vždy říká že jsem blázen s tím uklízením.pravda je to horší co jsem nastoupila zpět do práce, ale i tak, prach u nás nenajdeš. v koupelně a webu je pořád desinfikovano, no ale bývalá jsem pečlivějsi

mogwaika
11. říj 2015

@car_olina mám to podobně, teď se dvěma dětma mě přímo deprimuje, že mi z místností okamžitě po úklidu dělají kůlničku na dříví. Úklidem se odreaguji, vybiji vztek na děti nebo chlapa, vůně Sava je mi příjemná. Teď s druhým dítkem to nestíhám mít dokonalé a zamrzí to. Mám ráda čisté vzdušné uklizené prostory, lépe se tam dýchá 😀

mogwaika
11. říj 2015

a zase když strávím víc času nad úklidem, spoustu ho ušetřím při hledání čehokoliv, vím a jdu najisto - pokud tedy neschovávají děti :-/ 😀

car_olina
autor
11. říj 2015

Zatím úklid zvládám (když si kolikrát v duchu říkám, jak rada bych to a to vyházela a vyklidila) s jedním dítětem. Představa byla jiná, lidi říkali - zapomeň na to svoje uklizeni, teď se nezastavís. Prd. Dítko máme hodný, spí přes den dve hodiny. Ideální doba na úklid! 😀 Jsem zvědavá, jak to jednou bude jednou se dvěma!

mogwaika
11. říj 2015

@car_olina jj, s jedním dítkem doma nebylo smítko a pekla jsem aspoň 3x týdně 😀

sabuse1
11. říj 2015

@car_olina: jo přesně když jsem měla 1 dítě zvládala jsem uklízet dokud spala, při dalším jsem byla jednu dobu ráda když jsem se zvládla aspoň najíst a teď při třetí v době jejího spánku radši odpočívám a čerpám síly🙂 něco poklidím s ní, něco když spí, ale aspoň hodinu se snažím urvat si pro sebe

car_olina
autor
11. říj 2015

@mogwaika - já peču taky 3x. Ale ročně. :D Vánoce, partnerovy narozeniny a snaha o řádné hospodiňkování. :D
@sabuse1 neumím si 3 děti vůbec představit. Vždycky jsem si říkala, že s mým smyslem pro režim a systém nebude přece tak težké to zvládnout. Ale to jsem si říkala jako bezdětná. To jsem jeste netušila, ze moje dite ten smysl nebude mít od narozeni po me. :D

sabuse1
12. říj 2015

@car_olina: tak ono nejtěžší je to první, to nejvíc rozhodí celý chod domácnosti, ty ostatní už se jen plynule přidají🙂 u mě je třeba priorita kvalitní jídlo takže já dost času strávím v kuchyni, vařím denně z čerstvých surovin, peču jak kdy, ale tak 2-3x týdně určitě, řeším tím snídaně a svačinky. Když jsem doma jen s Emou tak je to pohoda a doma máme uklizeno, ona není ten typ co vyrabuje všude všechno, ale vystačí si s jednou věcí kterou si dojde uklidit když si s ní dohraje, horší je to když jsou tu pak odpoledne všichni...ale to je takový ten provozní bordel který právě tolik neřeším a uklidíme to večer společně. Nejhorší v tomhle směru jsou prázdniny kdy jsou doma všichni a já se snažím věnovat se jim takže to pak jde ten úklid opravdu stranou nebo to doháním večer. Jako bezdětná jsem musela mít neustále naleštěné kohoutky v koupelně, nikde ani smítko a ze začátku mě to ničilo, časem jsem rezignovala pokud jsem se nechtěla úplně zbláznit🙂

kocicinka
12. říj 2015

@car_olina Ahoj, ano, uklízím celkem ráda( ten pocit úlevy, že všechno je tam, kde má být ) a hodně. Ale nepopírám že jsem tak trochu otrok pořádku. Vždy, když odejde otec se staršími dětmi do školky tak se na to vrhám. Uklidím kuchyň a pokoje po tom jejich vypravování, vyluxuju, vytřu, utřu drobky na stole a lince, uklidím hračky, co stihli rozházet. A pak v tom můžu začít fungovat, vařit, atd. Nepořádek nesnáším, nejsem schopná v něm fungovat, ale musím říct, že to je hrozná povaha🙂 Závidím těm, co jsou schopni žít v bordelu, mají snazší život🙂

zitulkah
12. říj 2015
Uživatel zitulkah je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od zitulkah.

Asi se musím přidat, jsem hroznej úchyl na úklid. Je to hrozně zvláštní, ale když jsem byla mladá, uklízení jsem nesnášela a teď, když mám svůj byt, tak bych uklízela pořád :D nejhorší je, že mám pocit, že to nikdo neuklidí lépe než já 🙂

pety91
12. říj 2015

Já to beru tak na oko uklidit, s těma mýma dětma to stejně úplně nejde. Takže to nehrotím.
Generálku udělám tak 4 x do roka. 😖

car_olina
autor
12. říj 2015

@sabuse1 s tím vařením to jednou bude pro me težké... Nesnáším vaření. Kdyby bylo po mém, nejdu do kuchyně, pokud nemám v ruce hadr na úklid. Pro nás vařím to nejjednodušší, naštěstí nám jednoduchá kuchyně - maso, příloha - vyhovuje. Malýmu jednou za čas uvařím spoustu jídla a zamrazím. Až bude synovi rok, tak chci pomalu začít vařit to samé, co budeme jíst my. A to jsem fakt zvědavá, kam az budu muset ten úklid posunout! :D
@kocicinka @zitulkah obě mi mluvíte z duše! 😂 Bordeláři se maj dobře, protože je nestresuje nepořádek a nikdo neuklidí líp než já! Což je taky k ničemu, protože mi vlastně nemůže nikdo pomoct... :D

zitulkah
12. říj 2015
Uživatel zitulkah je nedůvěryhodný
Je možné, že nejde o reálnou osobu, ale o profil nebo více profilů vytvořených za účelem propagovat konkrétní výrobky/služby nebo účelově manipulovat diskuzi. Podívej se na příspěvky od zitulkah.

@car_olina No právě :D Můj partner vždycky něco uklidí a myslí si, že budu hrozně nadšená, ale já pak jdu a stejně to dělám znova. Nemyslím to špatně, ale ostatní nevidí třeba špínu v záhybech :D

veeeraf
12. říj 2015

potřebovala bych tvojí uklízecí úchylku alespoň jednou do roka :D

car_olina
autor
12. říj 2015

@zitulkah jednou, kdyz jsem na vikend odjela, dostala jsem od přítele fotku s ustlanou posteli. Chtěl se pochlubit. Kdyz jsem si ho představila, jak chudák běhal kolem postele, aby to lícovalo, tak jsem nešetřila chválou. Uz ale na fotce bylo jasny, ze to neni tak docela, jak by melo... :D
@veeraf kdyby to šlo, ihned ji propujčím i několikrát do roka... ;) :D

rainbow_x
12. říj 2015

Já jsem spíš posedlá myšlenkou, že bych měla mít uklizeno 😀 Ovšem dokopat se k tomu, už je někdy problém. No někdy..dost často 😀 Ovšem je bordel a bordel.

pulecp
12. říj 2015

@car_olina Zdá se, že to zatím zvládáš. Má osobní zkušenost - děti už celkem samostatné (8 a 5). Jídlo dělám často já, když byla žena v zaměstnání, převzal jsem žehlení - s těžkým srdcem ho "pustila" i když pak řekla, že to je solidní 🙂 . Jenže pokud jí jakkoliv ulehčím, ihned si najde další činnosti - ne jen úklid, zpracování fotek například ... ... Pak je unavená, ospalá, padá, jde spát, nebo zase dělá (vím, odkud to je, doma dřela na poli, v domácnosti. postižený bratr měl velké úlevy (slabé slovo), matka diktátorsky uplatňovala heslo "napřed práce potom zábava" - přičemž když na zábavu vůbec došlo, bylo to jedině jídlo. Manželka nevydrží v klidu. Když ji jednou za dlouhý čas přesvědčím ke společné činnosti doma (ať už jde třeba o společnou hru, ale i sex), nakonec mi řekne, jak se jí to líbilo, ale za čas ji znova přesvědčit, je náročné. ... Rozumně rozvrhněte čas mezi domácnost, děti, zaúkolujte muže, ale nezapomeňte na něj jako na partnera, nevydrží to nejspíš věčně - já zatím (roky) držím, ale je to fuška.

pulecp
12. říj 2015

@zitulkah 🙂 Doporučuji Ti, nedělej to. Jediné čeho dosáhneš - nepomůže Ti časem už s ničím. A taky mu třeba "pocucháš" sebevědomí 🙂 Tedy pokud to nedělá schválně "špatně", aby to nakonec nemusel dělat, ale přitom prokázal dobrou vůli.

kacca11
12. říj 2015

No, ja jsem nekde na pul cesty. Klidne se priznam, ze mi bordel (ne spina), absolutne nevadi, nestresuje a nedela mi problem kopec bordelu obejit a ignorovat. To, ze uklizim, je tim, ze chci, ne, ze musim. Nedokazu posoudit, jak moc byste muj uklid povazovaly za dokonaly, ale absence prachu, cista podlaha, umyta kuchyn, koupelna a system v uloznych prostorach se snazim mit jako standard. Na savo a dezinfekce si fakt nepotrpim, to si myslim, ze je na vetsinu prostor uplne zbytecne.