Rady od zkušené maminky těm nastávajícím

marki
2. únor 2006

Ahoj kočky, protože mě příchod mimouše čeká za necelé tři měsíce, snažím se sehnat co nevíce informací nejen v kurzech, ale všude možně. Proto vám sem nakopíruju rady jedné super maminky (má dva puberťáky 15,14 let a malýho 7m Vojtíška). Nemusíte se těmito radami řídit, spíš pro vás můžou být inspirací:

1. PRANÍ
Já pořád peru a nemůžu si vynachválit tekutý prášek pro miminka LOVELA je to úplně super do té doby, kdy ti mimčo nezačně baštit mrkvičky nebo jestli budeš používat klasické pleny látkové což si myslím že je NA PRD tak to bys nevyprala ale na takovéto obyčejné praní je to SUPER. Krásně voní, prádlo je hrozně svěží a přitom nenavoněné moc uměle víš jak to myslím. NEAVIVÁŽOVAT vůbec nepotřebuje to miminko a po LOVELE bude krásně měkkoučké uvidíš. Hned od začátku jsem prala a peru na 30 stupňů úplně to stačí a vypere si doteďk úplně všechno. Praní v RUCE nedoporučuji nevypereš to nikdy tak jako pračka, ztráta času a opravdu když dáš šetrnej program peru na EKO a ještě na VLNU tak věci a sama vidíš co máš ode mě, jsou krásné a kdybys viděla ty, co jsem měla na Vojtu úplně malinkaté, nebyly známky nošení.

2. LEHÁTKO
My jsme lehátko kupovali hned ze začátku, protože Vojtík šíleně trpěl na vetříky a vlastně od měsíce nám doktorka, která učí miminka plavat a hodně ví o motorice a vývoji, nám doporučila a vůbec nám nedoporučila právě autosedačku vajíčko, do kterého maminky dávají miminka a myslí si, jak jim je dobře. BLBOST !!!!!!!!! Nedělej to ikdyby stopadesát kamadárek to tak dělaly a řeknou ti, jak se to miminku líbí. V autě ANO to nevadí je tam jak v bříšku ale celé dopoledne aby ho měly na stole v kuchyni a vařily u toho to je ŠPATNÝ. Lehátko co jsme měli mi se dalo polohovat do sedmi poloh a ta nej........ byl skoro leh trochu vyvýšený ale krásně Vojtík ležel a nepoloseděl. Bylo mu tak dobře, přenášeli jsme si ho a taky houpali, to naše se dalo houpat ale myslím, že každé lehátko to tak má, když je jakoby podsunou rádoby nožičky tak se houpe takže DOPORUČUJI. Jo a dokdy? Do té doby, než se začne otáčet my ho měli do půl roku. Pak jsme koupili krmící židličku, která má tři polohy takže ta úplně dole je jakoby ve vajíčku a sedm poloh výškových, má dva pultíky a zezačátku tam Vojtík byl v té úplně naležato poloze, viděl protože židlička se dá vysunout do výšky ke stolu a byl na pohodu. Má kolečka, takže s ním jezdíme po celém bytě, teď ho v ní krmím, dám si ho níž, sedím třeba na sedačce v obýváku a krásně baští takže ikdyž je dražší než klasické krmící židličky které se nadají polohovat já si nemůžu stěžovat a od půl roku v ní krásně sedí.

3. PLENY my měli od začátku PAMPERSKY do porodnice jsem si kupovala úplně ty nejmenší myslím 2-5 kilo ty NEW BABY nevím jestli to píšu dobře a protože jsme byli dlouho malinkatí vydrželi nám. Ale maminky co měli prcky tak kolem těch tři a půl kil je využili jen v porodnici takže být tebou, toto balení si koupím jen jedno do porodnice a pak už ty další 3-6 kilo ty budeš využívat myslím tak do dvou měsíců opravdu těch jsme si nakoupili nejvíce. Ubrousky nejvíc jsem spokojena od PAMPERS ale ty bílý s heřmánkem, opravdu jsou nejlepší. Nejsou navoněný jako ostatní, nedráždí a je tam heřmánek a krásně je po tom prdelka hlaďoučká fakt že jo!!!!!!!!!!!! Teď už máme PAMPERSKY jen na spaní, na noc a na cestování a na doma, kdy ho přebaluju co hodinu aby se prokopal a dal chvíli pokoj máme obyčejné třeba dobrý jsou z ROSSMANA nebo z BILLY, HYPERNOVY mají obrázky a stačí. Pampersky jsou lepší v tom, že opravdu ikdyž je tam jak říkám NACHCÁNO tak nejsou těžké, nestudí a lepítko pořád lepí ale u těchto obyčejných je plena hned těžká, mokrá jakoby taková studená a lepítko lepí jen jednou pak už led izolepou (přeháním nedělám to jen přirovnání.)

3. PŘEBALOVACÍ PULT a pod......... já hrozně chtěla ten klasickej s vaničkou NEDĚLEJ TO !!!!!!!!!! Zabírá to moc místa, využíješ to jen prvních pár týdnů a pak zjistíš, že pohodlnější je přebalování na klasické posteli v ložnici nebo kdekoliv jinde, než tam, kde ti bude stát tento pultík. My jsme si nechali udělat k postýlce takovej jakoby pultík , vypadá to jakoby vál na válení těsta, má to asi pěticentimetrovou ohrádku ze tří stran, do toho jsem si koupila molitan, na ten jsem si ušila z dětské látky potah a krásně jsem to měla u ruky jo a připevnili jsme ho na dva noční stolky, které se nám kvůli postýlce nevešli k posteli tak jsme je dali na sebe, na to ten pultík, na to ten pošitej molitan a bylo to. Ale vůbec jsem tam malýho nepřebalovala, měla jsem strach, že mi spadne, na posteli jsem mohla odejít KAMKOLIV, malej si tam krásně ležel, pod něj jsem pořád a doteďka dávám PŘEBALOVACÍ PODLOŽKY těch si taky nakup ty se neztratí, můžeš mimčo nechat na posteli se prokopat, pod něj tuto podložku kdyby náhodou bylo nadělení a můžeš si fakt jít třeba vyndat prádlo z pračky takže PŘEBALOVACÍ PULT nic moc!!!!!!!!!!!!!!! Vím o holkách, kterým stojí někde v kuchyni nebo obýváku a mají na něm jen krámy.

4. VANIČKA máme obyčejnou z IKEI, je malá ale my jsme Vojtíka už od šesti týdnů koupali ve velké vaně, protože plaval jako plaváček a doteďka už jezdíme i do bazénu se potápět a můžu doporučit. Va vaničce co nejméně, vím, je to pro maminky pohodlnější, položit prcka do vaničky pěkně ho tam nechat ráchat, kopat ale pro jeho motoriku a vývoj je to právě špatný. My jsme od začátku a to vím od té kamarádky hned vrzly malýho do vaničky, ŽÁDNÉ LEHÁTKO rovnou ponořit uši do vody, nevadí jim to VĚŘ MI a ve velké vaně taky, napustit vodu, položit, uši pod vodu a miminka se cítí jako v bříšku je jim tam dobře. To je moje ZKUŠENOST a děti, kterým se dává takovéto lehátko nebo cokoliv aby se jim nenamočily ouška se později bojí vody, jak mají vodu v uších řvou takže DEJ NA MĚ!!!!!!! Jo a na vanu do koupelny jsme si nechali opět udělat desku přesně na šířku vany, dolů jsme nalepily takovou pěnovku, prodávají to různě aby neklouzaly věci třeba v autě na palubovce, určo víš, je to takové dírkované jakoby molitan a to jsme dali na vanu a ono to neklouzalo, na to vaničku a nemusela jsem se zohýbat do velké vany kvůli zádům a tak. Teď to mám taky, malýho si na tom zesleču před koupáním, pak ho osuším a přenáším do ložnice, tam ho namažu, obleču a jde baštit a spát. Už vím, jak je v ložnici po koupání že prostě už tam zůstává a je to SUPER.

MOC DOBRÁ VĚC : Monitor dechu, chůvičky - k nezaplacení !!!!!!!!!!!!!!!!

....a jo ještě co je SUPER VĚC je BABY VAK ten jsme měli, v albíčku tam o něm píšu, že když měl malej větry tak v něm byl schoulenej jako v bříšku, cítíl moje srdíčko a bylo mu dobře. Na nakupování je to paráda, když pláče, když jdeš třeba jen do sklepa pro brambory zase přeháním ale já jsem potřebovala třeba pošťačka zvonila, šupla jsem ho tam, nebyla mu zima, cítil mě a šupajdovali jsme. Máme ho doteďka, už tam neleží ale jakoby sedí a je zvyklej, je mu dobře a lepší než ten ŠÁTEK - pozn. - u tohoto baby vaku si nejsem jistá, jiná maminka mi zase napsala, že jí ve vaku její holčička nechtěla být a koupila si šátek, kterej je pro ni super - holt každé mimi je jiné 😉

Nakonec rada poslední........nejvíc mimi potřebuje TEBE, tvoji náruč, teplo🙂

Pokud budete chtít, příště vám sem přepošlu radu o kočárcích (vlastní zkušenost té maminky) a nebo pošlu odkaz na stránky, kde je toho hodně o těhotenství a mateřství napsáno... 😉

hlavinka
25. zář 2008

Jakoze na spani? Hezka vec, prakticka kdyz je mensi byt a muzes ho mit treba i houpaci, ale decko z toho hnedka vyroste, tak nevim, zda se vyplati ho kupovat.... Mozna z druhe ruky. Zvkast ten houpaci si maminky chvali....(kamoska), ale ja zatim zkusenost nemam

ilci
25. zář 2008

no, většina oblečká je růžová nebo modrá, měla jsem problém sehnat něco neutrálního
košík je fajn, pokud ho někdo půjčí, ale taky bych ho extra nekupovala

kacka.va
26. zář 2008

hlavinko, naprosto souhlasím s barvama. Já taky miluju třeba oranžovou, ale všude je všechno růžové a to je barva, kterou naprosto nemám ráda ☹. kdyby aspoň červená, ale to je převážná většina fakt růžová. Tak se snažím vybírat zelené, hnědé, i když je toho hodně málo.
m.simonka: někdo si ho chválí jiný ne. Já bych ho použila, spíš kdyby mi ho někdo půjčil, jinak mi to přijdou vyhozené peníze, protože v tom mimi zase tak dlouho nevydrží

campi
26. zář 2008

Taky se mi zda přemíra růžové zvrhlá, úplně s vámi souhlasím. Ale když pak člověk naráží na realitu... Tak se snažím vyhledávat bílou v kombinaci s něčím (růžový okraj se snese), ale asi budeme mít holčičku růžovku. Klučičí věci jsou tak nějak hezčí.

laetti
3. říj 2008

Z dravím všechny maminky, mojí malé se loupe kůžička na ručičkách-zřejmě je má suché. Mám jí to nějak mazat? A taky se jí mezi prstíkama na ručičkách a nožičkách usazují chloupky a vlákna z oblečení, dá se tomu nějak zabránit, nebo je to normální?Taky by mě zajímalo jestli umýváte zadeček a genitálie po každém kakání pod vodou. Docela se bojím ji chytit a strčit pod kohoutek, nemáte jiný tip, nebo napiště jak to udělat a nebát se. Díky 😉

laetti
3. říj 2008

Ještě mám dotaz ohledně monitoru dechu-máme ho pod kokosovou matrací. Malá spí v zavinovačce a když ji vyndám z postýlky bez zavinovačky, tak monitor začne pípat třeba až za 5 minut. Pokud ji zvednu i se zavinovačkou, tak houká hned. Mám teda tu podložku dát radši na matraci? Nebo je to k reklamaci?

paolin
3. říj 2008

holky, me zase prijdou hezci holcici 😉 ke vsemu se veci na kluky shaneji dost tezko 😒

laetti, vetsina deti se po narozeni loupe. sloupou se a je to vetsinou OK 🙂
zadecek umyvam pod vodou. taky jsem se bala ze zacatku mrnouska chytit, ale miminka rostou rychle a brzy se jim zpevni telicko, tak je to pak bezva. vlhcenymi ubrousky pucuju prcku jen vyjimecne-kluci se po castem uzivani dost opruzovali.

kacka.va
3. říj 2008

laetti: to usazování vláken je normální, tak jednou dvakrát denně jí packy umyju a je to, zabránit se tomu dá jen těžko. a rozhodně neumývám při každém přebalování, to by byla věčně pod vodou, používám mokrý perlan, takže jí to všechno otřu a je to v pohodě. vlhčené ubrousky používám je na cesty

e.k.t
3. říj 2008

Já používám vlhčené ubrousky a střídám je, opruzená nebyla ani jednou a to preventivně nemažu žádným krémíkem, až když začne růžovět. Jinak na suchou kůžičku je super obyčejný olejíček aviril s heřmánkem nebo sipsi bez hežmánku nebo infadolan nebo modrá indulona.
Matraci máma taky kokosovou a alarm se spouští spolehlivě, dokud Joli neměla 3 kila tak stačil prdík a chvíle prohnutí a spistil se taky. Ale pak už ne až teď když v postýlce odcestuje do rohu tak se to zapne, ale jinak dost spolehlivé

berunka
27. říj 2008

ahojky maminky i cekatelky 😉 kolik tak pocitate mit kusu dupacek,kosilek,bodycek na den na cerstveho novorozence?

campi
27. říj 2008

To je otázka...

V nekolika seznamech na internetu jsem nasla, ze 4-7 bodycek v nejmensi velikosti. Ale co kdyz se 3x denne zableje? Budu to resit tak, ze koupim 5 bodycek, 5 teplacku, 5 overalu, 2 mikiny (svetriky) a 1 kalhoty v nejmensi velikosti, po stejnym poctu kusů pak velikost 62 a kdyby byla Lada mrnous, tak dokoupim /poslu manzela dokoupit/ prislusnou velikost. Sousedka pouzivala nejmensi velikost cca 2 mesice, kamaradka zase jenom 2 tydny. Tezko rict.

berunka
27. říj 2008

nase mala bude pry drobek,vahovy odhad mame na 39tt pod tri kila.a to ze budes treba 3x prevlekat je temer jiste a to se nemusi poblinkat.nez se naucime s plinkou atd bude prevlekani castejsi.

kacka.va
28. říj 2008

campi: my jsme hodně blily (naše malá byla extrém), ale měla jsem asi jen 4 dupajdy, vždycky jsem to hned namočila a než se zeblila, tak už to další schlo.
beru: pokud dítě vyloženě nezvrací nějak moc, tak se 3x denně převlékat nemusí. to by z toho člověk zblbnul. S plínama se to stává málokdy, že by se mimčo zadělalo. my měli hodně řídká hovínka a stalo se mi to tak ob den, že by z toho měla špinavé věci.

laetti
29. říj 2008

Mám dotaz: můžu svou 5 týdenní dceru koupat s ponořenýma ouškama? Babička mě straší, že může dostat zánět nebo infekci. Díky

kacka.va
30. říj 2008

laetti: můžeš, nic se jí nestane, akorát jí pak ouška vysuš. Malinkaté děti tam prý mají po narození jakousi "zátku", aspoň tak nám to říkali v porodnici. My máčeli uši i v porodnici.

karca21
17. lis 2008

Ahoj holky, dost trpím nevolnostma, nyním jsem v 17 týdnu a chtěla jsem se zeptat, jestli jste některá někdy zvracela krev. Dneska se mi to ráno stalo poprvé. Dík za odpovědi.

berunka
17. lis 2008

karca: to je divny 😲 me se to teda nikdy nestalo ale byt tebou radsi jdu k doktorovi.aby to nebyl nejaky problem uvnitr treba se zaludkem.aspon budes mit klid a jistotu co s tebou je 😉

kacka.va
17. lis 2008

karco: stát se to může, když je jícen hodně podrážděný a tím pádem překrvený, že ti praskne nějaká žilka, ale raději to řekni doktorovi.

karca21
17. lis 2008

holky, děkuju moc, ještě se má člověk kam jít poradit

luccii
14. led 2009

holky a pouzivate kojici polstar?

meleri
15. led 2009

ahoj Lucii,

ja to nepouzivam, mela jsem vzdycky normalni hruby polstar. a tedkom uz je maly vetsi, tak to nepotrebujeme.

Holky,

poradte, da se koupit nejaka vetsi zavinovacka, na deti od tri mesicu? Nebo uz se zavinovacky na tak velke deti nesiji. Mi se moc nechce prechazet na ten pytel, lepsi je fakt zavinovacka.

e.k.t
18. led 2009

meleri my to s Joli dělali tak že jsme na patřičný rozměr složili flísovou deku a do té jsme ji zavinuli, kolikrát jsme jí říkali naše vánočka 😀 😀 😀

bylo jí teploučko a vyla v měkoučku 😉

kacka.va
18. led 2009

kojící polštář je super, když vám mimča začnou sedět a občas ještě padnou na krovky, tak to dát okolo nich, aby se nemajzli do hlavy 🙂
my zavinovačku používali jen asi dva měsíce, pak už ne. rovnou jsme přikrývali dekou.

yanna.o
18. led 2009

kojení s kojícím polštářem - fotky:
http://www.kojeni.net/spolstarem.php

luccii
19. led 2009

yanno, diky moc za odkaz napoucne stranky 🙂

petreva
19. led 2009

Ještě ktomu kojícímu polštáři...my jsme ho pořídili myslím někdy kolem 25tt, už dlouho na něm odpočívám nebo ho mám i v posteli přes noc. Opravdu mi hodně pomáhá a podpírá už teď tak velký bříško. Sice jsem ho asi trochu slehla - máme s těma polist. kuličkama, ale to nevadí, dosypu ho až budem kojit a bude to dobré. Takže já z vlastní zkušenosti můžu doporučit už v těhu 😵

yanna.o
19. led 2009

Tohle také nejsou špatné stránky, mají tam i videa
http://www.mymamy.sk/dojcenie.htm
a tady ještě různé odkazy
http://www.kojeni.net/odkazy.php
To jen tak do úplného začátku, později už je to jedno.

yanna.o
19. led 2009

jen se nelekněte, někdy z toho dělaj větší vědu, než to je a přikládají tomu větší důležitost než to v dnešním světě, v našich podmínkách a při našich možnostech má.

luccii
24. led 2009

holky a kojite v noci mimo loznici?

evicka7
24. led 2009

jestli myslíš mimo místnost, kde je postýlka, tak já jo, ale mám to od postýlky v pokojíčku do obýváku kde spíme asi tak 4 metry, takže skoro, jako kdybych zůstala v ložnici