icon

Stále nemáme vybrané jméno 😃 😞

avatar
janca_dobi
15. srp 2014

Holky, jsem v 35. týdnu těhotenství a stále nemáme pro našeho chlapečka vybrané jméno. Naše tříletá dcera se jmenuje Ella - není to nic exotického, ale také to není typicky české, klasické, jméno objevující se např. v první desítce nejoblíbenějších jmen. A proto i pro chlapečka bychom chtěli "něco podobného". Akorát nemůžeme na nic přijít, resp. se nám nic moc nelíbí, nebo když už líbí, tak se to líbí jen jednomu z nás. 😀 Příjmení je Dobiáš, takže to vyřazuje jména jako Tobiáš, Tadeáš, Matyáš, Jonáš, Mikuláš, Tomáš, Lukáš, Eliáš apod. ☹ Nechci od vás říct, jak máme naše dítě pojmenovat, spíš by mě jen zajímaly vaše tipy, názory a třeba se tu objeví nějaké netradiční jméno, o kterém jsme nevěděli nebo nás nenapadlo nad ním uvažovat apod.
Ještě podotknu, že já jsem navrhovala Samuela, Šimona, Bruna a nejvíc se mi líbí Max, ale ani jedno mi neprošlo. Oběma se nám líbí Sebastián, ale přijde nám to právě k Elle docela dlouhé a nejsme o tom jméně 100% přesvědčeni, tak jako to bylo u dcery. Tam jsme si řekli, že to bude Ella a bylo jasno, stále jsme přesvědčeni, že jsme jí vybrali krásné jméno, prostě to bylo jednoznačné.
Děkuji za vaše příspěvky a přeji krásný zbytek léta. 🙂

Shrnutí diskuse
Automatické shrnutí diskuse vygenerované umělou inteligencí · 20. čer 2026 · 47 příspěvků

Stručné shrnutí

  • Příjmení Dobiáš vylučuje řadu jmen končících na „-áš“, konkrétně Tobiáš, Tadeáš, Matyáš, Jonáš, Mikuláš, Tomáš, Lukáš a Eliáš, což výrazně zúží výběr chlapeckého jména.
  • V diskusi byly navrženy krátké i netradičně znějící varianty jako Alex, Max, Vít, Daniel, Teodor, Oliver, Bruno, Jáchym, Matteo či Patrik jako možné alternativy k sourozeneckému párování s dívčím jménem Ella.
  • Jméno Daniel bylo v závěru uvedeno jako konečná volba.


Nejčastější otázky

Q: Jaká jména v diskusi vylučovalo příjmení Dobiáš?
A: Diskuse uvádí, že příjmení Dobiáš vylučuje jména jako Tobiáš, Tadeáš, Matyáš, Jonáš, Mikuláš, Tomáš, Lukáš a Eliáš.

Q: Která krátká jména byla navržena jako ladící k jménu Ella?
A: Jako krátká a ladící jména byly navrhovány Alex, Max, Vít, Dan/Daniel, Alan a Eddy/Eddie.

Q: Jaké obavy zazněly ohledně zdrobnělin a zkomolení jmen?
A: V diskusi zazněly konkrétní obavy, že Alex by mohl být zkomolen na Aleš nebo „Aleška“, a že Elliott by mohl být posměšně přeměněn na „Eliot‑Idiot“.

Q: Co znamená volba jména Matteo v kontextu českého jména Matěj?
A: V diskusi byla uvedena informace, že Matteo je italská podoba jména Matěj, a zazněla obava, že to může být nevhodné, pokud je v rodině již Matěj (bratrance).

Q: Jaké kompromisy rodiče v diskusi zmiňovali při neshodě na jméně?
A: Jako kompromisy byly zmíněny varianty „dát dvě jména“, pojmenovat dítě po otci (příklad: Honzík) nebo vybírat dál, případně rozhodnout až při porodu.

Q: Která jména byla v průběhu diskuse nejčastěji navržena a která byla konečnou volbou?
A: V diskusi se objevila jména Samuel, Šimon, Bruno, Max, Sebastián, Kristián, Alex, Viktor, Teodor, Vilém, Jáchym, Oliver, Robin, Erik, Hugo, Alan, Felix, Artur, Damián, Tibor, Vít, Marek, Eliott/Elliot, Timothy, Matteo, Emett, Benjamin, Patrik, Adam, Nikolas, Daniel, Michael, Ondřej, Bartoloměj, Radim, Štěpán a Eddie/Eddy; konečná volba uvedená v diskusi byla Daniel.

Závěry z diskuze

Shoda

  • Výběr chlapeckého jména je obecně považován za obtížnější než výběr dívčího jména.
  • Krátká, jednoduchá jména byla v diskusi preferována jako lépe ladící k jménu Ella.
  • Obavy z rodinných shod jmen a z možných zkomolenin často ovlivňují konečné rozhodnutí.


Sporné názory

  • Někteří účastníci preferují kratší jména typu Alex nebo Max, zatímco jiní navrhují delší zahraniční varianty jako Sebastián, Matteo nebo Elliott.
  • Někteří doporučují pojmenovat dítě po rodinném příslušníkovi (po otci), jiní radí vyhýbat se opakování jmen v rodině.


Otevřené otázky

  • Mělo by jméno souzvukově „ladit“ s jménem sourozence (např. Ella), nebo má mít každý sourozenec individuální styl jména?
  • Je volba jména Matteo problematická, pokud má v rodině být Matěj jako bratrance?
  • Jak silně by měl vliv mít strach z možného zkomolení jména při finální volbě?


Zmíněné značky a firmy

žádné

Zmíněné produkty a metody

žádné

Místa a osoby

žádné

Strana
z2
avatar
anulilinkaaa
16. srp 2014

A co třeba Adam, Nikolas, Hugo, Daniel, Michael?

avatar
baramaty
16. srp 2014

@janca_dobi Tak pak už mě napadá jen Ondřej. A Ondra a Ella taky k sobě ladí🙂

avatar
ev13inka
16. srp 2014

já mám taky dcerku Ellu, jako klučičí jsme měli napsanýho Jindru(ale to chtěl manžel 😖 ), já bych chtěla spíš Bartoloměje, je to zvláštní ale zároveň český a nepoužívaný, ale máme německy psaný příjmení, tak mi to asi neprojde 😅

avatar
zuny
16. srp 2014

my máme Štěpána a Radima, na třetí by byl asi Jáchym, ale je Taťána 🙂

avatar
senta_sofia
16. srp 2014

@janca_dobi tak este potom Eddie alebo Eddy, nech to mate podobne s Ella 🙂

avatar
jarkalada
16. srp 2014

já pořád nevím, proč by to mělo "ladit" se sourozencovým jménem? Vždyť si to jméno ponese každý zvlášť, nebudou /většinou :- ) / spolu přece někde vystupovat, aby se museli předtavovat - My jsme Ella a Emil xxyz 😎

avatar
eicul82
16. srp 2014

Souhlasím s @jarkalada 😀

avatar
vercik83
16. srp 2014

@janca_dobi ahoj,koukam,ze jsme na tom stejne jako ty.jsem taky ve 35.tt a taky nemame jmena.nevime co cekame,tak musime vybrat dobre obe varianty.na holce se spis shodneme,ale na klucicim ne a ne,nic se mi nezda ze by se hodilo. Anebo to jmeno ma nekdo z deti nasich blizkych.je to pech co....

avatar
vercik83
16. srp 2014

@janca_dobi pamatuju si knihu Bella a Sebastian,to se rýmuje s Ella,takze dle me to pasuje.

avatar
janca_dobi
autor
19. srp 2014

@senta_sofia Tak u tohodle jména vidím zarostlého Eddieho z Ulice, každopádně díky za tip. 😉

avatar
janca_dobi
autor
19. srp 2014

@jarkalada Tak to je taky pravda. 🙂

avatar
janca_dobi
autor
19. srp 2014

@vercik83 Koukám, že máme na den přesně stejný termín. 😀 Už začínám být nervózní, nechci vybírat jméno rychle ve stresu v autě, nebo na porodním sále. 😀 😅

avatar
vercik83
19. srp 2014

@janca_dobi no ja uz vidim ze to tak u nas dopadne.navic nevime co budeme mit,...uz jsem taky nervozni,zacina byt ten porod nejak realne blizko vid.

avatar
janca_dobi
autor
27. srp 2014

@andelka
@curdibilka
@zabzulka
@nuali
@maybe72
@bielanevesta
@hancazivocich
@senta_sofia
@krystynaraszkova
@arnettacek
@pkolin
@gosa22
@martinakl
@78marcela
@baramaty
@anulilinkaaa
@ev13inka
@zuny
@jarkalada
@eicul82
@vercik83
Ahoj holky, všem vám moc děkuji za vaše tipy a postřehy apod. Nakonec to asi bude jméno, o kterém jsme ze začátku vůbec neuvažovali, a to Daniel. 🙂

avatar
78marcela
27. srp 2014

@janca_dobi Tak gratuluji k výběru, zní to dobře, Daniel je můj bratr, a myslím, že je se sjménem spokojen, říkáme mu Danny.

avatar
andelka
27. srp 2014

@janca_dobi Daniel je můj první syn 🙂 volbu chválím 😵

avatar
arnettacek
27. srp 2014

Krasne jmeno. Tak se jmenuje sestrenky syn, Daník

Strana
z2