Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

betelgeuzz
19. dub 2010

oprava: neprošlo

chaarleene
19. dub 2010

no, já asi na malou budu používat Daylong, my si ho s manželem vždycky kupujeme i na sebe, takže vím, že ten mi u manžela projde 😀 navíc ho máme odzkoušený, manžel má hodně světlou pleť a je blonďák a s Daylongem se nikdy nespálil...

herminka
19. dub 2010

Ratanhová pasta je výborná, jen ta cena 😅

Chaar, mažeš malou, když ještě není úplně utřená? Oleje by se měly mazat na vlhkou pokožku, jinak můžou vysušovat. Máš pocit, že olejem se tak dobře neumyje? Dle mého je opak pravdou - když mám hodně špinavé nohy z kola (špína a prach z cesty, občas otisk řetězu 😀), hydrofilním olejem to pustí nejsnáz, mýdlem musím drhnout.

chaarleene
19. dub 2010

hermi, já ji v tetra osušce přenesu na přebalovák a jen ji tou osuškou "oťupám", neutírám... takže pokožku má takovou vlhkou - ne úplně mokrou a ne úplně suchou... do mýdla nás nutili v porodce 😅 to jsem byla docela ráda, že jsem prosadila aspoň to od weledy, sestřička na ni chtěla patlat erární sprchový balzám Johnson´s 😅

butt
19. dub 2010

abro olejicek eone uz doma mam, mam v planu tim zadek cistit 🙂 i se mi libi cisteni hermankovym cajem... 🙂

holky a ty opalovaky sebamed a daylong prodavaji v lekarne?nebo?

herminka
19. dub 2010

Butt, právě s tím heřmánkem bych byla opatrná (myslím, že to pak holky v té diskusi, ze které to Abra okopírovala, řeší), je to častý alergen. Akorát mi teď nenapadá, co tam dát místo něj. Na mysl mi přišel akorát řepík, ale ten je možná lepší si nechat až při potížích. Nevím, zda se dá něco najít ve Stadelmann?

betelgeuzz
19. dub 2010

Butt, sebamed mají třeba v DM.

hermi, já ten konec Stadelmann nedočetla.

herminka
19. dub 2010

Pokusím se do Stademann mrknout, ale dnes to nebude (po zdržení sopkou se mi konečně dostane domů manžel).

butt
19. dub 2010

hermi diky, to jsem vubec nevedela, ze to je castej alergen..no kazdopadne to vyzkousim, ale budu kontrolovat reakci 🙂

bet dekuji 🙂

chaarleene
19. dub 2010

butt, daylong určitě prodávají v lékárně 😉

butt
19. dub 2010

chaar dekuji 🙂

betelgeuzz
20. dub 2010

Včera jsem si půjčila knížku Polévky a kašičky pro nejmenší od Hofhanzlové a ta taky doporučuje lepek od 7. měsíce. Zrovna od ní jsem čekala, že bude dávat později. Tak te´d nevím. 😒

butt
20. dub 2010

bet ja se zrovna (mimi jine) o tom lepku bavila s mou alergolozkou/imunolozkou od kdy davat detem a ona rikala, ze se driv rikalo, ze po jednom roce, ale ze ted jsou uplne novy vyzkumy, kt rikaji, ze odkladani az po prvnim roce nema zadny klady..takze kolem 8. mesice je pry lepek ok..ja tomu neorzumim, jen posilam dal, co jsem se od ni dozvedela..(je jedna z mala doktoru, kterym tak obecne verim...vim, ze se porad dal vzdelava a tak...ale to samozrejme neznamena, ze ma ve vsem 100% pravdu 🙂 )

catf
20. dub 2010

me by zajimalo, proc se treba lepek vubec resi, proc ho proste nevyloucit uplne treba do ty doby, nez pujde dite do skolky..myslite, ze by to neslo? kase se da udelat ryzova, jahelna, kukuricna, pohankova(alespon si prcek zvykne na ten smrad od mladi, to jsem zjistila, ze pak pomaha v dospelosti 😀 ), z tapioky, mozna bych to treba michala s nejakym podilem ovesnych vlocek, ktery mi nepripadaj tak zakerny jako treba psenice nebo zito

josefka
20. dub 2010

souhlasim s catf ohledne lepku
jak jste resily opalovaky - kdyz jdete jenom na chvilku ven a mimco nebude na slunci dlouho nebo nejak moc, tak ho namazte rano 30 min pred tim nez jdete ven kokosovym olejem. Ten ma maly UF filtr, ale zaroven obsahuje latky, ktere brani poskozeni kuze UV zarenim. Jinak nechavejte decko (nenamazane kremem na opalovani) vystavene (staci ruce a oblicej) slunci na 5 - 10 min kolem poledne (kdyz je stin kratsi) - to kvuli vit D, je strasne dulezity nejen pro kosti ale i pro imunitu - a vy delejte to same, 5 min staci pro denni davku.

erinka83
20. dub 2010

bet, já si tu knížku donesla domů dneska 🙂 A zrovna ten lepek se mi taky nelíbí, ale někde tam píše, že jestli chceme, můžeme počkat až po roce... A vůbec tam doporučuje celozrnný obiloviny, což jsme zase slyšela, že jsou pro malý dítě těžký na trávení....

juju
20. dub 2010

josefko ten kokosak mat byt nejake speci alebo je jedno aky?

ja mam pre maleho zabalene do porodnice nechtikove weleda mlieko a weleda olej (ten obsahuje len olej - asi jojobovy, ci mandlovy a nechtik), ak by ho tam chceli patlat nejakym johnsonom tak asi odpadnem; manzel na to pekne dozrie 🙂

mame doma knizku od Jaroslava Forsta Bio&dite a je vyborna, casto nechava na rozhodnutie rodicov ale pekne vysvetli rizika a je tam aj mnozstvo receptov

erinka83
20. dub 2010

juju, asi od toho sameho autora mam teď doma biolexikon, stručný pěkný přehled biopotravin + krátký receptík, taky pěkný počtení, ale spíš pro začátečníky jako jsme já 🙂

Catf, já teda nevím, ale mně pohanka nesmrdí 🙂 Dneska jsem dělala pohankové placky, mňam 🙂 jo akorát teda konkrétně značka Lagris teda smrdí děsně, tu už nikdy víc 🙄

josefka
20. dub 2010

juju, kdepak staci cisty kokososvy olej.
jediny lepek, ktery bych davala je oves a to az po roce. Jinak do roka tak max. pohanku a ryzi.

Eri male deti spatne travi celozrnne pecivo, maji to obracene nez dospelaci lepe travi jednoduche cukry, ale neni potreba jim cpat bile pecivo, jak jsem psala pohanka a ryze jsou uplne idelani.

catf
20. dub 2010

erinko, tak to se mas, ze ti pohanka nesmrdi, ja bych ji jedla rada, protoze je dost zdrava, ale ta vune mi proste nejede(a je to obecne dost rozsirenej nazor na pohanku)
a napriklad m jako malej pohanku jedl a divi se, co mi na tom nejede, pro nej je to v pohode..

josefko, a co ostatni obiloviny jako jahly, kukurice? nebo ta tapioca..ta je hodne popularni napr v usa pro deti, asi proto, ze hodne zasyti..ja ji teda delala jen jednou s vanilkou, uvarila jsem to jako pudink a bylo to takovy exoticky

juju, jestli u vas sezenes kokosak znacky tropicai, tak ten je hodne dobrej a je bio

erinka83
21. dub 2010

josefko, taky jsem se chtěla zeptat na jáhly, podle mě jsou ideální, nijak "nesmrdí" 🙂 a myslím na trávení taky OK a jsou variabilní, na sladko, na slano....

betelgeuzz
21. dub 2010

Catf, Josefko a jaký si myslíte, že to má přínos vyloučit lepek tak dlouho? Jsou na to třeba nějaké studie? Jsem z toho teď zmatená, protože v podstatě všichni doktoři tvrdí, že se ten lepek má zavádět brzo, nejlépe v době, kdy je dítě ještě kojené.

V reflexu teď vyšel dobrý článek o očkování. http://www.zdn.cz/denni-zpravy/z-domova/vzpoura...

betelgeuzz
21. dub 2010

Eri, jáhly tam myslím Hofhanzlová doporučuje. Ale další věc, co mě překvapila, je tvaroh po 5. měsíci. Přitom všude jinde jsem četla, že tvaroh nejdřív po roce.

barica
21. dub 2010

holky, ja naprosto souhlasim s tim lepkem, ze cim dyl, tim lepe🙂, protoze traveni u ditka se vyviji min. do druheho roku veku a lepek by ho zbytecne zatezoval... nerikam, ze se nutne musi uplne vyloucit, ale cim min a dyl ho ditko dostane, tim lepe... ja mam ted knizku od Forta a ten lepek take posouva cim dyl, tim lepe, celozrne obiloviny i ryzi nejdrive od 18. mesice veku, ale i tak pry cim dyl tim lip, maso, vejce a mleko posouva nejlepe az po roce, to je mi sympaticke🙂, myslim, ze mala bude nejdrive jen na ryzi, pak mozna nejaka ta varena zelenina a bezlepkove doma pripravene kasicky a pak se teprve uvidi🙂...

Josefko, prosim te, jak jsi tady zminovala vit. D, uz dlouho jsem se na to chtela zeptat, davate holky Vigantol?, tedy prave vit. D, ale v umele forme? Ja s tim mam docela problem, bojim se ho vynechat uplne, ale vim, ze je to umele svinstvo, doktorka mi od narozeni male naordinovala 2kapky, tak to jsem hned zrusila na jednu, i podle navodu se dava jedna, pak jsem si ale precetla clanek od Psenickove a davam ho tedy uz tak ob den a nejradeji bych ho nedavala vubec?! zrovna tak jako vitamin K v kapkach, davate, nedavate?

betel, ja jsem z te knizky od Hofnazlove take nebyla zrovna u vytrzeni, jesteze ji mam pres bazarek a ne novou z prodejny, tak me to tak netizi🙂..., toho Forta si prectu rada...

barica
21. dub 2010

ten clanek o ockovani je fakt "dobry", kez by bylo vic takovych clanku a ockovani se stalo dobrovolne... ja uz jsem kvuli ockovani zmenila doktorku, protoze takoveto nuceni do ockovani podle ockovaciho kalendare odmitam, gor po reakci male na hexu, nevidim duvod, proc se musi ockovat po mesici, kdyz treba zrovna ta nova doktorka mi rekla, ze delsi mezery jsou lepsi pro vytvoreni imunity... ale to uz je na jinou diskusi🙂

butt
21. dub 2010

josefko diky za info o tom kokosaku 😉

catf
21. dub 2010

betel, nemam nactene zadne odborne publikace co se tyce detske vyzivy...ale o lepku jako takovem jsem toho precetla spoustu a tady je nekolik pro me zasadnich informaci:
1/ lepek jsme schopni travit jenom slinami, nemame nikdy jinde zadne enzymy, ktere ho jsou schopni travit
2/ lepek neobsahuje zadne prinosne ziviny
3/lepek zatezuje - zpusobuje nepruchodnost strev, coz muze v nejhorsim pripade zpusobit, ze strevni stena zacne propoustet toxiny do krve
ceska republika je mezi prvnimi na svete v procentu nemocnych rakovinou tlusteho streva(tohle je teda informace stara cca 2 roky)..a strava zalozena na mouce je jeden z faktoru(plus maso/uzeniny, alkohol, koureni..)

ja osobne nevidim duvod lepek "zavadet" vubec...akorat vim, co se vari ve skolkach a skolach, takze dite se tomu pravdepodobne nevyhne
proste obecne nevidim duvod, proc by moje dite melo kdy lepek v jakemkoli mnozstvi konzumovat..s vyjimkou ovesnych vlocek a mozna obcasneho celozrnneho chleba
ja sama s jeho travenim mam problem a skolni leta jsem prozila vicemene hladovenim mezi knedlikama
takze bych nerada, aby muj potomek musel projit tim samym a jeste k tomu vlastne bezduvodne, protoze jist a hlavne jiste se da totiz bez lepku uplne v pohode 🙂

catf
21. dub 2010

chtela jsem napsat jist a hlavne zit 😉

josefka
21. dub 2010

betel, nejake studie urcite existuji, ale ja ted zadnou nemam po ruce, ale v podstate muj duvod je presne ten, co popisovala barica - dite ma plne vyvinute traveni az tak kolem 3 let a v prvnim roce jsou jeho streva opravdu delikatni a lepek je, stejne jako kasein, potencialni zdroj alergie a prave v tom prvnim roce je strevni stena ridsi a je sance, ze nejaka bilkovina projde do krve a mas alergii jasnou. Lepek sam o sobe neni zadnym prinosem pro streva, naopak je spis zalepuje a nic se nestane kdyz se nasadi pozdeji a malo - jak pise barica.

jinak super clanek bet, fakt dik.

jahly jsou taky dobry, my je tady nemame tak na ne jnejsem zvykla 🙂, tak jsme na ne zapomnela. Tapioka a kukurice jsou taky bezlepkovy, ale maji docela vysoky glykemicky index - tzn. moc rychle vstrebatelneho cukru .... tak podle uvazeni.

Jo a vit D - barica, vit D je strasne moc dulezety, jediny zpusob, jak ho ziskame je v lete ze slunicka a to jenom v dobe, kdy je stin kratsi nez ty - takze kolem poledne. Pro denni davku staci 5 -10 min ruce a oblicej, vit D vydrzi v tele par mesicu, pak jeho hladina klesne .... takze v zime je dulezity ho dodavat. Delaji se na nej ted hodne studie a cim dal tim vic se zjistuje, ze je zodpovedny za imunitu a reguluje deleni bunek (takze i nadorovych) a je dulezity pro kosti .... akorat to mnozstvi, ktere staci pro to, aby se neudelala krivice nestaci, aby posilil imunitu.

Vit K je dulezity jenom v prvnich par tydnech zivota, pak se zacne vytvaret sam - vytvari se ve strevech a miminka se rodi bez nej. Nekde ho pichai do paticky hned v po narozeni.

butt
21. dub 2010

josefko k tomu "opalovani" kvuli vitaminu d...myslis, ze to je vhodny i pro uplne maly prte? termin mam v cervenci, tak jestli mam hned malou vystavovat slunku...nebo jak dlouho treba cekat...a mohla bys mi prosim vysvetlit, proc ho ziskame jen kolem toho poledne?mi to hlava nejak nebere 😅