Trochu jiný životní styl aneb návrat k přírodě

abra
8. únor 2010

tema o cemkoli, co se tyka alternativnimu pristupu ke strave, vychove a peci o dite, volny pokracovani pokecu o detech z tematu "trochu jiny zivotni styl aneb navrat k prirode".

juju
8. kvě 2010

ale nenapisala ako miesat verbenu a zazvor kolko toho 😖 alebo skusim namiesat od oka, podla chuti (ta moja psychika nic moc ☹ )

abra
autor
9. kvě 2010

juju, kamoska si namichala ricinovej olej, tonik a jeste neco a druhej den rodila. Hledej v tematech, najdes urco mraky receptu, hele ale vseho s mirou, at to nejak neprezenes... Ale jako uplne te chapu, vyvolavacky jsem se taky dost bala 😒

juju
9. kvě 2010

uz som nasla 🙂 budem to riesit len den/dva predtym ako mi budu chciet vyvolat porod, ale este casu dost; doktor spominal 18/05 - ale aj ta by som to najradsje nechala na prirodu...

erinka83
9. kvě 2010

abro, myslím, že meruňkovej kompot někdo dával 😀 a dokonce alkohol....

betelgeuzz
10. kvě 2010

Juju, tak mě napadlo, pošli mi do IP mail, můžu ti přeposlat stránky ze Stadelmann, které se týkají vyvolání porodu. Budou tam i ty recepty.

abra
autor
10. kvě 2010

eri,mnaam, merunkovej kompot 😀 To me pripomelo, ze ted budu delat jahelnej nakyp merunkovej, ale musim jeste koupit chalvu 🙂 mnam mnam 🙂

erinka83
10. kvě 2010

abro, ty děláš nákyp s chalvou?? Hoď to do receptů!! 🙂 Já se chystám na rýžovej s goji, snad nám bude chutnat....

abra
autor
10. kvě 2010

eri, jeste sem ho nezkousela, nasla jsem nejakou biokucharku ve skrini a tam byl ten recept, takze kdyz dopadne dobre, tak vam ho tam hodim 🙂 Mnam, ryzovej mam taky rada 😵

juju
10. kvě 2010

baby priblizny recept som nasla, je tam ricinovy olej, alkohol, marhulovy dzus a pripadne kvapka verbena esencialny olej; ked som to vcera hovorila svokre, tak na mna oci vyplestila, ze to davali v minulosti na vyvolanie prirodneho potratu 😕 ale termin mam az zajtra, to iba stresujem, lebo sedim doma a cakam a cakam; ale kazdy treti den nieco skusam piect, ale vzdala som zdravu verziu s trstinovym cukrom a spaldlovou mukou, lebo to potom islo vzdy do smeti ☹ vcera som upiekla vybornu ceresnovu tortu s kopcom skorice, klinceku... ale ziadne kontrakcie mi to nevyvolalo; Jujacek chce este byt v brusku 😀

viete co ma najviac desi? ze ked sa vypocita termin porodu a nezohladnuje sa tam dlzka cyklu (co je v mojom pripade viac ako 28 dni) tak potom je to aj tak nepresne a porod sa umelo vyvola, lebo tabulka hovori, ze babo sa ma narodit. Ale je to proti prirode a babo chce este byt v brusku a vyvijat sa 😒 kolko sa caka v CZ/SK? tu mi povolia prenasat len tyzden

lusinta
10. kvě 2010

Omlouvám se za off topic...
Srdečně všechny zvu na týden respektu k porodu v Brně..Letos budou opravdu hodně zajímavé přednášky🙂
http://www.aktivnirodicovstvi.cz/respekt-k-porodu/

no a k tématu-doporučuji stránky www.slepicarna.cz 🙂

betelgeuzz
10. kvě 2010

Juju, to asi záleží na doktorovi. kamarádka měla podobný problém a věděla, kdy dítě počla. V jedné porodnici chtěli vyvolávat, tak odešla a v druhé řekli, že jí budou věřit a počkají až podle jejího výpočtu. Nakonec porodila v termínu podle svých výpočtů.
Jinak jak "povolí"? Ty přece musíš dát k vyvolání souhlas, pokud budeš trvat na tom, že vyvolávat nechceš, že ještě je čas, tak násilím to udělat nemůžou.

juju
10. kvě 2010

betel, dik za email mnoho krat. doktor nuz nie povoli, ale skor odporuci; ale ked ja som cele tehu vystrasena z kazdej malickosti a citala som, ze niektore prenasania dopadli najhorsie 😔 , lebo placenta prestala fungovat a pod ☹ a to by som si nikdy neodpustila; ja presny datum pocatia netusim, ale malicky ma este cas; dnes som mu postavila babybay-postielku k nasim posteliam, tak hadam, ked uz ma kde spat 😀 , tak sa mu bude chciet vyjst von; zajtra idem na kontrolu, tak uvidim na com sa dohodneme

betelgeuzz
11. kvě 2010

Juju, ale jestli funguje placenta jde poznat UZV. Mmch, normální těhotenství trvá 38 - 42 týdnů, do té doby nejde o přenášení. Takže máš ještě 2 týdny čas. Důležité je ale poslouchat svoje instinkty. Pokud cítíš, že dítě má čas, určitě ho ještě má.

butt
11. kvě 2010

juju:ja jsem teda mela ukazkovej cyklus a vim, kdy jsem mela ovulaci, takze vypocty TP podle PM, podle ovulace a i podle ultrazvuku sedi v podstate na den. ja jsem myslela, ze kdyz nemaji zensky pravidlenou menstruaci, tak by se mel brat v potaz spis termin podle ultrazvuku, ze ten je celkem presnej.ty takovej nemas?jinak ja jsem prenaseny dite o 14 dnu 😀 na pondeli byla mamka domluvena na vyvolavani a zacla rodit v nedeli pred tim 🙂

juju
11. kvě 2010

dnes som bola na kontrole a v porovnani s piatkom mam silnejsie a ovela viacej kontrakcii, takze hadam to uz nepotrva dlho; ale bola som milo prekvapena ako tu vyvolavaju porod - dnu vam nafuknu nejaky balonik, ktory by mal zacat kontrakcie a plus streknu v zele prostaglandin a az ked to nezaberie po dni daju slabu davku oxitosinu (neviem, ci tie nazvy su presne napisane), takze je to podla mna relativne v pohode - tie prve opatrenia sa mi zdaju este setrnejsie ako do seba liat ricinovy olej a alkohol - co myslite? ale diky za pozvbudenie!

juju
11. kvě 2010

baby nasla som priserny clanok o nehumannosti porodov na SK - len verim, ze ide o stary clanok
http://www.vnimavetehotenstvo.sk/?p��rod-po-slo...

betelgeuzz
12. kvě 2010

Juju, našla jsem zrovna dneska článek a přenášení. Přečti si i diskuzi pod ním, je tam spousta zkušeností s vyvoláváním http://www.rodina.cz/clanek7710.htm

Občas čtu zkušenosti o porodech a věř tomu, že ten článek je aktuální. Bohužel i v ČR to tak občas chodí. nejsmutnější ale je, že spoustě rodiček to příjde normální, a ty, kterým ne a chtějí jijný příštup, jsou považovány za prudičky a potížistky 😒

chaarleene
12. kvě 2010

je dobrý, jak tam píšou, že poloha vleže je nepřirozená a nepříjemná - já jsem tak rodila a nemohli mě ukecat na jinou polohu 😀 prostě jsem se odmítla hnout 😀

abra
autor
12. kvě 2010

holky ten clanek je smutnej 😒 Cemu ale nerozumim, tak ze tu pani tam pasujou do takove pasivni role, jako ze chudak nic nestihla rict atd, coz si myslim, ze neni spravne. Ja sem mela teda pohoda porod, ale i tak chteli strihat a i v ty chvili manzel rekl, ze sem si to neprala, a ja sem jim to pak jeste jednou zopakovala, to stejny s dotacenim decka, nechtela sem aby na nej sahali, tak otaceli me, kdybych se neozvala a nerekla si, co chci, tak by to udelali tak, jak jsou zvykli, to je jasny, ale je to taky desne logicky, oni taky neumej cist myslenky, takze kdyz se nekdo neozve a nerekne si, tak to je proste tak, jak se to dela u vetsiny. Ale jako co me nedoprali byl klistyr, na kterej sem se tesila pulku tehotenstvi a hlasila sem hned na prijmu at me ho hnedka udelaj a pa me to rozmluvila, prej jsou to zastaraly metody, jenze ja se taaaak tesila 😅 😅 😅

abra
autor
12. kvě 2010

je, chaar, dobra fotka 🙂

chaarleene
12. kvě 2010

abro, tak to jsme dvě, já jsem klystýr taky chtěla 😀 3 dny před porodem mi to nějak nešlo, tak jsem se těšila, že mi dají klystýr a že se to uvolní a bude pohoda - a ono prd, nestihlo se to 😅 😀 u nás dělají klystýr a holení, pokud si to rodička přeje, přičemž třeba na přípravě k porodu nám to lektorka doporučovala - to holení zejména kvůli hojení poranění a šití, klystýr celkově - zaprvé že člověk pak nemá špatný pocit, že s miminem na sále vytlačí ještě něco jiného (PA na to jsou zvyklé a nevadí jim to, ale prý to mnohem častěji vadí té rodičce, která je z toho nesvá), zadruhé že ta vlažná voda pomáhá uvolnit porodní cesty... a taky jsem tu jednou na MK četla příspěvky jedné holky, které klystýr nestihli udělat, pak měla nějaké problémy, velké porodní poranění a skončilo to dočasným vývodem 😒 a že jí řekli, že by to bývalo asi nebylo nutné, kdyby ten klystýr stihli dát...

abra
autor
12. kvě 2010

jo, jeste sem zapomela, nemate nekdo zkusenost s vecma pro deti od manufaktury s krteckem?

abra
autor
12. kvě 2010

chaar, tak to je dobry, ze nejsem sama 😀 na me koukali jako ze sem prdla 😀 No a ja se pritom tesila, jak se pekne procistim tim klystyrem 😅 sice sem teda mela mega prujem, ale to sem vyhodnotila jako nedostatecny 🙂 Tyjo, jako otazka holeni me prijde dost zcestna, pac normalni uprava podvozku je v dnesni dobe snad bezna vec ne? 😅

betelgeuzz
12. kvě 2010

Abro, mně taky příjde zajímavý, že se neozvali, ale ona asi ta PA po zkušenostech v zahraničí nečekala, že někdo bude jednat, aniž by se předem zeptal. Což by měla být samozřejmost. Ane že ten, kdo se nestihne ozvat, má smůlu. Už několik let u nás platí potřeba informovaného souhlasu, ale to se asi ke zdravotníkům zatím nedostalo 😠

to jste rodily v nějakých osvícených porodnicích. Já teda klystýr měla (stejně nepomohl a PA mě v 2. době neustále otírala) a nic příjemného to teda nebylo. Ani normálně bych ho nechtěla a ještě při kontrakcích nic moc. Klystýr porodní cesty neuvolňuje, to je taky pěkná blbost. Tady jsou závěry studií podle WHO:

"Klystýry jsou stále rozšířené, protože se předpokládá, že stimulují děložní stahy a že prázdná střeva umožňují sestup hlavičky. Také se věří, že snižují znečištění a tím riziko infekce matky a dítěte. Jsou však nepříjemné a představují určité riziko poškození střev. I když některé ženy o klystýr žádají, mnoho žen se při nich cítí trapně. Dva náhodně rozdělené kontrolní testy (Romney a Gordon 1981, Drayton a Rees 1984) zjistily, že po použití klystýru zůstává v I. době porodní míra fekálního znečištění neovlivněna, ale snižuje se v II. době porodní. Bez klystýru je znečištění většinou mírné a snadněji se odstraňuje než znečištění, které nastane po klystýru. Nebyly zjištěny žádné účinky na trvání porodu nebo na neonatální infekci či na infekci vzniklou poraněním hráze.

Předpokládá se, že oholení pubického ochlupení (Johnston a Sidall 1922, Kantor et al 1965) snižuje riziko infekce a usnadňuje sešití, avšak pro tuto hypotézu neexistují žádné důkazy. Ženy prožívají růst nových chloupků nepříjemně a riziko infekce se nesnižuje. Rutinní užívání může dokonce zvýšit riziko infekce virem HIV nebo hepatitidou (žloutenkou), a to jak pro poskytovatele péče, tak pro ženu. "

Abro, mně zase příjde zcestné si myslet, že když se holím já, tak musí všichni. Někomu to třeba nevyhovuje.

lantana
12. kvě 2010

Všechny vás zdravím a dovolím si se přidat s reakcí, osobní zkušeností.
Co se klystýru týče, věděla jsem do čeho jdu a není to o nic nepříjemnější, než vyšetření na gyndě, o riziku poškození střev, jsem četla poprvé až v příručce WHO, v ČR jsem o žádném takovém případu neslyšela (ale nechci tvrdit, že neexistuje). Jsem z těch, pro které by bylo nepříjemné vyprázdnit se na sále, ať je to sebepřirozenější - každá jsme jiná. V porodnici mne ovšem celkem mrzelo, když jsem se bavila s maminkami na pokoji, které nevěděly "do čeho jdou" a ty se divily, jak byl ten klystýr v pohodě (či i celkem příjemný) a že je s ním některé známé strašily a radily jim, ať ho odmítnou, že přece mohou - proč jim ale žádná nesdělila!
Co se týče holení, chápu, že to někdo nechce, ale příručkové: "Rutinní užívání může dokonce zvýšit riziko infekce virem HIV nebo hepatitidou..." myslím jen ukazuje, jak je příručka WHO všeobecná, protože pochybuji, že se v nějaké zdejší porodnici holí jinými než jednorázovými holítky - jednu žiletku na půl země na rok si umím představit spíš v některé z rozvojových zemí, tam to riziko zřejmě bude.
Myslím, že klystýr ani holení není něco, co je nutné na základě příručky, nebo pro to, že to byla, nebo možná často ještě je rutina, "určitě odmítnout", nebo tím strašit (bohužel, i to se zbytečně děje). Spíš bych to ráda viděla prezentované jako možnosti. Zkušenosti s tím totiž vůbec nejsou nějak výrazně negativní.
Všem hezký den 😉

erinka83
12. kvě 2010

juju, taky si myslím, že to tak bohužel stále někde ještě probíhá 😒 Já neměla porodní plán, předpokládala jsem porod v jiné porodce, kde PA říkala, že není třeba, bo se na vše ptají, no a při porodu mě najednou nastřihli 😒 Zajímalo by mě, jak bych vypadala bez nástřihu, ale to se bohužel nedovím....

juju
12. kvě 2010

este stale nic ☹

abra
autor
13. kvě 2010

bet, sorry, ja se musim smat, rutinni holeni ze zvysi riziko hiv? 😀 no nic 😀 Jako ja nerikam, ze takhle to maj delat u vsech, at si holi kdo chce co chce a klystyruje taky kdo chce 😉 me jenom prijde, ze se zrovna kolem techto dvou veci dela hroznej povyk - neni spousta jinych dulezitejsich veci, ktery by bylo fajne resit s takovou vervou na porodu? Jinak to, ze klystyr nejak ovlivnuje porod me bylo celkem sumak, ja chtela procistit, kdyz sem cely tehu nemohla delat jogovou ocistu strev - a ani pri kojeni se to nemuze delat, takze to byla takova jedinna moje svetla vyhlidka 🙂
Jinak ja mela fakt velky stesti na super personal, doufam, ze priste to bude taky tak 🙂

juju, vydrz, jujanek tam prece nemuze zustat vecne, za chvilu uz se bude urco cpat ven 😉

betelgeuzz
13. kvě 2010

Abro, proč by nezvyšovalo? Každá rána ti zvýší riziko infekce, kor v nemocnici. A kde jsi přišla na to, že se dělá povyk jenom u těchto dvou věcí? Myslím, že se mluví o všech rutinních zásazích, včetně hamiltona, dirupce blan, nástřihu, atd. atd. Vidíš a já zase pročistit nechtěla, i během těhu jsem chodila velmi pravidelně a zrovna u porodu bych si tuhle praktiku ráda odpustila. Klidně radši 10 prohlídek než jeden klistýr.

betelgeuzz
13. kvě 2010

Ale na přirozené porody tu jsou jiné témata, tak zpátky k dětem 🙂

Nedávno prý byla v TV reportáž o bisfenolu. Mamka mi to hned hlásila, tak jsem ji mohla uklidnit, že mám lahvičku bez bisfenolů 😀

Juju, nestresuj se. Dítě ví, kdy má přijít. Psala jsi, že jsi měla delší cykly než 28 dní, o kolik, o moc? připočítej si těch pár dní k TP.