Vaříte pro řemeslníky?

almara2
23. srp 2019

Dobrý den, měla bych dotaz. Pokud u Vás pracují řemeslníci: zedník, pokrývač, instalatér,... vaříte pro ně obědy? Samozřejmě záleží, zda chodíte do práce, nebo je stavba mimo domov apod. Jde jen o moji zvědavost. Podělíte se o zkušenosti a názory? Děkuji.

zrofka
23. srp 2019

U nas v kvetnu delali novou elektrinu. Nabidla jsem jim kafe, piti...chteli jen vodu. Na obed si nekam zasli. byli u nas do vecera... Tak jsem jim.namazala chleba se salamem 😄

herminka
23. srp 2019

Nevařila jsem, nabídla jsem jen pití (stejně ale většinou mívali svoje), kafe, buchtu/sušenky.

Něco jiného byli kamarádi, kteří přišli pomoct, ti dostali oběd, pití, svačinu, kafe a něco k němu...

biedronka10
23. srp 2019

@zelenaesmolda bohuzel i s tim se muz setkava. On teda je velice slusny, takze drzi hubu a krok, ale stava se, ze on dela a zakaznik se k nemu postavi, opre se o stul, otevre si pivko a, kouka na nej, jak pracuje...

vineta
24. srp 2019

Teda tak já dodám, že kvůli legendárním filmům pro dospělé typu “Helmut, opravář komínů” mi přijde divný nabídnout i to kafe 😀, abych nevypadala jako nějaká vtíravá panička, natož guláš se šesti. V Praze to podle mě ani nikdo neočekává a většinou je od hodiny platím líp, než kolik vydělávám sama, všichni řemeslníci vždycky měli svojí i vodu a na oběd mizeli automaticky ven. Ale nepopírám, že to může bejt i krajová záležitost...hlavně ale spíš generační, dřív se tyhle věci dělaly hodně jako melouch, tak se to platilo i stravou.

zelenaesmolda
24. srp 2019

@biedronka10
paneboze...

marcicek84
24. srp 2019

Vareni obedu myslim pretrvava na malych vesnickach na jihu Moravy.Dneska to je tak,ze remeslnik dostane slusne zaplaceno a pokud to je firma taky,takze ta se o svy zamestnance musi postarat sama (nekteri maji i stravenky).
Vodu, kafe pokud jsem domu mi prijde jako nejmensi problem,to automaticky delam...
Obed bych uvarila znamemu co dela jen za symbolickou cenu.

fiiif
24. srp 2019

Ne, chodí si do hospody na obědy, ale protože jsme až příliš slušní, nabídnu kafe a po práci mám pro každého lahvace =) mají se u nás dobře.. Zvlášť když dělají něco vevnitř. Většinou nabídneme i krizové wc a koupelnu

elis_elis
24. srp 2019

Tak mi varime obedy i svaciny a vecere. Varime kafe. Ale je to tim, ze remeslnici jsou z vetsiny znami ci kamaradi a nic jim neplatime.

saoirse
24. srp 2019

Když mám (navařeno, napečeno...), ráda nabídnu. A záleží hodně na sympatiích. Když nemám, cíleně jen kvůli cizím placeným lidem vyvářet nebudu. Myslím, že to bylo zvykem hlavně v době "melouchů", kdy si známí vypomáhali navzájem a cena za službu byla o dohodě. Naopak nabídnout kafe, vodu, šťávu je samozřejmost.

aktakd
24. srp 2019

@zelenaesmolda Kazdy to vidime jinak. Nam se za posledni roky vystridalo a jeste vystrida tolik remeslniku v dome a kolem domu, ze nedelam nic jinyho nez varim kafe. Nekteri jen prijedou a dovezou material, nekteri tam jsou chvili a odjedou na jinou stavbu, nekdo je tam cely den, nekdy je jich tam deset a nekdy dva. Nechavam to zit svym zivotem. Rano odemykam, po odchodu posledniho zamykam. A neni to o tom, ze bych je povazovala za povl, jak psal nekdo vyse. Jen proste cas a energii venuji necemu jinemu nez je prave vareni kafe.
Mozna by to bylo jine, kdyz by to byla jednorazova akce a nebo se to odehravalo ve vedlejsi mistnosti. Manzel je remeslnik a jestli dostava nekde obcerstveni fakt neresi. Je zvykly si nosit svoje piti. A taky jsem zazila, ze si nekdo nosi vlastni konvici a kafe.

lennittka
24. srp 2019

To je masakr, číst některé názory, že pokud je platím, tak maximálně kafe 😲
Hanba by mě fackovala...Vždy alespoň něco upeču, pokud mají od nadřízeného jako větší skupina zaplacené obědy třeba u nás, v místní hospodě..Pokud to byla práce na jeden den (zateplování stříkanou pěnou), tak jsem automaticky udělala oběd a několikrát děkovali, že se to dneska nevidí..
Na druhou stranu byl u nás vodák z rodiny, který ještě navařený, nachystaný oběd dost arogantně odmítnul..

biedronka10
24. srp 2019

@zelenaesmolda ale to jeste neni nic. Spousta lidi si take mysli, ze si nechaji neco udelat a ze je to zadarmo, pak ani nezaplati, neozyvaji se. Dost casto to byvaji lidi za vodou

biedronka10
24. srp 2019

@zelenaesmolda a pak je to dost velky problem, protoze material tvori polovinu ceny a ten se musi u dodavatele zaplatit. Ale to uz spousta lidi nevidi a to by bylo na jinou diskuzi.

saoirse
24. srp 2019

@lennittka Tak asi záleží na každého možnostech... Když si zaplatím něčí služby, automaticky nepředpokládám, že budu ještě sama nad rámec věnovat čas a energii na nadstandard. Každého věc. Když zrovna mám, tak dám, když ne, nic se neděje. Zas až tak to svoje hostitelství neprožívám🙂 (kór se třemi malinkými dětmi)

mysicka_lb
24. srp 2019

Když byli řemeslnící u nás, šlo opravdu o kompletní rekonstrukci holobytu, kde se vybouralo původní jádro, dělaly se stěny, podlahy a kuchyňská linka až nakonec (tedy rozuměj, po celou dobu rekonstrukce tam nebyla). Neumím si ani technicky představit, jak bych mohla dělat obědy nebo kafe, vůbec jsem tam nebydlela (ani vedle). V takových případech opravdu chápu, že si někdo nosí i vlastní rychlovarku (ta tam taky nebyla, nebylo tam vůbec nic, možná i ten přívod vody byl vyplý). Myslím, že na tohle jsou možná i zvyklejší než na načančaný stoleček s kafíčkem a bábovkou. V paneláku se málokdy dělá rekonstrukce jen jednoho pokoje, zatímco ostatní jsou plně funkční a naklizené....

3mama
24. srp 2019

Když u nás dělají kamarádi za levno nebo zadarno tak ano,jídlo,sladké a pivo a kafe. Když to je normálně najatá firma tak nic,oni už to máj v tom na hodinu započítány aby si mohli dojít na oběd 😁

linee
24. srp 2019

@biedronka10 jj, ti jsou nejlepsi a neni jich malo. Jedna kontroluji, zda to dotycny dela dobre (no, jako kdyby vedeli, jak to ma byt, ze?) a pak okoukavaji, aby si to priste udelali sami a lepe😂

linee
24. srp 2019

Myslim, ze uz vse bylo receno. Udelej, aby ty ses citila dobre. Nabidnutim nic nezkazis, na druhou stranu, tobe zamestnavatel take nezabezpecuje a nevari obedy a musis si je obstarat sama. Take zavisi, koho tam mas. Znamym bych obed aspon nabidla, je na nich, zda prijmou nebo nikoliv. Neznami maji bud jidlo sebou a nebo se ptaji, kde se da dobre a rychle najist a jedou na obed. Ale piti bych nabidla komukoliv, to mi prijde uz jako slusnost. Mne se uz take stalo, ze bagr chtel mit hotovo co nejdrive a jiny zase v 11.30 odstavil stroj, rekl, ze ma povinnou prestavku, pul hodiny sedel v kabine a nic nedelal (nechtel ani kavu ani nic) a po pul hodine pracoval dal. Jinak dnes se spise nevari, nosi si sebou, pokud je nekdo nabidne, jsou spise mile prekvapeni. Kdysi se dalo spise drobne na prilepsenou a platilo se jidlem a dobrym pitim, dnes je to spise o penezich.

linee
24. srp 2019

@makronka222 klobouk dolu, ale myslim, ze se take vymykas, obvykle to lidi nedelaji a jak uz nekdo i psal, casto uz nenabidnou ani vodu z kohoutku....

cosimamvybrat
24. srp 2019

Vam do prace nekdo nosi obedy? Mne teda ne a nevidim duvod, proc by na tom remeslnici meli byt jinak. Delaji svou praci, za kterou jsou placeni a pokud nepracuji nekde na samote u lesa, tak maji moznost zajit si na jidlo v pauze, nebo si donest svoje, tak, jako ostatni.
Kafe, vodu, pokud je clovek u prace pritomen, proc ne, ale vyvarovat nekomu ani omylem.

gruyerre
24. srp 2019

Ono taky dost záleží na tom, kolik jich je a jak dlouho tu jsou. V poslední době jsme tu měli mraky řemeslníků, vždy jezdili ve skupinách 3-5 lidí, takže ti dostali, když chtěli, kafe, čaj, studený pití. Když jsme tu ale měli třeba samotnýho truhláře, který celý den montoval kuchyni, nebo kotlaře na výměnu kotle, tak dostal oběd. U známých, kteří dělají zadarmo nebo lacino je to snad úplně jasný, že jim dam najíst, to by mi ani nenapadlo zmiňovat, kdyby to tu tolik lidí nenapsalo.

biedronka10
24. srp 2019

@linee spis aby nezaplatili. Je cim dao vetsi problem s tema lidma. Nedivim se, ze remeslnici ubyvaji, ti poctivy. Ono dostat se do pruseru jen kvuli chronickym neplaticum je fakt prusvih.

lenulka_333
24. srp 2019

Provarila jsem celou stavbu a to jsme začínali když jsem byla těhotná. Jsem z vesnice a je to pro mě samozrejmost. Je fakt že většinu dělali známí, ale i když jsme měli na něco firmu, vždy jsem navarila a zeptala se zdá si dají. Obědy si dali všichni, svačiny odmítali, rano byli najezeni a večer spěchali domu. Narazili jsme vždy na slušné lidi a vždy z ceny něco ponizili, když nemuseli odjíždět nikam na jídlo. Když nám dělal někdo z rodiny zadarmo, tak to bylo teplé jídlo i na večeři. Pití a káva je pro mě samozřejmost a známým vždy i to pivko bylo. Jo asi jsme moc pohostinni, ale myslím že i ti pracanti se víc činí, když je o ně dobře postaráno. Jo a samozřejmě jsem vesměs vařila českou kuchyni, taková ta chlápska jídla, pečene maso,zeli,brambory,vyvary,apod.

monika76301
24. srp 2019

My teď dostaveli domeček a pokud to byla firma měli k dispozici kafe a minerálky bylo k dispozici i pivo či birel. Ale jidlo teda ne. Pokud to byla rodina přátelé atd co chodili o víkendu vždy jsem vařila nebo manžel na stavbě ugriloval.

astyna88
24. srp 2019

Moje mama si vzdy remeslniky predchazela,jidlem ne,ale kafem,pivem dom, to jo. A musim zaklepat,ze vzdy delali tak nejak vic 😀