Vaříte / vařily jste řemeslníkům?

markeetp
27. črc 2020

Ahoj, omlouvám se, asi můj dotaz do téhle diskuze moc nepatří, ale stejně se zeptám. Je tu někdo, kdo staví, stavěl a nebo opravuje dům nebo byt? Prosím vám, vaříte řemeslníkům, kteří přijdou pracovat? My s partnerem stavíme dům, doteď nám pomáhala hlavně rodina a příbuzní, kterým jsem buď já nebo tchýně chystala svačinu, oběd a večeři. Nyní máme na stavbě cizí řemeslníky, kteří dle mého názoru nejsou moc spolehliví - řeknou, že přijdou v pondělí, v neděli to odloží na středu, pak nepřijdou kvůli škaredému počasí, pak zase musí dodělat nějakou jinou zakázku, atd. a mě přijde zbytečné jim vařit. A ani se mi do toho nechce, jednak proto, že jsou to cizí lidi, protože jim za odvedenou práci normálně platíme plnohodnotnou cenu a taky proto, že jsem takový "kuchař začátečník", kolikrát mám strach, aby ostatním uvařené jídlo chutnalo a taky pracuji na směny, takže je pro mě kolikrát těžké všechno skloubit. Dámy, prosím, vařily jste cizím řemeslníkům, kteří k vám přišli na stavbu? Těmhle doteď vařila tchýně, jenže to mi přijde taky hloupé, pak se cítím hrozně neschopně, že jim místo mě musí připravovat jídlo ona. Klidně bych upekla buchtu a nabídla kávu, pivo, limo, ale chystat lidem, které normálně platím, svačiny, obědy i večeře? Zase nechci, aby to vypadalo, že jim nechci nic nabídnout, a taky nevím, jestli řemeslník, který k vám přijde pracovat, automaticky očekává, že mu naservírujete oběd? Moc děkuji za rady, jak jste to dělaly vy, případně i za tipy, co vařit k obědu nebo co nachystat k svačině. Díky mooc 🙂

sudylichozrout
27. črc 2020

@petracig Daně jsou ale jen jedna složka nákladů. A v ročním souhrnu většinou není největší.

candat
27. črc 2020

stavíme, spíš už doděláváme a ne, ani jednou jsem nevařila. Opravdu je to přežitek. Samozřejmě, kdyby tam byla rodina, kamarádi, tak to ano. Ale firmě, řemeslíkům ne.

petrasipkova1
27. črc 2020

Ne a ani by mě to nenapadlo a to se na cele stavbe domu vystřídalo fakt hodně řemeslníků

dandaa
28. črc 2020

Vždy když u nás na domě někdo něco dělá tak nabídnu kávu, vodu a udělám nějaký koláč nebo něco jako svačinu. Řemeslníků je čím dál méně a velmi si vážím jejich práce. Když mám zrovna uvařeno tak nabídnu i oběd, nemám s tím žádný problém. Taky se mi můj přístup vrací jelikož když něco akutně potřebuji, tak si najdou brzy čas. Naposledy nám dělali klimatizaci a všichni jsme si společně dali oběd na terase a u toho si pokecali.

jinajanna
28. črc 2020

Nevařím, ale když jsem tu měla super podlaháře, šikovné, rychlé, slušné, tak ke kafi dostali kus buchty a byli moc rádi.

mona91
28. črc 2020

@markeetp nám se na stavbe vystřídalo dost řemeslníků, kterým jsme klasicky platili. Po těch letech co se s tím barakem se***** jsem ve stadiu ze počkám par prvních dni zda pracujou jak pracujou jestli co řeknou to platí, par jsem jich tu měla takových a to jsem jim udělala bez problému kafe buchtu, když mi tady ti kluci prijeli i o víkendu a nechtěli za to nic navíc nebo mi odcházeli v deset vecer aby to proste bylo hotove tak jsem jim i navarila. Ale oni opravdu makali a co se domluvili to platilo. A pak tu bylo mraky lidi co byli pravy opak takže jsem je záhy vyhodila a kolikrát byli tak drzi ze přišli pozdě bez omluvy nedodrželi termín a ještě první co stouplo si do dveří zapálili cigaro se slovy bude kafe a něco k snídani?( to z nich ještě tahlo asi z večera) Tak to jsem je už vzteky hnala svinskym krokem. Já sama za sebe musím rict ze stavba domu mě připravila o veškeré iluze...

dejvitka
28. črc 2020

@markeetp my hodne vyrazne prestavovali byt, remeslnici u nas byli pres 14 dni v kuse. Starsi, moc fajn chlapci. Na obed chodili ven. U nas dostali kafe a parkrat jsem jim ke kafi upekla neco dobreho, meli velkou radost. Ale byli fakt suprovi. Kdyby byli nespolehlivy, pomaly nebo kdovi co, tak jim nedam ani kafe. Obedy a svaciny bych jim rozhodne nedelala. Dostali zaplaceno dle domluvy, takze nevidím duvod je zivit.

leiladelly
28. črc 2020

Ne. Zaplatím, nevařím. Na to nemám čas, ani chuť. V případě, že se platí normální cena, nejsou to kamarádi, příbuzní, tak to považuji za běžné takto.

tinaprofi
28. črc 2020

vzdycky jsme jim varili, obcerstveni samozrejmost.

journals
28. črc 2020

Nevařím řemeslníkům obědy a nedávám doktorům "úplatky" za každou návštěvu (čokolády, dorty, chlebíčky)

basko206
28. črc 2020

@markeetp ahoj, my stavěli teď a měli jsme tam vesměs známé takže těm jsme vařili. Pak jsme na kuchyň měli také známého, tomu jsem uvařila a on to měl i ve faktuře odečtení kolikrát dostal jídlo a vyčíslení. Když přijela firma (sádrokartony, lina... Tak zem jsem nic nedělala jen kafe a nabídla jsem limo a vždy jsem měla něco pečeno nebo sušenky) na dlaždice jsme měli cizího pana a tomu jsme taky dělala býk v pohodě. Já si zas říkám že když jim něco dám já tak onu se mezdrzuji jízdou někam a čekání na to 🤣 ale byla jsrlem na MD takže já měla čas a možnosti se zařídit a taky jsem byla hned vedle u tchanovcu, kdybych jim to měla vozit, nebo si zařizovat práci kašlu na to. A taky pokud někdy přijedou někdy ne tak bych jim nevarila.

basko206
28. črc 2020

@markeetp jinak strejda je zedník. Sám říká že někdy lidi vaří někdy ne... A jim je to jendo. Jen že prý je blbý když se ani pití nenabídne, ale nikdo není povinný se o ně starat. Vám v práci taky jistě zaměstnavatel nenosí jídlo pod nos 😉😉😉

volfici
28. črc 2020

Kafe, čaj, voda. Když zbyla buchta nebo koláč, dala jsem k odpolednímu kafi. Jinak ne, automaticky si jezdili na oběd do hospody. Když to byla pomoc od kamarádů/ známých, přizpůsobila jsem jídelníček tak, abych ten den uvařila třeba hrnec husté polévky nebo upekla sekanou... prostě aby dostali něco teplého do žaludku, ale aby to zase nebylo maso za dvě stovky kilo.....

yerry
29. črc 2020

Ano vařila jsem, stavěli jsme svepomoci, dcera mela 8 mesicu kdyz jsme začali, za rok a 3 měsíce jsme se stěhovali.... varila jsem tem, kteří přišli makat sami za sebe, trebas podlahy nam vylivala firma takže tem jsem nevarila, omítkári (firma)dostali max. kafe....

basko206
29. črc 2020

@yerry přesně tak 😉 měli jsme to stejně

glimmer
29. črc 2020

pokud to byla firma jako taková, tak jsem nabídla pití (limo, káva apod.)
pokud nám pomáhali kamarádi, tak jsem udělala obložené chleby, párky a samozřejmě pití, nealko i pivko.

anakolut
29. črc 2020

@markeetp Když to byli "známí", kteří makali bez faktury, tak jsem jim vařila. Lidem normálně na smlouvu jsem dala vodu, kafe a sušenky. Myslím si, že to tak bylo v minulosti, že se jim vařilo, protože to většinou byli známí a forma melouchu atp. Vyordla bych se na ně i s tím kafem, když jsou nespolehlivý. Tchán je řemeslník a najíst dostává jen výjimečně, taky jen u známých.