Denní přísun mléka

lindabradacova
21. črc 2018

Ahoj... Začala sem přikrmovat už od ukončeného 4.mesice... do té doby sem plně kojila,pak jen jeden příkrm a stále kojení... teď je malé půl roku a kojím jen dvakrát denně... Ráno,pak dostane ovoce, čaj,pak příkrm maso zeleninu, čaj... Ke svačině jogirt,nebo banán,pak zase kojím a na noc kaši.... Vyhovuje jí to a nestráda... Jen se chci zeptat,zda dvakrát denně stačí, dělal to také tak někdo? Děkuji

alcar
21. črc 2018

@ronja55 ale zakladatelka jeste porad koji. Jen ne tak casto jako ty. Jeji dcerka je evidentne jedlik, prikrmy zavedla ale brzy (to uznavam), klasicke jidlo ji chutna, nema zadny problem, prospiva... Ji uz 2 mesice, takze 3 prikrmy jsou ok. S jogurtem bych ja osobne take pockala, ale to je jeji vec. Pokud odstavi (prijde o mleko) tak da UM (aspon do roka). Nekojenim se svet nezbori...

bekyc
21. črc 2018

Nejsem zastánce kojení do 4 let ale na druhou stranu je trochu škoda toho nevyužít, když můžete kojit. 2x denně je málo, podle mě. Zkuste nabízet častěji, i třeba po jídle. Některé děti jsou v půl roce pouze na mléce. V tomhle věku ještě fakt nepoznáte, jestli jí něco chybí nebo ne, může se to projevit později. Je to dobrý i kvůli doplnění tekutin. Osobně bych kaši na noc nedávala. A ještě jedna věc, to že výrobce píše, že je to 4 od 6 měsíců může být sice pravda, ale selský rozum napoví, že když je ve složení hned druhá složka cukr a hned po něm x chemických věcí, asi to nebude pro takhle malé dítě úplně dobré. Nevěřte všemu co se píše na obalech, to je reklama.

bayt
21. črc 2018

@alcar Ted uz je pozde, ale klidne dodam zitra...selsky rozum-fakt si myslite, ze v sesti mesicich je miminko pripravene travit obili. Zajimave je, ze enzymy pro traveni obili se u deti objevuji nekdy okolo rustu prvnich stolicek. No proc asi? Nerikam, ze to dite zabije, ale davat to pulrocnimu na noc? Hm...

alcar
21. črc 2018

@bayt rada si pockam na ten blábol o enzymech a cementovani zaludku. 😀

bayt
22. črc 2018

@alcar Gillard BK, Simbala JA, Goodglick L. (1983). Reference intervals for amylase isoenzymes in serum and plasma of infants and children. Clin Chem. 29(6):1119-23.

O’Donnell MD, Miller NJ. (1980). Plasma pancreatic and salivary-type amylase and immunoreactive trypsin concentrations: variations with age and reference ranges for children. Clin Chim Acta. 104(3):265-73.

https://onlinelibrary.wiley.com/doi/abs/10.1111...

bayt
22. črc 2018

@alcar Ale je toho samozřejmě více. Jen malý výběr. V podstatě jde o to, že průměrný kojenec začíná mít jakžtakž vyšší hodnoty amylázy v cca 8 měsících, ale jsou děti, u kterých je to až v roce i kousek poté. A to nemluvím jen o amyláze ve slinivce, které má kojenec opravdu málo, ale i o amyláze ve slinách, které je přece jen o něco více.

Lepší stravitelnost škrobů se našla u kojených dětí, protože v mateřském mléce jsou některé ty enzymy přítomné. Paradoxně kašičky se ale cpou už od čtyř měsíců především nekojeným dětem. Mně z toho vyplývá, že dávat dítěti už v půl roce a navíc NA NOC těžce stravitelné jídlo asi není úplně ideál. V přírodě děti taky automaticky začínají spíš s plodinami okolo sebe - ovoce, zelenina apod. Ať se každý zařídí podle sebe, ale celkem mi vadí tvůj útočný tón typu výrazu"bláboly" apod.

alcar
22. črc 2018

@bayt tak anglicky moc dobre neumim, moc si nepoctu. Ale to, co mi prelozil google, tak tam se o tezce stravitelnych oblininach nic nepise a uz vubec ne v souvislosti se zdravymi detmi. Zminuji tam deti s celiakii a cystickou fibrozou. Navic ty pises neco o skrobech, ale predtim jsi mluvila o obilovinach. Byla bych rada za cesky clanek, idealne nejakou dokazujici studii. 😉
Myslim si, ze pokud by dite spatne kasi travilo, ze to bude rozhodne rozpoznatelne...selsky rozum. 😉

bayt
22. črc 2018

@alcar Promiň, ale teda v češtině ti opravdu nic nenajdu 😃 Kdyby něco takovýho vzniklo v Česku, bude to pravděpodobně stejně publikovaný v angličtině 😃 Ale nevznikne. A škroby se rozumí právě předvším obiloviny, kdybys uměla anglicky, tak to tam je specifikovaný. Jeden ten článek se skutečně zaobírá dětmi s celiakií (ale i zdravými dětmi) - ale dá se z toho vytáhnout informace o tom, jak to mají zdravé děti.

Právě to, že děti po té kaši tak "dobře spí" je ten důkaz, že je to až nezdravě zaplácne.

Jedna z těch studií vysloveně ukazuje, jaké jsou ty hodnoty enzymů u zdravých dětí a jak rostou spolu s věkem dítěte.

Osobně chci prostě dávat obiloviny opatrně a po ránu (kdy to žaludek během dne vstřebá nejlíp), nejdřív tak od toho osmého měsíce, ale záleží na tom, jak mi prcek bude jíst jiné věci. Zatím dá zelenině tak dvě tři lžičky a stačí mu to.

alcar
22. črc 2018

@bayt tak pokud by to bylo az tak pravdive a podstatne, tak by se o tom psalo asi vice, ne? Pokud studii provadeli na “par kouscich”, tak to neni moc verohodne. Pokud se bavime o skrobu z ryze, tak ten je bez problemu stravitelny. Navic skroby jsou i v bramborech, bananech...to nebudes do roka davat ani tohle? Lepek by take nemel delat zdravym detem problem a bez problemu ho muzou prijimat od 6 mesicu.
Zajimave je tve tvrzeni o tom, ze deti po kasi tak “dobre spi”. A kdyby nespaly, tak se jim zase spatne spi, protoze tu kasi spatne travi... To nejsou pro me vubec validni nazory.

alcar
22. črc 2018

@bayt jo a jeste jsem nejak nepochopila, jestli ti jde o traveni skrobu nebo lepku.

bayt
22. črc 2018

@alcar Mluvila jsem o škrobu, a ano, docela dost škrobu je i v bramborách a i s ním by se mělo opatrně. Ale není ho tolik. Z mého pohledu se o tom docela dost píše.

alcar
22. črc 2018

@bayt tak proc jsi mluvila o cementovani zaludku? Nejak ti nerozumim...

bayt
22. črc 2018

@alcar to byl prostě obrat - myslela jsem tím, že to dítě nacpe, ale ono to těžko stráví nebo i nestráví, a tak to tam leží jako nestrávená hmota, jako ten cement, dokud to nějak nevyloučí