Vařit či kupovat příkrmy?

petulejan
20. pro 2019

Ahoj maminky,blíží se doba,kdy začnu s příkrmy. Takže dotaz. Začátek budu dělat doma,různé druhy zeleniny,ale co se týká masa,tak jsem si říkala,že koupím ty malé skleničky. Jak to děláte vy? A vy co kupujete příkrmy? Která značka je podle vás kvalitní?

sus3nka
20. pro 2019

Ze začátku jsem jen vařila a pak až toho trochu víc snědla, tak i kupovala. Vždy záleželo kolik jsem měla času a jestli jsme byli doma nebo ne. Také jsemkupovala jen instantní kaše ve zdravé výživě (rýžovou, jáhlovou, pohankovou,...) a ty jsem smíchávala s mateřským mlékem. I teď ji kupuji přikrmy, ale už většinou jen ovocné, které dávám do jogurtu k svačině. Kupuji jen z DMka. Jinak vařím.

amazonkajanik
20. pro 2019

Jedu teď půl na půl. Vařím jak zeleninu, tak ovoce. V mrazáku telecí z chovu který znám, krutí zas bere ségra z farmy. Vajíčka též domácí. Z počátku jsem dávala jen skleničky kvůli dusicnanum, přeci jen nemůžu vědět, co všechno se do půdy na zahrádce stáhlo před 30lety, ale teď už je kluk trochu odrostlejsi a víc mu domácí dušená mrkev chutná,než ta kupovana. Jinak Hamanek je opravdu humus, jediné co by šlo, tak borůvky kvůli kakani, ale v létě půjdu rozhodně na sběr.

vendes
20. pro 2019

@petulejan Mám doma Vaříme pro kojence a batolata od O. Mengerové.

martt
20. pro 2019

Záleží jak bude ditku chutnat. Ja jsem vařila doma ani jeden mi skleničku nechtěl jist.

kirakira
20. pro 2019

Já příkrmy nekupuju.Máme domácí maso tak vzdy nějaký libový kousek uvařím s mrkví nebo jinou kořenovou zeleninou,rozmixuju a zamrazim ve formickach na led.Pak presypu do sáčku a davam podle potřeby třeba s bramborem atd.

journals
20. pro 2019

Docela dost casu jsme na cestach, takze si fungovani bez kvalitnich sklenicek neumim predstavit. Kupuju hlavne Hipp, sem tam DM bio. Doma varim a mrazim - je to nejjednodussi zpusob. Jestli to vyjde levneji... popravde nevim. Jedeme v bio kvalite i doma a to taky neco stoji.

zuzita15
20. pro 2019

@petulejan Super jidlo pro superdeti nebo bila Cukrfree

zuzkasim
20. pro 2019

Vařila, kupované měly děti pouze na dovolené, podobně, jako my taky nejíme jídlo z konzervy. Nakoupila jsem lepší kus masa, uvařila, namixovala (a ne úplně do hladka), jednu porci snědlo dítko hned, jednu na další den a zbytek jsem dala do mražáku do tvořítek na ledy. Uvařit pak denně (nebo každý 2. den, na další den pak v ledničce) přílohu se zeleninou není taková práce. Někdy jsem dávala do mražáku celé hotové porce. Další tip - nikdy jsem nemixovala dohladka, vždy aby tam byly drobné kousky a žádné naše dítko nemělo s kousáním problém. Vím, že záleží na dítěti, mohou být takové, kterým to opravdu dělá extrémně zle, ale myslím, že velká většina je schopná si s drobnými kousky normálně poradit a člověk je nemusí zvyknout na mixované a pak jim mixovat jídlo ještě ve školce. Přesnídávky jsme si též vařili, pomáhal i muž, babičky pomohly dodat ovoce.

mourovatakocka
20. pro 2019

@petulejan Já dělala vždycky jen domácí a dcera (dva roky) nikdy neměla kupovanou skleničku. První příkrmy nejsou žádné kulinářské speciality, zvládnout to může každý, kdo chce. Není to náročné ani časově, cena vyjde lépe a ty přesně víš, co tam dáváš a z jakého zdroje.

neomenia
20. pro 2019

Chtěla jsem hlavně vařit. Ale synek mi tak od 9. měsíce domácí dost odmital. Prisla mi to skoda casu i jidla. Obedy jedeme jen na sklenickach. Neni to ideální, ale alespoň každý den nevyhazuju navarene jidlo, ktere odmitl. Věřím, že třeba kolem roku se to zas spraví. Jinak ovocné svaciny domaci, kase je ze zdrave vyzivy instantni jahlova nebo pohankova nebo ovesna. Je mu ted 10 m.

prejeta_zaba
20. pro 2019

@luciklim Pobavilas mě představou manžela, jak večer škrabe mrkev na příkrmy. To je totiž vysněná činnost mého muže na večer. 😂 To nemyslím zle, jenom by mě asi vystřelil na Měsíc už za ten nápad. A stejně jako @zuzkasim s jídlem z konzervy. Je přece mega rozdíl nějaká humus konzerva s paštikou a nebo normálně uvařené jídlo posléze zavařené. Taky si třeba ze zahrady zavaříte lečo a máte plnohodnotné jídlo z vlastní zahrady ne? Podle mě ta biokvalita některých skleniček je kolikrát lepší než koupit zeleninu v supermarketu bůhví odkud a navařit to dítěti, jakože domácí (a netvrďte mi, že každý shání bio zeleninu a bio maso a vajíčka s opravdu ověřeným původem).

suromana
20. pro 2019

I bio zelenina může být bohužel plná dusičnanů, natož běžná zelenina ze supermarketu, která je k tomu ještě většinou plná pesticidů, o mase ani nemluvit, kór kuřecím mase. Takže ono to není taková výhra vařit příkrmy doma. Synovi navíc i víc chutnalo kupované, to vždycky zbaštil celou skleničku, kupovala jsem pouze HiPP a dm, kaše také dm bio. Pak postupně začal jíst to co my, ale výrazně jsme omezili solení a koření, doteď moc nesolíme, a třeba jídlo ve školce mi oproti našemu přijde strašně slané.

luciklim
20. pro 2019

@prejeta_zaba jojo, kamaradky na me vzdy zustavaly koukat, ze spolecne varime prikrmy 😛 a vubec na to, ze delame vse spolecne..peceme spolu i cukrovi 😀 ze tohle proste neznaj..ale jak jsem psala, meli jsme pak vystarano treba na 18 dni, takze delat to denne, to by ani me nebavilo. Ale nahodou na to radi vzpominame, ale zaroven libujem, jaka je to pohodq, ze ted varime normalni pokrmy, jen zdravejsi a lehci a najime se vsichni 😃

ah1234
20. pro 2019

ja mam dieta nejedlika, takze som sice nadsene zacala varit, mixovala som to nadsene a on to vobec nejedol, tak som sa na to vyprdla a kupovala prikrmy, ze zacnem varit, ked zacne jest.. lenze mal cez 8 mesiacov a taky ten mini prikrm 100g ci kolko to je mal na 4 dni, uz som to aj mrazila jak my toho bolo luto. Potom som sa vyprdla na mixer, ponukala jedlo v celku jak nam a zacal jest aspo nieco. Sklenicky jak sa jemne rozjedol, tak zvladol, ale mne pridu vsetky na jedno prdo a syn ma uz 14 mesiacov, to myslim ze uz len sklenicky nie su vhodne a da sa deckam uz normalne varit.. nie som "proti" sklenickam, ale som vzhladom na to aky je syn, som dost zastavca blw a to nejde zlucit dokopy..
Inak neviem co je na vareni prikrmov take zlozite jak tu niekto opisuje, pre mna varit pre dieta je totalne jednoduche.. varenie inak neznasam 😀

zuzkasim
21. pro 2019

@prejeta_zaba Je dost velký rozdíl mezi mnou zavařeným lečem a kupovaným🙂 Nemluvě o finanční náročnosti kupovaných příkrmů. Byla jsem s dětmi doma, ač jsem při všech ještě něco málo pracovala, měla jsem možnost s nimi celodenně být a nedělal mi problém jim vařit, k tomu dělat výlety a navštěvovat se s kamarádkama... vždyť na tom nic není, všechno bylo vařené, nic se extra nepeklo, nijak složitě neupravovalo. Jako píše @ah1234 vaření též nesnáším, ale toto jednoduché mi problém nějak nedělalo, brala jsem to jakou součást péče o prcka.

johannka1
21. pro 2019

Ja teda od zacatku jen varim, sklenicku mel kluk parkrat nekde na vylete nebo venku a jeste se nad tim ofrnoval. Kdyby to byval jedl, tak bych to i obcas kupovala. Ale proste vsechno varim, ty detsky kejdicky zere nadsene i pes, tak me to i bavi.

journals
21. pro 2019

@luciklim Vařit na 18 dní? 😵 Asi máte obrovský pultový mrazák, ne? Ani při velké fantazii si neumím představit kam by se to všechno vešlo... (když si třeba představím, že syn má 5-6 jídel/den)
Velkou nevýhodu to domácí vaření má - člověk se nevyhne určitému stereotypu. Navařit byť na 14 dní (i kdyby na týden) tak, aby mělo dítě opravdu pestrou stravu a netočilo se 5 druhů zeleniny a ovoce, je docela náročný... také díky tomu často ráda sáhnu po skleničce - prostě jen proto, aby měl syn nějakou změnu. Zvlášť, když teď už zásoby ovoce ze zahrádky z mrazáku mizí :-/

blondynka400
21. pro 2019

@petulejan já jsem vařila a vždy každý den čerstvé. Neumím si to představit jinak, navíc jestli to zabere 5 minut času/den?... Víc fakt ne.... Jedině u těch úplně začátků jsem jim na ochutnání dávala kupovanou zeleninu. Byly to takové ty jednodruhové, i to docela hezky vonělo, stejně snědly jsem pár lžiček a ta konzistence mi přišla lepší. Hlavní důvod byl ten, že jim nebylo ještě 6 měsíců a v kupované výživě je kontrolovaný obsah dusičnanů a ledviny jsou na to do 6 měsíců hodně háklivé....

prejeta_zaba
21. pro 2019

@journals vařit příkrmy znamená uvařit misku pokrmu a dát do tvoříek na led, ne? Aspoň mě teda do roka děti jedly pár lžiček, spíš se tím celý zaprasily, takže o nějakém množství a požadavcích na místo nemůže být řeč. A jako 5 druhů zeleniny se přiznám, že asi točim. Je mi proti srsti kupovat druhy zeleniny, které vyrostly bůhví kde a kdoví jak dlouho se válí po skladech, nebo lítat po půlce republiky, abych sehnala všechno pestré a eko bio a dítě to pak naprskalo na tričko, tak to bych se mohla. 🙄 I o našich potravinách se dá žít zdravě, nemusíme se hned bavit o hnusech, ale jelikož za svůj život ani netuším, jak chutná a roste třeba fenykl nebo batát, tak předpokládám, že dítě až tak o nic neochudím, když mu to nezařadím v 5 měsících do jídelníčku. 🤷
@zuzkasim já jsem teda převážně vařila, jen to kupované až tak nezatracuji. 🤷 Mě teda extrémně demotivovalo se s tím patlat a pak 3/4 vyhodit, protože u mých dětí prostě neznám způsobně snězenou porci, to až mnohem později. Tak už jsem u druhého víc kupovala, než se s tím vším chystat, vařit, špinit, zabírat místo v mrazáku a následně vyhodit po 2 lžičkách. 🤦

journals
21. pro 2019

@prejeta_zaba Jo, tak jestli máš 5 měsíční dítě, tak tvoje argumenty chápu 😀
Já mám jedenáctiměsíčního syna a už pěknou dobu má opravdu několik porcí denně a že toho sní. Tak jestli tobě snědly děti lžičku, dvě - pak to chápu, mě toho syn sní za den neskutečné množství, takže si to nějak neumím představit. Já tedy asi radši koupím bio skleničku s ovo/zeleninou kterou nedělám tak často, nebo neseženu v dobré kvalitě, než aby zase dostal jablka/hrušky kdo ví jaké kvality, ale čerstvé (ona ta zelenina leží ve skladu taky kolikrát bůhví jak dlouho 😉

sudylichozrout
21. pro 2019

@journals hehe, tak to te prekvapim, mame standardni velikost lednice a delali jsme prikrmy klidne na 14 dnu. Tri druhy jidla, casto i s jinym masem a uplne jinou zeleninou, vsechno rozmixovat, nastrkat do sklenicek od presnidavek a sup s tim do mrazaku 🙂 Zabralo to vzdy jeden suplik ze tri. Ale mame dve lednice, tak to zas tolik nevadilo 🙂

prejeta_zaba
21. pro 2019

@journals hele, já už mám obě děti přes rok, ale do toho roka nejedly fakt skoro nic, do všeho jen rýpnout, ožužlat a hurá na mléko. 😝

lennus
21. pro 2019

@petulejan Jsem pro domácí stravu, snažila jsem se z domácí či bio zeleniny, skleničky mi vozila kamarádka z Německa jako nouzovky pro prvního syna. U dcery jsem jela BLW, ta skleničky už nejedla, tohle bylo jednodušší.

luciklim
22. pro 2019

@journals mluvila jsem o zacatcich, kdy stacil Avent kelimek na jedno jidlo, takze to uplne v pohode do jednoho supliku v mrazaku 😊 a troufam si rict, ze to pestre bylo, kazdy kelimek byl jinak nakombinovany 🙂 byla to fakt vyvarovna, vtipny, kdyz si na to vzpomenu 😀 od roka varim uz klasicky, jen proste zdravejsi styl a souhlasim, ze nekdy je narocny to vymyslet, aby to nebylo furt dokola 😀 joo zasoby ovoce a zeleninky ze zahradky z mrazaku opravdu mizi, uz aby bylo leto, je opravdu markantni rozdil v tom, kdyz je to ze zahradky a kupovany 😃

baris
22. pro 2019

@petulejan obě moje dcery nejedly vařené příkrmy a to jsem sháněla domácí zeleninu, maso, vařila, různě kombinovala, mixovala .... A nic.

Ze skleniček vzaly na milost 4 druhý od HIPP a ty jedly do roku než přešly na "klasickou" stravu.

V očích ostatním matek jsem byla neschopná a líná matka, co nevaří 😕. Zkoušela jsem holkám dávat i jídlo od ostatních, ale taky to neprošlo.

viki999
22. pro 2019

@petulejan já jsem asi přírodní úkaz a syn jede od začátku skleničky.. z čehokoli jiného co jsem zkoušela se davil, bála jsem se, že bude jíst mixovane až do důchodu :D
Teď to má jak které jídlo.. vyhovuje mu uzirat mě z talíře, miluje míchana vajíčka, ale množstevne mi prijde, ze nejvíc dá stejně té skleničky...
Jinak jsem kontrolovala striktně složení každé skleničky kterou jsem koupila a jela jsem hipp, babylove a dm bio.

lennus
22. pro 2019

Holky, já si myslím, že pokud dětem nevyhovuje vařená strava, pokud tedy mixujete, řešením je BLW - jídlo do tlapky, já i dcera jsme byly nadšené

zuzkasim
22. pro 2019

@prejeta_zaba Naprosto chápu, že toto musí být demotivující. Já strašně nerada vařím a jsem vděčná za to, že mi byly dány děti, které rády jí. Aspoň jako maličké neměly s jídlem žádné potíže, snědly s chutí téměř vše ve velmi slušných porcích. Později přišly různé jiné období, ale celkově jsou to všechno jedlíci dodnes, až už je to únavné (vařit pro fyzicky pracujícího muže a 2 puberťáky) 🙂

lusynkova
22. pro 2019

Já nechápu tento trend krmit mimina hotovkami. I když je to bio, tak to má dlouhou trvanlivost, nevíte, jak se to skladuje apod. Proč sobě uvaříme a miminu, které má citlivé zažívání a teprve se učí trávit složitější stravu, dáváme skleničky? To radši trochu ošidím na kvalitě sebe nebo starší dítě, které už má trávení vyvinuté, než mimino, ne?

viki999
22. pro 2019

@lusynkova A kde berete tu jistotu, že sobě uvařím/e? Kdyby nebyly skleničky, tak s tím jaký syn je by nejedl vůbec... já taky nejedla dokud nepřišel domů manzel, protože to s ním prostě nešlo..
Já jako nemám důvod se ospravedlnovat, nestydim se za to.. jen jako mě pobavilo že mám ošidit sebe... haha