Začínáme s příkrmy. Jaké máte zkušenosti, tipy?

helik
24. led 2007

Ahoj,
jak plyne z názvu tématu, zajímali by mě Vaše zkušenosti se zaváděním příkrmů, nějaké tipy, jak to mimču usnadnit. My jsme začali temto týden mrkvičkou, bramborou a jablíčkem a moc nám to nejede, pořád chceme jenom mlíčkooo ☹ Podotýkám, že jsme na UM, takže příkrmy zavádíme už teď. Příkrm podávám na lžičce a bojím se, abych to malýmu nějak neznechutila, protože mi připadá, že když vidí lžičenku, už se od ní odtahuje ☹ Ředili jste třeba zezačátku všechno mlíčkem? Já ne, dávám pyré, ale třeba by to pomohlo?

aneta15
9. únor 2009

Ahoj holky,
potřebuju poradit, jsem úplnej začátečník 😀 začínáme s poledním příkrmem, jinak plně kojím,mám jí dávat ještě nějaké tekutiny...čaj, štávičky a popřípadě kolik ml

markulina
10. únor 2009

díky všem za reakce 🙂 za pár dní dám vědět jak to s námi vypadá a co nám příp. poradila doktorka

aneta15: když plně kojíš netřeba zatím žádné jiné tekutiny, ale když zkusíš neslazený čajík, nic nezkazíš

mikulka
10. únor 2009

Holky, jak dávám teď štávy na tu naši zácpu... ředím je kojeneckou vodu. Musí se také převařovat?
Jinak, malému začala chutnat šťáva mrkev-jablko, ale neumí to zatím moc polykat, usmívá se u toho, a šťávička mu vytéká koutkama úst, co s tím?

vojtisek2007
10. únor 2009

mikulka - nic jiného, než trpělivost 😀 neboj, on se to naučí

aneta 15 - myslím, že se zavedením příkrmů by se mělo miminko učit pít i něco nového než MM - stačí převař.koj. voda, mohli by jste mít potom problémy se stolicí, když bude málo pít a už bude přikrmovaná

andy80
10. únor 2009

mikulka: ale zrovna šťáva mrkev-jablíčko není zrovna proti zácpě, ba naopak. Na zácpu je nejlepší švestková šťáva. A jak píše vojtisek, se zavedením příkrmů se zavádí i pitný režim, nejlepší je kojenecká převařená voda (do 6 měsíce, potom stačí převařená voda kohoutková), neslazené bylinkové čaje a ovocné šťávy nejlépe ředěné převařenou kojeneckou vodou. Šťáva se nepřevařuje jen ta voda na zředění. Mikulko je malý kojený, nebo na UM? A jak mu tu šťávu dáváš pít? Z lahvičky, lžičky, hrnečku?

aneta15: někdo tvrdí, že pokud kojíš, nejsou tekutiny potřeba, ale jiné názory říkají, že se zavedením prvních příkrmů se má začít dítě učit pít něco jiného než mléko. Jukni do pitného režimu, je tam spousta tipů a rad jak naučit dítko pít jiné tekutiny než mléko.

mikulka
10. únor 2009

andy, plně kojím. ty šťávičky jsem měla dávat na zácpu. A jééé, takže ta mrkvová s jablkem je právě blbá, co? Když on nic jiného nechce ☹ , tak jsem si říkala, aspoŇ něco na zředění té stoličky... Švestkovou nechce vůbec, meruňkovou taky ne, hrozno s jablkem taky ne. tak nevím. Ještě zkusím obyč převařenou kojo vodu...

aneta15
10. únor 2009

Ahojky,
díky za odpovědi, myslele jsem, že vydržíme do ukončeného 6 měsíce ale dnes mi doktorka doporučila začít tuhou stravu, malá dost zvrací a prý to pomůže, dneska jsem jí dala před kjením nutriton a moc to nepomohla td soboty začneme s mrkví - tatka chce být u první lžičky 😀 mám z toho docela hrůzu místo bílejch fleku budeme mít všude oranžový, holky myslíte, že mám zkusit dávat místo večerního kojení kaši nebo mám počkat

snezenka123
10. únor 2009

Ahojky tak se taky přidávám. Malé bylo půl roku tak jsme začali,nejprve "první lžičkou"od Hami,včera a dneska jsem už dala malé "mojí"polévku 🙂 (vlastnoručně připravenou-i s masem-bez soli)
Ptala jsem se Dr. na ovoce,tak říkal,že mám klidně už zkusit jablíčko,mrkev(syrové-jen nastrouhat)ale většinou čtu,že se má dávat zpočátku ovoce povařené...jak jste to dělali vy?
A taky jak se ptala anetka15.
Taky plně kojím a zapoměla jsem se Dr.zeptat,zda mám začít dávat malé taky něco jiného k pití než MM?
Moc děkuji za radu. Díky

pavlina05
10. únor 2009

snezenka123
mě dnes dr. řekla, že po obídku ať už nekojím, ale dávám vodu 😉
Já kojím furt. chci co nejdýl 🙂
Dnes jsem povařila bio hrušku, cca 15 min a pak mix a teda malý se na to pěkně ksichtil 😝 Takže nakonec jsem to dojedla já a on dostal Frutapuru 🙂

aneta15
www.kojení.net

vojtisek2007
10. únor 2009

pavli - já po obědě taky ještě kojím a to už sníme celou skleničku - dneska jsme měli zeleninu s kuřecím masem - vlastní výroba - slupla to natotata a za půl hodinky se ještě nabouchala mlíčkem....odpo dávám spíš přesnídávky (ale jenom občas) kupované - zkoušela jsem doma jablko - podusit a vůbec mi to nechtěla

...a pít k příkrmům doporučuji UŔČITĚ aspoň trochu koj.vody po jídle - takový problémy s kakáním co jsme měli s Eli když jsme začali přikrmovat a málo pila vám nepřeju zažít...

aneta15 - hodně jsem šlyšela, že blinkací miminka (i s refluxem) se při přechodu na příkrmy v tom blinkání moc zlepší - ta pevná strava je pro ně lepší, tak uvidíte

dukie
11. únor 2009

Ahoj holky. 🙂 Chci se Vás zeptat, jakou měla Vaše miminka stoličku po zahájení podávání první mrkvičky. Toníček ji má totálně oranžovou. 😀 Myslím si, že je to logický, když je mrkev oranžová... ale přeci jen mi nedá se zeptat, jestli je to tak v pořádku. 😕 🙂

lucinecka
11. únor 2009

Duki, určitě je to v pořádku, nám se mění stolička ze dne na den podle toho co jíme, září všemi barvami 😀 Taky konzistence je pokaždý jiná, někdy chudák vytlačí midibobek, jindy je to skoro vaječina. Spíš sje ale tužší a jak píše Pavla, určitě bych začala dávat trochu čaje nebo vody, aby se to rozředilo, stejně ze začátku toho moc nevypijí.

lucinecka
11. únor 2009

ne midi ale pidi 😅 😀

lucinecka
11. únor 2009

Holky já mám dotaz na ty co už dávají ovoce. My ho dáváme 2.týden jako odpolední svačinku a od té doby Lukáš pravidelně kadí v noci, z čehož teda nejsem vůbec nadšená, protože mě vzbudí hlasitým tlačením 😀 a následně ho musím přebalit, takže jsme totálně probraní oba 😝 Stává se vám to taky po zavedení ovoce? Já aspoň myslím že je to tím. Upravilo se to časem, že v noci děti přestanou kadit? 🙂

andy80
11. únor 2009

snezenka123: ovoce je samozřejmě lepší syrové. Musíš začít jako ze vším ostatním. První den pár lžiček a pokračovat 3 dny, pokud se neprojeví alergická reakce je samozřejmě lepší syrové ovoce než podušené nebo přesnídávky. Teď ale není na ovoce moc dobrá doba, v obchodech je ho málo a musíš hodně vybírat, aby bylo pěkné. Nejlepší je samozřejmě Bio. Já kupuju Bio banány a jablíčka a hrušky, ostatní ovoce jsem kupovala obyčejné, ale teď není výběr, tak to prokládám Frutapurou od Hami. Jsou to super přesnídávky. Malé to dopoledne před obídkem bohatě stačí, je to velikost akorát a je to čisté ovoce bez přidaného cukru a ostatních škodlivin.

dukie: oranžová a tužší stolička je po zavedení příkrmů zcela běžná

lucinecka: kdy dáváš ovoce? Nejlepší je dávat ovoce dopoledne. Mě tada malá kadí pravidelně ráno po mlíčku a pak občas ještě během dne. V noci snad nekajdila ani jako novorozenec. Ale to bylo asi tím, že spala celý noce.

A při zavedení příkrmů se určitě musí dávat tekutiny na zapití. Pokud mimča odmítají, může se to zkusit lžičkou. Pokud byli děti doposud plně kojeni, asi nebudou umět pít z lahvičky, tak zkuste některý z hrnečků s pítkem. Je jich na trhu spousta. Ze začátku to taky hned asi nepůjde, ale nebojte mimča se to naučí.

jaannaa
11. únor 2009

tak s Lucinkou bojuju.....už druhý den mi nejí zeleninu k obídku, vzdy vše vyplive z pusy, vystrcí jazyk a nic ji dat nemuzu..... 😢 zato nanoc kaši zdlabe skoro celou porci 😖 tak nevím jak pokračovat...... zkoušela jsmi do rozmixované zeleniny (brokolice) tad mléko.....a vysledek stejne nulový 😠

snezenka123
11. únor 2009

ještě jsem se chtěla zeptat,vím,že jsem to tu už někde četla,ale jak připravujete maso ?
Dá se uvAřit,rozmixovat a pak dát do tvořítek na led,že?a pak se jen vyloupne kostička a přihodí do zeleniny,kterou vaříme? MOC DĚKUJU. a tak mám teda dávat pít koj.vodu a musí být převařená? I když je kojenecká?a když bych chtěla zkusit dávat čaj,jaký dáváte vy? Já teda kojím,ale chci malé zusit dát po příkrmu něco k pití,natahuje se stále po našich hrnčekách 🙂 tak jsem jí koupila s pítkem z DM drogerie.díky

jitrulka
11. únor 2009

já kupuji Fromin a ta se prý převařovat nemusí. Tak už ji nepřevařuju.

pavlina05
11. únor 2009

Já kupuji také Fromin, ale stejně převařuji 🙂 Jsem pakouš 😅
JInak dělám jídla do tvořítek nebo malých mikroten. sáčků.

jitrulka
11. únor 2009

achjo.. tak malá mi snědla skleničku první lžička (mrkev) úplně bez problémů a ted na vařenou mrkev s bramborem se ksichtí. Dělá bubliny a prská to ven takže je nahozené všechno včetně mě 😠 je to jak mixer bez víka...

pavlina05
11. únor 2009

jit 😀 to je zábava, co???? Jakou má to tvé jídlo konzistenci?????

pavlina05
11. únor 2009

Holky nepotřebujete některá Nutrilon??? 😕

jitrulka
11. únor 2009

ze začátku se nějak dusila tak jsem ji to postupně ředila a tohle byl výsledek 😅

scharfinka
11. únor 2009

Ahoj maminky, prikrmujeme uz tri tydny zeleninkou v poledne a tak se chci zeptat, jestli uz malemu muzu dat do zeleniny i maso, nebo treba uvarit masovou polivku...bude mu pristi tyden 7 mes. dekuju za rady🙂

pavlina05
11. únor 2009

jitru a mixuješ nebo pasíruješ???

scharfinka já jsem od 6 m do 7 dávala zeleninku. Od ukonč. 7 pak masíčko. Není kam spěchat, myslím si tedy já! Ale věk už na to máte, pokud chceš, tak myslím, že začít určitě můžeš.
Třeba já chtěla začít od 8 m s jogurtem a moje dr. mi včera říkala, že na co do mimi rvát kravské mléko, když mám svoje. TAkže počkám až na 9 m.

scharfinka
11. únor 2009

pavli, no to je pravda, ze neni kam spechat 🙂 ptala jsem se taky proto, ze z rodiny se uz ptali: a maso davas? kdyz jsem rekla, ze jeste ne, tak vsichni tvrdili, ze uz je treba, at ma vitaminy a ziviny.....no a nakolik s tim nemam zkusenosti, tak jsme se chtela zeptat zkusenejsich maminek🙂 protoze co jsem se docetla, tak pisou, ze od 2-4 tydnu od zahajeni prikrmovani pridat i maso.....

pavlina05
11. únor 2009

scharfinka 😉 já si myslím, že ony ty děti stejně vše časem ochutnají, tak co jim do bříška tlačit vše najednou, no ne????Já zavádím vše pomalu a pozvolna.Třeba každý druh zeleniny jsem zkoušela 4 dny.
JJ, taže už by jste mohli masíčko. No záleží na tobě 😉

jitrulka
11. únor 2009

no, mrkev mixuju a brambory mačkám, přidávám trochu mlíčka... zkoušela jsem je mixovat ale vznikla taková táhlá hnusná hmota. Jsem na to vaření trochu jelito, ale doufám, že to nějak doženem... 😅

pavlina05
11. únor 2009

jit, určitě 😉 a pak bude jedlík 😉 Držím pěstičky!!!
A mimochodem, já také nejsem dobrá kuchařka 😎

andy80
11. únor 2009

jitrulka chce to trpělivost. Dětem trvá dýl, než si zvyknou na jinou stravu