Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

helulela
16. kvě 2012

@markusko jéje, takové trápení ☹ napadá mě jen, jestli v těch plínách nebydlí nějaká kvasinka 😒

luthien.k
16. kvě 2012

@markusko také si myslím, že by se mohlo jednat o kvasinkovou infekci, ta totiž miluje místa vlhké zapářky (a to látkovky poskytují bohužel dokonale). Mám zkušenosti už s více dětmi, kde prostě látkovat nešlo nebo se muselo čekat, než dozraje imunita a s kvasinkou si poradí. Taky samozřejmě je třeba dělat protikvasinková opatření cílená nejen na tu oblast, ale celé tělo, hlavně prsa při kojení a trávicí trakt prcka (doporučuju na prsa genciánu, když se při kojení poředí slinami, tak je to OK a dvakrát denně vytírat malé pusinky Citrovitalem). Brát probiotika (maminka), nepřehánět to se sladkým. I kdyby to kvasinkou nebylo, tak toto neublíží 🙂

janakkk
17. kvě 2012

Holky, já nemůžu narvat pod Anavy flísáky kalhotovky Anavy....a to dávám jen malou vkládačku...nedolehne to vubec kolem stehen ☹ je možný, že by mu v 9 kg byly ty flísáčky prostě malý??? 😒 😒

helulela
17. kvě 2012

@janakkk to bude nejspíš normální... nám Anavy flísáky taky netěsní kolem nožiček, ale plínu překryjí komplet, takže nikdy nic mokrýho nebylo.

neu.sona
17. kvě 2012

Holky, máte někdo zkušenosti s plínkama Aitu? Docela se mi líbí, ale jak to bude se savostí nevím 🙂

markusko
17. kvě 2012

@helulela
@luthien.k Děkuji holky za odpověď... je pravda, že kvasinky mě taky napadly, vzpomínám si, že kdysi dávno, když jsem látkovala první holku, tu chodila jedna maminka (tuším @senja) a řešila stejný problém, akorát nevím, jak to tenkrát dopadlo... s první dcerou jsem nemusela řešit nic, kdežto ta naše druhá citlivka, to řešíme pořád něco... 😅
A jak na ty kvasinky, mám plíny přeprat na 90, nebo použít desinfekci? Nebo to nepomůže? Se sladkým je to těžké, jak kojím, bez sladkého nefunguju... 😖 Ale pokusím se to omezit. Probiotika nasadím... A tím bambusem myslíte, že to nebude? Jsme s manželem zapálení do látkovek, tak je nám líto, že musíme kupovat papírovky 😒

luthien.k
17. kvě 2012

@markusko to je nesmysl, že bez sladkého nefunguješ, to je jen psychika 😉

markusko
17. kvě 2012

No nevím, spíš závislost, a to nejen psychická, ale i fyzická... 😖 Uvařím si sebezdravější oběd a pak se jdu dorazit čokoládou 😠 fakt mě to štve, ale když si tu čokoládu nedám, je se mnou k nevydržení... a to si troufám říct, že jinak jím docela zdravě, akorát toto se mi nedaří odbourat.

littlemousecz
17. kvě 2012

Ahoj holky. Jdu si sem pro radu. Zatím se o mimi snažíme a co nevidět nás čeká IVF, ale co vím jistě je, že budu chtít látkovat. A tím se dostávám k finanční stránce. Chtěla bych nakupovat výbavu převážně novou (doufám, že dětí bude nakonec víc) a tak přemýšlím, že bych nakupovala postupně něco málo už teď (mám to i jako určitou formu terapie, prostě taková moje naděje 🙂). Výhledově by tedy mohlo být mimi do roka. Myslíte, že můžu kupovat i AIO a PULky nebo se mám radši omezit na vv a čč a ostatní dokoupit později, až budu mít jistotu, že se to povedlo? Jde mi o trvanlivost materiálu, abych pak nemusela kupovat všechno znovu. Ale předpokládám, že když mi to jen bude ležet ve skříni a nebudu to prát, tak by se tomu nic stát nemělo ne? Děkuju předem za vaše názory.
PS: Myslím si, že jsem cvok, ale když se to nepovede, tak to holt prodám nepoužitý. Pět let, než se pak dočkáme adopce, to asi nevydrží... ☹

boudova
17. kvě 2012

@littlemousecz Ahoj, cokoliv ti pomůže a dává ti naději, tak určitě dělej - včetně nákupu PULek a AIO!!! Peníze jsou proti tomu věc bez hodnoty! My čekali na otěhotnění 3,5 roku... už jsem byla taky rozhodnutá pro adopci, ale nakonec to dopadlo přírodním zázrakem. Moc ti držím palce!!!

lenka5731
17. kvě 2012

@littlemousecz taky myslím, že pokud ti nákupy plenek zvednou náladu a dají naději, tak určitě nakupuj. 🙂 Navíc pokud se zaměříš na ty nejžádanější značky - třeba na Anavy, tak máš jistotu, že to jsou obrazně řečeno slušně uložené peníze, hodně si drží cenu. Přeju hodně štěstní na IVF 😉 🙂

littlemousecz
17. kvě 2012

@boudova @lenka5731 Děkuju. My čekáme tři roky, poslední rok lítáme po vyšetřeních a teď jsme se dopracovali k IVF. Na zázraky moc nevěřím, ale to neznamená, že v ně nedoufám, takže snad 1.IVF dopadne 🙂. Tak to ještě promyslím a pak dám seznam do konkrétní výbavy, ať mi ho můžete zhodnotit. Přelouskala jsem CELOU tuhle diskuzi (ale že mi to dalo zabrat), tak jsem taková látkařka teoretička, ale snad jsem něco pochytila. Taky jsem zjistila, že základ už mám - 10 IKEA ručníčků, co se už neprodávají. Kdysi jsem je koupila jako utěrky, ale někak jsem je založila a nepoužila 😀

boudova
17. kvě 2012

@littlemousecz Tak za ty ručníky by tu holky i "vraždily", ty si teda chraň 😀

littlemousecz
17. kvě 2012

@boudova jj, vlastním tělem 😀 Ještě jsem chtěla zahájit lov na IKEA plínky, co měly za 99,- tři kusy, ale kamarádka jich má 15, tak mi je nechá, to už bude asi teď taky nedostatkový zboží.
Už smolím seznam do konkrétní výbavy, tak kdo budete mít čas se tam mrknout, budu vděčná za korekce.

katy_katy
17. kvě 2012

Ahoj, dobrý den, které plenky z Ikea máte na mysli? Jsou to ty froté bílé čtverce? 😉

ladykiler
17. kvě 2012

Ahoj holky, můžete mi poradit? Uvažuji nad látkovkama, sice má malý už rok a půl ale pořád se mu nějak nechce na nočník a fakt už mě nebaví dávat tolik peněz za pampers. Mám doma nějaké látkové pleny ty klasické bílé čtvere bavlněné a ted jsem kouila úplně obyčejné kalhotky tzv. sandry za 50 .- A můj dotaz zní kolik mám do nich dát těh plen a jak asi dlouho plína vydrží než ho přebalím 🙂 Díky i za další postřehy

jasekd
17. kvě 2012

@ladykiler Pokud ten nocnik zkousite, tak staci jedna, protoze casto prebalujes, pokud chces, aby to vydrzelo dyl, tak bych dala dve. My takhle trenovali na nocnik s PULkama a rucnickem Ikea narovno, udrzelo to tak tu jednu davku curani.

jasekd
17. kvě 2012

@littlemousecz preju hodne stesti a cumim, celou diskusi 😲 😕 😀
@katy_katy takovy ty rucnicky bily tenky frote, obdelnik, ks za 5 Kc. Ja je jeste prepulila, takze super vkladka za 2,50 😀 Pry uz nejsou, jeste stale snad prodavaji nejaky zinky, taky dobra vkladka pry. Ty neznam. Ikea prodava i klasicky ctvercovky, ty vyzkousene nemam.

argo1
17. kvě 2012

ahoj holky. prosím můžu mít praktický dotaz. už nějakou dobu látkujeme, ale furt nemůžu vychytat to skladování počůraných plen. furt cítím, v koupelně počůraný plíny. jak to děláte vy? Já mám kýbl na plíny, kam je dávám počůraný tak jak jsou a ty co byly pokaděný, tak přeperu a nechávám v jiným kýblu ve vodě. Nechce se mi nechávat i počůraný plíny ve vodě (mám pak pocit, že se víc ničí, jak jsou furt namočený) když jsem je nechávala uschnout jen tak na vzduchu, tak koupelna stejně furt smrděla močovinou...Peru je tak cca 1x za 2dny. co nějaký vonný olej?ale nevím, jak ho použít - jestli kápnout přímo do plín, nebo nějak nakapat na gázu a nechat zespoda na víku kýblu:Díky za názory...

tereziek
17. kvě 2012

Ahoj holky, dneska jsem experimentovala, zakoupila froté materiál, podle prodavačky je to údajné to francouzké, na dotek i pohled se mi zdá hrubší, ale hodně příjemný matroš ... ušila jsem z toho vkládací plenky 15 cm široké, 70 cm dlouhé ze dvou vrstev na skládání + z jedné strany část froté z pul nátěrem na zadní část vkládačky, našila jsem jich cca asi 18 Ks, ale ejhle ... teprve až po dokončené práci mě napadlo vyzkoušet savost ... hm ... 3 dcl fajn, jen první moment mi přišlo, že nesála a vše šlo mimo ... myslíte, že vypráním budou sát líp ??? 😕

tereziek
17. kvě 2012

ne vše, část ... 😀

sussanah
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
katy_katy
18. kvě 2012

Taky skladujeme plenky počurané na sucho a někdy je to víc cítit, někdy mín... taky kapu na víko eterický olej, levanduli....ted už máme tak dvě tři plenky za den, snažíme se od malinka i bezplenkovat, tak nám nočník nijak zvlášt nevadí, ale někdy si řekne až je po všem 🙂 na "velkou" tedy říká tak usilovně aaaaa, že se to nedá přeslechnout a zatím to teda zvládáme do nočníku a to (bohužel) ted máme už druhý den průjem...
Nejlíp se mi osvědčily "naše" kalhotky máme je jako "svrchnáčky" (výhoda je, že je jenom stáhnu, natáhnu, žádné zapínání, žádné druky...) a do nich dávám jeden čtverec poskládaný na půl a na třetiny a přehnu to celé ještě na půl, je to pak taková úzká nudle a pobere i dvě čůrání, ale dost už se nám daří vydržet jen s jednou plenkou celé dopoledne, někdy se při hře ale zapomene a pak si řekne a už je mokrá 🙂)

katy_katy
18. kvě 2012

@jasekd Aha, tak ty mám taky, ale moc je nedávám, přijde mi to froté dost hrubé... 😒

mmiirrkkaa
18. kvě 2012

@argo1 Určitě to chce těsnící víko. Já to mám v kýbli od primalexu a zápach neuiká. Ovšem jak se zvedne dekl, tak to je síla. Občas si na dno a na víko kápnu tea tree olej, abych ten puch eliminovala a je to mnohem lepší 🙂

mmiirrkkaa
18. kvě 2012

@tereziek Jám myslím, že plenky se dostávají na svou savost cca po 10 vypráních, tak to má myslím bambus, ale jestli to pratí i o froté nevím ☹

chlebenka
18. kvě 2012

Ahojky,
holky prosím o radu, v čem perete vlňáčky? Perete jen v něčem co je určeno na vlnu, nebo používáte i něco jiného pověřeného? Díky 🙂

nemue
18. kvě 2012

Ahoj holky, prosím, jak řešíte plavání v bazénu? Existují nějaké plavečky na látkové plíny? Díky

katy_katy
18. kvě 2012

@chlebenka peru v prášku na vlnu v ruce 🙂