Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

zlilly
28. čer 2012

Ahoj holky. v pondělí se mi narodil druhej synek, dneska nás pustili z porodnice 🙂 všechno bezva, malej ukázkově kaká🙂 ale po prvním dnu na papírovkách sem se nemohla dočkat domu, až ho dám do bavlny. má z pampersek potničky, chudě malý. není divu.
kromě toho prokázal ohromnej talent k BKM. kdykoliv jsem ho chtěla nechat chvilku nahatýho aby se vyvětral, tak se počural nebo pokakal. má na to🙂 a když starší spinkal, tak sem využila chvilky a zkusila ho dat nad misku. okamžitě se vyčural! je mi jasný, že je to v této fázi haluz, ale bylo to takové pěkné 😵
takže teď jsme doma, malej má čč na novosklad a PUL IV. ale nějak to na něm plandá, mám to blbě poutahovaný, tak čekám, kam mi to proteče, musím se to zase naučit 🙂

mahafi
28. čer 2012

@elvis12 @zlilly gratuluju k miminkům 🙂

madlisek
28. čer 2012

@katyxq @mahafi Zrovna včera mi kamrádka vrátila jednu bambusovou vv, kterou jsem jí půjčila. Kamarádka má sušičku a ta moje struhadlová plína se nám vrátila heboučká a nadýchaná jako obláček 😅

boudova
28. čer 2012

@madlisek nepotřebuje těch plín pučit víc 😀 😀 😀 😀

kikulka1
28. čer 2012

Ahoj, mám dotaz, možná hloupej 🙂 Holky, co používáte Anavy kalhotkové plenky, jak je používáte, přes den bez vkládaček nebo s? A na noc? Kolik přibližně vydrží? Díky za rady..

janakkk
28. čer 2012

@madlisek
@boudova sakra, zensky, nechte toho, jestli si kvuli plinkam poridim susšičku,tak už se mi to dost finančně přestane vyplácet 😀 😀 😀

janakkk
28. čer 2012

@kikulka1 já je používám na dopolední spaní s malou vkládačkou, na delší prochházky s dlouhou vkládačkou , na noc dávám noční anavy nebo papírovku (v noci nepřebaluju a malej se hodněkrát budí, takže i dost čůrá) 🙂

herminka
28. čer 2012

@kikulka1 Anavy kalhotovky jsem používala cca od 4 měsíců (dřív mi přišly hrozně drahé a tehdy jsem se dostala k pár kusům z druhé ruky) a dávala jsem je nejprve jen s dlouhou vkládačkou - krátkou jsem používala do novoskladu. Syn nebyl moc učůraný, krátkou jsem začala přidávat cca v 10 měsících. Na noc je nepoužívám, přes den teď vydrží 2-2,5 hodiny.

hojda
28. čer 2012

Holky poraďte, dneska mi přišla první zkušební Anavy AIO plenka a nějak tápu s těma vkládacíma plenkama, jak je mám používat. obě asi ne, to je moc na den, že? Jen tu malou, nebo jen tu velkou? Malé je 5 měsíců.
díky

reruna
28. čer 2012

@hojda pro menší děti stačí asi jen ta jedna, ale pro větší už určitě obě

madlisek
28. čer 2012

@boudova viď, rovnou všechny, a potom hned zase vrátit 😀

ivuska.h
28. čer 2012

@madlisek Jojo, sušička je na plínky výborná!

boudova
28. čer 2012

@madlisek přesně 😀 😀 😀

ivuska.h
28. čer 2012

@katyxq
@boudova Určitě změknou 😀

madlisek
28. čer 2012

@boudova Mohly bychom je nabalit @katyx s sebou do Améru, ať nám je tam vysuší 😀

katyxq
28. čer 2012

@kikulka1 Používám zatím jen na noc a bez vkládaček (ale přes noc se nám bezplenkovka dáří výborně), přes den jedeme v novoskladu.
@madlisek To bysme překročili váhové limity zavazadel 😀.

janinek
28. čer 2012

@ivuska.h A nesnizuje to moc zivotnost? Ja mam takovou obycejnou desne.

boudova
28. čer 2012

@madlisek
@katyxq tak je budem posílat poštou tam, kde zrovna budete a zas nám je pošleš zpátky 😎

boudova
28. čer 2012

a vůbec, jdu se podívat, kolik taková sušička vůbec stojí 😔

mahafi
28. čer 2012

Jejda.. už takhle se mi látkování moc ekonomicky nevyplatí.. a ještě budu kupovat sušičku..? 😀... Kam ten krám dáme??? 😀
@janinek Taky nějak žiju v tom, že to prádlo ničí, ale jestli ne, tak tím líp.. ale do toho manžela už asi nenatlačím.. 😀 (i když Madlenčin zadeček by ho mohl obměkčit 😀)

ivuska.h
28. čer 2012

@janinek Snižuje, u plenek to ohrožuje především gumičky, u jiných součástí jsem zatím vpodstatě žádné vážnější opotřebení nepozorovala, sušičkuju cca 2 roky.

dandelion
28. čer 2012

@kikulka1 tak mě štěpi v noci nevstává, takže je ráno plínka jenom lehce vlhká.. dávám teda s dlouhou vkládačkou. Ale myslím že by stačila i malá, nebo bez ;) ;) ;)

maly_prcek
28. čer 2012

@hojda Začala bych do AIO jednou velkou vkládačkou, kdyžtak přidáš... 🙂

janinek
28. čer 2012

@mahafi @ivuska.h No, ja porad nevim ) Asi je tam spis davat nebudu, mozna v zime nebo jen nejake. CI obcas na zmekceni, jestli to bude fungovat, ze treba jednou za cas je tam protocit, aby zase zmekly. Stve me ta nase voda.

Jako manzelovi susicka zkratila dziny, ale ta nase je fakt takova ta 2v1, takze zadna slava.

kikulka1
28. čer 2012

@janakkk
@herminka
@katyxq
@dandelion , díky moc za rady, teprve začínám, tak se v tom moc ještě neorientuji 🙂

hojda
28. čer 2012

@maly_prcek Díky, zkusila jsem tu malou ato bylo málo, takže příště dám tu větší🙂.

helulela
28. čer 2012

@zlilly moc gratuluju... šikovní jste, BKM talent nepopiratelný 🙂

maly_prcek
28. čer 2012

@kikulka1 U nás Anavy jako u Herminky - NA DEN (klidně kolem 3h spolehlivě): prvních 2 měsíce jen s malou vkládačkou, pak do cca 9-10m jen s dlouhou, od 10m obě. NA NOC: do cca 4-5m jen dlouhá (od 2m nepřebalujem v noci), do 11m obě, pak místo malé vkládačky druhá velká (extra Anavy).

helulela
28. čer 2012

@kikulka1 já dávala Anavy taky s dlouhou (krátkou do novoskladu), na noc obě. Teď už dávám jen přes den - doma s dlouhou a na vycházku obě.

maly_prcek
28. čer 2012

@mahafi Mně teda přijde, že Anavy po pár praních sice zhrubnou, ale pak už se to drží a víc to nehrubne (ty ještě po D. už mám dobré 2r a není v tom zas takový rozdíl jako v těch, co jsem kupovala až pro E.)...