Látkové pleny III

novako
17. dub 2009

Napoprvé to vypadá děsně složitě, ale nenechte se odradit!

Podle střihu a funkce se látkovky dělí na:
Čtvercové - patří mezi ně klasické čtverce (znáte z dob svého dětství) a vícevrstevné plenky (plena obdélníkového tvaru podélně rozdělená na tři části; prostřední část je tvořená z 8 vrstev bavlny, krajové části ze 4 vrstev). Čč a vv před použitím musíte poskládat.

Tvarované – jsou vytvarované tak, aby sedly dítěti kolem stehýnek, aniž by se musely předem poskládat.

Zavazovací – dávají se přes jiné savé pleny, aby držely na svém místě a neposunovaly se.

Kalhotkové – tvarem připomínají papírové plíny, mají savé jádro.

Kapsové – tvarem připomínají papírové plíny, na rozdíl od kalhotovek nemají žádné savé jádro, místo něj je kapsa, do které se vkládá savá vložka.

AIO (All in one) = vše v jednom – tvarem připomínají papírové pleny, jsou nejdražší, avšak jediné pleny, na které už nepotřebujete žádné svrchní kalhotky!!!

Vkládací pleny – slouží ke zvýšení savosti jiných plen.

Svrchní kalhotky:
- PUL – kalhotky s polyuretanovým zátěrem rychle schnou, jsou nepropustné, částečně prodyšné.
- Vlněné - nejprodyšnější svrchní kalhotky, náročnější na údržbu; aby neprovlhávaly, je potřeba je nalanolinovat. Perou se 1x za několik týdnů, po použití je stačí vyvětrat - obsažený lanolin je totiž voděodolný a antibakteriální.
- Flísové - prodyšností jsou srovnatelné s vlněnými, nemusí se lanolínovat, můžou však provlhnout, rychle schnou, nehodí se na větší dítě.

Vychytávky:
- Separační pleny (flísové, viskozové, celulozové) – mají za úkol udržet zadeček dítěte v relativním suchu a pochytat případné hovínko.
- Vlněný obdélník – nejčastěji se používá mezi savou plínu a zavazovačku (nepořebujete svrchní kalhoty) anebo jako tzv. Gedrenin instant (plína, vo, spoďáry/slipy), když odpleňujete dítě.
- Snappi sponka – s její pomocí se přichytávají pleny, které nemají jiné zapínání.

Když se dítě v látkovkách počůrá je v mokru. Lze to zmírnit separačkami, ale tak v suchu jako v jednorázovce nikdy nebude.
Až na výjimky jsou látkové pleny robustnější než papírové.

Jak pořídit plenkovou výbavu:
Netvořte celou výbavičku jedním typem plen. Lepší je kupovat plínky po kusech (platí hlavně pro kalhotkové plíny). Každé dítě je jiné a každému padne trochu jiný střih.

Nekupujte celou výbavu naráz. Při postupném nakupování lépe přizpůsobíte výbavu potřebám dítěte.

Množství plínek je odvislé od toho, jak často hodláte prát. Je potřeba počítat s tím, že ze začátku se přebaluje cca 10 denně. Čč uschnou během pár hodin, vv jsou na tom trochu hůř (ale do 12 hodin se vejdete), kalhotovky potřebují na uschnutí cca 20 hodin (liší se to i podle použitého materiálu). Později (od cca 2–3 měsíce) se přebaluje cca 6x denně.

Svrchňáky potřebujete minimálně troje, vlňáky raději čtvery.

Materiály:
Látkové pleny se vyrábějí z materiálů přírodních - bambus, konopí, bavlna i umělých - PES (mikrovlákno, flees; např. tvoří součást přírodních jako vrstva udržující zadeček v suchu).
Nejsavější materiál je bambusový flauš, pak konopný flauš, bavlněný flauš, bambusové froté a bavlněné froté.
Froté materiál má tendenci ve tvrdé vodě hrubnout, konopný materiál zase tvrdne. Tvrdost vody lze zjistit v úpravně vody.

Rady:
Nejuniverzálnější a nejlevnější plínky jsou čč a vv. Dají se použít jak samostatně, tak i jako vkládací plenky.

Čč na plenkování kupujte pokud možno vysokogramážní (100g/m2???), pod hlavičku a na odkrkávání stačí úplně obyčejné.

Zavazovačky si buď zamilujete, nebo je budete nenávidět.

Nejlepší samostatně prodejná vkládací plena je bambusový prefold. Využijete ho kdykoli budete potřebovat zvýšit savost pleny.

Nejprodyšnější svrchní kalhotky jsou vlněné. Nejsou však úplně vhodné na novošky, protože pokaděné vlňáky se musí vyprat a znovu nalanolinovat, což je procedura minimálně na dva dny.

Na novošky se nejlépe hodí svrchňáky PUL, eventuelně flísové.

Z kalhotovek jsou nejekonomičtější jednovelikostní pleny, ale na novošcích a malých dětech vypadají robustně a dělají velký zadeček.

Žádné pleny ani svrchní kalhotky není potřeba žehlit, perou se na 60, mohou se sušit v sušičce, doma na sušáku i venku na sluníčku. Jedinou výjimkou jsou vlňáčky, které potřebují šetrnější údržbu (ruční praní nebo praní v pračce v programu ruční praní max. na 30).

AIO plíny jsou vhodné pro babičky nebo tatínky a na parádu, ideální na přebalování někde venku.

Plenkové šifry (snad jsem na nějakou nezapomněla).

BBH – značka BabyBee Hinds
BI – značka Baby Idea
BL – značka Baby Lucy
BM – značka Bambino Mio
EH nebo Ellas – značka Ella´s house
HD nebo HP – značka Haipa-Daipa
IB – značka Itti Bitti
IV – značka Imse Vimse
Kissa – značka Kissaluvs
LVB (lovíky) – značka Loveybums
Popo – značka popoliny
Ptitka – značka P´tit
SWB – značka Swaddlebees
TB – značka Tots Bots značka Ella´s house

čč – české čtverce, čtvercová plenka
vv – vícevrstevná plenka
Kalhotovka – kalhotková plena
Kapsovka – kapsová plenka
vkládačka – vkládací plenka
Zavazovačka – zavazovací plenka
bambuska – bambusová plenka
2v1 – plenka, která má již integrované kalhotky
AIO (all-in-one) - plenka, která má již integrované kalhotky
PULky – svrchní kalhotky s PUL zátěrem
flísáčky – fleecové svrchní kalhotky
vlňáčky – vlněné svrchní kalhotky
snapka – Snappi sponka

BE – plenka Bamboo Extra
BH – plenka Bum Hugger
Hamburger – plenka Bum Hugger
HH – plenka Hemp Hour
HHS – zavazovací plenka Hemp Hour Strap
Konopka – konopná plenka (s největší pravděpodobností od EH)
Mommýska – plenka Mommys touch
SL – plenka Stuffable lite
WW – svrchní kalhotky Wacky Wrap

oříšky – indické ořechy na praní
BKM – Bezplenková komunikační metoda

elana
22. zář 2014

@picasso však nemusíš používat vlňáky, když se Ti je nechce lanolínovat (což i chápu, já je taky až tak nemusím). Nejsavější AIO je Econappi jak holky psaly, to je prostě dokonalá plína (já ji ani nedovycpávám), ale pro batole je úplně standard na noc dávat kalhotkovku. Jestli je hodně učuraný, tak speciál noční (Petit Lulu, Anavy, Majab...finančně asi nejlíp vychází Katyv Baby a ta je i velice chválená v recenzích...ty ostatní taky, ale tato prostě v poměru kvalita:cena), jestli čurá tak "normálně", bude stačit i jednovelikostní kalhotkovka s dvěma vkládačkama (Anavy, PL, Majab...) a na to svrchní, buď flísáky (prodyšnější než PUL, údržba proti vlňákům "žádná") nebo PUL (méně prodyšné-ale pořád víc jak kterákoli jednorázovka).

picasso
22. zář 2014

@lenka5731 máme AIO sweet monkey s poskládanými 3 vkládačkami a super držela. I teď, to protečení se nám stalo až teď a ne vždy. No, i tak díky za info, něco pořeším 🙂

picasso
22. zář 2014

@elana díky, tak juknu a prubnu, super, moc díky 🙂

picasso
22. zář 2014

@elana a nevíš, zda na tu noční plenku od Majab sedí jakékoliv PUL svrchní kalhotky? Máme právě od sweet monkey, tak jestli nám bude sedět nebo musím na to koupit spešl? 🙂

elana
22. zář 2014

@picasso tak SM netuším...ale snad jo. Já na ni teda dávám Petit Lulu svrchňáky (jako ostatně na všechny), ale pokud nejsou ty SM nějaký extra pidi, tak není důvod, proč by sedět neměly.

picasso
22. zář 2014

@elana díky moc 🙂

sonka.77
26. zář 2014

Ahoj holky, tak jsem koupila noční plenky od Petit Lulu a bohužel se mi po nich malá dost opruzuje. ☹ Nechápu to, protože mají stejné složení jako plenky Anavy, které už skoro rok používáme bez problémů. Máte některá stejnou zkušenost? Dost mě to štve, nakoupila jsem těch plenek 5, takže nic levného... Zatím jí dávám vkládačku, kterou mám z dřívějška, tím se to dost zmírní, ale nechápu, proč by malá měla být opruzená, když plenky jsou čistě přírodní. Fleecovou separačku nedávám, po té se opruzovala už v minulosti.

@elana

janinek
26. zář 2014

@sonka.77 Byly nove nebo pouzite?

sonka.77
26. zář 2014

@janinek byly nové a malá se opruzuje i po třetím vyprání

janinek
26. zář 2014

@sonka.77 To je zvlastni fakt. A ty anavy mas na den a tyhle na noc? Jestli je nema v noci mco procurane?

janinek
26. zář 2014

Pro jistotu bych je treba zkusila vyprat samotne, jeden cyklus s trochou praksu, kdyby tam byly prost enejake necistoty, pak dlouhy cyklus bez prasku, sledovat ze nejsou bublinyk mydlove.

sonka.77
26. zář 2014

@janinek já ty noční plenky kupovala právě proto, že ty klasické měla ráno skoro na ždímání, ale opruzená z toho nikdy nebyla.

Zkusím je ještě prát, napadlo mě, že jak tam dávají ty fleecové separačky, že v těch plenkách třeba zůstala nějaká vlákna. Nebo taky, že výrobce kecá a nejsou 100% přírodní. ☹

janinek
26. zář 2014

@sonka.77 jednu tu nocni mam, opruzena mi z ni neprijde. Davam teda stay dry separacku od imse vimse nebo flisovou.

Kde je opruzena? Jeste muzou mit jine nite treba nez anavy. A neni mala nastydla ci junak nemocna, ze ma treba ted agresivni moc a jak je v tom dele oproti dennim, tak se oprudi?

sonka.77
27. zář 2014

@janinek já to budu ještě dál zkoumat, prostě nechci věřit, že by to fakt měla z těch plen, i když to tak vypadá. Třeba zareagovala na něco v jídle, i když teda jí tak nějak pořád to samé. A zrovna se to potkalo tak, že ráno byla opruzená. Ale zase když tam dám tu vkládačku, tak opruzená ráno není. Kůň aby se v tom vyznal. Každopádně se opruzuje od té doby, co ty plenky máme. Nemocná není. Opruzená je od podbřišku až na zadeček.

emiliii
1. říj 2014

Ahoj holky,máte některá zkušenost s nošením dětí v šátku s látkovými plenkami.Netlačí okraj plenky miminko do bříška?Nebo je na to nějaký fígl ? 🙂

pampeliska1
6. říj 2014

@emiliii zkušenost mám a žádný problém nepozoruju 😉

pigpeppa
11. říj 2014

@emiliii Nezdá se mi, že by byla dcera otlačená.

klarina_f
11. říj 2014

Ahoj @emiliii . Dcera má v šátku 2x čč, čč a vkládačku, kalhotovku...a "nestěžuje si". Otlačená občas je, ale né nějak moc.

sarkar
11. říj 2014

Ahoj holky! Dlooouho jsem tu nebyla, naše malá je téměř odplenkovaná (od cca 18 měsíců), ale čekám druhé a protože hadříky mám po první tak koukám na nějaké nové pěkné plenky. Domá mám 2x AIO Anavy, 2x AIO Sketch (někdo mě před nima varoval, ale nemám s nimi žádný problém 🙂), pak haipa-daipa pastelku, 2x baby lucy, pak bamboolika, popolini a ještě jedny anavy. Ale když jsme byly doma, tak jsem jela hlavně ve čtvercovkách, hlavně když byla malá hodně malá a spotřeba plen byla obrovská.
Nejradši mám toho bamboolika a haipa daipa kvůli zapínání, je takové jednoduché, hrc frc a je to, a kalhotkové anavy, kvůli vzoru (mám takové ty hnědé s kytičkami, už se asi nedělají, je to asi 2 roky starý vzor).

Mrkla jsem na net a našla nějaké nové značky plen - petit lulu, bummi atd., máte s nimi některá zkušenost? Vůbec by mě zajímalo, jak se trh s plenkami za ty cca 2 roky posunul vpřed, jestli máte některá napsat sem nějaké aktuální info co je teď třeba in a jaké plenky jsou fakt dobré, tak budu jen ráda, jinak si to teda všechno vygooglím no 😝

elana
13. říj 2014

@sarkar Petit Lulu jsou super, jsou větší než Anavy, kvalitní a taky moc hezké. Hodně úspěšná je teď taky Majab a Katyv Baby-taky šijou kalhotkovky, jsou za lepší cenu než Anavy a PL (přece jen ty jsou už zavedené a platíš malinko i "za značku").

jinak plenkový trh-teď je horká novinka tzv. Motýlek od Joli Petit (najdeš na Fleru nebo na FB). Je to vlastně vv plenka, ale taková fakt vytuněná, navíc moc pěkná. A hlavně velmi, velmi savá, v podstatě samotná, bez vycpání, saje podobně jako kalhotkovka s vkládačkou. Dalším plusem je, že je hodně štíhlá, to balení je s kalhotkovkou nesrovnatelně útlejší. Nevýhoda-dlouho schne. Je jednovelikostní, ale nově se bude testovat prý i novorozenecký Motýlek, tak to se 13.tt (co vidím v pase) bohatě stihneš.

jinak asi vše při starém 😅

vesele_pleny
13. říj 2014

Jj, Joli Petit jsou skvělé - brzy budeme mít také... Petit Lulu velké kalhotovky, vyšší v pase než Anavy ale měli problémy se srážením materiálu - pár se nepovedlo.. Majab úžasná a By Jitu ještě úžasnější, ale tyhle holky šijou více méně na zakázku a mají dlouhé pořádníky...

soniludi
27. říj 2014

AHOJ... čekáme druhého mimíse a tentokrát jsem odhodlaná látkovat. (u prvního mě odrazovalo že bych asi nedala ty hovínka, ale po skoro třech letech mě to příjde vtipné a odpadl tedy největší můj problém). Do začátku jsem odhodlaná čtvercovat a pak se uvidí. Nicméně už teďvím že budu mít problém se sušením. Abych se dostala k jádru věci 🙂.
Pokud má mimís problémy s kyčlema, tak se dávají klasicky jenom obdelníky né? asi se nebude používat novosklad atd.
Syn měl i třmínky do 6m, u nás je to dědičná záležitost a tak se děsím že to tak bude i s mimísem :( Problém u nás byl, že mi syn plínky na široké balení přepral a stejně si ty nohy srovnal jak chtěl...takže pokud máte zkušenosti i s tímto budu moc ráda. Někde jsem se dočetla že by na to měli být dobré zavazovačky, tak ty hodlám zkusit určitě. děkuju moc

vercik83
28. říj 2014

@soniludi Ahoj, ja zatim davam jednorazovku a na to 2 ctverce na tretiny a svrchnaky, prave ze mame nakazano kvuli kyclim. Po sestinedeli chci naplno latkovat, ted na chalupe je problem se susenim... No a taky se bojim zacit. Chtela jsem davat zavazovacku ale je nejaka moc velka. Ty jo ale i s jednorazovkou to proteka tak to bude asi hodne protekat bez nich. Kvuli kyclim myslim nejni problem novosklad, ale do nej asi dvoje pliny vid na kycle...

pigpeppa
28. říj 2014

@soniludi Novosklad je sám o sobě dost široký a pevný, eventuelně i u něj se dá ta šíře korigovat, pro dceru ho používám i teď v 5 měsících a ty nohy od sebe drží. Zavazovačky nemám, abych napsala zkušenost.

pigpeppa
28. říj 2014

@vercik83 Nevím, co protéká s jednorázovkou, ale látkové pleny těsní lépe než jednorázové, pokud se správně nasadí. Takže tohohle bych se nebála.🙂

soniludi
29. říj 2014

@vercik83 Já to právě takhle dělala u staršího, jednorázovku a na to plíny na široké balení, ale příjde mi to dost zbytečné dávat mu tam igelitovou jednorázovku, takže bych chtěla začít hned z porodky.
No já jak jsem pochopila tak, že to protéká když plína/svrchňáky nesedí...ale zkušenost nemám, jednorázovky mi protékali taky, co tak vzpomínám.

@pigpeppa děkuju, budu muset ty sklady natrénovat 🙂

mrabbit
3. lis 2014

Ahoj holky, prosím, jsou vhodné kalhotkové plínky hned od novorozence? Kolik za den se jich spotřebuje? Používal jste je někdo místo čtverců? Případně nemáte někdo zkušenost s tím, že jste hned od novorozence dávaly plínky na rovno bez novoskladu? Nebo to je blbý a protéká vaječina? Mamka se diví, co to je dneska za novoty (ty různé sklady), že ona to dávala normálně na rovno a bylo to v pohodě 🙂. Plus ubyla práce se skládáním.

andelka
3. lis 2014

@mrabbit no, narovno jsem nedávala skoro nikdy.
Látkovala jsem teda později, ne od novorozence, ale asi víc až tak od 2 měsíců. Na staršího jsem měla obyčejné plínky, dávala jsem na novosklad a většinou dobrý (i když taky to utíkalo někdy, nicméně méně než narovno, to si neumím vůbec představit), do 6 měsíců. Pak jsem kupovala kalhotkové postupně. Takže u durhého už jsem je používala dříve, když už jsem je měla že jo. A seděly docela brzo, neměla jsem žádné novorozenecké velikosti. A měla jsem to tak 50:50. Nadoma většinou obyč novosklad, a na ven nebo na spaní kalhotovku. Přebalovala jsem často, určitě co 2 hodiny. Když nespal tak častěji, když spal, tak třeba i po skoro 4hodinách.

mrabbit
3. lis 2014

@andelka Tak já to pak vyzkouším, jak to bude fungovat v praxi 🙂 Zas ze začátku bude asi opravdu lepší dávat ty čtverce, když se přebaluje tak často... A jaké kalhotkovky můžeš doporučit?

andelka
4. lis 2014

@mrabbit no, měla jsem jen Anavy a pak šité na zakázku. Dneska už je spousta jiných, dobrých. Mrkni na FB do skupinky Poradna pro látkovačky a budeš mít aktuální info.