Výbavička - co je zbytečné kupovat?

eliza1
18. črc 2017

Holky, zajímalo by mě... co jste kupovali do výbavičky pro mimčo ale nevyužili jste... co pro vás bylo zbytečné? 🙂

eliza1
autor
18. črc 2017

Holky díky moc za odezvu 🙂 Já mám práv nakoupeno jen to základní... přebalovák, podložku tvrdou, postýlku a matraci... mantinel pořídím, ale právě jsem moc chtěla nebesa, hnízdo a kolotoč, nakonec si říkám že nebesa asi nepotřebuju, hnízdo udělám z kojícího polštáře co už mám a kolotoč si myslím že asi taky nebude potřeba... o mám je teda dost hadříků, něco jsem nakoupila a něco podědila... hrací deku a polohovatelné lehátko mám taky ( ale bez vibrací a automatického houpání) vaničku jsem taky pořídila, jen nevím zda jí budu využívat dlouho když mám vanu, ale zase se bojím že by mě u vany bolely záda. jinak díky za info ohledně sporťáku, furt nevím zda právě koupit 3kombinaci když autosedačku nevyužiju protože nemám auto a přemýšlím jen nad hlubokým a pak koupit sporťák až to bude aktuální... hraček mám jinak taky jen pár, že nevím kolik jich případně pořídit a to asi koupím časem. no a monitor dechu zvažuju jestli pořídit z druhé ruky nebo půjčit u nás na půl roku.A šátek nebo nějaké nosítko vůbec nevím zda pořídit když trpím na záda :( No a dál už vůbec nevím.. je toho taková spousta a bojím se že to prostě nevyužiju a vyhodím peníze za to co nevyužiju... jsem sama bez chlapa takže proto se i ptám abych nekupovala zbytečnosti...

nikinnna
18. črc 2017

@eliza1 já syna dala do postýlky až minulý týden ve 4,5 měsících a je mi strašně líto, že nemám kolotoč ☹. Jeho hračky strašně baví, rád všechno pozoruje a kdyby hrál, měl by určitě taky radost 😢. Jeden jsem teda dostala, ale nezdál se mi stabilní a letěl. Asi mu ho ještě koupím. Ono je to fakt dítě od dítěte.

msimankova
18. črc 2017

@eliza1 u toho kočárku bych taky poradila nekupovat trojkombinaci. Já jí měla, hluboký kočárek super, ale dcerka je veliká, takže jsem sporťák používala měsíc a pak koupila jiný, menší kočárek. Vanička je super, napřed jsem dávala do velké vany podložku a pak když si dcerka sedla, začala jsem dávat malou vaničku do velké, hraje si tam a netřeba tolik vody.

normalnimatka
18. črc 2017

@eliza1 hele vanička mi třeba přijde dobrá....pokud nemáš tu úplně nejmenší.... podle mě je škoda napouštět celou vanu, když můžu napustit jen malou vaničku..když už dítě sedí a hraje si, tak mu ta malá taky vystačí. nepotřebuje rotovat po dospělácký vaně. my teda syna pořád koupeme ve vaničce (máme nějakou větší, kolem metru asi), a je mu skoro rok a čtvrt;)
a pak taky se hodí na léto třeba na schlazení na balkon, když nemáš bazének..

s kočárem uvidíš... některý tro(dvoj)kombinace maj dobrej i sporťák, některý jsou zbytečně těžký atd...podle mě se určitě daj sehnat kočáry, kde ti bude vyhovovat taky a ani nemusej bejt nutně nejdražší🙂

hračky kupuj postupně...hlavně ani celkově nevíš, co všecko dostaneš.... a vůbec nejlepší je lidi dopředu zaúkolovat, co chceš:D jinak pak máš spoustu zbytečností, za který lidi vyhodili peníze, přičemž by se ti hodilo něco úplně jinýho, žejo...

málokdo dneska netrpí na záda, ale věř, že když ti bude dítě jen řvát a řvát a bude v pohodě JEN v náruči, mileráda šátek pořídíš/půjčíš. jen pamatovat na to, že je docela fajn si toho vyzkoušet víc. že ti nesedne první neznamená, že ti nesedne žádnej. (nebo nosítko) ale dopředu to nepořizuj;)

já bych monitor dechu nechtěla. ale to je otázka přístupu. mně stejně teda dítě spalo v posteli,takže by to bylo zbytečný.

kojící polštář možná taky nepořizuj, pokud budeš kojit vleže, není to moc k ničemu... a dá se použít i normální velkej polštář. nebo opět - půjč si nejdřív..

nebesa jsou opravdu asi k ničemu, jen na ozdobu a ještě si myslim, že tam pak necirkuluje tolik vzduchu. je to možná hezký, ale na houby, a opět - dítě ti tam ani nemusí spát a bude to jen odkladiště bordelu:D

msimankova
18. črc 2017

@normalnimatka no to mě napadá k těm nebesům - když cirkuluje míň vzduch, tak je pak třeba ten monitor 🙂 On na to není nic moc ani mantinel, my tedy používáme cestovní postýlku, ta je boží, vzduchu spousta, mimino si rotuje jak chce a nebudí ho úrazy, kterých má přes den dost 🙂 Já tedy monitor měla, asi ze třetí ruky, protože jsem na to byla pošahaná...

nikinnna
18. črc 2017

@eliza1 monitor si půjč. Na půl roku je to asi za 500 korun. Ten z druhé ruky bys musela nechat zkontrolovat, takže by se ti to dost prodražilo. Hlavně zvaž, jestli ti dítě nepřistane ve tvé posteli. To je pak zbytečných spousta věcí 😂. Kup si sporťák, na který jde dát hluboká korba (tu bych koupila i z bazaru). Například britax takový má a ušetříš na tom. Hračky určitě taky dostaneš od těch, co se přijdou podívat na miminko. Malému jsou 4,5 měsíce a zajímají ho jenom dvě. Oball a taková chobotnice s kruhama. Šátek asi určitě ne, když máš problém se zády.

normalnimatka
18. črc 2017

@msimankova právě právě... i o tom mantinelu sem něco někde četla, že to zvyšuje riziko syndromu náhlýho úmrtí, ale zase si mslim, že ten mantinel teda tolik vzduchu necloní....
za mě neočkovat a není se třeba bát tzv. syndromu náhlýho úmrtí jinými slovy syndromu zemření dítěte po očkování :D

kamste
18. črc 2017

@eliza1 z mojí zkušenosti:
- šátek nebo nosítko jsou "k nezaplacení" - právě že mě záda bolely hlavně když jsem nosila v náručí - člověk se automaticky naklání na stranu...
- monitor dechu jsem používala jen u prvorozený "pro dobrý pocit" (a stejně jsem vždycky měla mimča blízko i v noci) - rozhodně je ale dobrý ho mít u předčasňátek... a to lze půjčit z porodnice (z druhé ruky už by mohl být po záručce a tam má pak zvýšenou chybovost..., v porodnici je kontrolujou)
- hračky stejně dovezou příbuzní... takže to bych nijak neřešila
- kolotoč lze snadno vyrobit http://www.montessoridoma.cz/?p=9856 a http://www.montessoridoma.cz/?p=9871 (navíc ta hudba pak většinou rodiče stejně vytáčí...)
- dobrá je pak hrazdička na zavěšování hraček - ale to lze zavěšovat i na provázek napnutý nad postýlkou

eliza1
autor
18. črc 2017

Holky mantinel nechci kupovat žádný polštářkový, spíš jsem myslela něco jako má Ikea jen nějaký obyč, monitor se u nás dá půjčit asi za 700kč a na půl roku snad stačí ne? a jinak co se týče očkování tak to se budu snažit oddálit alespon do půl roku, netřeba si myslím zatěžovat hned od začátku ten malý uzlíček 🙂 Postýlku jsem dostala od sestry no, tak snad využiju :D pač bude určitě i v mé posteli :D jinak mám dvě číči co rády spí u hlavy, tak to musím ještě vymyslet, ale asi to bude tak že přes noc v ložnici prostě nebudou a přes den je ohlídám v pohodě 🙂

packaf
18. črc 2017

zavinovačka, odsávačka nosu (taková ta ruční, kdy byste měla zmáčknout balónek a miminku to vysaje nos - blbost největší, nevysaje, lepší je baby vac. Dále dudlíky (malá je vůbec nechce), 3 lahvičky (pokud kojíte, stačí jedna), pudry a masti proti opruzeninám (umývejte vodou, ty chemické masti - Sudocream, Rybilka, Bepanthen - jsou fakt k ničemu, zacpává to póry na kůži a z toho se může dítě oprudit ještě více). Používám přírodní kosmetiku (weleda, Nobilis Tilia) a spotřebujete toho daleko méně. Mám jeden šampón od narození a spotřebovali jsme asi 1/3. Hračky jsme zatím nekupovali, snad 2 kousátka. Všechno jsme dostali jako dárek a nevím už kde to dávat. Pokud máte možnost zdědit věci od nějaké maminky, tak nejvíce využijete hrací deku a oblečení. Jinak je malá bezúdržbová, krom plenek a občas nějaké skleničky na příkrm nic nekupuju.

nikinnna
18. črc 2017

V zásadě dítě potřebuje jenom něco na sebe, plínky, mlíko, něco na přesun a mít kde spinkat. Zbytek se dá vždycky zaimprovizovat a nepotřebuje to 😀

stuplakova
18. črc 2017

Mi kámoška říkala ať se zbytečně nezásobuji kosmetikou pro prcka, protože teprve zjistím co mu bude sedět. Taky mi příjde jako kravina kupovat miminku boty. Pokud budeš mít letní dítko, tak se mu bude jen potit nožka. Příští měsíc rodím a mám hlavně bodynka a overalky.

ssandy
18. črc 2017

@eliza1 třeba mantinely jsme neměli vůbec a nijak malé nechyběly, a monitor bych řešila jen, když budou nějaké komplikace v porodnici. Jinak mi to připadá jako zbytečný stresování pro maminky.
Očkování uvidíš, určitě neočkovat při jakýchkoliv komplikacích - žloutenka, vyrážky apod.
Odsávačka je super ta na vysavač. Kupovala jsem jí ale až v roce, při první rýmě (z růstu zubů). Do té doby jsem měla tu do pusy, kdyby náhodou.
Já se snažila kupovat věcí co nejmíň, co šlo, to si půjčit a pak zase vrátit (košík, lehátko, šátek, hrací deku a hromadu dalších nezbytností). Naopak třeba přebalovák používám i dnes u skoro 2 leté. Má v něm svoje prádlo a nahoře kosmetiku. Každé ráno a večer ji tam převlékám, suším. Vyhovuje nám to oběma. A nekupovala jsem vaničku ani kyblík, ale lehátko do vany. Jak začala sedět, tak gumovou protiskluzovou podložku do vany. Používáme dodnes.
Co jsem nakoupila a nevyužila: látkové plíny -dítě vůbec neublinkávalo, tak jsem jen podkládala hlavičku a to by mi jich stačilo třeba 5 kusů. Taky všechny lahvičky, protože jsem kojila do 20měsíců a nikdy neodstříkala ani kapku.
V zásadě je asi ale jedno, co kdo radí a píše. Stejně se nevyhneš koupi něčeho, co nepoužiješ a další věci zase dokoupíš. Prostě každá maminka a každé dítě je jiné. Kup co nejmíň, co budeš potřebovat, tak dokoupíš při nějaké procházce a když to nepůjde, objednáš na netu.🙂 Přeji pěkný zbytek těhotenství a porod a ať jste zdraví!

izz76
19. črc 2017

Každý bude mít ten seznam zbytečností trochu jiný. Pro mě byla k ničemu postýlka,dudlíky,lahvička,nepotřebovala jsem odsávačku na nos. Je zbytečné kupovat hodně věcí dopředu,lepší je podle aktuální potřeby,obchody jsou na každém rohu,nebo internet. 😉

drzticka81
19. črc 2017

Mam treti miminko-uz nemam postylku a bebechy do ni, nemam vanicku a bebechy doni (typu teplomer, olejicky, kosmetiku-myju vodou, zinku pouzivam misto vlhcenych ubrousku-ty mam jen na ven), mam jednu mast na zadek, nikdy jsme nemeli hraci deku, polohovaci zidli na jidlo, lehatko, ted uz nemam monitor dechu (spi se mnou),kojici polstar (mam tohnizdo, ale pujcila mi hokamoska)-pred tim jsem melapujceny kojici polstar, my meli hodne veci pujcenych od rodiny (postylka, zidlicka, vanicka, vajicko, kos- bylo to po dedovi, avsech detech z rodiny 🙂))porad funkcni a stacilo (postylka, kos, zidicka)
za me-par kousku obleceni-nejlepe bodycka kr. dl. rukav a polodupackynebo nejake teplacky a overaly, jeden svetrik,cepicka, nejake latkove pliny, satek a pak dalsi nositko, dva dudle, odsavacka na vysavac, teplomer (ten do vody zbytecny),nejaka zavinovacka....apak dle aktualni situace s kojenim, prdikami-ale to uz poznas potom🙂))

g_m
19. črc 2017

Tohle je hrozně individuální téma, vidím tady spoustu věcí, kteří jiní považují za zbytečné, ale my je hooooodně využili. Za nás - dupačky (malá byla blinkací, takže jednodušší bylo mít polodupky), hnízdečko (dodnes nevím kdy bych ho využila), houpací a hrací lehátko (nechybělo mi vůbec), ohrádka - měla hrací postýlku v obýváku a stejně jen v ní stála a chtěla ven...
Naopak u nás se hodně hodil - přebalovák (nemíním se hrbit na zemi), mantinel do postýlky, látkové plenky (tím, že byla blinkací, tak klidně i tři denně), kolotoč nad postýlku (hračky na něm máme na suchý zip a jdou utrhnout, to ji bavilo), sterilizátor lahví (od šestinedělí byla na UM a vyvařování bylo na palici, ale koupila jsem na 200kč z bazaru), manduca.
Koupila bych základ a zbytek se dá vždy dokoupit a do dvou dnů mít doma, když zjistíte, že něco chybí a hodilo by se ;)

marcellia
19. črc 2017

Jedna z veci,co mi prijde zbytecna,je kupovat kocarek za x desitek tisic,protoze je zrovna in.
Staci normalni slusna troj nebo dvojkombinace,ja mela troj,pres bazar od slusne maminky za 3.200.-,jen jsem ho precistila a byl luxusni za ty penize.
Myslim,ze to co mas,ten zaklad je ok,ostatni muzes dokoupit kdykoliv dle potreby.

dadulakk
19. črc 2017

U nás byla naprosto zbytečná vanička (malej se koupe od začátku ve velké vaně se mnou nebo manželem) a taky nosítko, v něm odmítal bejt když byl malej a teď v půl roce už ho v klidu nic neudrží, v nosítku by se zbláznil, chce to ale asi vyzkoušet 🙂 no a pak teda musím říct ze jsem mu nakoupila hromady chrastítek a o ty dodnes vůbec nejeví zájem, baví ho spíš hrací knížky a třeba prázdná pet flaška, ovládač od televize apod. 😄

lucifux
19. črc 2017

U nás by jsme se neobesli bez bavlněné pleny my měli asi 12 ks a bylo to tak akorát, kolotoč, hrazdička, hrací deka, přebalovací pult, určitě nosní odsávačka, overálky, body s dlouhým rukávem, mantinel, pletené ponožky, postýlka od porodnice spinká sám v pokojíčku v postýlce a jinde než tam, v kočárku a vaute by neusnul, žínka, lehátko do vany ve vanicčce se neměli ale ve vaně ano. A všecka kosmetika, tělové mléko používám Nivea, na opruzeniny sudocream a na koupání Mixa. Dudlík jsme začali využívat až kolem 6.mesice a to jen na spaní. Lahvička na čaj. A kup si kapicky espumisan, je to na prdíky a fakt moc super. My to používali, a nikdy se mi nestalo, že by plakal bolesti bříška.

mr_falko
19. črc 2017

nevyuzila jsem lehatko ( prvni dcera ho mela rada, druha ne), prebalovak v pokojicku (prebaluju v op na gauci nebo na zemi), vanicka (je ve vane od malicka) , odsavacku mat.mleka, zavinovacka, nebesa a zbytecny hovadiny jen na okrasu taky nepotrebujes.

rozhode naopak se u nas vyplatilo hnizdecko ( spi v nem doted v postylce - 9m), jsem velmi spokojena s kocarem ( Joolz z druhy ruky)

alemari
19. črc 2017

@mr_falko absolutně souhlas, a taky " hrací deky" pošité krávovinama, hrbaté, nepraktické, ani vyprat se to mnohdy pořádně nesmí. Všechny ty pulty-stejně pak musím dítě hlídat aby nezhrčelo na zem, raději na posteli nebo na zemi a můžu nechat pěkně pokopkat nahaté. Lehátka do vany jsem ani nepořizovala. A přehršle kosmetiky, co vidím albech.. škoda penez🙂.

verunka11221
19. črc 2017

Kazdy ti napise neco jine. Za me to byla fura kosmetiky a pak taky frajerske veci jako ryfle nebo tricka. Ja jsem preferovala pohodli takze dupacky,overaly po pripade polodupacky a body. Nebesa nad postylku uz bych taky nechtela je to jen na prach.Pak taky balonkova odsavacka na rymu lepsi je do vysavace ta nas vzdy zachranila. A co mi chybelo tak kojici polstar.

lenkas1982
19. črc 2017

Každý má jinou zkušenost. Každé dítě je jiné, každá máma je jiná. V tomhle se radami ostatních nedá vůbec řídit. Na 100 % koupíš řadu věcí, které nebudeš potřebovat a naopak budeš řadu věcí dokupovat za pochodu (a u řady z nich stejně později shledáš, že jsi je stejně nemusela kupovat a byl to jen další krám do domácnosti). Tak to prostě je, nevyhneš se tomu. Za mě co byla zbytečnost - kolotoč nad postýlku, ohřívač na lahve, ohrádka (využití velmi okrajové na to, kolik stála a kolik místa zabírá).

krystalka
19. črc 2017

@eliza1 - já myslím, že ten základ máš a zbytek se dá vždycky dokoupit, když zjistíš, že by to pro vás bylo praktické, nebo ti to nějak chybělo....hraček není potřeba moc, stejně každé dítě je jiné a pak průběžně zjišťuješ, co se mu líbí a podle toho kupuješ...jinak odsávačku na rýmu do vysavače doporučuju, to je výborná věc a nikdy nevíš, kdy ji budeš poprvé potřebovat... my jsme ji pak narychlo někde sháněli, když malej dostal poprvé rýmu...manžel objel několik lékáren, než ji sehnal....monitor dechu jsme neměli, syn žádný problém neměl, to se dá pořešit taky až případně podle toho, jak na tom mimčo bude...možná bych pořídila pro jistotu jednu lahvičku s dudlíkem, kdyby se kojení nezdařilo, ale to se taky většinou dá všechno koupit v lékárně cestou z porodnice....kosmetiku jsme skoro žádnou nepoužívali, koupali jsme v čisté vodě, a na případné promazání, když měl občas sušší pokožku, jsme měli měsíčkový olejíček od Welledy, kromě toho už jen Bepanthen na zadeček....nosítko nebo šátek bych dopředu asi nekupovala, nebo spíš zkusila od někoho půjčit, ne každému dítku se v tom líbí.... Jinak co se týče kočárku - my jsme zdědili trojkombinaci a využili jsme v podstatě jen ten hluboký kočár, ve kterém byl teda asi do roka - my tam měli takovou tu vložnou tašku, v té byl první měsíce a pak jsme ji vyndali a byla to větší hluboká korba....jako sporťák jsme ho moc nevyužili, koupili jsme potom lehčí a skladnější sporťák a později ještě golfky, když už víc chodil....lehátko jsme neměli, měli jsme takovou tu pojízdnou polohovací jídelní židličku, tak nejdřív jsme ho krmili tam a využili jsme jí vlastně asi až do 3 let....takže, jak tu radí holky, nekupovala bych toho dopředu moc, spoustu věcí člověk nakonec nevyužije a naopak něco dokupuje, protože dojde k tomu, že by se to hodilo....

verunka11221
19. črc 2017

@eliza1 Tak ja vyuzila trojkombinaci ale s tim ze kdyby jsem nemela sportak nicemu by to nevadilo. Monitor je lepsi pujcit nez z druhe ruky a na pul rok to staci. A treba kolotoc to malej miloval. Ja koupila natahovaci a pak jsem se tloukla ze jsem nekoupila na baterky. Cele dny jsme jen chodili a natahovli 😀 Hracek neni treba hromada. Nositko ci satek si pujc je to draha sranda a ne vsechny deti to maj rady. Jinac kazde dite je jine takze co a jak zjistis az po porodu.

krystalka
19. črc 2017

@verunka11221 - s tím kolotočem - u nás jsme ho sice koupili, ale pak jsme zjistili, že mu to přišlo moc hlasité, takže jsme stejně nakonec sháněli jiný....spoustu věcí člověk dopředu prostě nemá šanci odhadnout....

verunka11221
19. črc 2017

@krystalka Presne tak. Nas ho miloval jak ho videl tak zacal machat ruckama a kdyz nehral tak nespokojene brucel 🙂

krystalka
19. črc 2017

@verunka11221 - náš ze začátku brečel když jsme ho pustili.... než jsme přišli na to, že je na něj moc hlasitý....když jsme ho vyměnili za jiný, tak byl spokojený 🙂

fallingstars
19. črc 2017

Já zatím nepoužila spací pytel...

bamishop
19. črc 2017

nevyuzila sem vanicku, detskou kosmetiku z drogerky, takove ty peny, oleje, lehatko sme ani nekupovali, hnizdecko se ukazalo byt nebezpecna blbost stejne jako kolotoc, zavinovacky a spaci pytle ma smysl dokoupit dle typu ditete, na nejstarsi sem mela s vlnenou a perovou vlozkou klasickou zavinovacku, druha dcera v ni byla chvilku, ale potrebovala pevne zavinuti, syn to nesnasel, ten byl v zavinovacce jen na foceni a musela sem ho tam dat spiciho... baldachyn sem nad postylkou mela ale chvilku, jakmile to dite zacalo zajimat a zacalo po tom chmatat, tak to rychle slo, je to v tomhle smeru nebezpecne jako ten kolotoc, silnejsi dite se dokaze posadit, kdyz za to capne, coz u dvoumesicniho ditete je docela nebezpecne, mantinel sem mela, ale je to takove, ze sem je casto chodila kontrolovat, jestli se mi v nem neskrti, svoji roli nejak neplnil, monitor dechu je take dobre mit az po narozeni, u prvni dcery byl nutny, u dalsich dvou zcela zbytecny, plastova jidelni zidle se u nas nevyuzila, nejdriv sem pouzivala autosedacku s bavlnenym potahem, pak takovou tu zidli, jak se rozlozi na stolek s zidli a v roce a pul uz syn basti z normalni rosotuci zidle, co mu vydrzi nez bude velky na dospelackou. Prebalovak je treba rozmyslet, u prvni sem vyuzila prebalovak v pokojicku, ale bydleli sme v jednopodlaznim byte, u dalsich sme v dome a nebudu litat deti prebalovat nahoru, tak sem v noci prebalovala na gauci v detskem pokoji ci loznici, kde zrovna byla postylka, pres den v obyvaku na prebalovaku, ale co se syn otaci, prebaluju na gauci nebo na zemi a prebalovak je takovy odkladaci stolek, vanicku sem nepouzila nikdy, deti nemely rady, kdyz sem je polozila do vody, ale milovaly koupani v kybliku a pak rovnou ve vane atd atd...