Čerpání dovolené před nástupem na MD

setba
26. únor 2018

Dobrý den, potřebovala bych se poradit, četla sem tady nějaké diskuse na toto téma ale jsem z toho akorát zmatená. V květnu bych měla nastoupit na MD. Nyní jsem asi 2 týdny na neschopence, doktorka by mě nejraději viděla doma až do porodu, do práce mě už pouštět nechce. Ještě když jsem byla v práci tak jsem se ptala účetní jak je to s čerpáním dovolené za tento rok (2018). Ještě jsem nic nevyčerpala. Říkala mi že mám nárok na dovolenou v plné výši a ze ji můžu vyčerpat buď před nástupem na MD nebo mezi MD a RD a to vlastně formou finanční kompenzace. S ohledem na to ze jsem na PN tak přemýšlím nad tím, že bych ji asi radši vybrala před nástupem na MD, určitě by to bylo finančně výhodnější.. Ale teď zase nevím jestli se do toho čerpání nějak nepromítne ta dlouhodobá neschopenka? Co jsem četla tady v diskuzích tak jsem narazila na nějaky údaj min. 60 odpracovaných dní v roce... Poradíte mi prosím jak to řešit, co je lepší? Jestli zůstat až do nástupu MD na PN nebo si tam mezi to vložit tu dovolenou? Děkuji za rady.

iiilinka
26. únor 2018

@priefi dekuju mockrát za info. Ten druhý případ byl teoretický. Me skončí mateřská v září,v říjnu vyberu dovolenou a na RD nastoupim az od listopadu. Neuvedomila jsem si ze tim pádem se mi dovolená nezkrati at tak nebo tak (nebude to tech 100 dni) a proto mě zajímal i případ jestki by se to teoreticky kratilo. Protoze všude píšou nárok na plnou dobolenou ale mě to přijde dost nelogické. Pokud nastoupí novy zaměstnanec do firmy napr v srpnu a pracuje cely zbytek roku,taky prece nedostane celou dovolenou ale jen za odpracovane mesice. Ale treba se to prave u mateřské posuzuje jinak.
A zeptala bych se naši mzdové účetní ale tou jsem právě ja 😀Jsme malička firma a mzdy dělám sama a mateřskou řeším poprvé u sebe. Jinak bych to vubec neřešila a nechala si to od mzdové vypočítat a rict🙂

j.a.n.i
26. únor 2018

Tady je to o tom nekrácení po MD:

Krácení dovolené
§ 223

(1) Nepracoval-li zaměstnanec, který splnil podmínku stanovenou v § 212 odst. 1, v kalendářním roce, za který se dovolená poskytuje, pro překážky v práci, které se pro účely dovolené neposuzují jako výkon práce, zaměstnavatel krátí dovolenou za prvých 100 takto zameškaných směn (pracovních dnů) o jednu dvanáctinu a za každých dalších 21 takto zameškaných směn (pracovních dnů) rovněž o jednu dvanáctinu. Dovolenou vyčerpanou podle § 217 odst. 5 před nástupem rodičovské dovolené není možné z důvodu následného čerpání rodičovské dovolené krátit.

priefi
26. únor 2018

@jaofce mas narok na celou dovolenou za rok 2018 a oni Ti ji proplati po ukonceni pracovniho pomeru nejspis v terminu prosincove vyplaty (v lednu 2019).

priefi
26. únor 2018

@j.a.n.i tak to je krasne 👍 dekuji, uz to chapu a dava mi to smysl 😊

priefi
26. únor 2018

@iiilinka nemas zac 😊 a prispevek j.a.n.i to krasne vysvetluje.

setba
autor
27. únor 2018

@priefi a to mi právě není jasné v čem je to pro mě výhodnější čerpat to až po MD? Ze by se mi to kratilo tím že jsem teď na neschopence? A kdybych teď celý únor a březen pracovala a v dubnu si vybrala dovolenou tak by to bylo taky méně výhodné?

priefi
27. únor 2018

@setba vyhodnejsi to je v tom, ze mas dvoji prijem.
Verze a: mas dpn penize (navic od 15.dne dpn se plati i vikendy a pokud jsem si vsimla spravne, cim dele na dpn, tim vyssi procento ze zakladu = mensi procentualni redukce) a penize z dovolene (zjednodusene 0,5 + 1 = 1,5)
Verze b kdybys ukoncila dpn, tak dostanes jen penize za dovcu a nic vic (zjednodusene 0+1=1)

iiilinka
27. únor 2018

@setba přesně tak. Když budeš na neschopence, tak teď dostaneš peníze z ní, po ní budou následovat peníze z mateřské a potom peníze z nevyčerpané dovolené a pak z rodičáku (nebo rodičovský příspěvěk souběžně s nevyčerpanou dovolenou). Když bys vybírala dovolenou teď, tak přijdeš o ten jeden měsíc peněz z nechopenky (případně pokud někdo pracuje, tak přijde o 1 měsíc výplaty).

setba
autor
27. únor 2018

@priefi
@iiilinka
Aha tak, už to chápu 🙂 já vycházela z předpokladu že když na PN beru min peněz než když bych pracovala, tak že by bylo výhodnější pak vyčerpat tu dovolenku která je lépe placená 🙂

nikyselen
27. únor 2018

ahoj holky necetla jsem vse,ale pridam se s otazkou.
na neschopenku me poslali v Zari v Prosinci jsem nastoupila na MD..
smlouva mi konci v Cervnu.
Mam narok letos jeste na nejakou dovolenou?

priefi
27. únor 2018

@nikyselen mas narok na celou dovcu v roce 2017 (minus to, co sis uz vybrala) a zaroven bys mela mit i 6/12 dovci za rok 2018 (pokud mas platnou smlouvu do 30.6.). Mela bys dostat od zamestnavatele vyplatni listek za leden a tam bys mela mit info o dovci. Pokud Ti mzdovy listek neposlali, zavolej mzdovce nebo personalistce, ta by Ti mela.rici veskere info. Dovcu si vyber po md.

whocares
27. únor 2018

Mohla bych se přidat s dotazem? Jsem na RD, dovolenou jsem vsechnu vycerpala, synovi budou v kvetnu dva. Na konec září čekáme druhé dítě, tzn. materskou zacnu cerpat koncem srpna. Tim padem budu mit zase narok na proplaceni dovolene za letosni rok?

priefi
27. únor 2018

@whocares rd, ktera je pred md bude dovcu kratit zpusobem, ze po 100 pracovnich dnech, kdy trva rd bude se dovca kratit o 1/12 a za kazdych dalsich 21 neodpracovanych dnu na rd dalsi 1/12 dovci

happik01
23. dub 2018

Můžu se taky přidat s dotazem? Mám smlouvu od 1.1. 2018 do konce roku,termín porodu mam 30.8. 2018. Moje otazka zni na kolik dní dovolene mám za tento rok narok, pracuji doposud ale na zacatku mesice kvetna uz nejspis pujdu na nemocenskou. Dekuji

priefi
23. dub 2018

@happik01 budes mit narok na celou dovolenou za rok 2018, pokud nemocenska neprekroci 100 prac.dni., jakmile prekroci 100 prac.dni (smen), bude kracena o 1/12 a za kazdych dalsich 21 prac.dni dalsi kraceni o 1/12

happik01
23. dub 2018

@priefi to urcite neprekroci, moc dekuji za info 😊 a muzu mit jeste otazku z ceho se mi bude pocitat nemocenska? Dekuji

edicad
23. dub 2018

Prosím,mám taky dotaz.při prvním dítěti jsem si dovolenou vybrala mezi mateřskou a rodicakem.po rodicaku(červen 2016) jsem nastoupila na nemocenskou na 3mesice a pak opět na mateřskou.mám nárok na dovolenou?a pokud ano,kdy je možné ji proplatit nebo je možné ji vybrat po nástupu do práce?

priefi
24. dub 2018

@happik01 dpn je prumer za posledni odpracovany kvartal 😉

priefi
Autor odpověď smazal
Zobraz
priefi
24. dub 2018

@edicad ano, narok na dovolenou je. Vybrat (resp.proplatit) si ji muzes opet mezi md a rd, na konci rd, prip.dle domluvy. Pokud to chapu spravne, tak cervenec az zari dpn a v rijnu md? Predchozi RD + DPN prekrocily 100 prac.dni takze redukce 1/12 a za kazdych dalsich 21 prac.dni dalsi redukce 1/12, takze za rok 2016 vznikl narok na dovolenou, ktera se redukovala viz vyse (pokud md ale neprekrocila 60 kal.dni v roce 2016, tak to je zase jinak kracene, to bys mela za kazdych 21 prac.dni 1/12 dovolene). A za rok 2017 mas narok na celou dovolenou.

edicad
24. dub 2018

@priefi moc dekuji za odpoved.😉 ano,15.cervna jsem nastoupila na nemocenskou a začátkem září(nevím přesně) jsem nastoupila na MD.takže pokud dobře chápu tak za rok 2016 mám nárok na 3/12?zari se asi nepocita,kdyz to neni cely mesic.a musí to proplatit?nelze dovolenou čerpat až nastoupim do práce?

priefi
24. dub 2018

@edicad nemas zac 😊 Pokud jsi nastoupila na md v zari, splnilas podminku pro celkovou dovolenou, ktera se krati az po tech 100 pracovnich dnech o 1/12 a pak kazdych 21 prac.dni o 1/12. Od oka kdyz prumerne maji prac.mesice 21 prac dni, tak prvni redukce nastala az cca ke konci kvetna a pak kazdych 21 neodprac.dni redukce. Takze cca 8/12 dovolene bys mela mit +-1/12. Ale na personalnim nebo na mzdovem to budou vedet presne. Myslim, ze muzes cerpat dovcu i po rd, zalezi, jak se domluvis s personalistkou/mzdovkou.

tercula
24. dub 2018

Holky, nečetla jsem celou diskuzi, ale když mám nevybranou dovolenou za tento rok a chtěla bych si ji vybrat až po mateřské před rodičovskou a to bude už v roce 2019 tak o ní nepřijdu nebo ano? V práci jsem rok a půl, od 28.2. na neschopence až do mateřské, na tu budu nastupovat 2.7., v práci mi zůstalo asi 20 dní dovolené, tak nevím kdy čerpat, abych o ní nepřišla 😕

ajronka
24. dub 2018

@tercula připojím se k otázce. Jsme na tom skoro podobně.

priefi
24. dub 2018

@tercula o dovcu neprijdes, nejcasteji se cerpa mezi md a rd, tak jak to mas v planu 😉

tercula
24. dub 2018

@priefi tak super, já jen že vedoucí nás pořád prudila s tím, že vždycky musí být do konce roku vybraná všechna dovolená a nelze nic převádět do dalšího roku, takže u mateřské to neplatí?

ajronka
24. dub 2018

@priefi pokud jsem ale na nemocenské od 1.2. tak nemocenská překročila těch 100 dní a zkrátí se mi tedy dovolená, jestli jsem to správně pochopila. Když nastoupím na MD začátkem července a zbývá mi 16,5 dne dovolené.

priefi
24. dub 2018

@tercula presne tak 😉

priefi
24. dub 2018

@ajronka presne tak, prekroci to 100 prac.dni a redukce je 1/12. Nevim, kolik mas dnu za cely odpracovany rok, ale pokud 20, tak po redukci by Ti zustalo 18,5, pokud jsi cerpala uz 3,5 dne, zbyde Ti 15.

edicad
25. dub 2018

@priefi super,děkuju moc😉