Pracovní neschopnost a povinné školení v práci

rituska88
1. zář 2018

Jsem v pracovní neschopnosti (rizikové těhotenství) a chci se zeptat, jak je to v případě, že v práci budeme mít příští měsíc povinné školení pro všechny zaměstnance, které se koná každý rok. Jsem zdr. sestra a školení je o první pomoci atd. - je to jenom přednáška, žádné praktické cvičení nebo něco podobného, prostě se jen sedí a poslouchá a celé to trvá cca 1 hodinu. Pokud se bude školení konat v době, kdy mám vycházky, můžu tam jít? A co kdybych chtěla jít, i kdyby to bylo v době, kdy vycházky nemám - v případě, že by mi přišla domů kontrola, je pro to nějaká omluva? Asi ne, že? A jak je to vlastně v případě, že potřebuji něco vyřídit na svém pracovišti - třeba jedu k lékaři a protože je to ve stejném městě kde pracuji, tak se pak stavím do práce říct, jak to se mnou vypadá, odevzdat lístek na peníze apod.? Co když v tu dobu přijde kontrola - počítá se nějak s tím, že pokud je město vzdálené 15 km od místa bydliště, mám nějaký čas na dojezd k lékaři a zpět domů? Má někdo zkušenost? Vycházky mám ráno 1 hodinu kvůli doprovodu syna do školky a potom až odpoledne, abysme mohli jít třeba na procházku apod. a dodržuji je, ale občas to prostě nevyjde ,,na minutu", protože i se synem chodím k lékaři nebo mezitím co jedu k lékaři já, musím ho odvézt k babičce, když je manžel v práci. Jaké máte zkušenosti z praxe, řeší se to nějak individuálně nebo prostě ,,nejsi doma, tak máš smůlu a nikdo se s tebou nebaví."?

tulikiss
1. zář 2018

vsechno je to o lidech, kdyz te nezastihnout tak tam bude kontakt a je na tobe vysvetlit kde si byla. u toho lekare se pocita ze se tam clovek musi nejak dostat, ale uz by neproslo to ze lekar byl rano na 8 a kontrola ve 3 te nezastihne.

nikoulinka
1. zář 2018

Přesně tak, jak je psáno výše. Vše je o lidech a o tom, na koho narazíš. Musíš (kdyby tě kontrola nezastihla) podat vysvětlení. A záleží na nich, zda omluví, či ne. Co se týká školení... Kdyby bylo v době vycházek, klidně můžeš jít. Kdyby mimo vycházky, riskujes to, že tě zaměstnavatel napráši, a pošle na tebe kontrolu. já byla narizikovce 8 měsíců a kontrolu jsem neměla ani jednu. Tak samo manžel, je na nemocenské už 8. měsíc a zatím ani jedna kontrola. Ale vše je o náhodě...

rituska88
autor
1. zář 2018

@nikoulinka Tak naštěstí zaměstnavatel by mě určitě nenaprášil ani na mě sám kontrolu neposílal - vědí, proč jsem doma a plně mě v tom podporují, vědí že jsem už o jedno dítě přišla a v práci (nemocnice a moje pracoviště vysoce rizikové) bych se opět vystavovala vysokému riziku - s tím, že pracoviště, které by bylo úplně bez rizika, kam by mě mohli přeřadit, tam prostě není. Nemám teď nějaké akutní potíže, proč bych nutně musela být na nemocenské a ležet s nohama nahoře, ale vzhledem k tomu, čím jsem si už jednou prošla, mě prostě doktor nechal raději doma, ještě pořád nemám vyhráno. Takže co se týče zaměstnavatele, jsem v klidu, myslím, že oni by naopak byli rádi, kdyby mě na školení viděli. Ale nevím, jak sociálka - tam asi nerozlišují, s čím je člověk na PN a asi by bylo zbytečné se kvůli tomu dostat do průšvihu (kdyby bylo školení mimo moje vycházky). Taky mi kontrola ještě nikdy nepřišla a to jsem byla na PN i v předchozích dvou těhotenstvích (při tom prvním jenom cca měsíc a při tom druhém cca 2 měsíce), ale teď to bude pravděpodobně na dýl, tak je ta pravděpodobnost, že přijdou, větší.

dancamich
1. zář 2018

@rituska88 no a stalo by se moc, kdybys na tu přednášku nešla? Vím, že je sebevzdělávání důležité, ale vycházky bych kvůli tomu neporušovala.

kafr
1. zář 2018

Já jsem byla v PN celých 9 měsíců a kontrola ani jedna (tím nechci říct, že nechodí...)
Ověřené to nemám, ale prý při prvním porušení je jen pokárání, při dalším přijdeš o nějaké procento z nemocenské, atd... Ale jak už psaly - vše je o lidech...

lachtanice86
1. zář 2018

Máš dané vycházky a mimo ně máš být doma. Pokud budeš u lékaře tak musíš podat vysvětlení a oni budou nejspíš volat lékaři.

ange_de_la_morte
1. zář 2018

no podle mně nemůžeš být na PN a zároveň absolvovat pracovní školení ... je to nesmysl - pro zaměstnavatele jsi byla v tu dobu na PN ( pokud ji neukončíš) , fyzicky tedy nemůžeš být ,,podepsaná na prezenční listině,, daného školení - jestli mi rozumíš ... za mně takovéto školení není uznatelné, teoreticky není možné absolvovat školení ani když máš napsaný den volna - prostě musíš být ,, v práci,, ... nemyslím že to jinak dává smysl

rituska88
autor
1. zář 2018

@dancamich Myslím, že nestalo. Jsem na PN, takže by mě snad kvůli tomu neměli kamenovat, i když je to jako ,,Povinné školení všech zaměstnanců". Ale pokud pak nastoupím z PN rovnou na mateřskou a do práce se vrátím cca za 2-3 roky, tak je to v kontextu úplně jedno, jestli to školení teď budu nebo nebudu mít. Takže asi nebudu riskovat jenom pro svůj dobrej pocit.

rituska88
autor
1. zář 2018

@ange_de_la_morte U nás na to školení ale musí i ti, kteří mají zrovna volno nebo třeba po noční - protože naopak ti, co zrovna mají službu, nemůžou z pracoviště odejít (někdo se musí starat o pacienty). Většinou bývají dva termíny (pro ty, co poprvé nemohli). Jinak právě nevím, jak tomu mám rozumět, ale když se přes internetový formulář přihlašujeme, tak je tam i kolonka ,,dlouhodobě na nemocenské" a ,,na mateřské" - jako že to má zaškrtnout ten, koho se to týká a normálně tam i holky, co jsou třeba zrovna na MD nebo i před porodem, chodí. Asi se na to poptám někoho z nadřízených.

koncita
1. zář 2018

@rituska88 tady není o čem diskutovat, jednou jsi na PN a i kdyby v práci přednášel prezident, jsi omluvena. Tečka. Nemáš tam co dělat. Prostě PN a seminář v zaměstnání se vylučují. Něco jiného je, když jdeš k lékaři na plánovanou kontrolu a potom se stavíš v práci kvůli papírům - myslím to tak, že pokud máš oficiální kontrolu u lékaře, tak i kdybys měla doma kontrolu, tak nebudou řešit, jestli jsi domů dorazila o hodinu později nebo ne. S tím seminářem si vůbec nelam hlavu, opravdu ne. Teď jsi na MD, ev. RD ev. PN a nikdo neřeší, že jsi tam nebyla. Až budeš zase chodit do práce, tak na něj zase půjdeš....no problem 🙂

anetka1701
1. zář 2018

Hele je to úplná blbost... Ale pokud by se stalo, že by ti kontrola náhodou prišla, nedal by ti některý z lékařů razítko že jsi byla v nemocnici? Vždyť by jsi tam prakticky fakt byla :D Já to i chápu, protože školení první pomoci se hodí vždycky 🙂 Byla by to blbá náhoda a pokud přineseš potvrzení od lékaře, kontrola to vezme a nebude řešit...

rituska88
autor
1. zář 2018

@anetka1701 Jo, to by byla možnost 🙂 Sice u nás nemáme gynekologii - pohotovost, ale tak mohla bych jít třeba na chirurgii, že. Navíc syn má pediatra taky u nás v nemocnici a teď řešíme nějaké problémy, takže myslím, že ani tam by to nemusel být problém. No ještě uvidím. Když já jsem taková poctivka a to školení bych chtěla mít, na druhou stranu náhoda je blbec a já moc neumím lhát.

anetka1701
1. zář 2018

@rituska88 chíra určitě, nebo pohotovost. Lhát ani nemusíš - prostě přineseš razítko "návštěva lékaře, tehdy a tehdy" a oni nic řešit nebudou.

rituska88
autor
1. zář 2018

To, že jsou na PN nějak omezené vycházky a kontroluje se to, na jednu stranu chápu, na druhou stranu z toho nejsem moc nadšená, protože to člověka docela stresuje - Třeba teď ve čtvrtek jsem potřebovala odevzdat v práci lístek na peníze a zároveň sousedka (stará paní) mě prosila, jestli jí nevyzvednu u nás v práci recept, do toho potřebovala recept ještě kamarádka, která se tam neměla jak dostat, potřebovala jsem s vrchní sestrou prodiskutovat výkaz a s doktorem, s kterým pracuji, něco probrat - kdybych tam jela až v době vycházek, nevyřídím z toho vůbec nic - tak jsem to prostě riskla a do té práce jela, říkala jsem si však jsem na PN teprve týden a platí mě zaměstnavatel, který sám o sobě určitě kontrolu nepošle...ale nervy jsem i tak z toho měla. Ráno taky vždycky stresuju, protože to mám vycházky od 7mi do 8mi, syna vezu v 7 do školky a pak jdu cestou nakoupit a hned domů, jenomže stačí se trochu zdržet loučením ve školce a pak chytnout delší frontu v obchodě u pokladny a už pak musím pěkně šlápnout na plyn 🙂 Na zvonek teď otvírám každýmu otravovi s pojištěním a elektrikou - už 2x jsem se fakt vytočila, protože u nás zvonil nějakej kravaťák, kterýmu bych za normálních okolností neotevřela, ale jak mám strach, že to je kontrolor, musím se pak hodinu vykecávat, že žádnou pojistku ani změnu energií nechceme 🙂

nelam
1. zář 2018

Ani by Vam ofiko nemelo byt vydano potvrzeni o absolvovani. Resp.samozrejme vydaji ho (oni nemaji povinnost si overovat,ze je nekdo na PN),ale kdyby se pidil inspektorat prace nebo byl nedej boze nekdy nejaky pruser,kde by se resilo,zda mate potrebna osvedceni,muze se na to prijit. Jste-li na PN,tak by se Vas podpis na zadnych oficialnich lejstrech nemel objevit.

misakri
1. zář 2018

@rituska88 jako nezlob se na mě,ale to ti asi prdlajs je,když couráš i mimo vycházky.. tohle asi nikdy nepochopím 😒 ( ještě si to omlouvat,že prostě nestíháš )

monculais
2. zář 2018

@rituska88 Jsem zdr. sestra, byla jsem v těhotenství v PN. Lístek na peníze jsem nosila až ve vycházkách (pokud by došla kontrola, tak to neukecáš, omlouvá se jen návštěva lékaře, nic jiného) a na školení jsem nechodila. U nás je školení pro pracující zaměstnance. Většina těch striktně povinných je každoročně. (Hygiena, První pomoc, atd.) Nevím, jak to máte vy, ale u nás by byla i blbost absolvovat školení, které ten rok jakoby nevyužiji, protože až začnu znovu pracovat, tak bude v ten rok zase. Jestli chápeš. Také jsme museli chodit i v osobním volnu, aby jsme se případně prostřídali. Ale ne v PN, jak píší holky, neměla by si dostat oficiálně osvědčení, že si jej absolvovala.

swetlusska
2. zář 2018

já bych to neriskovala, na školení bych určitě nešla. Do práce jsem chodila jen ve vycházkách, sice občas něco chtěli i mimo je, ale to měli smůlu. Oni by mě pak na sociálce sotva omlouvali a nechtěla bych kvůli tomu přijít o peníze. Jinak všechny nákupy a akce se dají zvládnout ve vycházkách ....No a lékař dítěte i svůj je "omluvenkou" i mimo vycházky - jen kdyžtak doložíš razítko, takže návštěva lékaře je v pohodě.

ange_de_la_morte
2. zář 2018

@rituska88 : jo tomu docela rozumím že pokud máte nepřetržitý provoz tak musíte na školení na etapy - my teda to ale máme tak že mám psáno že jsem v práci ale mám jít na školení - takže ten den je v práci třeba 2x tolik lidí než normálně ( půlka normálně pracuje půlka je na školení) - nemáme školení v osobním volnu ... nicméně PN je prostě mně jasná záležitost - není možné podle mně uznatelně absolvovat školení když jsi ,,nemocná,,

linusha
2. zář 2018

Osobně si myslím že by jsi na školení nemusela. Stejně tě bude čekat znovu po nástupu do zaměstnání.

rituska88
autor
2. zář 2018

@misakri Já myslím, že tady nemusím do detailu rozebírat svůj zdravotní stav. O jedno dítě jsem nedávno přišla. Ale nemám nařízeno ležet doma s nohama nahoře a ven normálně chodit můžu. Vycházky dodržuju, ale práci mám 15 km od bydliště a odpoledne ve vycházkách už bych tam nikoho nezastihla, proto jsem to jednou riskla - jela tam, vyřídila potřebné a hned zase jela domů. Couráním bych to nenazvala, nikam do shopping parku nebo do hospody nechodím.

rituska88
autor
2. zář 2018

@monculais Děkuji za konstruktivní rádu 🙂 Vážně, konečně někdo píše k věci a odepisuje na to, na co jsem se ptala 🙂 Já právě nevím, jak to chodí, protože na PN nebývám. Co pracuji v současném zaměstnání, byla jsem jen 1x cca 2 měsíce a to zrovna žádné školení nebylo. Máš pravdu, asi je to zbytečné absolvovat, když stejně pravděpodobně se jen tak do práce nevrátím a tohle školení bývá každý rok, tak to nebudu pokoušet, abych náhodou ještě kvůli své poctivosti neměla problémy.