Problém po návratu do zaměstnání z RP. Poradíte, prosím?

e_lys88
19. led 2022

Ahoj holky,
prosím o rady, možná jste to, některá měla stéjně...
Od května se mám vrátit do svého zaměstnání, po tří leté rodičovské.
Když jsem to oznámila zaměstnavateli, tak vše vypadalo v pořádku, avšak po pár týdnech mi oznámil, že moje pracovní místo zaniklo, zástup který byl za mně, přeřadil na jinou pozici, avšak s mými příplatky za vedeni atd., mě tedy nabízí pouze 4.h úvazek s nástupem na šestou hodinu ranní(prostě podmínky,které nejsem schopna splnit) s trochu podobnou náplní práce, ale určitě klesnu s vedoucího pracovníka na obyčejného.
Smlouvu mám na neurčito.
Co se stane, když toto místo odmítnu? Mám nárok na odstupné?
Nevyhovuje mi ani 4.h úvazek, před mateřskou jsem měla plný úvazek, teď bych chtěla 6.h úvazek.
Tuto kličku udělal, až v době kdy, jsem oznámila svůj návrat.
Nevím teda co teď? Budu muset zajít za právníkem...uvažuji i nad neplaceným volnem do 4.let dítěte, pokud s nim bude zaměstnavatel souhlasit?).
Určitě se toho v práci, za ty tři roky, hodně změnilo, ale beru to, jako podraz.
Děkuji moc za rady!

marcicek84
19. led 2022

@e_lys88 pokud vim musi te priradit na podobnou praci a kdyz ji nema,mel by ti dat vypoved s odstupnym,ty se musis branit,ze mas ve smlouve vedouci pozici,plny uvazek a on ti nabizi neakceptovatelne podminky, polovocni uvazek,bez priplatku,neodpovidajici plat...

e_lys88
autor
19. led 2022

@marcicek84 Ano, přesně takhle to taky chápu, ale nevím, jestli budu mít nárok na odstupné, když tuto nabídku odmítnu?

marcicek84
19. led 2022

@e_lys88 proc bys nemela,on i kdyby rusit tve misto a tys tam pracovala,tak ti muze nabidnout jinou praci,ale ty to nemusis prijmout...

e_lys88
autor
19. led 2022

@marcicek84 To jsem chtěla přesně slyšet, že to nemusím příjmout😉. Nebyla jsem si jistá...

bara_13
19. led 2022

@e_lys88 zaměstnavatel musí dodržet akorát místo výkonu a podobný druh co je ve smlouvě. Peníze ne. Můžete se domluvit, ale pokud vám nabízí jinou pozici a jiný úvazek,tak se obávám,že na odstupné nebude nárok.

bara_13
19. led 2022

@marcicek84 to je ale jiná situace, kdy je stále zaměstnanec ve stavu aktivním,ale paní se vrací z RD.

e_lys88
autor
19. led 2022

@bara_13 Děkuji, toho se taky obávám...jsem z toho, tak znechcená, že se mi to moc řešit nechce, ikdyž jde o hodně peněz, zbytečné komplikace. Budu muset teda za tím právníkem. Nejspíš zažádám o neplacené volno do čtyř let, nemám sílu narychlo hledat práci a začínat zase někde od nuly. Po dítěti je člověk, tak nějak více citlivý a bojí se nového.

e_lys88
autor
19. led 2022

Ještě jsem si holky na něco vzpomněla...to stejné vlastně udělali mému kolegovi, když se vrátil po delší nemocenské, vím jen, že mu chtěli snížit úvazek, on s tím nesouhlasil, tak se domluvili na odstupném...jestli, ale jeho místo zaniklo stéjně, jako moje, tak to nevím. Stalo se to, když jsem byla na mateřské. Změnilo se totiž v práci vedení, aby jste to celé pochopily. Minulý šéf, to byl člověk na svém místě. Zavolám kolegovi...

j.a.n.i
19. led 2022

@bara_13 Zaměstnavatel musí plně dodržet pracovní smlouvu, takže záleží jak moc je podrobná, takže žádný podobný druh práce, ale přesně ten co je ve smlouvě, žádné snížení úvazku, když je ve smlouvě plný a pokud jsou ve smlouvě uvedeny i peníze, tak samozřejmě i ty. Opravdu si zaměstnavatel nemůže dělat co chce.

j.a.n.i
19. led 2022

@e_lys88 No, bacha na to, že když zažádáš o neplacené volno, tak ti i během něj může dát výpověď a ušetří 2-3 platy za výpovědní dobu.

swan42
19. led 2022

@e_lys88 zalezi co mas presne ve smlouve, radsi se porad s pravnikem, ale ja myslim, ze mas narok na pulrocni odstupne. V tom pripade ti neplacene volno nedoporucuju, protoze v tom okamziku ti zamestnavatel muze dat vypoved a budes mit prd. Takhle budes mit jeste pul roku "plat" a spoustu casu najit jinou praci

bara_13
19. led 2022

@swan42 půlroční? To jste se asi přepsala

e_lys88
autor
19. led 2022

Lepší zprávy, moc děkuji. To neplacené volno bych řešila, pokud by to pro mne dobře nedopadlo...

lenulka_333
19. led 2022

@e_lys88 co takhle zavolat na inspektorat práce? Tak se poradíte, co může zaměstnavatel a nemůže

marcicek84
19. led 2022

@e_lys88 ja myslim,ze muzes trvat na dodrzeni smlouvy a pokud to nepujde tak to odstupne dostanes,nemusis brat vsechno,proste na tebe zkousi co prijmes.Prece jen s odsrupnym.v kapse a 5 mesicni podporou se prace hleda lip,mas 8 mesicni financni jistotu,nenech se opit rohlikem...

marcicek84
19. led 2022

@bara_13 zamestnavatel musi dodrzet ramcove podminky ve smlouve,i kdyby to nebyla stejna pozice,vyse uvazku je vec podstatna a i vyse platu,nejde delat cokoli...

swan42
Autor odpověď smazal
Zobraz
leniczka23
19. led 2022

Vše se odráží od toho co máš v té smlouvě, pokud pro tebe nemají pozici, kterou máš napsanou ve smlouvě, můžou ti nabízet co chtějí, ty nemusíš prijmout a MÁŠ nárok na odstupné zákonem dané.
Řeším něco podobného, akorát mě změnili místo tedy sídlo výkonu a už jen díky tomu mohu taktéž odmítnout i kdyby mi nabízeli stejnou pozici a budu mít nárok na odstupné. Neplacené volno určitě neber. Trvej si na odstupném, nevím Co máš v té e smlouvě ale pochybuji že nabízejí stejnou pozici, takže narok spíš mít budeš i přes odmítnutí jiné pozice.

e_lys88
autor
19. led 2022

@swan42 Chápu, myslíte dva měsíce, náhradu mzdy a tří měsíční odstupné, že?

maxulekapcule
19. led 2022

Ty jo, jako by jsi psala můj případ, s tím rozdílem, ze já se hodlám vracet ihned po mateřské, takže myslím, ze šéf má trochu Smolíka... Teda doufám

swan42
19. led 2022

@e_lys88 nene, my mame v praci opravdu tech pul roku, ale ze zakona je to (pokud tam jste dyl jak 2 roky) opravdu jen 3 ty mesice to odstupne. Takze zase zalezi, jak to mate Vy...

e_lys88
autor
19. led 2022

@maxulekapcule Pokud nastupuješ hned po mateřské, musí Tě dát na úplně stejné místo, pokud taktéž zaniklo, 100% dostaneš odstupné, pouze po rodičáku, to je trochu jinak, dle zákoníku práce.

e_lys88
autor
19. led 2022

@swan42 Tak to máte super! Jsem tady 5.let včetně rodičáků, ale mimo to i sezonně na DPP, už nějakých 10. let...proto mě to celkově, hodně zasáhlo.

maxulekapcule
19. led 2022

@e_lys88 nezaniklo, ale dosadil si tam někoho jiného

miriam1989
19. led 2022

To je stejně hrozný, já se obávám že za 3 roky budu řešit to samý. Člověk v těch firmách pracuje několik let a pak se k nám chovají po RD jak kdybychom byli na obtíž. Nerozumím tomuhle přístupu 🤦,

maxulekapcule
19. led 2022

@miriam1989 někdy i mnohem dříve 😭

jucy693
20. led 2022

Pokud paní pracovala ve své práci před nástupem na MD déle jak 2 roky má nárok na 3 odstupné platy. A neplacené volno je blbost, pokud nemá pro Vás stejný výkon práce jako máte ve smlouvě tak prvním dnem po skončení RD vám musí hradit 100% náhrady mzdy i když budete doma a tu novou pozici co vám nabízíne, vůbec nemusíte souhlasit a pokud se bude kroutit s výpovědí a odstupným ( nejspíše pro nadbytečnost ) zda to dobře chápu, tak budete doma za 100% než se to vyřeší. A pokud tomu moc nerozumíte, právníka určitě doporučuji!! Také podobnou věc teď řešíme s právníkem. Držím palce.